DIANA

luft9waffe

Редовен Потребител
Все едно казваш:До гуша ми дойде да купувам чашки,да сменям маншети и пружини.
Оптиките в твоя случай са консуматив-на 1-2 години нова.Ако искаш повече ,инвестираш
в дампа-маунт моноблок.SportsMatch или ProMount,сигурно има и други.
Оптики Лийпърс от TS серията са евтини и здрави,особено с 32-40мм предна леща.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Spiro написа:
До гуша ми дойде от тия оптики ,разбиват ги и няма оправяне, дори най-скъпите .

Имах Д56 ... знам за какво говориш. Пружинните пушки по правило мразят оптики!
Затова я и продадох. Обичам да стрелям с оптика :pardon:
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Spiro написа:
До гуша ми дойде от тия оптики ,разбиват ги и няма оправяне, дори най-скъпите .

Здрасти !! Сега тоя Хоук дето го продаваш разбит ли е или не ? Уплаши ме с тоя твой пост :):) Ники /момчето от Стара Загора което я огледа/ каза на първи впечатления че е добре /като изключим леко премазания тубос/ Но за да се види дали е разбита трябва единствено да се стреля с нея. Иначе искам да си взема такъв Хоук и цената ти е добра. Ако искаш може да я пратиш с опция за оглед и тест по Еконт и ако всичко е ОК я взимам. Колегите иначе са прави. С оптика ще стреляш много по-добре отколкото на механични. Аз смених няколко пружинки /Норика, БАМ40, Диана/ и Лийпърса, който ползвах не беше мръднал. Беше 4х32 мини. Много здрава оптика. С нея на 120 метра си целех бутилка от всеки път с БАМ-а. Пиши ако искаш да ти пратя адреса за доставка, пък живот и здраве ще се засечем по Старозагорските поляни и ще пием по биричка !!! :cheers:
 

petkof

Редовен Потребител
До Spiro,
luft9waffe написа:
Все едно казваш:До гуша ми дойде да купувам чашки,да сменям маншети и пружини.
Оптиките в твоя случай са консуматив-на 1-2 години нова.Ако искаш повече ,инвестираш
в дампа-маунт моноблок.SportsMatch или ProMount,сигурно има и други.
Оптики Лийпърс от TS серията са евтини и здрави,особено с 32-40мм предна леща.
Това е единственото решение на проблема ти.Дампа-маунт моноблок има такава конструкция, която поема отката в гумени пръстени и не разбива оптиките.Аз ползвам такава на Дияна 460 Магнум, защото тази пушка разби "неразбиваем" Бушнел" за 50 чашки.Същата оптика я ползвах поне две години на Гамо Хънтър 1250, без дампа-маунт моноблок, без проблем, но Дияната не я пожали.Колкото и скъпа оптика да си купиш, ако не е проектирана да издържи на откат на пружинна оптикотрошачка, няма да я бъде дълго.Прехвалените Липърси, не издържат повече от 150 чашки, на пружинки с рязък откат, и по-специално Дияна, без посоченият по-горе дампа моноблок.
 

