ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъде? Указания за работа с тях.

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

Само я провери щателно като я донесат. Аз имах проблем с такава, но ми я взеха обратно. И от търговеца знам, че от половин година няма нов внос на този модел (затова ми върнаха парите на мен). Да не се размотава у нас някаква калпава партида ми е мисълта.
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

Пробвах да замеря чаки JSB express 0.510g.
Чашките се оказаха всякакви маси от 0.508 до 0.518 Една кутийка спокойно мога да я разделя на 10-12 вида чашки :eek:
Имам питане:
Тия 10-12 различни маси усреднявате ли ги или не?
Аз лично не вярвам да ги делите в 10 различни кутийки. ???
Ако ги усреднявате т.е. в една кутийка събирате по няколко различно тежки чаши то по колко ги събирате?
На колко части да разделя една кутийка от 500чашки?
 

stelibg

Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

DANNY написа:
Пробвах да замеря чаки JSB express 0.510g.
Чашките се оказаха всякакви маси от 0.508 до 0.518 Една кутийка спокойно мога да я разделя на 10-12 вида чашки :eek:
Имам питане:
Тия 10-12 различни маси усреднявате ли ги или не?
Аз лично не вярвам да ги делите в 10 различни кутийки. ???
Ако ги усреднявате т.е. в една кутийка събирате по няколко различно тежки чаши то по колко ги събирате?
На колко части да разделя една кутийка от 500чашки?

Имаш везна, имаш проблем :). Добре, че не виждаш и отклоненията в калибъра ;)
Аз лично ги сортирам така: 0,510 +- 0,002 и 0,515 +- 0,002
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

stelibg написа:
..................
Имаш везна, имаш проблем :). Добре, че не виждаш и отклоненията в калибъра ;)
.............................

:lol: :lol: :lol:
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

DANNY написа:
Пробвах да замеря чаки JSB express 0.510g.
Чашките се оказаха всякакви маси от 0.508 до 0.518 Една кутийка спокойно мога да я разделя на 10-12 вида чашки :eek:
Имам питане:
Тия 10-12 различни маси усреднявате ли ги или не?
Аз лично не вярвам да ги делите в 10 различни кутийки. ???
Ако ги усреднявате т.е. в една кутийка събирате по няколко различно тежки чаши то по колко ги събирате?
На колко части да разделя една кутийка от 500чашки?

Дали не е от партидата :eek: Аз стрелям със същите и по спомени бяха много близки по грамаж - може би от 0.508 до 0.513 Като си купя пак ще попретегля и ще пиша
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

CaMyPau написа:
.....................
Дали не е от партидата :eek: Аз стрелям със същите и по спомени бяха много близки по грамаж - може би от 0.508 до 0.513 Като си купя пак ще попретегля и ще пиша

И това допускам.
Тези които меря в момента са сбирщайн от няколко кутийки, където са оставали по малко брйки. Поне 3 кутийки.
Затова искам малко да ги разделя.
В понеделник ще ида при Иво да си взема нови. След като ги премеря ще видя как са.
 

vanko

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

DANNY написа:
Тези които меря в момента са сбирщайн от няколко кутийки, където са оставали по малко брйки. След като ги премеря ще видя как са.

Дани,
След време ще мериш само такива чашки както казваш "сбирщайн" от различни кутии.Аз моята везна за това я ползвам от доста време.Държа съчмите в кутийки на GAMO че имат винтове и като искам да видя кои какви са ползвам везната,иначе съм я забравил.По важна е калибровката за мен от колкото грамажа.Стрелял съм и с малко по леки (говорим за стотни) и по тежки,групите са почти еднакви.Стрелям си сега направо от кутията.Има инерционни смущаващи фактори които биха нарушили правия полет на чашката т.н. "лоши" (в смисъл на производство) чашки.Например -ексцентричност,крива надлъжна ос и т.н. от което идва и флаера. (мое мнение) ;)
 

lynx

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

Дани, като ще сортираш чашки по грамаж, бих те посъветвал да купуваш по-голямо количество.
Така дори и през няколко стотни да ги разделяш, пак ще имаш по няколко кутии от всеки вид.
Аз също съм забелязал, че разликата в грамажа не е толкова съществена колкото разликите в калибъра.
Напоследък ползувам везната само за по-грубо сортиране и най-важното, да отделя тези чашки които са много по-тежки или много по-леки от останалите.
В повечето кутии има по няколко десетки такива чашки и те /според мен/ са вероятни флайери и правят "резили" в мишената.
Както се изказаха и други колеги, разликата в калибъра между отделните чашки е доста съществен фактор и се отразява очевадно в мишената. Доста хора са го забелязали този "тънък момент".
На едната от моите пушки, чашката се набутва с пръсти директно в цевта, което за мен е старомодно предимство.
Вероятноста да заредиш много подкалибрена или много надкалибрена чашка, без да забележиш разлика в усилието при поставяне на чашката в цевта е минимална.
Когато пушката е с дотиквач, при избутването на чашката в цевта е по-трудно да установиш разликите в усилието и вероятноста да набуташ "различна" чашка е по-голяма.
 

vanko

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

lynx написа:
Аз също съм забелязал, че разликата в грамажа не е толкова съществена колкото разликите в калибъра.
Напоследък ползувам везната само за по-грубо сортиране и най-важното, да отделя тези чашки които са много по-тежки или много по-леки от останалите.

