ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

dreamdreamt

Потребител
В чудо се видях днес, цял ден в това хубаво време стрелям, обаче ум си загубих от какво могат да се получават следните катаклизми. Смерил съм пушката ми Гамо ЦФР 5,5 на 25 метра да е точно в десетката (направил съм я 1 см. диаметър кръг) Групира ги точно, сачмите са 1,03 грама JSB. След известно време стреляне, промяна на дистанцията, пробвам различни тежести чашки, като върна в начално положение мишената и всички условия, за да проверя как е центровката, почва да ми мести групата няколко санта наляво, след известно време пък надясно, понякога нагоре или надолу е групата!! Случва се и да групирам добре в десетката, поставям внимателно пушката на масата, за да отида да сменя мишената с нова и като се върна и взема пушката да стрелям - оп, групата е изместена.
Започнах сериозно да се съмнявам в оптиката дали не ми прави подобни мизерии.
Тя е KONUSPRO 3-9x32 точно тази
http://pushka.eu/product/Оптика_KONUSPRO-3--9x32-N7267
Иначе напъвам я наляво надясно дали клапа, стабилна е, с моноблок, не виждам да мърда въобще.
Та...., въпросите са няколко:
1 Някой имал ли е такива премеждия и на какво може да се дължи това?
2 Трябва ли оптиката задължително да е центрирана в моноблока в средата или може да е по-напред или назад?
3. Този размер и параметри на оптиката ме устройват перфектно 3-9x32 с рег. паралакс, какво подобно можете да ми предложите за около 150 лв ако се стигне до смяна ?
Поздрави
 
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
Разкарай оптиката и пробвай дали мести групирането и на механични мерни прибори, ако установиш че вината е в оптиката, това което се е разхлопало е вътре в механиката и, а не в монтажните елементи (моноблока).
 

methaa

Редовен Потребител
Преди да пробваш с различни съчми е хубаво да си изчистиш цевта. От там може да е проблема. Същото случва ли се ако стреляш с едни и същи?

Няма проблем да не е центрирана.
А провери ли дали имаш грешка от паралакса? При някои оптики дори и при избистрен образ мишената и скалата не са в една и съща равнина.
 

dreamdreamt

Потребител
Разкарай оптиката и пробвай дали мести групирането и на механични мерни прибори, ако установиш че вината е в оптиката, това което се е разхлопало е вътре в механиката и, а не в монтажните елементи (моноблока).
Свалил съм механичните мерници заради оптиката, а и друго ми дойде да ви питам дали според вас е възможно от температурната промяна на въздуха с метала на пушката да става промяна?
Относно чистенето - днес е първият ден на стреляне след основно обслужване - чистене на цевта, пълно разглабяне, почистване, смяна на О пръстен, маншет, уплътнение на цевта, абе от -до.
Относно паралакса - настройвам го на абсолютно неподвижна пушка, докато изчезне отместването.
Относно различните сачни - по принцип 0,87 или 0,93 ЖСБ си ги групира на леко по различно място и двата типа, но 1,03, с която е смерена не би трябвало да мърдат. Значи някога хване идеално и вертикалата и хоризонталата и си река - е повече не трябва да я връткам тая оптика, не трябва да я пипам, идеално е настроена и какво и стане - не знам, без нищо да променям си хване нейния път (ама и не знам дали е тя причината, да не е нещо друго пък да я обвинявам)
А иначе относно тия оптики , посочени от колега от миналата страница много ли са ментаци?
http://olx.bg/ad/opticheski-pritsel-optika-bushnell-3-9x40eg-novi-ID5gx2U.html#9f12a2eda5
 

sts1969

Редовен Потребител
Да, ментаци са...не са за пружинна пушка. Трябваше да кажеш че си подменил 90% от пушката, иска се време докато се сработи новият маншет, има вероятност скороста да е непостоянна в началото. Почистването на цевта е също фактор за отворена група поне до първите 15-20 изстрела след почистването (зависи от цевта).
 

dreamdreamt

Потребител
Да, ментаци са...не са за пружинна пушка. Трябваше да кажеш че си подменил 90% от пушката, иска се време докато се сработи новият маншет, има вероятност скороста да е непостоянна в началото. Почистването на цевта е също фактор за отворена група поне до първите 15-20 изстрела след почистването (зависи от цевта).
Да де, но днес съм изстрелял сигурно 200-300 (може и повече) сачми и ефекта го наблюдавах пак точно преди да си тръгна. Тъкмо си викам - ебати как стреля и как е настроена, никакво пипане , никакво... и ми поднесе изненада, та ми идва да я хвърля в трапа.... Да питам - състезатели например като настроят идеално пушката, докато идат на състезание тя разцентровала ли се е ?
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Да, ментаци са...не са за пружинна пушка. Трябваше да кажеш че си подменил 90% от пушката, иска се време докато се сработи новият маншет, има вероятност скороста да е непостоянна в началото. Почистването на цевта е също фактор за отворена група поне до първите 15-20 изстрела след почистването (зависи от цевта).
Да трябваше да почне наистина, че е сменил всичко ..... постреляй повечко без да се ядосваш това е нормално след смяна на консумативи и най-вече пружина.
след 1 кутия чашки ще слегне и ще имаш по-постоянни резултати, не отписвай оптиката. Само не разбрах ти като си сменял чашки и дистанции барал ли си корекциите и ?
 

