ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

sess84

Редовен Потребител
за мен мтс е по-добрата оптика , но след сайтрона който ти е с фиксирано увеличение трудно ще намериш оптика под 1000лв която да е толкова бистра
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
за мен мтс е по-добрата оптика , но след сайтрона който ти е с фиксирано увеличение трудно ще намериш оптика под 1000лв която да е толкова бистра

И предвид това, че с фиксираното увеличение имат няколко лещи по-малко, съвсем ще му се разминат очакванията.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ако Кирчо е решил да се върне крачка назад от втора в първа, мога на драго сърце да препоръчам някои от моделите на Вектор с немските лещи.
Новия Бик е с прекрасна тънка скала. Повече от две години ги врънках да изографисат нещо по-добро и накрая намериха добър вариант, който да не е патентован от друг производител.
Тегло 850 г и размери (дължина 40.5 със сенника) см също поносими. Цената дори и през митницата да мине също е в лимита.
На снимката вляво кръста е на х30.
 

Attachments

  • VO Taurus 5-30x56FFP Retical Acom 1.jpg
    VO Taurus 5-30x56FFP Retical Acom 1.jpg
    170.9 KB · Прегледи: 80
  • Харесвам
Reactions: Sen

Sen

Редовен Потребител
Напълно съм съгласен с Пеко. Тауруса е чудесен избор, всичките параметри ми харесват, скалата особено е чудесна, според мен. 400$ от Али. Ако не минеш през митница, цената става супер. Питах някои от момчетата, които в последно време си купуваха дискавърита оттам, казват, че не са плащали ДДС.
Ето линк към сайта на производителя с пълното описание:
http://www.scvector.biz/Productshow/items/SCFF14.html
 

joro_ihr

Редовен Потребител
От али ддс не сме плащали, защото обявяват стойност 8-10 долара, но ако поискат копие на платежното(което се е случвало лично на мен) става друга бира. Всеки сам избира дали да рискува.
 

andi

Редовен Потребител
От липърс 8-32( старата скала) и от големия хоук 8-32 имам лични впечатления . И двете ги продадох , и сега съм с 4-16 Липърс . Което показва коя марка смятам за по-добра . Хоука имаше много по-добра скала от старата на Липърс . През деня при слънце на по 32 хоука гледаше с една идея по-добре , на по-малките увеличения при облачно , или сумрак Липърса беше по-добър . Проблем на хоука беше механиката - един върнах заради това , втория беше по-добре , но Липърса определено е по-добър в кликовете.
 

methaa

Редовен Потребител
Сега като гледам скалата в ффп, определено ще се измъча с нея. На мтс скалата не е много голяма и тук хаука определено печели защото ще стрелям и на най-малкото увеличение.
Кликовете не искам да ползвам. Не съм свикнал да стрелям по тях.
Липърса ги изключвам като марка :no:
 

Sen

Редовен Потребител
Ами, вземай hawke тогава, реномиран бранд и можеш да си го позволиш. Съдейки по предпочитанията ти, само трябва да гледаш скалата да е във версията х20, а не х10, колега.
 

sevdaka80

Редовен Потребител
Оптиката на Берката е страхотна,разгледай му клиповете говори с него за подробности. ;)
 

methaa

Редовен Потребител
Скалата на хаука х20 ми харесва най много. Не знам дали има друга такава а и чета че имат проблеми при най-големото увеличение. За мтс не съм чел лоши неща.
А на Митко оптиката е по-малка.
 

andi

Редовен Потребител
Кликовете не искам да ползвам. Не съм свикнал да стрелям по тях.

И аз не стрелям на кликове , ама дори прострелката с Хоука ми вдигаше кръвното . И за разкош си я губеше по някога .
Голям фен съм на ФФП , има много предимства ( говоря за мрад-мрад) и един недостатък - цената . Досега никоя под 1500 лв не съм видял да гледа по-добре , или поне колкото Липърсите ми за по 500 лв .
А тази която ме очарова и убеди в ФФП е 2000 лв . Уникална е , но имам още доста пушки освен тези в подписа ми и не мога да си позволя да им сложа оптики от тази марка .
 

