Зимно цепене на дърва.

Nikola

Потребител
И като няма какво да смазва веригата след 2-3 минути работа ще спече.
Става за дребни градинарски работи-да отрежеш някое клонче, но за рязане на дърва...
 

staz

Редовен Потребител

sevdaka80

Редовен Потребител
Не е цепене но става,тва си е 2 в 1 хем,пестиш пари за колело,хем жената е във форма. :D Ем дърва има.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
На мен пък ми стана интересно кой се засили да цепи дръве по това време :)
 

zograffa

Редовен Потребител
Ееее, те тея са приказка.Ела да видиш нашите странджански мешета как се цепят,все едно удряш в асфалта.Добре,че камерата е голяма и повечето ги мятам цели.
 

petkof

Редовен Потребител
Аз :)
View attachment 83073
Който иска да гори сухи дърва на зима цепи сега.
Точно сега му е времето да се цепят и складират дърва за зимата през следващата година. Трябва поне две лета да съхнат за да се намали разхода им. Когато са сухи се увеличава калоричността им и от там пада разхода на дърва. Това си е чиста печалба и за нас и за природата. Трябва да има място за съхранение на дърва за две зими. Това го знам още от дядо ми, който не е имал бензинопил, ами е рязал и цепил дървата с брадва, та затова е знаел как да си намали труда и разхода.
 

rivan

Редовен Потребител
За да гориш сухи дърва, трябва да ги береш на "кратя", т.е., когато луната намалява. Ако ги береш в някоя от другите фази на луната, те са пълни със сокове и не съхнат, ако ще и пет години да седят. Това го знам от дядо ми и е проверено много години.
 

petkof

Редовен Потребител
За да гориш сухи дърва, трябва да ги береш на "кратя", т.е., когато луната намалява. Ако ги береш в някоя от другите фази на луната, те са пълни със сокове и не съхнат, ако ще и пет години да седят. Това го знам от дядо ми и е проверено много години.
И тази луна трябва да е между средата на януари и средата на февруари, когато всъщност няма сокове в дърветата. През другото време на годината, каквато и да е луната, сокове си има в изобилие. Дърва за горене е най-добре да се добиват по това време на годината, дървен материал за нужди различни от горенето му е задължително да се добива точно тогава, защото дървото почти не съдържа сокове и се е свило до стерен на сухо състояние. Тогава е възможно най-плътно и здраво, като след обработването му се "измята" незначително. В такова дърво след като изсъхне добре, трудно можеш да забиеш пирон, а понякога е и невъзможно.
 

rivan

Редовен Потребител
И тази луна трябва да е между средата на януари и средата на февруари, когато всъщност няма сокове в дърветата. През другото време на годината, каквато и да е луната, сокове си има в изобилие. Дърва за горене е най-добре да се добиват по това време на годината, дървен материал за нужди различни от горенето му е задължително да се добива точно тогава, защото дървото почти не съдържа сокове и се е свило до стерен на сухо състояние. Тогава е възможно най-плътно и здраво, като след обработването му се "измята" незначително. В такова дърво след като изсъхне добре, трудно можеш да забиеш пирон, а понякога е и невъзможно.
Но това е било някога. Сега береш, когато горския реши да даде бележка. За дърва за горене, който бере за себе си, спазва това правило. Но като бере фирма, само се гледа да може да мине камиона. А за дървопреработващата промишленост има други технологии. Какво да се прави-прогрес.
 
Нагоре