Избор на оптика

Бай Колю

Редовен Потребител

Wolkun

Новодошъл
Има я и в първа фокална равнина
И във втора
Цената ми се вижда висока и за първа фокална няма доставка, само за САЩ е, а и аз искам нещо от България. Благодаря все пак.
 

Amfo

Редовен Потребител
Аз съм с високи монтажи на UTG . Предпочитам втора фокална . Единствено е ,че скалата не е така наречената елха . Елемент вече имат програма така ,че относно мерките не е голям проблем. Отделно във втора просто ти трябва малко математика и това . Ако ще стреляш по мишени и няма да се разхождаш с пушката по-добрия вариант е в първа да си вземеш с голямо увеличение. Но ако ще стреляш на минимално увеличение трябва хубаво да си прецениш първа или втора .
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Уточни си големината на мишените и разстоянията на които ще ги стреляш,на кликове или на дотове ще стреляш.При всички случаи оптиката трябва да е бистра,с тънък кръст и да е разграфен,както и със страничен паралакс(по удобно е).Ако ще стреляш на дотове и ще въртиш зума постоянно ,си за първа фокална,на кликове втора си е перфектна,съмнявам се на този етап да схванеш как се мерят разстояния с кръста(всъщност знаеш ли разликата м/у първа и втора)!Хроно си трябва и то с турска пушка ,иначе все едно караш кола със запотени стъкла...не знаеш какво правиш и на къде отиваш!
У нас няма голям избор на оптики за хобито, особенно за далечни разстояние(с голямо увеличение),тук има Конус,Липърс и Армса дето вкараха Елемент а и Понтиката могат да ти вкарат Никко,друго втора ръка или от вън...просто си прецени !
Хроно,далекомер,торбички за стрелба,някаква маса,компресор ,бутилка,няколко вида проектили,демек дузина кутии с муниции така и ще си останат почти пълни,няма как е може и без тях,но то и без пушка може!
Успех!
 

Wolkun

Новодошъл
Аз съм с високи монтажи на UTG . Предпочитам втора фокална . Единствено е ,че скалата не е така наречената елха . Елемент вече имат програма така ,че относно мерките не е голям проблем. Отделно във втора просто ти трябва малко математика и това . Ако ще стреляш по мишени и няма да се разхождаш с пушката по-добрия вариант е в първа да си вземеш с голямо увеличение. Но ако ще стреляш на минимално увеличение трябва хубаво да си прецениш първа или втора .
Точно че не е елха и аз не знам как се преценят разстоянията с кръста. Каква програма имат елемент? Не съм по смятането по бързо ми се действа във втора ми изглежда че има повече смятане и наместване. Предимно по мишени смятам без да обикалям 25 -50м. и по нататък ще видим.
Уточни си големината на мишените и разстоянията на които ще ги стреляш,на кликове или на дотове ще стреляш.При всички случаи оптиката трябва да е бистра,с тънък кръст и да е разграфен,както и със страничен паралакс(по удобно е).Ако ще стреляш на дотове и ще въртиш зума постоянно ,си за първа фокална,на кликове втора си е перфектна,съмнявам се на този етап да схванеш как се мерят разстояния с кръста(всъщност знаеш ли разликата м/у първа и втора)!Хроно си трябва и то с турска пушка ,иначе все едно караш кола със запотени стъкла...не знаеш какво правиш и на къде отиваш!
У нас няма голям избор на оптики за хобито, особенно за далечни разстояние(с голямо увеличение),тук има Конус,Липърс и Армса дето вкараха Елемент а и Понтиката могат да ти вкарат Никко,друго втора ръка или от вън...просто си прецени !
Хроно,далекомер,торбички за стрелба,някаква маса,компресор ,бутилка,няколко вида проектили,демек дузина кутии с муниции така и ще си останат почти пълни,няма как е може и без тях,но то и без пушка може!
Успех!
Гледах е това клипче и доста други:
за да се ориентирам но определно не искам да си осложнявам стрелбата, колкото по просто толкова по добре. Не не мога да схвана как се мерят разстоянията с кръста. Разликата я гледах в клипчето по горе. Какво хроно да си взема тогава - нещо много бюджетно! И втора ръка не отказвам, от вън няма как да си поръчам за момента. Хроно и далекомер нямам, компресор имам, бутилка ще взема, проектили си поръчах! Ще се случат нещата, не бързам. И се учим докато сме живи!
 

Васил 83

Редовен Потребител
Хроно, ако искаш можеш да си поръчаш от Ali express, там има доста добри моделчета на прилична цена.
 

emci74

Редовен Потребител
Element ballistics е програмата. От както съм я инсталирал, само нея ползвам. При търсене в Гугъл магазин, странно защо не излиза.
Като се потърси в търсачката на Гугъл излиза линк за Гугъл магазин и от там вече ти я отваря страницата.
 

