Feinwerkbau 300s и universal

pellet

Редовен Потребител
Хайде и аз да честитя и да си кажа мнението.

Според мен, възможно е всичко да е наред. Все пак пушката е пружинна. Да, може би една от най-добрите и обичани пружинки, но все пак не може да се очакват скорости в коридор 1 м/с.
Казвам това, защото имам FWB 602 ( компресионна) и аз също не сортирам чашки. Въпреки това, скоростите са в рамките на 1 м/с. Но говорим за компресионна пушка. Т.е. отдавам разликите в скоростите не толкова на чашките, колкото на самата природа на пружината ( пък била тя и Макари).
И накрая - пушката е нова за стрелеца. Дени, дай и малко време да се опознаете. Аз с моята също не правех винаги дупка в дупка на 15м първата седмица въпреки лабораторните условия и нулевата девиация в скоростите. Тези пушки са топ шампиони, но изискват и стрелеца да се държи "топ"... доколкото може. Нещата ще си дойдат на мястото, развълнуван си сега и т.н.
Не бързай с разглобяването поне първата седмица.

Поздрави!
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Аз не съм убеден, че чашките с най-малките разлики в теглото или тези с най-близки скорости ще правят най-добрите групи.
Пушката сама ще си покаже какво предпочита на тази скорост.
Eдни хора стрелят с JSB-RS, други с JSB-0.51 или 0.547, а трети с Хеви или евентуално плоскоглавите.
И всеки е убеден, че неговите чашки са нааай-добри за тази пушка.
Както казах, пушката/цевта сама ще си каже.
Дени, не очаквай от първи ден да наковеш всичко в десятки-трябва малко повече стрелби, за да и хванеш цаката.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Lynx и Калоян, купих такава пушка не за да свиквам. С Кросмана свикнах (Божо ме научи как).
Не ща да свиквам повече, че ми викаха Jet the Gray преди кросмана, а сега съм Jet the White :)
Не ща след Фанито да съм Jet the ?????? Transparent примерно ;)
С PCP-тата не се свиква - те просто си стрелят. Очаквах поне това от тази пушка а и както чета - би трябвало да е така.
Моля те, прочети надолу данните след сортировката!

По отношение на точността ... когато е в цикъл пушката стреля вълшебно - наистина и няма значение кои чашки и давам.
От време на време има като флайер ама не чак, отместване в някаква посока от 1 см или по-малко, а че и повече (ама рядко).
Чистих цевта - абсолютно нищо не се промени.
Единственото обяснение мисля, че хроното го дава - особено данните по-долу, където различието в чашките е елиминирано.
Да спомена, че не стрелям за кеф, а на маса, стабилно и тук всичко зависи от пушката а не от стрелеца.
Божо мина да се видим и гръмна няколко пъти и се изненада, че не се получават нещата. Даже мисла че се обади на Ники от Бургас за съвет.
По мой спомен човека каза, че се очаква до 1.5 м/с девиация и никакви отклонения от целта, хеле пък на 10м. И препоръча само оригиналната пружина, която е двойна, за разлика от тази на Maccari.


Направих сортировка и на JSB и на Hobby.
Веднага на хроното и за група (по 10) едновременно. Този път с докарани до 0.001 грам точност.
Ами ... горе/долу - същата работа :(
Hobby-то - пак по-добре като точност, и пак си мисля, защото е по-леко.
А като скорости - средно 191-192 за Hobby и 173 за JSB.
За жалост девиациите си ги има и то в порядъка на до 6 м/с независимо, че сега всичко е мерено до откат.
Поствам само на Hobby, че с JSB-то е още по-гадно
N Speed m/s - Power[J]
01. 193.0 - 8.38
02. 187.9 - 7.93
03. 190.0 - 8.12
04. 189.5 - 8.07
05. 190.9 - 8.19
06. 190.7 - 8.17
07. 188.3 - 7.97
08. 189.8 - 8.10
09. 190.8 - 8.19
10. 189.8 - 8.10
11. 193.0 - 8.38
12. 191.1 - 8.21
13. 191.1 - 8.21
14. 192.5 - 8.33
15. 193.0 - 8.38

Max: 193.0, Min: 187.9, deviation: 5.1 m/s

И като извод - не е добре !

