ЧАШКИ и СЛЪГОВЕ - представяне, видове, тестове

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Намират се като се реши система от уравнения с поне 3 неизвестни - грамаж на проектила, скорост, налягане, форма. В математиката му казват "многокритериален анализ". Има и константи ----------- за твоята система от уравнения това е цевта на БТ-то ти.
Ако накрая не намериш реален отговор на задачата, променяш константата.....
Добрите производители на ВО, го произвеждат залагайки в тази система определени стойности на неизвестните и накрая се получава отговор в 2-3 варианта най-много.
Утре например, Колега(който ще има повод да почерпи) за чисто новата си 6,35 -ца няма да тръгне да съставя такава система и да се мъчи да я решава. Ще се довери на отговорите заложени от производителя - JSB 2,2 грама, а ако реши да промени една от неизвестните, ще свали само теглото на 1,645 грама.
Ако пък направи компромис с някой друг параметър, но пък търси друг резултат - има и Polimag като отговор.
 
Последна промяна:

mario321

Редовен Потребител
peko утре ще ти звънна да се разберем от кои да ми пратиш. Поздрави
 
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
Няма какво да му мислиш много, избираш си един вид на JSB, и ще сведеш процентната грешка до минимум. :cheers:
 

Sen

Редовен Потребител
Mario, слушай Реко. Повечето хора ще се съгласят с него, предполагам. Опитай точно тези три вида чашки, които ти предлага: JSB Exact King, тегло 1.645 грама/JSB Exact King Heavy, тегло 2.2 грама/JSB Predator Polymag, мисля също ги дават 1.645 грама. Polymag са рекламирани за ловни цели. Имай предвид, че са малко по-дълги и някои пълнители не ги побират. По инфо от производителя са точно 10.7 мм. Имат скъсена версия, но не и в кал. 6.35. Пушката ти е мощна, аз лично бих пробвал Exact King Heavy 2.2 грама. Реко все още има от тях, струва ми се, директно от производителя и на доста по-добра цена от търговската мрежа.
 

mario321

Редовен Потребител
Днеска направих тест с пластелин дали наистина някой чашки нанасят по големи поражения , теста е в 6,35 Exact King Heavy 1,65g , SAMYANG 2,80g , Barakuda Hunter Extreme 1,84g .

Оказа се че баракудата с издълбания кръст нанася почти двойни поражения, на последната снимка се вижда как при удар и пробив баракудата се разтваря.

IMG_20161116_115600.jpg IMG_20161116_122723.jpg IMG_20161116_120544.jpg IMG_20161116_120944.jpg
 
Последна промяна:

staif

Редовен Потребител
и в 5,5 е същата от към поражения само че е малко неточна (кометирам за- при асаните)..
За разлика от jsb 1.75(5.5) тук наблюдаваме само права траектория което ме навежда на мисълта че променящата се(след попадението) на 5.5 прави по големи поражения..
 

Sen

Редовен Потребител
Днеска направих тест с пластелин дали наистина някой чашки нанасят по големи поражения , теста е в 6,35 Exact King Heavy 1,65g , SAMYANG 2,80g , Barakuda Hunter Extreme 1,84g .

Оказа се че баракудата с издълбания кръст нанася почти двойни поражения, на последната снимка се вижда как при удар и пробив баракудата се разтваря

Марио, извини ме за корекцията, но jsb чашките, които си тествал, са Exact King, не Exact King Heavy. Не искам да съм дребнав, просто има немалка разлика в теглото.
Иначе браво за теста. И трите вида чашки в случая са направили точно за каквото са създадени. Първите два вида са с по-голяма пробивна мощ, а hunter extreme е експанзивен проектил, който е за лов и причинява по-голям хидростатичен шок без да пробива от край до край - и в твоя случай не е пробил пластелиновия блок, доколкото се вижда на снимката. Но много добре се е разтворил, тоя т. нар. mushrooming, и затова е нанесъл по-големи щети. Хатсан-а ти доста добре ги „хапва” тези h&n, според мен. Все пак staif е прав - jsb са по-точни, имай го предвид при стрелба на по-големи разстояния.
 

mario321

Редовен Потребител
Така е спор няма че jsb са най точни , особено над 50м вършат добра работа , имам десетина вида различни чашки , но вече си седят в гаража само и хващат прах, защото с мен нося само jsb :cheers:
 

dberov

Редовен Потребител
....... jsb са по-точни, имай го предвид при стрелба на по-големи разстояния.
Така е спор няма че jsb са най точни , особено над 50м вършат добра работа...
Щом на 50 метра виждаш разликата, представи си колко голяма ще е тя на 150м.
Ако си се зарибил с балистичните тестове пробвай с повече пластилин а вътрте сложи 2-3 кокала от джолан, постави мишената на 100 метра и стреляй с JSB Exact King или Heavy и тогава ще видиш какво ще се случи. Имам доста тестове само че не с пластелин и за мен съм си направил разбора ;)

