ПОМПИ, БУТИЛКИ, КОНЕКТОРИ, МАРКУЧИ, РЕЗЕРВОАРИ, КОМПРЕСОРИ, МАНОМЕТРИ - как, откъде и всичко за високо налягане.

vanko

Редовен Потребител
D-22,8mm 5/8" тръбна-цилиндрична. Уплътнява с О-Пръстена на челото.
016880473.jpg
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
lynx написа:
Колеги, имам следния въпрос към знаещите:
До колкото знам има стандарт при водолазните бутилки за резбата на изхода на изпускателния кран, дали тази резба е 22ммХ1мм /конусна/ ?
Ако може някой да мерне с шублера на зарядната си станция, тази резба която се завива в изпускателния кран на бутилката дали е такава и дали е конусна резбата/тоест в началната част трябва да е 22мм а към края да е почти 23мм/.
Предварително Благодаря на отзовалите се! ;)
Не съм мерил резбата, но със сигурност не е конусна.
 

lynx

Редовен Потребител
Мерси! Това е за водолазните нали? Защото на Цикория бутилките са с 22х1,5.... ;)
 

vanko

Редовен Потребител
lynx написа:
Мерси! Това е за водолазните нали? Защото на Цикория бутилките са с 22х1,5.... ;)
Моята също е водолазна а тия от Цикония..не знам..но мисля че крановете са стандартни.Виж да не си замерил грешно!
 

lynx

Редовен Потребител
Не съм мерил грешно, то си има огромен етикет лепнат на бутилката и си пише че изхода на крана е с резба 22Х1,5мм , а и като меря на зарядната и си е толкова. :-X
На водолазните се оказа че си е стандарт за крановете да са с "22,8mm-5/8" тръбна-цилиндрична", навсякъде където пълнят водолазни бутилки са с такъв накрайник.
Сега отново jordanik ще ми спасява живота, като ми уреди да ми направят преходен щуцер /от едната страна мъжко 22х1,5 а от другата женско 5/8"/.
Нека всички които имат бутилки от Цикония да го имат предвид, това е най-лесния начин като се направи щуцер и ще могат навсякъде да си пълнят бутилките.
 
A

Anonymous

Гост
Мисля, че не е дискутиран този въпрос във форума - необходима ли е периодична водна проба на фабрично РСР? След като бутилките минават такава на 5 г. би трябвало и на пушките да се прави или греша?
 

lynx

Редовен Потребител
На някои от фабрично монтираните бутилки, работното и тестовото налягане е много над това на което реално се помпи пушката.
Според мен е добре да се отвори след няколко години работа да се погледне отвътре за корозия и почистване и ако има следи от корозията, чак тогава да се носи на водна проба.
 

братушка

Редовен Потребител
SEABOY написа:
Мисля, че не е дискутиран този въпрос във форума - необходима ли е периодична водна проба на фабрично РСР? След като бутилките минават такава на 5 г. би трябвало и на пушките да се прави или греша?
Бях чел преди време някакъв правилник за съдове под налягане. За да бъде признато едно нещо за съд под налягане там имаше изисквания още и по обема и още нещо. Вече не помня точните цифри, но вероятно резервуарите на РСР-та не са достатъчно големи за да попадат в категория СЪД под налягане и произтичащи от това формалности.
И те са рядко се срещат като самостоятелен съд, а по-скоро като част от обща конструкция.
Макар, че периодическа проверка и тестове за собствено спокойствие не са излишни.
Проблемът също е, че просто няма стандартно оборудване за водни проби на нашите резервуари. Все трябват някакви уникални накрайници и преходници.

Между другото: резбите на винтилите и бутилките не случайно са различни. За различни нива на налягане се ползват различните резби. Това е направено напълно съзнателно: като донесе човекът 200барова бутилка и не може да я върже за 300баров компресор та поне да се замисли.
Така, че много внимавайте какви преходници и за какво ще правите.
 

angelmr

Редовен Потребител
По памет резерваорите за ПЦП се произвеждат с живот от 10 години след което се подменят. Те са също един консуматив, а не част от пушката.
 

vanko

Редовен Потребител
братушка написа:
Между другото: резбите на винтилите и бутилките не случайно са различни. За различни нива на налягане се ползват различните резби. Това е направено напълно съзнателно: като донесе човекът 200барова бутилка и не може да я върже за 300баров компресор та поне да се замисли.
Така, че много внимавайте какви преходници и за какво ще правите.
Koмпресора ми е 300баров и съм пълнил бутилка на 240бара работно ??? Само трябва да се знае калко атм. са останали в бутилката за да се развие крана когато се изравни с това нагнетено в компресора.. ПП Преди имах една пожарникарска 4л на 200б работно и нея съм пълнил със същия накрайник и от там съм останал с впечатлението за стандартни кранове но явно не са...и колегата Линкс беше казал че и неговия е различен :( Говорим за стандарт Din за Yoke Вече трябва друг накрайник. [url=http://media.snimka.bg/4867/015989412.jpg ]http://media.snimka.bg/4867/015989412.jpg [/url]
 

братушка

Редовен Потребител
angelmr написа:
По памет резерваорите за ПЦП се произвеждат с живот от 10 години след което се подменят. Те са също един консуматив, а не част от пушката.
Кажи го на производителите на БАМ, Еваникс, Суматра, Бенджамин и още много други, където една и съща тръба хем е резервуар, хем е носещата (базовата) част от конструкция.
Ще ми се да видя как се сменя резервуар на Близзарда например :)


ПС: не съм задълбавал за резбите при бутилките, но някъде бях срещал, че има разлика при вентилите: за СО2 (мах 150), кислород (мах 200), азот/въздух (макс 200, 250, 300). Както и за случаи на азотна бутилка (250бар) с СО2 вентил (150бар). Та от там запомних, че кислородния и азотния вентили имат различна резба - специално.
Трябва да се проверява по справочници и да се внимава. Че както тук нарочиха срок на годност за бутилките в 40г (в целия свят няма повече от 20, но попаднат ли в България на 21-та си година веднага става на 40 :( , "официално" при това). Така може да стане и с вентилите, нали углекислотните са по-евтини...
 

