Калибри за ФТ

stelibg

Потребител
братушка написа:
Производителите - никой не прави "матчова" пушка 40 джаула, а само 7 и 16. Защо ли?

Къде по света има състезания за матчова пневма 40Дж?

Ето като се осъзнаят немците и италиянците, че при наличие на лиценз може и повече джаули с не по-малко кеф... и организират някой друг достоен турнир, и започнат да търся МАТЧОВИ 40Дж - производителите веднага ще отреагират. Не е по-сложна матчова 40Дж от матчова флоберка...
Но не вярвам да стане, не и скоро....

Всъщност това никога няма да стане - поради мерки за безопасност. В Полша видях колко се държи на безопастността, дори ми направиха забележка :-[
Едва ли някой ще е спокоен, когато около него се разхождат с пушки с достатъчна мощност да го усмъртят.
 
A

Anonymous

Гост
Пълни глупости, намекваш на това, че 40j убива повече от 16j? А защо тогава правилата за безопасност по състезанията 50м с малокалибрено и 10м с пневматика се съблюдават точно същите правила за безопасност? Съвпадение може би?
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
stelibg написа:
Всъщност това никога няма да стане - поради мерки за безопасност. В Полша видях колко се държи на безопастността, дори ми направиха забележка :-[
Едва ли някой ще е спокоен, когато около него се разхождат с пушки с достатъчна мощност да го усмъртят.

Точно и аз затова "пищях" по случая с "Айдушкото сборище" :exclaim:
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Ralfi написа:
Пълни глупости, намекваш на това, че 40j убива повече от 16j? А защо тогава правилата за безопасност по състезанията 50м с малокалибрено и 10м с пневматика се съблюдават точно същите правила за безопасност? Съвпадение може би?

:wall:

Никой не казва че 16-ката е безопасна! Ако си стрелял някога с двете мощности мисля нямаше да изцепиш тази простотия :exclaim:
 

братушка

Редовен Потребител
Мерките за безопасност има и при огнестрелни, но никой не им е забранил още да провеждат състезания.
Да не се възприема, че съм против стриктните мерки за безопасност. Такива трябват и при 7,5Дж.

@братушка: Аз наистина не разбрах какво искаш да кажеш с днешния си апостроф относно "състезанието без класове"? За Монтана пише класове. Къде ще стреляте без класове - в Русе ли? За пръв път чувам Shocked. То беше ясно, че ще апострофираш, ама дай малко пояснение Huh? .
Ще ти го напиша в прав текст: когато на състезание реално има само един клас "PCP Unlimited", това РАВНО на "състезание без класове". Там наравно участват и 7,5 и 16 и 70Дж. Такова сме имали вече не веднъж и може да се случи пак, ако участници с 16Дж са много малко.
 
A

Anonymous

Гост
Да, стрлял съм 50м с малокалибрен пистолет с ускорител на спусъка, 10м пневматичен и 25м прецизна, бърза и 5 силоета. Също така моята пружинка е 20j, стрлял съм и с мощни ПЦПта. Простотия е това, че се разнасят пушки свободно.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Хора говорите за "матчови" пушки я ми разяснете какво имате под предвит това понятие за пушки, и за какво принципно се използват тези пушки, какво толкова им е различно спрямо другите, че взехте да давате май едни сравнения които не са май много точни и реални. А някои от големите производители иначе си правят и 40J ( или около тази мощност) пушки и какво като са не са "матчови" да не са лоши ??? Не мога да ви разбера защо правите тези сравнения при условие, че всико може да се преработва и тунингова ;)

ПП: докато си напиша поста и за мерки за безопастност сте го почнали - и камъни да хвърляте пак трябва трябва да внимавате а пък с оръжия да не говорим - говорите и се обяснявате за глупости в момента еднакви ли били или не - ВАЖНОТО е че ги има без тях не може ;)
 

stelibg

Потребител
Ralfi написа:
Пълни глупости, намекваш на това, че 40j убива повече от 16j? А защо тогава правилата за безопасност по състезанията 50м с малокалибрено и 10м с пневматика се съблюдават точно същите правила за безопасност? Съвпадение може би?

Смело изявление.

Мерките за безопасност са, за да не се допускат инциденти!
Те нямат за задача да установат колко са безопасните джаули за различен вид кожа - бяла, с тен, току що изкъпана, тапирска...

Просто ПРЕВЕНЦИЯ. Затова мерките са еднакви, за да не стане "сакатлък"
 

братушка

Редовен Потребител
Матчива пушка е тази, която е тунунгована качествено още в завода, на която с купуването просто няма какво да пипаш и която се продава за МНОГО пари.

МАТЧОВА = СКЪПА.

Не че евтина не може да се направи матчова у дома.... ама е въпрос на реномето: някой е купил МАТЧОВА - демек скъпа, демек може да си позволи...


