Избор на въздушна пушка

ivo77

Новодошъл
Здравейте (отново), искам да се извиня за предния си пост, не знаех за тази забрана. Досега не бях публикувал във форума и моля да ме извините. Ще поставя старата тема, която е редактирана вече.

Здравейте, от известно време съм решил да си взема въздушна пушка. Като цяло нямам кой знае опит с въздушното оръжие, като малък съм стрелял няколко пъти по стрелбище и дотам. Досега не съм притежавал въз. пушка и затова не знам към какво точно да се насоча като за първо оръжие.
Изгледах доста видеа в YouTube, също така прочетох доста от мненията и коментарите тук и честно казано съм още по объркан. Има толкова различни модели, че е трудно човек, който няма почти никакъв опит, като мен, да се ориентира. От видяното и прочетеното разбрах, че Weihrauch са може би най-добрите, но при тях цената е основния спиращ фактор. За такава пушка + оптика ще ми трябват 1000+ лв и не мисля, че това е подходящо като за първа пушка.
Бюджета ми е около 500-600 лв като ми се иска в него да влиза и оптика. Нямам намерение да се занимавам с професионална стрелба, така да кажем, нито пък да ходя по състезания и прочие.
Засега съм се спрял на няколко модела, но както казах от толкова гледане и четене вече не знам дали изобщо стават за нещо. Това са пушките:

Gamo Hunter 440 5.5 IGT
Gamo Hunter Maxxim IGT 5.5
Gamo Black Knight IGT 5.5
Gamo Speedster IGT 10x gen2
Cometa Fenix 400 5.5
Cometa 300 5.5

От прочетените мнения разбрах, че форумът не е много голям фен на Гамотата, но като гледам заедно с Хасан може би са най-разпространени в България.
 

ivo77

Новодошъл
@luft9waffe докато гледах пушки на Stoeger (но в българските сайтове сякаш не се предлагат много модели) попаднах на няколко Browning и по-конкретно:
Browning X-Blade Hunter 5.5 и
Browning X-Blade II gas piston 5.5
Изглеждат прилично но досега не съм чел отзиви за тях. Пише, че се произвеждат от Umarex Германия, така че предполагам да по-надеждни. Какво ви е мнението за тях?
 

t.marev

Редовен Потребител
@luft9waffe докато гледах пушки на Stoeger (но в българските сайтове сякаш не се предлагат много модели) попаднах на няколко Browning и по-конкретно:
Browning X-Blade Hunter 5.5 и
Browning X-Blade II gas piston 5.5
Изглеждат прилично но досега не съм чел отзиви за тях. Пише, че се произвеждат от Umarex Германия, така че предполагам да по-надеждни. Какво ви е мнението за тях?
Има цяла тема, с 15-16 страници коментари точно за тази пушка. Аз имам такава пушка и съм много доволен от нея - удобна, надеждна, силна, красива.....
От изброените от теб пушки бих ти препоръчал ГАМО 440 Хънтър /ако го намериш де/ или ГАМО бляк кнайт, също силна и надеждна пушка.
Според мен, на първо време стреляй без оптика, а по-късно ако решиш че ти трябва, ще се поогледаш и ще си избереш.
Ако искаш, хвърли едно око тукhttps://forum.airguns.bg/index.php?threads/%D0%98%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%83%D1%88,%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F.11924/ може да ти е интересно.
 

Hidden

Редовен Потребител
@luft9waffe докато гледах пушки на Stoeger (но в българските сайтове сякаш не се предлагат много модели) попаднах на няколко Browning и по-конкретно:
Browning X-Blade Hunter 5.5 и
Browning X-Blade II gas piston 5.5
Изглеждат прилично но досега не съм чел отзиви за тях. Пише, че се произвеждат от Umarex Германия, така че предполагам да по-надеждни. Какво ви е мнението за тях?
Миналата седмица стрелях с такава. Много пластмаса в места, носещи натоварване и неудобен спусък. И аз съм за Кометата.
 

ivo77

Новодошъл
Така като гледам, ной-вероятно ще избера Кометата. Като цяло има ли някаква съществена разлика между Fenix 400 и Fenix 400 Galaxy освен в материала на приклада? Аз клоня повече към дървен приклад така или иначе. И нещо друго Кометата я дават по сайтовете 34 джаула, това наистина ли е така или е по-малко?
 

ivo77

Новодошъл
Комета феникс 400 5.5 с телена пружина и оптика Лийпърс 6-40 на моноблок е твоята комбинация.
Май това ще бъде. А относно оптиката, понеже не съм много запознат това 6-40 какво ще рече точно? Увеличава по 6, а 40 какво е?
 