Павката

Редовен Потребител
А най-добре поръчай заедно хроно и далекомер от Али експрес.Там можеш да купиш и двете неща за около 150-180лв. и ще спестиш пари за доставката.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
............но определно не искам да си осложнявам стрелбата, колкото по просто толкова по добре. Не не мога да схвана как се мерят разстоянията с кръста.
Колега, когато почнеш да стреляш ще установиш, че стрелбата е мислене. Няма проста стрелба.
Как се мери разстояние с кръста (бърз курс)
Ако оптиката ти е в MRAD - на 100 метра 1 MRAD е 10см.
Ако оптиката ти е в МОА - на 100 метра 1 МОА е 2.9см.
Знаеш какъв е габарита на мишената. Ако мишената ти е с размер 10см и покрива 2 MRAD, то разстоянието до мишената е 50 метра.
Ако мишената ти покрива 1/2 MRAD, разстоянието до мишената е 200 метра.
Същото е и с МОА.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
По-просто,по-лесно и по-точно от стрелбата на кликове няма. И не случайно Кифа те пита за размера на мишените. Ако на 50 м ще целиш кофа за смет е едно. Ако ще целиш кибритена клечка е друго. За сега единственто ясно е че нищо не ти е ясно. За оптиките,за фокалните равнини,за дотове,кликове,абе за всичко има много писано във форума. Първо седни прочети,кое,какво,как и като ти се изяснят нещата,чак тогава поръчвай. Да не стане - каква я мислех,а тя каква стана!
 

Wolkun

Новодошъл
А най-добре поръчай заедно хроно и далекомер от Али експрес.Там можеш да купиш и двете неща за около 150-180лв. и ще спестиш пари за доставката.
Линк дали ще може ли да пуснеш, мерси.
Element ballistics е програмата. От както съм я инсталирал, само нея ползвам. При търсене в Гугъл магазин, странно защо не излиза.
Като се потърси в търсачката на Гугъл излиза линк за Гугъл магазин и от там вече ти я отваря страницата.
Намерих я.
Колега, когато почнеш да стреляш ще установиш, че стрелбата е мислене. Няма проста стрелба.
Как се мери разстояние с кръста (бърз курс)
Ако оптиката ти е в MRAD - на 100 метра 1 MRAD е 10см.
Ако оптиката ти е в МОА - на 100 метра 1 МОА е 2.9см.
Знаеш какъв е габарита на мишената. Ако мишената ти е с размер 10см и покрива 2 MRAD, то разстоянието до мишената е 50 метра.
Ако мишената ти покрива 1/2 MRAD, разстоянието до мишената е 200 метра.
Същото е и с МОА.
За бързи сметки MRAD ми се струва по удобно. Благодаря!
По-просто,по-лесно и по-точно от стрелбата на кликове няма. И не случайно Кифа те пита за размера на мишените. Ако на 50 м ще целиш кофа за смет е едно. Ако ще целиш кибритена клечка е друго. За сега единственто ясно е че нищо не ти е ясно. За оптиките,за фокалните равнини,за дотове,кликове,абе за всичко има много писано във форума. Първо седни прочети,кое,какво,как и като ти се изяснят нещата,чак тогава поръчвай. Да не стане - каква я мислех,а тя каква стана!
Аз пък съм сигурен че ще се науча и свикна с всичко без оглед с какво стрелям точно защото съм начинаещ и надали ще има негатив някакъв. Ще целя малки мишени няма да са "кофи за смет" а за клечки кибритени надали ще ги оцелвам :) . Абсолютно начинаещ съм, както казах всичко се учи!
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Ето нагледен пример. Ако стреляш по дотове,прицелната ти точка е някъде по скалата.
Screenshot_2023-11-09-20-21-58-963_com.borisov.strelokpro.jpg
Ако стреляш на кликове,въвеждаш корекцията и целта е на център.
IMG_20231109_202738.jpg
На 100 м един клик ти е 1 см. На 134 м един клик 1,34 см. Ако мишената ти е колкото 20 стотинки,сети се как по-лесно ще вкараш корекцията. Да я налучкваш по скалата или да вкараш корекция с кликове!? Ако ще целиш 5 литрова туба с вода,все ще я уцелиш. Та за това беше и въпроса за мишените. А това с кофата и клечките беше образно казано,не буквално. А ако в населеното място където живееш има колега практикуващ хобито,най-добре нагледно да ти обясни.
 

emci74

Редовен Потребител
Стрелбата по дотове се улеснява, ако скалата ти е "елхичка" . Въпрос на лични предпочитания след много стрелбиScreenshot_20231109_192336_Element Ballistics.jpgScreenshot_20231109_192346_Element Ballistics.jpg
 

