Зимно цепене на дърва.

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Той Ванко си е апроксимирал частта за отопление от общите разходи за ел. енергия.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Самурайче, разходът за този обем и за всичко, както е описано е повече от добър.
Явно ти пропускаш нещо.
Тук има обаче друго и то съвсем не за пренебрегване.
Въпреки, че колегата се опитва да умаловажи факта, но той е много вътре в нещата.
Нека не пропускаме, че всичко това, той е направил сам.
Вероятно е ползвал наличен, отремонтиран или втора употреба климатик за целта.
За база е използвал една култова машина и не е ползвал външни услуги - съответно, не е плащал за тях.
Това никак не е малко. Още повече, когато знаеш какво правиш, а не някой да ти казва как, какво, защо и колко ще ти струва.
Забелязахте ли, че колегата ползва подземен водоизточник за захранване на системата с вода с температура над 12 градуса и, че там има помпи разни....филтри?
Знаете ли колко би струвало това, ако някой ви го направи, ако си купите нов климатик или ТП и дали изобщо е оправдано във "вашата" ситуация?
Адмирации за колегата.
Де да можех и аз така, а и да имам водица под ръка (наблизичко под земята и с добър дебит).
PS: Гледам докато съм писал, Петко се е опитал да обясни.
Ванко има разход на ток да прием по 50лв всеки месец извън отоплението.
Той ги има и през юни и през август и т.н.
Ако извадиш тия 50 кинта от сметките за ноември-април и ще получиш посочената от него сума.
Нали за отопление говорим, а не за всичкото ток у къщата.
 
Последна промяна:

petkof

Редовен Потребител
Ам чи, колко е тя зимата?!?!:D:D:D
Колегата Иван-в е описал сметката в пост,към който има линк в неговото мнение.

от ivan_v » пет май 03, 2013 3:02 pm
Re: ТП вода-вода от климатик.
Отчетът за изразходваните средства за отопление за сезона е следния:
От средата на януари до края на сезона в три от стаите на първия етаж са изгорени около 400кг въглища ( баща ми си беше решил да има резервен вариант в случаи на прекъсване на ел. захранването и закупи 500кг, които в последствие се наложи да започна да използвам за да не ми се пречкат цяло лято, но въпреки всичко останаха 5 чувала.) Поддържаната температура в цялата къща беше в диапазона 22,5-23,5гр. а втрите стаи отоплявани на въглища 25-28гр.
Сметките за ток са както следва:
13.10.12г.-14.11.12г. - 71.02лв
15.11.12г.-09.12.12г. - 95.88лв
10.12.12г.- 15.01.13г. -151.56лв
16.01.13г.-14.02.13г. -135.48лв
15.02.13г.- 13.03.13г. - 102.02лв
14.03.13г.-12.04.13г. -88.58лв
Без ползване на отопление месечната сметка е в диапазона от 55 до 60лв. Ако приемем,че останалата сума е за отопление излиза,че за целия сезон ТП е изразходила не повече от 315лв.
Цялата къща е отоплявана постоянно ( само в стълбището няма монтирани радиатори и температурата там е малко по-ниска).
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Мисля си от известно време за инсталация слънчеви панели на покрива която да топли вода за парно отопление. Ясно е че зимата няма много слънце, но в комбинация с климатици мисля че ще е добър и не много скъп вариант. Нещо като едновремешните акумулиращи печки да се получи, водата има голям топлинен капацитет и ще остава топла до през ноща.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Става Васко, ама ще ти трябва резервоар(акумулатор на топлината) поне тон и половина за малък апартамент.
А такъв акумулатор да го заредиш през деня до 65-70 градуса поне, ще ти трябват към 18-20м2 панели.
Въпрос на сметки, ама не става като с акумулиращите печки - те акумулираха през нощта (когато е евтино и не ти трябва толкова излъчване) и отдаваха през деня. А в обратен цикъл не е енергоспестяващо, ако не ти е огромен и добре изолиран резервоара, защото трябва да се изчисли капацитета да е поне 2дневен, за да може да изкарваш денонощие потребление и дневния цикъл на зареждане (прием на топлина)да е достатъчен за този цикъл.
 

xpresident

Редовен Потребител
Имам предвид за къща, не за апартамент, където ще има достатъчно място на покрива за панели и място за резервоар в мазата - 2,3 кубика отлят от бетон. По един климатик в стая ще помага, когато няма достатъчно слънце.
А за акумулиращите пчеки си прав, те работят в по-изгодния режим наистина, за това не им трябва толква голям капацитет.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Че ще помага ще помага. Но той на климатиците, не те на него... Слънчевата енергия няма да толкова много зимата че да разчиташ на нея... За сравнение през един прозорец влиза приблизително същото количество енергия колкото пада върху колектор със същата квадратура. Ще имаш и загуби от акумолиране и пренасяне.. Ако имаш излишни пари действай. Ако не, по-добре инвестирай в по-висок клас климатици и топлоизолация на къщата.