Spiro

Новодошъл
Здравейте ,
Петков , нито Липерса нито Бушнела са кой знае колко здрави оптики за дианата. Бях решил да вземам ето тази http://www.straightshooters.com/leupold ... uplex.html но след известно проучване се оказа че и тя не удържа дълго.Това зa Dampa mount-тите и него съм разнищвал.Има две причини които ме спират. Първо създават проблем с точноста , все пак връзката е на гума и казват , потварям " казват " защото личен опит нямам , това води до нежелани отклонения .Още повече когато поостарее малко. Второ при Дианите има един ъгъл между цевта и базата за оптиката който трява да се компенсира. Незнам ако сложа Дампа как ще го компенсирам , с подпиране на шайби и темп подобни не става. Засега този проблем най добре се рашава с http://www.straightshooters.com/dn034-L ... riser.html
ето този Leapers и рингове WEAVE http://www.pyramydair.com/s/a/Leapers_3 ... _Thru/2235
Много здраво става ,няма спор.
Сега като сложих новия кит на Vortek ми се струва че отката няма да е така опасен и имам една идея но ще видим какво ще стане. .
Относно Hawke-to което пробвах преди това и от което се интересува "Самурай ".
Историята я разказах на твоя приятел . А тя е : купих я директно от САЩ . Мнотирах я добре с горепосочените маунти и не след дълго започна да бяга от нулата.Напълно се разочаровах.Върнах я обратно по пощата ,има 10 години гаранция .Това всичко стана преди да сложа Vortek G2 . Взех да я подготвям за работа с механичния мерник и изведнъж открих, че цевта не се затваря добре от буталото, след като затвориш ,ако натиснеш отива още милиметър напред .Така че когато зареждах веднъж затваря плътно ,ако случайно донатиснеш, а веднъж не. Проучих въпроса и се оказа че имало някакъв фабричен пропуск с една малка пружинка .Отначало са ги правили къси, след това са се коригирали .Реших проблема като се вижда на сниката. Така обаче и не разбрах оптиката ли беше виновна или изпускането на компресия от недоброто затваряне.Получих след време ново хавке , монтирах го и напавих десетина изстрела като Vorteka вече беше сложен.Притесненията ми все пак останаха ,още повече че се консултирах с един американец. Затова се отказа, реших да го послушам и затова пуснах тази за продан. Аз лично си мисля че гаранция за тази оптика да оцелее на пружинна пушка няма,още повече на такава като Дианата.
На "самурая " мога да му предложа следното . Давам му я без да ми я плаща за 1 седмица. Нека стреля, колкото може и прецени . ОПИТКАТА НЕ Е РАЗБИТА ОТ ИЗПОЛЗВАНЕ ПРИ МЕН, но не мога да кажа дали е здрава като изпълнение . Ако след една седмица реши че не му върши работа ми я връща ,ако ли не плаща. Искам обаче да го предупредя че не се знае какво ще стане след месец ,два година.Риск си е .Но то и нова да вземеш си е все тая.
Д
 

Attachments

  • now.JPG
    now.JPG
    72.1 KB · Прегледи: 218

6tangata

Редовен Потребител
Здравейте. Чудя се за ДИАНА 54 каква оптика да сложа. Имам дампа моноблок и се колебая между ''hawke 4x40 sport hd'' и ''bushnell sportsman 4x32 m'' втората е по-скъпа с 15 лева от първата.
Поздрави на всички.
 

Spiro

Новодошъл
Hawke са добри и на сносна цена , за Bushnell немога да кажа нищо. За дампа маунт имам противоречива информация. Моите ги закрапвам с такъв :
http://www.leapers.com/prod_detail.php?mitem=mount&level1=&level2=&itemno=MNT-DN034&status=&mtrack=m
http://www.pyramydair.com/blog/2008/07/diana-scope-base-part-3-more-testing.html
Съответно се ползват и рингове за такъв тип стойка.
 

Spiro

Новодошъл
Диана 460 !
Имам големи главоболия с моята. След дълги опити стигнах до извода че нещо изглежда с техникат на стрелба ми куца. Някой ползващ тази ( а и не само тази ) пушка може ли да опише как точно се стрела.
Имам чувството че е много чувствителна.Пробвам най -различни захвати но...не става. Групира ти ту тук ту там или ги разсейва. Следващата седмица ще сложа и снимки да се види за какво точно става въпрос.
 

petkof

Редовен Потребител
Аз имам такава пушка и съм много доволен от точността.
С каква оптика стреляш? Пробвай на механични мерни прибори, дали пак така ще стреля.Спусъка ти кой модел е,Т 05 или Т 06?
 