Ще се разглобяваме, но няма да е по нощите, а ще е най-добре с някой, който разбира от тия пушки да участва някак.
Аз и да я разглобя, вероятно ще гледам както индианец се чуди на пишеща машина :)

За мен пушката не е наред. Карлсон каза, че била последно около 200+ м/с с JSB. Сега е 173 с девиации.
Ако на Пламен хроното е било читаво - означава, че пушката е била 11 Джаула и я пружина, я нещо друго, дето немам идея какво е, се е скапало.
Така си мисля и ме е яд, та знае ли се ;(
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Абе и мен мо се въръят едни 11 джаула по спомен че трябва да изкара.. Уплътняването тества ли го?

Sent from my GT-I9082 using Tapatalk
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Самурай, ако имаш предвид пластмасовия вътрешен конус (моя е зелен) - изглежда добре.
Турнах му за 1-2 изстрела един пръстен от болкит - да уплътни. Още при затварянето имаше повечко усилие, което показва че с това нямя проблем.
Все пак монтирах хроното, гръмнах и изчистих болкита. Няма промяна. Гръмнах и след това - всичко си е по старому.
Остава счупена пружина или бог знае какво ;(
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Защо ли си мисля, че всичко и е наред? Флуктоациите като гледам са редки и е напълно възможно да се дължат на чашките - под и над калибрени, това дава по-голямо отражение от теглото върху скоростта на чашката.
Не го барникай много пушлето, просто си стреляй, докато не се появи нещо фрапиращо.
 

andi

Редовен Потребител
за 10-15 метра вземи състезателни плоски чашки . И на тези метри 5-6 м коридор едва ли ще даде повече от 2-3мм отклонение .
Сигурен ли си в противооткатния механизъм и в оптиката
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Peko, не съм мерил Ф-тата на чашките и няма и да го правя. Вероятно си прав, че такава флуктоация е допустима.
Но поведението на пушката не е допустимо изобщо.
Пушка с така слава и на такава цена - ами тъпия Кросман се представя по-добре откакто се научих да го прикладвам правилно и по един и същи начин.
Аз нямам обяснение защо с Maccari пружина за 11 ДЖ дава само 8 ?!?!?!?
Фрапиращото е, че имам попадения от над 1см нанякъде на 10м дистанция и то след 3-5 дупки в дупка, може и повече.
Случвало се е и да отиде на около цели 2 см от целта :(
Че не е от мен - не е. Не е и от оптиката, защото омекотих окачването й ... нищо не се промени.
Освен това, след този нещо като флайер, нещата застават пак добре - пак има дупка в дупка и то не новата, а предишната.
Вече отварям пушката и забелязвам (засега), че на един малък нит му няма едната Е шайба и се е измъкнал.
Нитчето опъва една малка пружина - предполагам, че е нещо по баланса на противооткатната система и според мен няма отношение поне към мощността.
Веднага погледнах ложата отвъте - одрана е точно там, където стърчи нитчето, което означава затруднено движение по случаен закон на част от железарията. Не знам коя част - още нищо не ми е ясно от тази машинария :)
Пускам клип да гледам как се разглобява нататък ...
 

lubo

Редовен Потребител
Трябва да е отворите, моята германка стреля с разлики от 0.5-1м/с! Забравих да допълня с ориг. пружини е!
 

pellet

Редовен Потребител
Да, коригирам си и аз мнението след прочитане на последните постове. Разглобявай смело, но внимателно. Вярвам, че ще забележиш проблема пр внимателен анализ. А и ние ще помагаме доколкото можем.
Пропуснах да спомена нещо, което се канех да кажа вчера още - моята 602 не харесва RWS Hobby. Мишената изглежда като от среден клас пушка. Докато с JSB 0.510 е безкомпромисна. Най-много ги харесва, на 15м винаги е дупка в дупка. Знам, че не е коректно много да ги сравняваме, но са продукти на една фирма и цевите може да са със сходни предпочитания. Аз очаквах повече колеги с 300S да се включат и кажат какво трябва да се очаква като реални резултати.

А, и Дени, ако видиш вътре нещо фрапиращо, щракни няколко снимки. Ще се оправи работата, спокойно.
 

andi

Редовен Потребител
ще гледам да пусна един хроно тест на моята да сравним . И аз съм чувал че с оригиналните 7 дж пружини е мааалко по-точна . Все пак с тях е печелила олимпиади и световни ( за което и е направена ).
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
След малко ще се включа и аз просто съм малко зает, и май бая ще попиша :D
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Разглобих я, мамка му :)
Ето и снимки.
Всичко изглежда много добре ?!?!?
Пружината е здрава, макар и леко изкривена. Предстои да разбера дали е драла или не.
Маншетът и тапата/конусчето са си направо нови.
Мъглата се задълбочи още повече :)
Нищо не е ясно изобщо ....