Sent from my A850S using Tapatalk
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Като имаш място по покрива, по-ефективно ще е да сложиш панели за ток и да си захранваш климатиците, като имаш и акумулатори за буфер и за събиране на излишъка. 6-8кВ не са проблем. Ама пък възвръщаемостта е бавна, според размера на инвестицията.
За къща термопомпите са добър вариант, и тогава наистина климатика само помага при нужда.
 

xpresident

Редовен Потребител
Акумулаторите са скъпи и опасни. Живота им е няколко години а цената висока. А за 6-8кВт панелите + инверторите + застраховка срещу градушка струват много пари, не съм сигурен че инвестицията някога ще се изплати. Търся по-достъпни варианти, нещо което мога да си изработя сам. Не ми трябва енергонезависимост, а икономия на енергия с разумна инвестиция.
При мен има подпочвена вода на 4-5 метра, може би термопомпа е добър вариант. Честно казано до сега не се бях замислял за събиране на топлина от вода а само от въздух.
Ако не, по-добре инвестирай в по-висок клас климатици и топлоизолация на къщата.
Климатиците ме дразнят че са шумни и духат въздух. Топлоизолация ще направя до колкото е възможно, естествено.
 
Последна промяна:

petkof

Редовен Потребител
Мисля си от известно време за инсталация слънчеви панели на покрива която да топли вода за парно отопление. Ясно е че зимата няма много слънце, но в комбинация с климатици мисля че ще е добър и не много скъп вариант. Нещо като едновремешните акумулиращи печки да се получи, водата има голям топлинен капацитет и ще остава топла до през ноща.
Аз също мисля за такава инсталация,като преди това минах през доста варианти.Това е най-разумно за изпълнение,от гледна точка на възвръщаемост на инвестицията,автоматизация и поддръжка.Резервоарът може да е пластмасов и сложен на тавана под покрива.Проблем е ползването лятно време,когато капацитета на слънчевите панели се увеличава много и е възможно да прегреят,като затоплят водата в резервоара.За да не прегрява водата в него трябва да се косумира затоплената вода.Ако имаш комшии в близост,можеш да им даваш /или продаваш/ топла вода за да не ти прегрява резервоара.:)
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Проблем е ползването лятно време,когато капацитета на слънчевите панели се увеличава много и е възможно да прегреят
Бях започнал да пиша отговор, но го зарязах.
Ако си запознат и с летните проблеми на слънчевите батерии, тогава... добре, ама няма евтино, лесно и ефективно.
За направи си сам, трябва да си навътре в материята, да разполагаш с необходимата техника и да имаш кунки.
Има много изписано по въпроса.
Не сме първите, които си помисляме за реализация на подобен проект.
Доста време посветих на темата за ровене, четене и питане и такова, приемливо за мен решение не намерих.
Лятото системата завира. За да не се случи това, трябва или да не е достатъчно добра, тоест неподходяща за използване в зимни условия и пак тоест да е отворен тип, или да е изпълнена и обезопасена по всички точки, но тогава цената няма да ви хареса, а и определено не си струва инвестицията.
С две думи, през лятото, ако решиш да я оставиш без надзор, или трябва да покриваш панелите, или да изпразваш инсталацията.
Все главоболия, по-големи от ползите.
Но това си е мое мнение. Който е мераклия, нека опита. Може пък да се получи.
 

