ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

DGman

Редовен Потребител
Да питам
За Зулос-а
Като има жироскоп и отчита наклон ако пушката е наклонена настрани отчита ли го и дава ли корекция?
 

llcoolj

Редовен Потребител
Колеги, от този търговец си купих моят Pard DS35 LRF. Който не му се дават близо 2 бона за въпросната оптика от България да наблюдава обявите му. Пуска често промоции на оптиките на цени между 1400-1500 лв. Има склад в Европа и оптиките пристигат за 7 дена.
 

The PuNiShEr

Редовен Потребител
Привет колеги.
Докато се ровех в Американския форум попаднах на тази систематизирана информация за оптиките, данните са много, има какво да се попрочете. Хубавото което забелязах , че само 5-6 оптики имат корекция над 80 МОА, като всяка една от тях е 1000 $ и нагоре, а теглото поне 850 грама. В този ред на мисли, оптиката на Охунт която случайно си избрах ,купих и ползвам вече 3-та година ( https://www.aliexpress.com/item/4000415780397.html ) е на много добро класиране според тази систематизирана таблица .
 

Attachments

  • -SCOPE Specs Table. For 6-24x (5-25x) or 5-30x or 4-20x.pdf
    356.9 KB · Прегледи: 38

SEPULTURA

Редовен Потребител
Препоръчайте някаква що годе компактна и евтина оптика ,която може да се гледа отдалече за Rexiмex RP. Стрелям само и единствено с приклада. Бързомер си имам - от алито,върши перфектна работа,но искам да виждам по-надалеч.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Да се гледа от далече(тип пистолетна - с разстояние до окото 25-30 см) и надалеч(демек по-голямо увеличение) са две различни неща. Кое от двете?
Пистолетните са максимално 2-7 или 2-8. Но качеството им е много компромисно и трябва да я ползваш като на пистолет. Например PAO 2-8 X 32 Pistol Scope
След като ползваш пищова само като пушколет, има оптики 3-12, 4-16, 6-18, до 30-на см дължина и до 5-600 г тегло.
Много добър вариант е един модел 3-12x44 Vector Veyron, само 27 см, който го има и в първа и във втора фокална, според предпочитанията ти. Друга много добре гледаща малка оптика е MTC Viper Connect 3-12 x 32 SCB, но тя е добре да се вземе със нейния моноблок или рингове, защото е по специфичен размера на единия. Също и още по-малката МТС Copperhead F2 3-12x44.
UTG 3-12X44 30mm Compact също става, но е само във втора и е по-старичък модел.
Друга още по-малка - 24 см, е T-Eagle SR3-12x32 , както и производни под други брандове. но е с преден паралакс.
Това са малки оптики, които съм ползвал или слагал на приятели и имам личен опит с тях.
 
Последна промяна:

SEPULTURA

Редовен Потребител
@peko ,мерси! Ще ги разгледам!
Под "да се гледа по отдалече", имам в предвид растоянието на окото от лещата (12-15см).Тоест да мога да монтирам оптиката по-напред,за да е върху пистолета ,а не 2/3 от нея да са над приклада хаха.
Накакви бързомери с фиксиран зуум х3,х5 има ли? Китайски,евтини до 100-та лева. Ако някой е срещал за такива пари де. :D
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Пистолетните оптики са от 10-на инча нагоре, демек над 25 см, а повечето отиват и над 30 см. Но са с компромисно качество, и като променяш увеличението, променят и очното фокусно отстояние. Предполага се, че като стреляш от ръка, си нагаждаш дължината (разстоянието) до окото, докато видиш добре.
А на нормалните оптики Eye relief (очното отстояние) е максимум 8-9 см и то рядко, повечето са от 3-6 см.
На Вектора е някъде до към 10 см максималното, та може и да стане.
Ето ти едно ревю, да добиеш представа, но повечето са от 9-10 инча или пък до 5 инча. По средата почти няма евтини оптики.
А ако имаш време за гледане и търсене, можеш в някой сайт с възможност за слектиране да потърсиш варианти за 5-6 инча - например тук:
 
Последна промяна:

ико75

Потребител
Здравей. Предложете стойка за монтаж на оптика . Да може да се регулира наклона за по далечна стрелба ... Оптика с тръба 30мм и пикантини 21мм
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Това си е ФХ но с друг бранд и друга цена. Или по-скоро и двата бранда пазарят от един и същ китаец.
 

O.K.

Потребител
Здравейте,
В тема "FX Airguns или как се прави шведска тройка-аз, тя и вибратор (саундмодератор)", на стр. 175, Комено Карп каза:
"Незнам как е Орела,но ФХ-а имат болтче за повдигане и съответно преместването става мноооого прецизно.
Screenshot_2024-01-17-11-56-27-321_com.miui.gallery.jpg "
Споделям една осъществена идея за повдигане и странично преместване "мноооого прецизно" при първоначалната настройка на Орела:
IMG_20240215_110438~2.jpgIMG_20240215_110750~2.jpgIMG_20240215_110947~3.jpg
Орела го обез*естих с една дупка, която е необходима за вертикалната настройка.
След настройката приспособленията се свалят.
Благодаря на Камено, че "ми пусна мухата"!
 