Сега подозренията ми попадат в/у сегмента, който изглежда да не е оригиналния и да не може да спретне правилната компресия.
Този тук е като нов, лъскав та да се огледаш у него.
А по клиповете е черен някакъв.

Тъй като нямам други опции - ще турна оригиналната пружина, която не се знае на колко изстрела е.
Очаквам 2 варианта:
1. Пушката стреля както трябва според старостта на пружината.
2. Пушката стреля непредсказуемо както досега, но с по-ниска мощност.

Ако имаме вариант 2 - то май става дума за сегмента на буталото.
Ако имаме вариант 1 - пружината на Maccari се е държала отчайващо.

Действам ... стискайте палци !!! ;)
 

Attachments

  • IMG_0233.JPG
    IMG_0233.JPG
    354.8 KB · Прегледи: 86
  • IMG_0234.JPG
    IMG_0234.JPG
    328.8 KB · Прегледи: 86
  • IMG_0235.JPG
    IMG_0235.JPG
    344.8 KB · Прегледи: 84
  • IMG_0236.JPG
    IMG_0236.JPG
    322.7 KB · Прегледи: 84

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Според мен е било от нитчето което е драло и е спирало противооткатната. Може ида греша, защото не е пред мен да видя къде и как...

Sent from my GT-I9082 using Tapatalk
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Самурай, това не обяснява мощност от 8 ДЖ. с пружина за 11 Дж. ?!?!?!?
Ще събера пушката със старата пружина и ако всичко е наред и стреля прекалено слабо - ще върна Macari обратно.
И ако пак всичко е наред - тогава - да, нитчето е било, мамка му ! :)
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Jethro има случаи при които определени бройки FWB 300 не харесват JSB -0,547 и някои от другите грамажи, но предния собственик ако ти е казал, че с тях е стрелял с около 200 м/с и в момента е с 170, спираш всякаква стрелба и разглобяваш пушката, за да се види пружината наред ли е, има показани теми със снимки как става това не е кой знае колко сложно просто трябва да се внимава първите пъти като се разглобява пушката. Така или иначе ще трябва да се научиш и сам да разглобяваш пушката и да се грижиш за нея, което все пак става рядко на фона масовите пружинки.
Като тръгваш също да обясняваш проблем е добре да снимаш така наречените нитове за които говориш (и участъка в който има триене) за да се ориентираме кой детайл имаш напредвит наистина и да можем да помогнем коректно, в момента нямам как да се ориентирам кое къде и как трие, без да го видя поне на снимка. Като разглобиш пушката изкарай буталото и виж демфера здрав ли е ако нещо те съмнява снимай и показвай или разгледай снимките как трябва да изглежда. Има и друго което трябва да се провери семеринга на буталото дали няма някакви наранявания и добре ли уплътнява, но това е малко вероятно да е причина за ниската скорост. Относно оригиналните пружини, и с тях можеш да си стреляш СУПЕР са, в затворено пространство пък особено не ти трябва голяма мощност а прецизността е гарантирана и с тях, и би трябвало да имат пак около 8-9 дж. (с JSB) ако са на малко изстрели.
Като разглобиш пушката и се увериш, че всичко е наред ще мислим вече кое не е казано и ще помагаме ;)
Ето и няколко марки чашки с плоска глава, ако искаш да стреляш с такива - RWS Basic ( зелена кутия) и GECO 0.177, с тах съм имал също не лоши резултати при безветрие даже и над 25 метра на открито.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Докато не съм я сглобил още ... къде е тоя демпфер ?
Как изглежда гадта ?
Виж снимките от предния ми пост.
Ще снимам нитчето и ложата ... после.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Зеленото пластмасово търкало :)
Изглежда добре и не е плоско. Предполагам така трябва да е, според леглото в дъното на металния цилиндър.
Ето снимки на преди и след ... за щифтчето или нитче там квото е :)
 

Attachments

  • IMG_0237.JPG
    IMG_0237.JPG
    280 KB · Прегледи: 87
  • IMG_0238.JPG
    IMG_0238.JPG
    260.6 KB · Прегледи: 86
Нагоре