petkof

Редовен Потребител
Бях започнал да пиша отговор, но го зарязах.
Ако си запознат и с летните проблеми на слънчевите батерии, тогава... добре, ама няма евтино, лесно и ефективно.
За направи си сам, трябва да си навътре в материята, да разполагаш с необходимата техника и да имаш кунки.
Има много изписано по въпроса.
Не сме първите, които си помисляме за реализация на подобен проект.
Доста време посветих на темата за ровене, четене и питане и такова, приемливо за мен решение не намерих.
Лятото системата завира. За да не се случи това, трябва или да не е достатъчно добра, тоест неподходяща за използване в зимни условия и пак тоест да е отворен тип, или да е изпълнена и обезопасена по всички точки, но тогава цената няма да ви хареса, а и определено не си струва инвестицията.
С две думи, през лятото, ако решиш да я оставиш без надзор, или трябва да покриваш панелите, или да изпразваш инсталацията.
Все главоболия, по-големи от ползите.
Но това си е мое мнение. Който е мераклия, нека опита. Може пък да се получи.
Напълно съм съгласен с теб, и аз стигнах до същите изводи!Решението е да се покриват панелите,но това си е разхищение на възможност за добив на безплатна енергия,която трябва да се оползотвори.Тогава ми хрумна идеята да давам топла вода на комшиите поне когато ми е излишна,като им спестявам от парите за ток.Пък все някой ще почерпи или помогне, ако реши!:):cheers:
 

xpresident

Редовен Потребител
Значи трябва и за басейн да помисля, щом толква много топла вода ще имам :)
Явно наистина е проблем, може би с термопомпата в кладенеца ще излезе най-изгодно.
 

petkof

Редовен Потребител
Значи трябва и за басейн да помисля, щом толква много топла вода ще имам :)
Явно наистина е проблем, може би с термопомпата в кладенеца ще излезе най-изгодно.
Отопляем басейн е другото решение за лятото.Денем ще се топли,нощем ще се охлажда.Термопомпа в кладенец не става.Обема на водата е твърде малък.Трябва подземна река в която да е топлообменника на термопомпата, и тогава енергоизточника е безкраен.Термопомпата ползваща подземна вода е инсталация,която трябва да се прави само при много подходящи условия на водоизточника и изисква постоянно наблюдение и грижи.В нашите условия /географски ширини/не е икономически изгодна за малки обекти,като фамилни къщи.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
може би с термопомпата в кладенеца ще излезе най-изгодно.
При наличие на готов кладенец с добър дебит и вода без механични примеси и без да се налага уведомяване на местните власти, тоест без никой да те разбира, защото се плаща. Много голям кеф и далавера е, ако можеш да подаваш на термопомпата целогодишно 10тина и повече градуса, ще има голям ефект. В много случаи водата е с температура над 20 градуса. Всичко това е свързано обаче и с някои неудобства, но вместо да продължавам да дрънкам ето няколко линка сам да прочетеш, а и другите, на които им е интересно и лисици си въртят опашките из главите им ;). Както казва един от посочените форуми, "те такива идеи тикат прогреса напред".

http://forum.setcombg.com/други-начини-за-отопление/45500-отопление-с-вода-от-кладенец.html

http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=39832

http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/105462-quot-Гениална-quot-идея-за-охлаждане
Четете внимателно. Особено за подводните камъни.
Например:
В режим охлаждане, след колко време водата в кладенеца ще става за къпане, или обратното, след колко време ще замръзне.
 

petkof

Редовен Потребител
Значи трябва и за басейн да помисля, щом толква много топла вода ще имам :)
Явно наистина е проблем, може би с термопомпата в кладенеца ще излезе най-изгодно.
Нов вид термопомпи с панели с фреон.Не прегрявали и работели и нощем.
http://www.tinotech.bg/tinotech_produkti.html#eko6
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
;) при 35 градуса.
работели и нощем
Хм, Как? На ток!?
Нова рекламна вързанка, ама за хора с пари, а ние не сме от тях.
Ние търсим нещо, което да работи с минимални средства за инвестиция.
Тук цена не се споменава.
След като я научим, вероятно ентусиазмът ще се изпари.
Преди година се загледах в термопомпен бойлер за БГВ.
Ех, ако посмятаме малко, се оказва много, ама много дървена инвестиция, а на пръв поглед изглеждаше изгодно.
 

petkof

Редовен Потребител
Всъщност се оказва термопомпа "въздух и слънце/вода".Минусът е, че за да работи черпи ток от обществената ел.мрежа,което се опитваме да избегнем.Плюсът спрямо други термопомпени системи,е че при слънце коефициента СОР е много висок.Най-вероятно високата цена ще обезсмисли прилагането в малки обекти като къщи и апартаменти,които имат ограничено потребление на топла вода или отопление.
 
Нагоре