O.K.

Потребител
IMG_20240215_124406~2.jpg
Присп. за верт. настройка (вляво) се закопчава за основата на монтажа и винтът настройва вертикалното преместване на надлъжния плъзгач на монтажа (не се вижда на снимките). Винтът осигурява приспособлението срещу изпадане.
IMG_20240215_124642~2.jpg
Присп.за хор. настройка се нахлузва отдолу нагоре на надлъжния плъзгач (не се вижда), който носи пикатинито. Горните части на ушите на приспособлението се фиксират чрез телената скоба към релсата, а с винтовете се отклонява вляво/вдясно задната част на релсата спрямо надлъжния плъзгач.
След това всички винтове на монтажа се затягат и приспособленията се свалят.
Така постигаме първоначално преместване на оптиката в надлъжно направление (осигурено фабрично) и ПЛАВНОТО хоризонтално и вертикално отклонение на
задната ѝ част (окуляра).
Ако надлъжният плъзгач е в крайно предно положение, второто приспособление не може да се монтира.
 

mlaudanov

Новодошъл
Здравейте, търся си оптика за хатсан були лонг 6.35 с идея да гоня дистанции +100м колкото и смело да звучи.
Харесах си една оптика от 505 страница на колегата Sepultura - Spina 6-24х50 FFP която е около 250-300 лв което ми допадна като цена за нова оптика и тези характеристики.
Можели да ви помоля за мнения за подобни оптики или конкретно за тази ?
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Колеги мисля скоро да се сдобия с нова оптика. Търся си нещо с по-голямо увеличение - 30 и нагоре. Понеже адски се зарибих по стрелба на далечни дистанции, искам нещо, което гледа малко по-далечко от Титан-а, който е 5-25х56. Ще ми се дори увеличението да е поне 40 и да се вижда наистина добре, но пък от друга страна не ми се дават много пари за оптика. Изгледах и изчетох доста ревюта на доста марки и наистина не мога да взема решение какво искам. Знам, че задължително искам да е в първа фокална и да е Mrad, така съм свикнал и искам да продължа да стрелям по този начин. Ориентирах се към този Sightron SIII https://www.optics-trade.eu/en/sightron-siii-10-50x60-lr-rifle-scope.html . Хората, които имат такива биха ли ми споделили дали ще върши работа за моите цели? Знам, че повечето от вас ги ползват за FT. Бюджета ми е около 2500лв, като бих прежалил още някой лев, ако наистина си заслужава. Друг вариант, който видях е този Bushnell, https://www.opticswarehouse.co.uk/b...minated-g4p-zero-stop-lt-0-1-mrad-rifle-scope намален почти на 50%. Нямам досег с марката и не знам какво да очаквам за ВО и нашите цели. Бихте ли ме насочили малко? Благодаря предварително, поздрави!
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Обърна ли внимание,че Sightron-а е втора фокална? От скоро и аз взех да заглеждам Sightron. Охххх,дано мухата отлети.
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Колеги мисля скоро да се сдобия с нова оптика. Търся си нещо с по-голямо увеличение - 30 и нагоре. Понеже адски се зарибих по стрелба на далечни дистанции, искам нещо, което гледа малко по-далечко от Титан-а, който е 5-25х56. Ще ми се дори увеличението да е поне 40 и да се вижда наистина добре, но пък от друга страна не ми се дават много пари за оптика. Изгледах и изчетох доста ревюта на доста марки и наистина не мога да взема решение какво искам. Знам, че задължително искам да е в първа фокална и да е Mrad, така съм свикнал и искам да продължа да стрелям по този начин. Ориентирах се към този Sightron SIII https://www.optics-trade.eu/en/sightron-siii-10-50x60-lr-rifle-scope.html . Хората, които имат такива биха ли ми споделили дали ще върши работа за моите цели? Знам, че повечето от вас ги ползват за FT. Бюджета ми е около 2500лв, като бих прежалил още някой лев, ако наистина си заслужава. Друг вариант, който видях е този Bushnell, https://www.opticswarehouse.co.uk/b...minated-g4p-zero-stop-lt-0-1-mrad-rifle-scope намален почти на 50%. Нямам досег с марката и не знам какво да очаквам за ВО и нашите цели. Бихте ли ме насочили малко? Благодаря предварително, поздрави!
Това е оптиката за далечни стрелби,единственото което не е по твоите изисквания е че е втора фокална,ама за какво ти е тая първа като на минимално и максимално увеличение кръста го няма и ползваш тумблера,иначе уникална оптика с 20 моа на врътка на тумблера
 
Последна промяна:

Laferrari63

Редовен Потребител
Въй изобщо не видях, че не съществува дори опция FFP. Иначе има 0.5mill опция. Май наистина не искам оптика във втора фокална. Няма ли наистина оптика в първа фокална за моите нужди до 3000лв… Чудя се дали изобщо ще има смисъл от х30 или х32 увеличение предвид факта, че сега съм с х25 и мисля, че си отговаря. Май няма да си заслужава цялата хамалогия, ако не е поне х36. Ох, как искам да лепна Теоса, ама бая пари над бюджета ми. Има ли някой в София със Sightron да погледна през него?
 
Нагоре