Loki

Потребител
Не знам за Суматрата, но при Еваникса не е носещ резевоара, а самата рама, осморката не се брои- може и без нея, има я на почти всички пушки...
Според мен годността на всеки модел е различна, в зависимост от материала от който е направен!
 

angelmr

Редовен Потребител
братушка написа:
angelmr написа:
По памет резерваорите за ПЦП се произвеждат с живот от 10 години след което се подменят. Те са също един консуматив, а не част от пушката.
Кажи го на производителите на БАМ, Еваникс, Суматра, Бенджамин и още много други, където една и съща тръба хем е резервуар, хем е носещата (базовата) част от конструкция.
Ще ми се да видя как се сменя резервуар на Близзарда например :)


ПС: не съм задълбавал за резбите при бутилките, но някъде бях срещал, че има разлика при вентилите: за СО2 (мах 150), кислород (мах 200), азот/въздух (макс 200, 250, 300). Както и за случаи на азотна бутилка (250бар) с СО2 вентил (150бар). Та от там запомних, че кислородния и азотния вентили имат различна резба - специално.
Трябва да се проверява по справочници и да се внимава. Че както тук нарочиха срок на годност за бутилките в 40г (в целия свят няма повече от 20, но попаднат ли в България на 21-та си година веднага става на 40 :( , "официално" при това). Така може да стане и с вентилите, нали углекислотните са по-евтини...

Единствения ми извод е че в тези случаи производителите считат цялата пушка за консуматив, а не само резервоара. :( Това е последицата от консуматорската икономика.
 
A

Anonymous

Гост
Аз имам нещо като решение на проблема :-[
Замислям такова нещо. Остатъците от фабричния разервоар е преобразуван в голяма задредукторна камера. Така незаменяемия резервоар работи винаги на едно и също налягане, материала се изморява по бавно, обема му е по малък и работното налягане също. Много по безопасно е от фабричното. А пейнтболовата бутилка си я сменяте на 5 - 10 г, както искате. А да, в моя случей използвам допълнителен алуминиев блок за да изкарам 0.8л бутилката по ниско. Ако използвате по малка бутилка, от тези 0.2л http://www.paintballbg.org/forums/index ... topic=3646, може да минете и без този преходник.
PS. По моя идея това нещо трябва да прави 20- 30 изтрела за 1 зареждане. :yes: Надявам се че схващате общата концепция :)
 

Attachments

  • BAM XS-B51.JPG
    BAM XS-B51.JPG
    25.6 KB · Прегледи: 235
A

Anonymous

Гост
Ralfi написа:
Аз имам нещо като решение на проблема :-[

PS. По моя идея това нещо трябва да прави 20- 30 изтрела за 1 зареждане. :yes: Надявам се че схващате общата концепция :)
Нулата ли си изпуснал? Понеже нормално в плато 51-цата прави 40-тина изстрела с едно зареждане. А колкото до "проблема" - при тази пушка резервоара е от доволно дебела стомана и предвид диаметъра ще изкара доживот. Стига да не се надвишава указаното от производителя налягане разбира се ;)
 
A

Anonymous

Гост
Явно не схващате общата концепция, затова ще поясня. Това е много мощна пушка, съизмеримо мощна с биг боре. Калибър 6,35. По тази причина има и огромна задредукторна камера. Но трябва да се правят самоделни куршуми. Чашките са с много смотан балистичен коефицент. 6.35 баракуда има БК 0.042. Другите са с още по малък БК. За стрелба на далечни дистанции се препоръчва БК от порядъка на 0.4- 0.6. Самоделните муниции трябва да копират като форма нормален винтовъчен куршум, да са толкова тежки и да са изцяло оловни. И един такъв 6 грамов куршум истрелян с 300м/с дава 270 j дулна енергия. Въпрос на експерименти е да се намери оптималната начална скорост за цевта и така да се достигне някаква приемлива точност. Целта на всичко това е да може да се стреля на 300- 400м. Не ме питайте защо му е на човек да стреля с въздушна пушка надалече, просто идеята ми харесва. А и не виждам нищо непостижимо в замисъла. Само да се избистри работата с новите закони и декларации и т.н.....
 

st_beer

Редовен Потребител
Ето тук направих една снимка на частите на турска помпа Хатсан. Посочил съм със стрелки О-пръстените и техните размери които ги има в магазините на Микромакс и стават и работят безупречно. Повече от 4-5 месеца вече са на помпата за тестване и едва сега вече мога спокойно да заявя че не се предават.

П.П това е от старите помпи. Тези дни попаднах на помпа Хатсан на която частите бяха различни вътре. На някой детайли бяха само с по 1 О-пръстен както и третата степен се различаваше коренно от тази на снимката.
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
st_beer написа:
Ето тук направих една снимка на частите на турска помпа Хатсан. Посочил съм със стрелки О-пръстените и техните размери които ги има в магазините на Микромакс и стават и работят безупречно. Повече от 4-5 месеца вече са на помпата за тестване и едва сега вече мога спокойно да заявя че не се предават.

П.П това е от старите помпи. Тези дни попаднах на помпа Хатсан на която частите бяха различни вътре. На някой детайли бяха само с по 1 О-пръстен както и третата степен се различаваше коренно от тази на снимката.

Няма ли да е подобре ако тези О-пръстени се сменят с такива от второпласт ???
 
Нагоре