Hidden

Редовен Потребител
Май галакси беше с газова пружина. Кометските ГП са малко проблемни - съветвам те да си вземеш с телена пружина. Вземи си с дървен приклад, който убива по-добре вибрациите.
Забрави за тези 34 джаула :D Едва ли минава 24. С много напомпана ГП може и да стигне повече, но е и много вероятно да ти пукне приклад или да направи друг проблем.
 

Павката

Редовен Потребител
Имал съм Комета и повече от 23дж.никога не е била.Това обаче не бива да те притеснява,защото при пружинките над 16дж. всичко е за сметка на точността.Вземи Комета задължително с дървен приклад,телена пружина и модела с регулируем набузник.Не купувай тази с т.нар.надулник,защото не върши никаква работа,само хлопа и създава ядове.Успех.!
6 е увеличението,а 40 диаметър на предната леща на оптиката.
Ама чети малко де!Има много писано по въпроса.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Така като гледам, ной-вероятно ще избера Кометата. Като цяло има ли някаква съществена разлика между Fenix 400 и Fenix 400 Galaxy освен в материала на приклада? Аз клоня повече към дървен приклад така или иначе. И нещо друго Кометата я дават по сайтовете 34 джаула, това наистина ли е така или е по-малко?
Наистина толкова я пишат в сайтовете,даже някъде е и 36 джаула. Преди около месец един колега си взе такава. Даже в магазина я били замервали и била 34 джаула. Напънах се да я счупя,тъй като имам Диана с реални 32 джаула,а цевта се сгъна без усилие. Това ме накара да я замерим. Ако не се лъжа ,нещо от рода на 24,1—24,2 изкара.
 

ivo77

Новодошъл
Имал съм Комета и повече от 23дж.никога не е била.Това обаче не бива да те притеснява,защото при пружинките над 16дж. всичко е за сметка на точността.Вземи Комета задължително с дървен приклад,телена пружина и модела с регулируем набузник.Не купувай тази с т.нар.надулник,защото не върши никаква работа,само хлопа и създава ядове.Успех.!
6 е увеличението,а 40 диаметър на предната леща на оптиката.
Ама чети малко де!Има много писано по въпроса.
Като тази първата ли имаш предвид? Пише обаче, че е изчерпана. Така че съм се насочил към тази от втората снимка. Като цяло ми изглеждат еднакви.
 

Attachments

  • Screenshot_20240220-224553_Opera.jpg
    Screenshot_20240220-224553_Opera.jpg
    73.4 KB · Прегледи: 37
  • Screenshot_20240220-225530_Opera.jpg
    Screenshot_20240220-225530_Opera.jpg
    86.7 KB · Прегледи: 37

ivo77

Новодошъл
Наистина толкова я пишат в сайтовете,даже някъде е и 36 джаула. Преди около месец един колега си взе такава. Даже в магазина я били замервали и била 34 джаула. Напънах се да я счупя,тъй като имам Диана с реални 32 джаула,а цевта се сгъна без усилие. Това ме накара да я замерим. Ако не се лъжа ,нещо от рода на 24,1—24,2 изкара.
А тогава откъде идва разликата? Откъде ги взимат тия 34 джаула дето ги пише по сайтовете? Просто ми е любопитно защо се получава такава разлика и това разминаване и при повечето други марки и модели ли го има или е специфично за Комета?
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
А тогава откъде идва разликата? Откъде ги взимат тия 34 джаула дето ги пише по сайтовете? Просто ми е любопитно защо се получава такава разлика и това разминаване и при повечето други марки и модели ли го има или е специфично за Комета?
Балкански манталитет май му се вика на това. Виж тук колко джаула е обявена! https://www.balistas.com/cometa-fenix-400-55mm
 
Последна промяна:

Hidden

Редовен Потребител
Като тази първата ли имаш предвид? Пише обаче, че е изчерпана. Така че съм се насочил към тази от втората снимка. Като цяло ми изглеждат еднакви
Различни са. Разликата е в приклада само - едната е с регулируем набузник, което дава предимство и удобство при стрелбата с оптика.
 

ivo77

Новодошъл

Hidden

Редовен Потребител
Някъде в темата за Комета един колега беше писал до фабриката преди доста години. Даже оттам бяха казали, че е под 24 дж. Било е във времената, когато е имало по 1-2 хронографа в град. Сега лъжата на нашите търговци лъсва доста бързо.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Да де,ама при моя колега лъсна след като я купи и то съвсем случайно. Ако не я беше донесъл да се похвали,ако аз не я бях счупил,че да ми направи впечатление,че много лесно се сгъва,още щеше да си мисли,че има 34 джаула пушка. Като оставим лъжата за енергията настрана,колегата си харесва пушката.
 
Нагоре