Spiro

Новодошъл
Спусъка ми е Т5 . Оптиката отначало беше Hawke 8-12x40 монтирана по начина по който описах на колегата по напред. Отначало набедих оптиката , даже я смених с нова. Сега и сложих Vortex,чисто нова, а за качеството и гарантира човек ползващ такава отдавна.
http://www.vortexoptics.com/product/vortex-diamondback-4-12x40-ao-dead-hold-bdc-reticle/reticle
Това обаче което забелязвам че от значение как точно се държи пушката , дали и се дава да се движи леко или се държи здраво. Мисля че трябва да я пробва някой който има опит с такава.
Имах такъв случай : аз стрелям - групирам на едно място. Взема друг - бие на 10 -15 см по -надолу. 3-4 пъти се изреждаме и все той като я вземе групира на различни места.
Ползвам Диаболо jumbo простралвам на 35 м.
Може ли да ми дадеш за пример как твоята групира?
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Spiro написа:
Спусъка ми е Т5 . Оптиката отначало беше Hawke 8-12x40 монтирана по начина по който описах на колегата по напред. Отначало набедих оптиката , даже я смених с нова. Сега и сложих Vortex,чисто нова, а за качеството и гарантира човек ползващ такава отдавна.
http://www.vortexoptics.com/product/vortex-diamondback-4-12x40-ao-dead-hold-bdc-reticle/reticle
Това обаче което забелязвам че от значение как точно се държи пушката , дали и се дава да се движи леко или се държи здраво. Мисля че трябва да я пробва някой който има опит с такава.
Имах такъв случай : аз стрелям - групирам на едно място. Взема друг - бие на 10 -15 см по -надолу. 3-4 пъти се изреждаме и все той като я вземе групира на различни места.
Ползвам Диаболо jumbo простралвам на 35 м.
Може ли да ми дадеш за пример как твоята групира?
T 05 e по-старият диански спусък с по-малко възможности за настройка и с пластмасово спусково езиче.Имал съм го на д350 и д38 и не мога да се оплача от него.На много места чета,че новият-Т06 модул не е кой знае колко по-добър,но преди време пробвах такъв(на д460 на Петков) и установих,че е с поне класа над Т05 и е на нивото на Rekord на HW и на CD(копие на рекорда) на AA.
T05 e спусък ,с който се свиква след няколко хиляди изстрела.
А повечето диани,особено мощните, са наистина мн.чувствителни на захвата.След 3-месечна борба с д350 аз лично се отказах-на 35м група под 40мм така и не успях да направя.
 

Spiro

Новодошъл
И аз съм чивал, че Т06 е по- добър ,но дали все пак там е проблема ? Първо искам да го отркия ,а след това ще мисля как да го реша.
Диана 350 при всички случаи е по - трудна за точност от Д460 ,така че аз трябва да имам поне твоето постижение .
 

didarai

Редовен Потребител
Относно стрелбата за група.
Изчисти цевта. Ползвай само качествени чашки,като започни с тези с които сега групата е най-свита,после опитай и други. Стреляй седнал от маса , с подпряна на чувалче с пясък полуложа , по мишена кръст , на максимален зоом , най-добре на закрито или при безветрие. Целта е да махнеш колкото се може повече неизвестни от уравнението. Лявата ръка може леко да придържа ложата отпред , а най-добре се подпри с лакът на масата . Никой мускул да не е напрегнат , защото бута или дърпа пушката на някъде. Прикладвай плътно , винаги по един и същ начин, но без да се "бориш" с пушката . Не забравяй дишането. Остават най-важните за мен фактори . Захвата с дясната ръка и спускането . Китката криви пушката (за тва аз я извадих от уравнението с нов приклад) , а спусъка трябва да се дърпа плавно строго по оста назад . Ако другите фактори са отстранени остава да работиш само по тези 2 . Не бързай . Изработвай всеки изстрел все едно друг няма да има. След изстрела остани в поза (винаги) и виж кръста в един и същи квадрант ли спира. Ако не , значи правиш всеки път нещо различно (може и с рамо да я буташ също на някъде).Ако да , най-вероятно постигаш най-добрата за теб и чашките група(друг е въпроса в по-реални условия каква ще е). Действия които намаляват отката и олекотяват спусъка са препоръчителни при ПП . Лека пушка с голям откат и кофти спусък = на проблеми с точността .
 

Spiro

Новодошъл
Първите ти препорък съм ги изпълнил т.е. чашки ,торба с пясък ,маса...
За държането на полуложата и прикладването обаче винаги съм опитвал разни "пози " и съм се чудел как е най- добре. Всичко както си го описал е много добре, но не е зле и да се види ...Като цяло изглежда много тънка работа. Това само за дианите и подобни оръжия ли се отнася или при всички пневматики? Стралях с един Хатсан . Такова "дърво " беше, а биеше много по- точно .
 

fishermaniac

Потребител
Пушката е важна,ако е дърво както и да я държиш няма да уцелва.Ако е добра и на челна стойка пак ще уцелваш.Като начало трябва да се настрой и и изцеди максимума от всички елементи на пушката и после да се кефиш.
 