п.п.
Реших да не оставям поста си така висящ и дати кажа какво ще се получи.
Първо, JSB са по точно на всякакви дистанции не само на 50м, има по голяма пробивна сила. При попадение в пластелина с монтиран вътре кокал, при проникване в пластелина и срещата и с кокала, чашката ще се деформира но в същото време и ще смени посоката си а от там нататък пораженията ще са подобни че и по големи от тия от последната ти снимка с Баракуда, само че на дистанция двойно или тройно по голяма...
Изпитано лично и многократно, удрял съм в гърба а съм намирал чашката във врата...;)
 
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
как ги намирате вашите чашки ???
Аз за толкова години съм намерил 3 или 4 . Хем стрелям с леко и меко 1,03 !
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Днес пуснах и няколко от новите чашки 0,67 грама Ултрашок с Кометката.
На 25 м, скорост 253-256 м/с, прав от ръка, на мерни прибори.
Целех по-голямото кръгче, ама два пъти почти съм уцелил другото до него. Група трудно може да се нарече, но 5-6 см от ръка си е достатъчно за този вид чашки. То не че и с другите видове ми бяха по-малки, ама от ръка толкова.
После пробвах една изгнила дюля. Вход=дупка то е ясно, ама изход=?.
Резултата също оправда очакванията.
 

Attachments

  • WP_20161119_001.jpg
    WP_20161119_001.jpg
    306.9 KB · Прегледи: 110
  • WP_20161119_002.jpg
    WP_20161119_002.jpg
    258.3 KB · Прегледи: 114
  • WP_20161119_003.jpg
    WP_20161119_003.jpg
    316.1 KB · Прегледи: 115
  • Ultra shock .177.jpg
    Ultra shock .177.jpg
    180.9 KB · Прегледи: 87
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Извинявам се за поредния пост, но чашките си искат отделно внимание.
Таз Неделя пуснах няколко тестови Полимаг в .35 и набързо презполових кутията.
Нямах хроно да премеря скоростите(а с другите налични не биваше да рискуваме дал ша мине проектила през дупката).
Но спрямо нормалните 5,25 грама, резултатите показаха следното:
На 25 м + 1 дот отгоре
На 50 м + 1 дот отгоре и леееко наляво
На 88 м + 1 дот отгоре и половин наляво
На 102 м + 1 дот отгоре и 3/4 на наляво
На 146 м + 1 дот отгоре и един на наляво
На 154 м + 1 дот отгоре и един на наляво
Егати и траекторията дето извадиха.
На 88 м групата беше кат цифрата 5 на зарче за игра, с големина 5 см.
На 102 м петте бяха почти на една линия, дълга 7-8 см, но мишената е зад оградата, и там вече вятъра(или по-скоро ветровете) си оказва влияние.
На 146 м влезнаха в капачка от голяма кутия за чашки.
Определено добре летят, предвидимо, недостатъка е само че искат приставка за единична стрелба, ама и това е поправимо.
 

Attachments

  • WP_20161122_001.jpg
    WP_20161122_001.jpg
    89.9 KB · Прегледи: 83
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Такава разлика при jsb exact не бях виждал. 6.02мм срещу 6.37мм дължина.
 

Attachments

  • tmp-cam--1065861925.jpg
    tmp-cam--1065861925.jpg
    149.3 KB · Прегледи: 88

Sen

Редовен Потребител
Такава разлика при jsb exact не бях виждал. 6.02мм срещу 6.37мм дължина.
Ако не беше уточнил, бих се заклел, че са два различни вида чашки... Виж само разликата в диаметъра на полата при „талията”... Колега, сподели какъв е калибъра и модела jsb.
 

Dominus

Редовен Потребител
Двете са екзакт 4.52. Теглото им е ок, но са различни партиди. Дългата е куха повече.
Сега е кално и студено, но сле няколко дни ще ги сравня на хартията.
 
  • Харесвам
Reactions: Sen

lynx

Редовен Потребител
Това сега ще е вкарване в нов филм за тия които мерят чашки :D
Досега тегло и диаметър на кратуната се мереха, а вече и дължината на чашката ще се сравнява...
Но нека да изчакаме теста в мишената, може да отиват на едно място всичките.
По-дългите трябва да имат по-добър БК :p
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Eдните са от презокеански партиди вероятно. Преди време бяха надали вой, че много се мачкат в кутиите заради по-тънките поли и пуснаха нови матрици с по-дебели поли на чашките. Това го имаше като разлика и при Екзакта в 5,5 също.
 
Последна промяна:
Нагоре