Kral Arms

asens

Потребител
Замервания с хронограф без интервенции по клапана:
Макс:
Max1gbezklapan.png
мин:
Min1gbezklapan.png
средно:
Mid077gbezklapan.png
вижда се как регулаторът при средни положения има склонност да се мести в посока намаляване на проходнотно сечение (неколкократно го връщах на средна позиция), поради което е необходима фиксацията му.

След монтиране на шайба (първоначално я направих с диаметър 13,5 мм но скоростите доста паднаха и намалих диаметъра до 13,2 мм) и монтиран щифт, застопоряващ регулатора на мощността:
макс.:
Max095g.png

средно:
Mid100gr.png
Mid095.png
замерванията са правени с евтини чашки и вероятно на това се дължат и част от отклоненията в скоростите.
Вижда се, че при минималните настройки на регулатора платото се мести към високите стойности на налягането, а при максималните - към ниските.
Може би случайно, но при моя "екземпляр" се получи доста равномерно плато при средна настройка на мощността в доста широк диапазон налягания, което ми хареса и предвид предназначението на пушката - стрелба по хартиени мишени, реших, че към момента съм доволен :)

И накрая резултати от тестове по хартиена мишена от 13 м. Не помня точно при какви настройки са правени, но мисля, че този по средата е на максимална мощност, JSB 1.03 г , по спомен скорост около 270
mishena.jpg
 
Последна промяна:

asens

Потребител
Явно съм единствения притежател на Пунчера, защото виждам, че темата замря :)). Всъщност искам да споделя, какво постигнах при този модел, което може да е полезно и при други марки ПЦП. Заиграх се с "освобождаване" на ударника, т.е. самият ударник при незаредено положение да не опира в щифта на клапана. С оригиналната пружина при нормално положение на натягащия винт пружината натиска с около 1,5 - 2 кг. усилие върху клапана, не че е голям проблем, предвид наляганията и силите които действат върху групата (клапан - ударник). Проблемът възниква зареждане и задействане на ударно-клапанната група, последвано от моментното отваряне на клапана. При затваряне на клапана (което се случва с голяма скорост, зависеща правопропорционално от налягането в цилиндъра), ударникът се връща назад, натяга пружината, благодарение на кинетичната си енерия, след което се връша напред под въздействието й и отново удря клапана и го отворяи т.н. Получава се цикличен процес, който в повечето случаи е самозатихващ, но при определени налягания (ниски обикновено) може да премине в близък до резонансен режим, от който се чува характерно "тррррр" и въздухът в цилиндъра обикновено пада почти до нула след още няколко изстрела. На практика, обаче, негативният ефект на процеса се изразява в преразход на въздух, тъй като групата клапан ударник са в постоянно взаимодействие по време на изстрел, благодарение на предварителната натегнатсост на пружината на ударника. Едно то елементарните решения е освобождаване на ударника, чрез монтиране на по-корава и къса пружина, с което се осигурява "свободен" ход на ударника в рамките на няколко милиметра - до 5-6 обикновено. По този начин при възпроизвеждане на изстрел клапанът се отваря под въздействие на импулса от ударника, след което се затваря, а под негово въздействие ударника се връща назад, до съприкосновеноието си с пружината, която, поради по-голямата си коравина не се деформира в голяма степен, връща ударника напред, но благодарение на свободния ход, и най-вече силите на триене, импулът му (на ударника) намалява значително и не удря клапана със силата, която би имал в оригиналното изпълнение на ударно-клапанната група. УФФФ, не знам дали разбрахте нещо, май и аз се затруднявам да го обясна кратко ))) Както казват англичаните пиша ти дълго, защото нямам време.... Както и да е, с две думи в железарията случайно видях обикновена пружина за затваряне на врата, работеща на опън, за около 1-2 лева. Бях я предвидил за дворната врата на вилата, но после видях, че с параметрите й мога да пробвам да освободя клапана на Пунчера. Оригиналната пружина е 12 мм външен диаметър, 1,3 мм диаметър на тела. Новата - 11 мм, с 1,5 мм диаметър на тела. След никакъв размисъл разтегнах новата пружина, до настъпване на пластични деформации, които я превърнаха от пружина, действаща на опън в пружина, действаща на натиск. След което се заиграх и започна рязане на пружини, с различен брой витки и монтирането им в ударно клапанната им група. Накратко - успях да постигна настройка с около 1.5-2 мм свободен ход на ударника и скорости около 270-275 м/с, след което пристъпих към изпитания. И пак накратко - бях много приятно изненадан, мисля да приложа способа и на другите си пцп, за да проверя дали ще постигна същия резултат, а именно - на максимална мощност - увеличаване на броя изстрели в плато с около 25-30 %. Пробите ги правих с изключително долнопробни чашки, но е видна тенденцията, която сравнена с предишните резулати може да даде представа за (по моему) подобренията в пушката:
На максимална мощност, с 1 гр. чашка:
20160320punchNovaPrMaxKRM203_82 Seria5ms.png 20160320punchNovaPrMaxKRM203_82 Seria10ms.png