ПС: няма нищо лошо човек да може да си позволи МАТЧОВА пушка.
 

stelibg

Потребител
soundmax написа:
Хора говорите за "матчови" пушки я ми разяснете какво имате под предвит това понятие за пушки, и за какво принципно се използват тези пушки, какво толкова им е различно спрямо другите, че взехте да давате май едни сравнения които не са май много точни и реални. А някои от големите производители иначе си правят и 40J (или въобщв и повече) пушки и какво като са не са "матчови" да не са лоши ??? Не мога да ви разбера защо правите тези сравнения при условие, че всико може да се преработва и тунингова ;)

Пост 432 от http://forum.airguns.bg/index.php?topic=114.420. Това е разликата от "тунингованите" пушки. Никога не можеш да я направиш такава, поне не с малко пари, които ще излязат повече от цената на "матчовата" пушка.
При матчовите пушки компонентите са по-качествени и позволяват куп настройки (както казват: всяко нещо, до което имаш допир може да бъде настроено)
 
A

Anonymous

Гост
Именно. До инцеденти не бива изобщо да се стига. Единственния инцедент за който съм чул докато тренирах беше изхвръкнал затвор на някакъв аншутц. Като по чудо нямаше пострадали. Но тук става дума за неизправна пушката. А това че някой го мързи да пребира пушката и сега да мислим ако стане инцидент... ;) да ме извиняваш много.
 

stelibg

Потребител
Ralfi написа:
Именно. До инцеденти не бива изобщо да се стига. Единственния инцедент за който съм чул докато тренирах беше изхвръкнал затвор на някакъв аншутц. Като по чудо нямаше пострадали. Но тук става дума за неизправна пушката. А това че някой го мързи да пребира пушката и сега да мислим ако стане инцидент... ;) да ме извиняваш много.

Колко хора са ти казвали "ела да ми видиш спусъка какъв е станал по-лек от електронен" ???. И по-опасен. След пилене, рязане ...
Както казваше дядо ми, който беше ловец - "празната пушка гърми веднъж на 100 години" - т.е оръжие е - ВНИМАВАЙ!
 

братушка

Редовен Потребител
Колко хора са ти казвали "ела да ми видиш спусъка какъв е станал по-лек от електронен" Huh?. И по-опасен. След пилене, рязане ...
Обща култура и отговорност трябва да има винаги. Това не зависи от количество Джаули, нито от вида на оръжието.
 

andro

Потребител
Я да ги изям и аз.Три дена чета ,сядам зад компа пиша и все не смея да го пусна тоя пусти пост.Не мога да разбера ,как хора които предентират че обичат спорта ,хобито или който както му харесва ,спорят за неща отдавна приети за световен стандарт ?Да 16 J са аристократичен клас, но хората които го стрелят поне по писаното да тук ,с нищо не претендират да с нещо повече от нас,тоест останалата част и ако изпозвам речника ни до тук, плебеите.Няма да ставам никому адвокат, обаче как така бързо минаваме от осанна когато ги изпращаме на състезания и ги посрещаме вече и като победители ,до разпнете ги?Аз лично успях, до колкото ми позволяват финансите да имам оръжие от 40 до има няма 7 джаула ,и ми е кеф да стрелям с всяко едно .Преди време бях писал, че така или иначе ще се оформи своеобразен елит от хора практикуващи спорта и така стана.Дайте да гледаме на нещата като големи хора ,че на моменти имам чувството доста не са порасли .
 
A

Anonymous

Гост
go_panch написа:
Усещам моментен порив на парадоксална илюзия в твоя цитат или просто неподготвено изказване.

Пушка 4.5 от 20джаула е с такса от 15лв, за не членове. Къде видя "ЗНАЧИТЕЛНО" увеличена такса и "ЗАБРАНЕНА" пушка???
Парадоксалната ми илюзия се разсея значително, след като отново прочетох написани по-назад в темата неща. Едното ти сам си го цитирал, това с таксите. Не знам за теб как е, но за повечето хора такса 30-40 лв не са малка сума и са си значително увеличение спрямо досега исканите такси (10-15 лв., нерядко с намаления за семейство) за регионални и национални състезания. Увеличение с пъти, а не с проценти. И то обявено по-малко от три дни преди състезанието. Беше невъзможно да няма коментари.
А "забранена пушка" видях в последвалата дискусия, когато Бат Торо повече от веднъж посочи, че пушки с мощност над 16,5дж. в калибър .177 няма да се допускат в състезания на ФТКС. Това си е забрана, колкото и парадоксално и/или илюзорно да ти се струва.

Архитекта написа:
Такава пушка не влиза в схемата "подобна парабола" и затова не влиза в идеята "общ еквивалентен клас".
В "схемата подобна парабола" няма да влязат:
- .177 в 7,5 дж. (знаеш, че някъде има и такова законово ограничение, съответно се произвеждат/продават такива пушки);
- .177 в 10 дж. (има такава пушка във форума);
- .20 (беше спомената);
- .22 под 35 дж.
- .25 във всички "разрешени" мощности;
- ......
- "та чак до .50"
Ето ти поне 6 типа пушки (срещу два типа), които няма да имат "подобна парабола". Добавяме и различните видове чашки с техните различни тегла и БК... Къде отиде концепцията за "подобна парабола"?! ???
Идеята ще има логично обяснение, само ако "подобна парабола" бъде заменено с "не по-добра парабола". Но никой няма да посмее да го напише направо.