Абсолютно вярно! :yes:
Различия в полите,дълбочина на дупката,въпреки че са прекарани през везната,трудно се забелязва.Характеристиките на полета на чашката зависи и какви са точките и на контакт с каналите на цевта.Както каза и Рачо,повечко кутии чашки и това какво да очакваме в дадена скорост с определена чашка,аеродинамичната и ефективност и това забавя или добре запазва енергията си.
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

В същност тежеста на чашките JSB express 0.510 се оказа доста различна.
Ще внимавам вече когато пиша 0.510 ;)
Разделих ги в две групи, по-леки и други по-тежки.
по-леки от 0.507 до 0.512
по-тежки от 0.513 до 0.518
Всички кото са по-леки от 0.506 и по-тежки от 0.519 съм ги отделил.
Най-леката чашка е 0.491
Най-тежката чашка е 0.522

Ето как изглеждат групите сбирщайн чашки от три кутийки.



DSC07928.jpg


DSC07926.jpg


DSC07927.jpg
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

Някой да няма тежест за калибриране на везна?Трябва ми нещо от сорта на 10г или по-малко,но не повече.Ако не дали в някой златарски магазин ще ми отслужат да си калибрирам везната,че я прецаках :).
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

scandalo написа:
Някой да няма тежест за калибриране на везна?Трябва ми нещо от сорта на 10г или по-малко,но не повече.Ако не дали в някой златарски магазин ще ми отслужат да си калибрирам везната,че я прецаках :).

Аз имам тоя двете които си вървят с самата везна. Но те не са идиално точни 5 и 10 гр.
Показват разлика.
Друг е въпроса до колко ти трябва точноста.
 

lynx

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

Тези тежести които ги дават в комплекта с везната се отварят отгоре и вътре имат пълнеж, можете да си ги нагласите с песъчинките които са сложени вътре за баласт.
Моята 10 грамова тежест я нагласих при местния златар да е точна до 10,000 ;)
Калибрирам си везната доста често, през 100 премерени чашки.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

Бе тя и моята май е имала,но нямам спомен къде са ми тежестите :).Ще си поръчам 2 тежести :).
 

lynx

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

От доста време все забравям да споделя едно интересно мое откритие, касаещо собствениците на най-разпространените везни DIAMOND, като моята която съм показал на първата снимка.
Отдавна не я бях ползувал, като я включих се оказа че надписите на екрана са бледи и батериите са за смяна.
Както и да е.....смених ги и везната проработи нормално.
Някакво 6-то чувство ме подтикна да замеря волтажа на старите батерии, преди да ги изхърля :pardon:
Меря аз и :eek: изненада! ???
Две от батериите - 1,17V , а другите две - 1.56V :eek: :eek: ;)
Брей, братята китайци са ни излъгали че везната се нуждае от 4 батерии ^-^
Замерих и се установи, че дясното двойно гнездо е менте. /виж снимка 2/
Поставих само 2 батерии в лявото гнездо и везната си работи безгрижно :bravo:
На практика фалшивото гнездо може да се ползува за съхраняване на резервни батерии ;)
 

Attachments

  • IMG_7589.JPG
    IMG_7589.JPG
    236.3 KB · Прегледи: 104
  • IMG_7590.JPG
    IMG_7590.JPG
    221.4 KB · Прегледи: 152

venciru

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

Еми не е точно така....Ако сложиш двете батерии само в дясното ще установиш, също везната си работи. Просто двете гнезда са свързани УСПОРЕДНО за да се увеличи автономността на везната. По някакво съвпадение имам отворена точно такава на масата ;)
 

lynx

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

Това беше първото което пробвах и при мен не става ;)
Изглежда тази кутия е предназначена и за други модели и подмодели.

venciru, твоята абсолютно същата ли е на външин вид като тази от снимката?
Защото се установи, че има същите везни които нямат опцията за калибриране.
 

venciru

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

Абсолютно същата на външен вид, но не е моя. Бяха изтекли батериите и наистина една жичка на едното гнездо беше прекъсната (разядена). Тази има възможност за тариране и определено си подобри работата (намали грешката) след него. На 5гр. грешката е 0.000, а на 10гр. 0.002 което си е перфектно за производството на малките жълти ръчички ;)
 

vanko

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

Моята е друг модел но и тя с гнездо за резервни батерии.

dsc02239_ad589_29735675.jpg


dsc02243_84eb4_29735676.jpg
 

venciru

Редовен Потребител
Re: ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъд

Абе тя везната си е същата по всяка вероятност, ами надписът е различен и все пак гнездата. Ако забелязвате, на Линкс на "резервното" гнездо има пружинки за батерии, а на Ванко няма такива. Иначе тази при мен е като на Линкс (с такъв надпис) в кутия като на Ванко. И двете гнезда са и паралелни - това се вижда идеално отвътре. В заключение и двата типа везни са с работно напрежение 3 волта :cheers:
 
Нагоре