На средна мощност, същата чашка:
20160320punchNovaPrMidKRM203_82 Seria5ms Korigiran.png

До сега не бях пробвал този способ, но определен останах доволен. Направи ми впечатление никаквия разход на въздух, който при този модел пушка и без това беше малък, сега стана просто невъзможен. Декларираните 280 см3 обем на цилиндъра са далеч от истината, при положение, че вътрешният диаметър е 30 мм, а дължината - 350мм. При калкулация - 247 см3, прибавяйки от куртоазия още 3 см3 за обемите на зарядния и бойния клапан - 250 см3. В моя случай съм инвестирал в "депингер" - четка за почистване на бутилки и буркани, част от която - 15 см е отрязана и монтирана в средата на цилиндъра за намаляване звука от металното звучене на изстрела (определено има голям ефект), с което допълнително се намалява обема.

П.С. Все пак трябва да пробвам с хубави чашки, пушката "харесва" JSB, с които няма такива резки скокове в скоростите, за да постна по-реални резултати. Пунчера има и много дефекти, за част от които писах и по-рано, но определно концепцията му е по-добра от Хатсан-Галатиан, още повече при разликата в цените. За сравнение - разходът на Галатиан е около 13 см3 за Дж.
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
И накрая резултати от тестове по хартиена мишена от 13 м. Не помня точно при какви настройки са правени, но мисля, че този по средата е на максимална мощност, JSB 1.03 г , по спомен скорост около 270

Данните от замерванията са много добри както и мишената на 13 метра, но на тази дистанция ако има флаери или грешки не могат да бъдат ясно отчетени затова направи мишена за групи на 50 метра и ако там резултатите са ОК. можеш да изпиташ пушката а и себе си като стрелец на по големи дистанции 100м - 100+ метра.
 

asens

Потребител
Данните от замерванията са много добри както и мишената на 13 метра, но на тази дистанция ако има флаери или грешки не могат да бъдат ясно отчетени затова направи мишена за групи на 50 метра и ако там резултатите са ОК. можеш да изпиташ пушката а и себе си като стрелец на по големи дистанции 100м - 100+ метра.
Така е, напълно съм съгласен, просто до момента не съм имал възможност да изпитам Пунчера на тези разстояния. Затова пък има много клипове в нета по темата. Според мен, обаче, всяко ПЦП може да се раздели условно на "механична" и "балистична" част. Балистичната, от която зависи точността, е най-вече цевта и отчасти спусковия механизъм, а в случая, както писах, нямам особени очаквания, имайки предвид визуалния изглед на цевта и елементарното устройство на спусъка. Следва да се отчита, обаче, че и двете подлежат на тунинг :). Същото в случая касае и механичната част, като в този случай с направени малки подобрения е виден потенциалът в това отношение. Точно това се опитах да представя.:cheers:
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Един познат си купи бул-папа им. Сега се търкаля, реве и скубе коси.
 

buff

Потребител
В България Puncher, най после се появи на пазара, ама като му гледам цената, че е по висока от на AT44-10, едва ли някой ще си я купи.
 