EDIT///

texho написа:
Аз стрелям с чашки с по-извита парабола от "стандартните" JSB Exact 0.547. Това значи ли че моята пушка е по-малко пушка от останалите 16Дж пушки?
Не, разбира се, означава точно това, което аз казах - че идеята за "еднаква парабола" е меко казано неиздържана. Нито пък една 20 дж .177 е повече пушка от другите и няма защо някой да се притеснява от нея.
 

TeXHo

Потребител
Dejmos написа:
...
Идеята ще има логично обяснение, само ако "подобна парабола" бъде заменено с "не по-добра парабола". Но никой няма да посмее да го напише направо.

Аз стрелям с чашки с по-извита парабола от "стандартните" JSB Exact 0.547. Това значи ли че моята пушка е по-малко пушка от останалите 16Дж пушки? Или спориш само за спорта?
Идеята, доколкото аз я разбирам, е да се даде възможност на хора, желаещи да се запознаят с ФТ в състезателния му формат, но нямащи подходяща 4.5 пушка.
Това не пречи да се появи някой стрелящ с 6.35 на 15Дж., само за да докаже, че по обявените правила може да се участва без да имаш шанс да уцелиш на по-малко от метър от мишената. За подобно изпълнение, аз лично ще му изготвя грамота. Ще е на жълта хартия... ;)
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Отговарям тук на споделеното от братушка в текущата тема-статистическа анкета:
"Като изясниш "реалната картинка" мислиш ли, че на състезанията ще идват повече хора? ...
Ще се запишат ли в някоя от вече съществуващите организации (няма значение коя точно) за да подпомогнат къде с лев, къде просто с присъствие общото дело?
Моят опит отдавна ми доказа, че НЯМА "


Така е, и със статистика и без - по състезанията ще ходят тези любители, които имат желание да се състезават и които освен за пушки и оборудване могат да отделят средства и за гориво и битово пребиваване по срещите.
По второто цитирано съображение: Когато получим общия брой на практикуващите ФТ в БГ ще сумираме броя на членуващите в съществуващите към момента ФТ организации у нас и ще се види, че достатъчно голяма част от ФТ състезателите членуват в такива организации.
Искрено се надявам, че като се видят конкретните цифри относно броя и процента на практикуващите клас "международен" в БГ веднъж завинаги ще се престане с публикуването на внушения, че почитателите на международния клас у нас са камерен "аристократичен чуждопоклоннически елит". И организаторите на състезания, които канят за участие всички класове занапред нека имат предвид, че и на 16 джауловите стрелци е много вероятно да им се стреля по падащи мишени. Към настоящия момент по този въпрос има още много да се работи. Но отстраняването на подобни проблеми при подсилените инвентари изисква конкретна техническа работа - т.е. бачкане, а не дрънканици на тема "онеправдани" и "дискриминирани" :-\.
 

cdman

Администратор
Относно инвентара вече неколкократно беше практически доказано че е невъзможно да се направят мишени които да работят добре на 16 и на 60 джаула. Проблема идва от тежеста на мишените които на тестовият полигон работят перфектно - но разположени в гора - дори и при малък наклон напред примерно , са невъзможни за събаряне с 16 Дж

Лично аз съм имал доста пъти случаи в който не мога да съборя определена мишена със 16 Дж. при видимо уцелване на убойната зона. Тук във форума имаше и клипче на една такава мишена.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Мисля, че могат да се направят такива. Ако са с малки силуети, като софийското бухалче и жабката, но от 4 мм ламарина, и отзад лопатката на убойната зона да е точно с големината на УЗ, а не по-голяма и да тежи, мисля че ще се получи. Нямам къде да режа тук в Троян, иначе отдавна мисля да се потрудя и да направя такава мишена. Тези от Боби от Русе, които аз имам в момента са така прогонени че падат от 16 джаула дори с лек наклон. Ако има как да им намаля силуетите, да намаля лопатките и цялата лостова система отзад да е по-финна а не тежка, гарантирам че ще стане страхотна мишена. Друг вариант по който съм мислил е отзад лостовата система да е изпълнена по друг начин и да лагерува на важните места, за да може да няма луфтове, които да "обират" част от енергията на проектила при попадение.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Резултати от проведената 20-дневна анкета-проучване относно практикуващите Фийлд Таргет в България:

Към средата на 2011г. у нас 53-ма състезатели практикуват ФТ/ХФТ. Интересите им относно състезателните класове са както следва:
- В клас "международен" практикуват 20 състезатели.
- В клас "unlimited" - 24.
- И в двата класа "международен" и "unlimited" - 5.
- Само в клас ППП - 4.
Седем от гласувалите състезатели са участвали и в международни състезания.

Благодаря на всички гласували в анкетата :cheers:! До нови срещи по състезателните трасета :) !
 
Нагоре