Sen

Редовен Потребител
Кликовете не искам да ползвам. Не съм свикнал да стрелям по тях.
Липърса ги изключвам като марка :no:
Колега, още нещо се сетих, което може би пропускаш, а е важно щом си като нас, не ползващ тумблерите „в полеви условия”.
Скалата на Hawke е 1/2 mildot, което е удобно, признавам. Но не забравяй, че реално е 4-точкова. Сред скалите на Leapers, например, има 9-точкови, но пак са означени с hash и dot - редуващи се точка с тире за улеснение.
За визуализация ти прилагам снимка на моя Leapers, не гледай качество на картина, набързо тази сутрин са направени снимките през стъклопакет и комарник. Също ти слагам скрийншотове на въпросната скала на Leapers, срещу тази на Hawke от Strelok+ при прострелка 30 м - при Hawke на по-късо разстояние скалата „свършва”, тъй като просто реално милдотовете са по-малко. Не бързай да ги изключваш като марка, имат си предимства. Мен ме дразни само,че туретите са в МОА, а скалата е мил. Но и Hawke са така.
Във втора фокална равнина мил турети и мил скала имат MTC, серията им Optisan и Tac Vector, например.IMG_20170410_080930.jpg IMG_20170410_080321.jpg Screenshot_2017-04-10-08-12-13.jpeg Screenshot_2017-04-10-08-11-39.jpeg
 

sess84

Редовен Потребител
Мисля че се изпада в излишна полемика ,мозъка като е болен страда цялото тяло , всяка от изброените оптики ще върши работа при положение че максимума за групирани при 5,5 е около 75 м всичко друго е собствена заблуда и желания:)
 

methaa

Редовен Потребител
- при Hawke на по-късо разстояние скалата „свършва”, тъй като просто реално милдотовете са по-малко. Не бързай да ги изключваш като марка, имат си предимства.

Всичко написано е вярно, но... 20х скала има 8 дота и ако завъртя увеличението на 10х ще получа двойно повече дотове - 8*2=16! докато при липърса ще са по-малко.

ама дори прострелката с Хоука ми вдигаше кръвното . И за разкош си я губеше по някога

Хоука има 10- годишна гаранция в Европа, Мтс 5, а Липърса не успях да намеря.

Мисля че се изпада в излишна полемика ,мозъка като е болен страда цялото тяло , всяка от изброените оптики ще върши работа при положение че максимума за групирани при 5,5 е около 75 м всичко друго е собствена заблуда и желания:)

Да, но не винаги търсим хубава група. Ако реша да стрелям по кенове (празни) на 150 метра, ще ми трябва голяма скала с хубави лещи.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Който стреля по дотове/мил/рад/см, ако ползва втора фокална, рано или късно се кротва на едно увеличение, максимум две, Да помниш на кое увеличение кой дот/чертичка къде ти отговаря си е трудничко или трябва да си носиш "пищови" за тях. А вече виждам доста колеги, които преди да стрелят вадят телефона и чакат какво ще каже стрелока.....
В първа трябва да запомниш само едно "скалиране" било то в чертички или см. Ако ти липсват дотове малко намаляш и ти влизат нужните, но всичко винаги си отговаря.
 
Последна промяна:

methaa

Редовен Потребител
На големи дистанции използвам 10х увеличение и си познавам пушката/милдота на оптиката. Има за помнене 5-6 точки - не е болка за умиране :)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Еми за това говорех. Във втора фокална намаляш зуума за да вкараш картината в скалата(мащаба ти е различен за всяко увеличение и винаги можеш да си в грешка), а в първа намаляш зуума за да вкараш скалата в картината(мащаба ти е еднакъв при всички увеличения и не ти пука на х20 или на х21 си в момента).
Ама тъй де, "На вкус и цвет, товарищей нет"...
 

andi

Редовен Потребител
ако ползва втора фокална, рано или късно се кротва на едно увеличение, максимум две, Да помниш на кое увеличение кой дот/чертичка къде ти отговаря си е трудничко или трябва да си носиш "пищови" за тях

Явно вече съм остарял и или не помня толкова вече , или стрелям постоянно с различни пушки и без "пищов" не мога . Независимо дали съм с първа или втора ФП . Но определено в първа е много по-лесно .
И наистина си прав - във втора ползвам само 3 увеличения . Примерно 3-6-12 . или 4-8-16 , или 6-12-24 , или 8-16-32 - според оптиката. Така един пищов е достатъчен ( както във ФФП) .
Примерно оптиката е 4-16 , пищова е на 8х - на разстоянието Х е записано 2 дота . Значи на 4х ще е 1 дот , а на 16х ще е 4 дота .
Елементарно е , но е още едно нещо което да съобразяваш .
 
Нагоре