Jorom

Редовен Потребител
Здравейте момчета. Казвам се Георги, от Бургас съм.
Преди дни купих за баща ми булпапа на Крал с дървен приклад в .22.
Обичам да стрелям, имам няколко въздушни пистолета(СО2) и пушки: Хатсан 125, Норика, пцп Хатсан БТ65 , всичките .22 кал.
Честно казано булпапа надмина очакванията ми като качество на изработка...сега мисля да си взема и за мен. Качеството му на изработка е по-добро от на моето бт65, но е два пъти по- слаб като пробивност ( нямам хроно). Надявам се че подлежи на тунинг... Като точност, от покрива на колата: на макс с JSB 1,175 на 16-17м с неговия модератор(който идва в комплект с пушката), групата е 10 мм, на 30 м. се събира в бирена капачка. На 55 м с JSB 1,175 група 4 см с пропадане 10 см, с баракуда пропадането е 15 см. Странно, но не харесва диаболо баракуда и баракуда мач 5,53...повече харесва стар гамо про хънтър. С хатсанския air striper и диаболо баракуда, на 30 м прави група колкото бирена капачка, иначе е по-зле без стрипера. JSB със стрипера не съм пробвал. Фаската не ми харесва нещо, ще се прави нова, цевта изглежда добре...нищо общо с хатсанските "резби" вътре при някой "късметлийски" бройки.
 
Последна промяна:

Jorom

Редовен Потребител
Тунинга предстои, засега не съм я разглобявал, нямам време..и спусъка иска малко да се пипне, освен фаската и пружината. Уивъра е от пластмаса, но е много здрава пластмаса.
Разхода на въздух забравих да напиша... от 190 до 95 бара 65 изстрела на макс мощност, която така на око е не повече от 40 джаула с баракуда(пробива колкото гамо 1250/Хатсан 125 с баракуда 5,5)
 

Jorom

Редовен Потребител
Да, добре ще е да имам хронограф при положение че булпапа искам да го тунинговам..бях останал с впечатление че са по-скъпи. И за Бт-то ще ми свърши работа, че само по клипчета в нета гадая за платото.
Преди десетина години ходихме с Петко ( с тунингования Бам 50 ) да стреляме...после изгубих интерес към стрелбата щото си тунинговах колите...турбини-мурбини....и сега като влязох в 40-те пак се връщам при пушките. Откакто купих Бт-то се върна старата краста.
Петко, ако пишеш тук, свържи се с мен че тел. ти който имах вече е невалиден.

Забравих да спомена че презареждам с лявата ръка....мислех че ще е доста по-неудобно от това което се оказа. Пробвах и с дясната, с лявата е по-добрия вариант за мен.
Понеже не съм виждал наживо булпапа с пластмасовия приклад, се чудя дали да рискувам насляпо и да взема пластмасата без да съм я видял, пипнал...с дървения приклад оръжието е много добре балансирано и го държа с лекота с два пръста, отделно и изглежда отлично. Някой който е виждал наживо пластмасата може да даде мнение кое от двете да бъде...
Само без мнения вземи си булпап на хатсан или комета орион...изчел съм каквото намерих за четирите модела булпапи до 1300 лева....поради различни причини избрах Крал-а, и не мисля че съм сгрешил! Допада ми концепцията компактно пушле с обикновена цев+модер когато е необходимо за разлика от хатсаните примерно, кометата пък отпадна заради болта...
 
Последна промяна:

оги-пз

Редовен Потребител
Според мен пластмасата на турците е под сякаква критика. За сметка на това пък се справят много добре с дървенията.
Според мен е по-добре дървен, въпреки че иска повече да се пази от наранявания.
 

Jorom

Редовен Потребител
Да, собственика на оръж. магазин ми препоръчва и той дървото....без да е виждал пластмасата. А неговите ловни били всичките с пластмаси...но едва ли са турски...
За пазене, пазя си оръжията....вероятно дървото е по-добрия и сигурен избор....иначе котка в чувал.
 

оги-пз

Редовен Потребител
Има оръжия с пластмаса, които са скъпи и материала е добре обработен, там си заслужава.
Несъм виждал крал армс и съдя по хатсан. Новата им пластмаса на хатсаните е по-стабилна от предишните, но на пипане е неприятна и седи някак недовършена, но дървенията им си е прекрасна и на вид и на изработка.
Гледам цените на крал не се различават дали ще е пластмаса или дърво, затова препоръчвам дървото.
 
Нагоре