Amfo

Редовен Потребител
Направо го объркахте човека . Разлика между първа и втора фокална казано просто нещата стоят така : при първа без значение увеличението пропадането ще е едно и също. Стреляш на 50 метра увеличение 12 виждаш ,че уцелва два дота надолу слагаш увеличение 24 пак ще е два дота . При втора вече зависи на кое увеличение производителя е направил да отговаря. В случая елемент, която имам отговаря на 24 увеличение тоест 4 дота на 24 ще са 2 на 12 . Другата съществена разлика, е че при първа скалата се смалява а при втора не . MOA е по-добре от MRAD тъй като въвежда по-добра корекция . mrad един клик е една десета при моа един клик е една четвърт да кажем . 10 на 10 дава 1 а 2,9 на 4 дава под едно . Но в случая ако ползваш метри е по-добре mrad. Най-лесно би било да си вземеш в първа фокална гледай да е с кух кръст ако може така да се изразя тоест да не е пълен и да има точка . И да елхата улеснява много ,както и първа фокална . Затова написах ,че ако не се разхождаш и не ти трябва малко увеличение и добре виждаща се скала вземаш първа фокална . От али експрес си купих хрони но уви се оказа, че не може да му се вярва. Както се казва три пъти мери веднъж режи . Мисълта ми е хубаво да се информираш и тогава да си даваш парите. Всичко зависи кой начин на стрелба ще ти допадне.
 
Последна промяна:

Wolkun

Новодошъл
Направо го объркахте човека . Разлика между първа и втора фокална казано просто нещата стоят така : при първа без значение увеличението пропадането ще е едно и също. Стреляш на 50 метра увеличение 12 виждаш ,че уцелва два дота надолу слагаш увеличение 24 пак ще е два дота . При втора вече зависи на кое увеличение производителя е направил да отговаря. В случая елемент, която имам отговаря на 24 увеличение тоест 4 дота на 24 ще са 2 на 12 . Другата съществена разлика, е че при първа скалата се смалява а при втора не . MOA е по-добре от MRAD тъй като въвежда по-добра корекция . mrad един клик е една десета при моа един клик е една четвърт да кажем . 10 на 10 дава 1 а 2,9 на 4 дава под едно . Но в случая ако ползваш метри е по-добре mrad. Най-лесно би било да си вземеш в първа фокална гледай да е с кух кръст ако може така да се изразя тоест да не е пълен и да има точка . И да елхата улеснява много ,както и първа фокална . Затова написах ,че ако не се разхождаш и не ти трябва малко увеличение и добре виждаща се скала вземаш първа фокална . От али експрес си купих хрони но уви се оказа, че не може да му се вярва. Както се казва три пъти мери веднъж режи . Мисълта ми е хубаво да се информираш и тогава да си даваш парите.
Аз затова ще изчакам седмица две да доставят първа фокална на елемент, попитах вече чакат ги. Най-разумният избор за оптика ми се вижда поне за мен и от прочетеното до момента. Нямам намерение да се разхождам толкова , но планирам и да стрелям от по къси разстояния, в двора на село например. Тогава е по разумно нещо втора употреба да се вземе щом на китайците не може да се вярва?

@emci74 и на мен много по разбираемо ми изглежда и по удобно, ще изчакам и ще взема такава!
 
Последна промяна:

Wolkun

Новодошъл
Ето нагледен пример. Ако стреляш по дотове,прицелната ти точка е някъде по скалата.

Ако стреляш на кликове,въвеждаш корекцията и целта е на център.

На 100 м един клик ти е 1 см. На 134 м един клик 1,34 см. Ако мишената ти е колкото 20 стотинки,сети се как по-лесно ще вкараш корекцията. Да я налучкваш по скалата или да вкараш корекция с кликове!? Ако ще целиш 5 литрова туба с вода,все ще я уцелиш. Та за това беше и въпроса за мишените. А това с кофата и клечките беше образно казано,не буквално. А ако в населеното място където живееш има колега практикуващ хобито,най-добре нагледно да ти обясни.

Да не бих отказал някой да ми покаже нагледно и да постреляме, но не познавам никой от Варна, Добрич и околностите.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Ами пали колата и утре в Банево. Колегите които ще са там са страхотни и съм убеден,че ще ти обяснят всичко. Хем ще можеш и през различни оптики да погледнеш. Като се замисля,май няма много различни. Дали на предната сбирка не бяхме всички с Елемент!?
 

Amfo

Редовен Потребител
Колегата е много прав . Ако имаш възможност за разходка това е отлична възможност за теб .
 

Wolkun

Новодошъл
Ами пали колата и утре в Банево. Колегите които ще са там са страхотни и съм убеден,че ще ти обяснят всичко. Хем ще можеш и през различни оптики да погледнеш. Като се замисля,май няма много различни. Дали на предната сбирка не бяхме всички с Елемент!?
Колегата е много прав . Ако имаш възможност за разходка това е отлична възможност за теб .
Утре ще е малко трудно но до кога сте там, а и гледам как започва цитата че ще вали и верно прогнозата е за лошо време, дори силни бури, включително магнитни - не го дават да е нормален деня.
Иначе с голямо удоволствие бих се разходил.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Остави цитата. Въпреки,че от няколко дена дават да духат ветрове със скорост 7-8 м/с , до късния следобед тук е пълно безветрие,а после евентуално леко полъхва. Днес пак абсолютно тихо време. Та крайно време е синоптиците да спрат да правят прогнози и да почнат да дават информация,какво е било времето вчера!!!
 
Нагоре