didarai

Редовен Потребител
Горното го споделих като изводи за точна прострелка с ПП до които достигнах аз за себе си.Тези действия,заедно с интервенциите по пушката на мен ми свиха с 50-70 % групата.Почти същата железария , с оригиналният спусък и приклад с ловен хват ми рисуваха кръгове по 40-60 мм . около убойната зона на 30-35 м..Значителното утежняване на пушката(двойно почти=>овладяване на отката) задтилъка,който осигурява винаги еднакво прикладване , ръкохватката ,която ми позволява "бенч хват" ,двойно олекотен и скъсен ход на спусъка (+ увеличено рамо и спортен блейд ),както и бузата вкараха тези кръгове в група 20-30 мм. на 35 м.
Въпреки това,ако почна описаната горе стрелба и съм нехаен само към дърпането на спусъка или прикладването не е плътно,веднага отвява попадението.Примерно пробвах стрелба като поддържам задната част на приклада с лявата ръка(легнала стабилно на масата) като правех корекциите от нея,а не от цялото тяло и резултата веднага се влоши,та пуснах приклада да си лежи само на рамото.
Тук разбира се има много добри стрелци с ПП за които не е особен проблем стрелбата с фабрична пушка.Аз бях принуден да си осигуря тези предимства,заради липсата на време да стрелям редовно .Пробвай пушката с друг стрелец,както и стрелеца с друга ПП (спомена за хасана).Ако пак има проблеми бих ги търсил в оръжието.По някаква причина да не би отката да е много голям(или както си писал по-горе,проблеми с компресията)?Ако няма никакви технически проблеми с оръжието направи равносметка сила или точност са по-важни за теб.Ако намалиш силата(и отката) и утежниш пушката,а намериш как да олекотиш спусъка,със сигурност ще свиеш групите.Стискането на пушката и опит да я подчиниш няма как да доведе до точно стрелба.Няма как да я стискаш и насочваш всеки път еднакво напрегнат.От друга страна,като си отпуснат и пушката е просто "подпряна" на теб , следва да следиш само за еднаквото подпиране и спускането (и дишането).Насочвай пушката завъртайки цялото тяло,не с отделен мускул(т.е преди прецизното премерване , тялото да е така към мишената,че като "подпреш" пушката на него,тя почти да сочи целта,не да се налага да компенсираш с големи движения и усилия.).Стой стабилно и без напрежение.
пп
Предполагам следиш дали всички винтове са стегнати добре.
 

fishermaniac

Потребител
Колега Didarai,браво за съветите,които даваш и ако беше по-наблизо щеше да е удоволствие да постреляме заедно.Аз отново ще повторя,дори ще си го сложа в подписа за всички с ПП- олекотете си буталото за да се доближите максимално до нирваната:) С моя метеор тия похватикак ще държа пушката нямат кой знае какво значехие,до 25 метра почти никакво,прав,седнал,севта опряна на ръката или на твърдо всичко е в целта,до 25 метра гамо мач са перфектни,но от старите,от известно време ги промениха малко.Преди месец уцелих една черно бяла мишена на 70 метра,гамо про хънтър,прав,и късмета си играе,но тези филми със задържане на дъха и усета за преценка на разстояния и пад на проектила трябва малко да му идват отвътре на човек и да ги прави без да се замисля.Но като начало за точна стрелба не е лошо всеки да знае с какво стреля и кое как работи- т.е. поне веднъж да е разглобил и сглобил там каквото има.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Колега fishermaniac,сложи в подписа си каквото искаш,но уточни на кои марки и модели олекотяването на буталото води до нирвана.И просто приеми,че има и такива марки и модели,на които буталата тежат точно ,колкото трябва(моето-700грама).Това,че не си ги виждал,пипал и разглобявал не значи ,че не съществуват.
Тук става въпрос за Диана.Дидарай ,много вероятно също няма опит с тази марка,но доста пълно,точно и ясно е посочил Общите принципи на стрелбата с ПП.Подчертавам Общите,защото всяка ППушка има своите особености и двама,дори опитни стрелци,стрелят с нея с различен успех.
 
Нагоре