sts1969

Редовен Потребител
Зависи от пушката, при флоберковите си има направо неписан правилник как се подготвя цевта преди състезание, брой изстерли, колко почиствания след колко изстрела...направо си е "правилник". При въздушните пушки мога да споделя само за моята пушка и подготовката и за БР, задължително правя прострелка в денят преди състезаниято, и на ново прострелка в началото на самото състезание преди да започна стрелба по зачетните мишени. Никога не почиствам цевта преди самото състезание, това според мен си е капитална грешка.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Да де, но днес съм изстрелял сигурно 200-300 (може и повече) сачми и ефекта го наблюдавах пак точно преди да си тръгна. Тъкмо си викам - ебати как стреля и как е настроена, никакво пипане , никакво... и ми поднесе изненада, та ми идва да я хвърля в трапа.... Да питам - състезатели например като настроят идеално пушката, докато идат на състезание тя разцентровала ли се е ?
Сега и да спомена допълнително ако си стрелял много интензивно това е грешка, след 30-40 изстрела правиш почивка. Веднага след изстрел не бързай да зареждаш, изчаквай по няколко секунди инак ще имаш 5-10 изстрела на едно място после може да смени групата.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Зависи и как прикладва, от каква упора се стреля, абе има дребни неща дето местят групата неволно, може всичко да е наред по пушка+оптика...
И това е вярно,малко да се ядоса човек и почва да стиска по различен начин пушката и после ептем се осира :D:D:D аз самия колко пъти така съм правил и продължавам по някой път :D
 

burrago

Потребител
3. Този размер и параметри на оптиката ме устройват перфектно 3-9x32 с рег. паралакс, какво подобно можете да ми предложите за около 150 лв ако се стигне до смяна ?
Поздрави

Оптика с фиксирано увеличение, например това
http://pushka.eu/product/Оптика_LEAPERS-6x32-mod.SCP--632MDL3R таман в бюджета ти
 

Карлсон

Потребител
И аз така, със стара, но спортна пружинка, уж меря, стискам, внимавам, дебна ветрове разни, дрън дрън и като го пусна изстрела и отишъл на кучето в ауспуха... До колегата с казуса - бутни я таз сюрентия на някой приятел в ръцете да изпука 50.чашки да видим да не е проблема в задприкладното устройство...Айде, наздраве...
 

dreamdreamt

Потребител
Значи установката е това на снимката(снимах един приятел с моята пушка) , но днес не взех стойката, а сложих както минал път голям гранитен бордюр на масата, като бях забелязал, че се стреля много точно.
Моята пушка няма пружина, а има оригинално си газово бутало, което си е ново и не го съм менил, пушката е само на два месеца и половина. Относно дали съм менил дистанции и сачми - ами още съм в търсене на оптималните грамажи, но засега мисля, че това е 1,03 гр.
Как започна историята днес:
Отивам да стрелям - група в дясно. Въртя наляво , докато не почна да ги центрира добре. След това меня дистанции 40 м, 75 м, като усещам че завиват пак на страни., Пак 25 м слагам - отиват в ляво. Айде обратно до център. Стрелям известно време - перфектно. И накрая преди да си тръгна, наляво и нагоре и ми писна :)
 
Последна промяна:

burrago

Потребител
При оптика с мил дот(като тази от линка)ще можеш да се прицелваш на различните дистанции и без постоянно да променяш настройките.
 

dreamdreamt

Потребител
При оптика с мил дот(като тази от линка)ще можеш да се прицелваш на различните дистанции и без постоянно да променяш настройките.
Аз и с тоя кръст и хващам горе долу какво задание да давам по вертикалата, но ме притеснява лявото или дясното. Странното е , че като върна на 25 м и трябва да е абсолютният център като се мериш в десетката, а тогава е дало отклонение нагоре или надолу и то със сачмите, с които е смерена.
Да уточня - при промяна на дистанцията на мишената не пипам настройката на оптиката, давам само задание. Врътките на оптиката ги въртя само на 25м.
 
Последна промяна:

dreamdreamt

Потребител
ПП не понася твърда опора , и ако е над 20 дж е много чувствителна към хвата
Уж я дават 21 J, отделно от това на стойката съм забелязал, че като я сграбчиш по-здраво, по-силно я прикладваш или натиснеш надолу, пластмасовото "държале" се огъва, пружинира, и определено изстрелите вървят настрани. Абе да се чуди човек от къде му идва..., но определено има и друго нещо, защото, не може при уж еднакви условия по различно време да дава различи results.
 

sts1969

Редовен Потребител
Може и моноблока или релсата да не са съосни с линията на оптиката, на 25м. да се пресичат двете линии и след това да се разминават и изстрелите да бягат на страни. Може и самата цев да е леко крива на ляво или дясно, няма да е за първи нито последен път нова пушка да е с крива цев.
 
Нагоре