ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

sa6o

Редовен Потребител
Колеги посъветвайте ме от кой магазин мога да си намеря чашки 20 (5.0) калибър...
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Колеги посъветвайте ме от кой магазин мога да си намеря чашки 20 (5.0) калибър...
 

Илиев

Новодошъл
За 15 лв толкова. :D Аз стрелям само с HN, но от 5 кутии, които мия, подсушавам и смазвам излизат 7-8 кутии по грамаж.
За незнаещите , като мен , бихте ли споделили процеса на почистване и смазване ? И каква везна ползвате за тариране ? Моята , въпреки , че е отчита стотни от грама , бъгва периодично и греши на тези малки маси .
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Почистването, всъщност е внимателно измиване и подсушаване. Следва сортиране по грамаж и намазване, много тънко, със силиконово масло. Подходяща е златарска везна. Понякога е добре, проектилите да се прекарат и през калибратор.
 

Илиев

Новодошъл
Какъв агент ползвате за измиването ? Вода/сапун , ацетон , спирт или ...
Бях гледал клип , как едни руснаци търкалят чашките в ръкав от вълнена риза с нещо , като технически вазелин , но изобщо не ме вдъхнови идеята , да се удрят така силно една в друга , с мисълта , че съм намирал в кутийката сачми С подбити поли.
 

ilko_dim

Потребител
За незнаещите , като мен , бихте ли споделили процеса на почистване и смазване ? И каква везна ползвате за тариране ? Моята , въпреки , че е отчита стотни от грама , бъгва периодично и греши на тези малки маси .
Зависи много какви резултати търсите. Ако ще се състезавате на високо ниво- добре. Това значи, че и оръжието е перфектно. Но ако е за стрелба по поляните за кеф- няма смисъл от това. Намерете си чашките, които групират най-добре при вас и си стреляйте. Преди , когато се стреляше с Гамо Прохънтър , това пране на чашките се правеше, но при тях видимо чашките бяха покъртителни.
 

The PuNiShEr

Редовен Потребител
Зависи много какви резултати търсите. Ако ще се състезавате на високо ниво- добре. Това значи, че и оръжието е перфектно. Но ако е за стрелба по поляните за кеф- няма смисъл от това. Намерете си чашките, които групират най-добре при вас и си стреляйте. Преди , когато се стреляше с Гамо Прохънтър , това пране на чашките се правеше, но при тях видимо чашките бяха покъртителни.
По поляните за кеф, но и там последно време изискванията са завишени ;)
 

Laferrari63

Редовен Потребител
За незнаещите , като мен , бихте ли споделили процеса на почистване и смазване ? И каква везна ползвате за тариране ? Моята , въпреки , че е отчита стотни от грама , бъгва периодично и греши на тези малки маси .
Мия ги с веро и хладка вода в един пластмасов гевгир за паста, след това ги поливам със спирт (какъвто намеря), за да изсъхнат по-бързо. Оставям ги 1 ден под климатика да престоят, така или иначе нямам бърза работа. После взимам графитен спрей Nigrin, слагам всички слъгове в средата на един памучен тензух или мека 100% памучна тениска и пръскам 2 пъти отгоре им съвсем леко както са на купчинка. След това хващам двата края на тениската и почвам да ги овалвам от единия до другия край, дърпайки нагоре надолу докато не преценя, че е разнесена равномерно навсякъде смазката. Слъговете не трябва да изглеждат мазни или да оставят мазно по пръстите ти. Трябва просто да изглеждат лъскави. Относно везната - използвам качествена бижутерска везна , има ги на доста места около 50-60 лв струваше. Отчита до 0.001 г, тези до 0.01 не са точни според мен. Правя си 5-6 кутии наведнъж и после само стрелям. Аз по-скоро ги мия за да цапат цевта по-малко и да не се налага често почистване. На Вулкана ми се цапа за 200-300 слъга, ако не ги мия и на 500-600, ако ги мия. Тествано многократно!
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Смазката по чашките се слага от производителя единствено с цел консервация.Добрите(JSB,HN) я поставят в камера под формата на фин аерозол с цел максимално равномерно нанасяне.ЖСБ-леко подобрени резултати след само измиване с meglio,но така измити,неизстреляните след година вече са оксидирали и са за кофата.Лично аз от много години не им слугувам.
 
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител
Колеги посъветвайте ме от кой магазин мога да си намеря чашки 20 (5.0) калибър...
Колега останаха ми 5 кутии такива чашки.Ако не намериш обади се! ;)
 

Attachments

  • IMG_20240109_134515.jpg
    IMG_20240109_134515.jpg
    308.9 KB · Прегледи: 28

lynx

Редовен Потребител
Смазката по чашките се слага от производителя единствено с цел консервация.Добрите(JSB,HN) я поставят в камера под формата на фин аерозол с цел максимално равномерно нанасяне.ЖСБ-леко подобрени резултати след само измиване с meglio,но така измити,неизстреляните след година вече са оксидирали и са за кофата.Лично аз от много години не им слугувам.
Стефко, преди години си разисквахме с колеги от групата, има ли файда от смазването за фактора точност.
Божидар и Пацо/сър Джон/ твърдяха, че трябвало проби индивидуално за всяка цев, при едни не си заслужава, при други цеви предимството на намазнените чашки се виждало ясно в мишените за групи.
Помня, че на едно състезание си бутнах чашките в прахоляка и Пламен/сър Джон/ ми даде от неговите, да си доизкарам състезанието до край. Направи ми впечатление, че неговите чашки бяха доста "блажни", по неговите думи, Щаера му с намазнени чашки стрелял видимо по-точно и си подготвяше така чашките за всяко състезание. Сортирани и прилично намазнени.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
че трябвало проби индивидуално за всяка цев
Точно,Рачо.Всеки си има желания и изисквания,и понеже при мен критериите поспаднаха,останах само на златното правило "харесвам партида-вземам количества".
 
Последна промяна:
Нагоре