Kral Arms Bigmax, 6.35 или 7.62...

Grozdanoff

Новодошъл
Здравейте, смятам да направя покупка на въпросната пушка през Март. Наясно съм, че и трябва тунинг. Смятам да изстрелям едни 500 чашки и тогава вече да мисля за тунинг.
Първа ПЦПпушка ми е, нямам си идея на какво разстояние може да бъде точна.
Смятам да си направя едни мишени от листове стомана и малко винкелче, и да стрелям извън населено място.
Въпросите ми са:
-до колко метра би могла да бъде точна тази пушка;
-за дълечни мишени кой калибър е по-точен.. 5.5/6.35/7.62м.
Благодаря предварително на отговорилите)
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Имах тунингован big max с приклад от bighorn в калибър 6.35, тунингована от Ники. Това до колко метра ще е точна пушката е много относително. За мен оптиката е важна точно колкото пушката, за да откриеш максималния ѝ потенциал. Аз имах 8/10 попадения по 1.5L шише от 260м. Тогава тези дистанции ми се виждаха нереални и затова не пробвах на по-далечни разстояния. Бях абсолютно възхитен, че дори успявам да целя нещо от такива метри. (сега ми се струват малко :D )Отделно всеки Kral/Hatsan има различна цев, която харесва различни проектили. Аз стрелях със слъгове 38gr HN и ZAN 41gr. На 50-100м се получаваха прилични групи, дори съпоставими с групите на сегашната ми пушка, която е съвсем различен клас. Имай впредвид, че ако ще стреляш на над 100м платото на пушката е доста витално. Ако имаш разлика в скоростта от над 10-12 м/с попаденията ще са на съвсем различно място. Една пушка е точна само когато има консистенция в изстрелите. След като си елиминирал този фактор, тогава почваш да търсиш правилни проектили, оптика, стойка, захват и тн. Със стокова турска пушка от този клас според мен можеш да очакваш точност до 70-80, макс 100 метра без да е пипана. Също така виждам, че си написал, че ще стреляш с чашки. Тази пушка не е за чашки, може да бъде направена доста мощна и съответно чашките не играят. Естествено това е от значение само когато търсиш максималния потенциал на пушката. Може да си стреляш и с чашки до 60-70 м доста успешно. Относно калибъра, сега съм с 5.5мм и стрелям доста прилично на разстояние 300-350м - последно в Пловдив миналата седмица направих 8/10 попадения на 300м по Ф20 гонг. Така, че не винаги по-големия калибър е по-добър. Ако ще стреляш само за развлечение като мен, по-добре 5.5мм. Имаш по-голям избор на проектили и съответно цената е малко по-ниска. На 100 кутии разликата не е малко, вземи впредвид и това. :)
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Аз също съм на това мнение, обаче с двете бутилки и над 1Л въздух в 5.5 ще е доста забавно също. Ако изкара 80-90J ще прави наистина бая изстрели при положение, че в 6.35 прави около 40 хубави изстрела в 120J.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Лошото е, че не ги прави тия мощности. За да ги докара, трябва да се изработва друго клапанно тяло, с друга конфигурация на клапана.
 

Laferrari63

Редовен Потребител
В този случай задължително тогава в 6.35. Като цяло аз не знам защо почнах да предпочитам 5.5 , може би защото Вулканя вади 120 джанки в този калибър, ама реално погледнато май много малко пушки го могат това. Като изключим Fx не знам коя друга пушка вади 120J в 5.5.
 

Grozdanoff

Новодошъл
Благодаря Ви за отзивчивите отгпвпри, от прочетеното в темата започвам да мисля за 5.5мм... изглежда и тунинг ще направя щом резултатите наистина са различни.
Моля бихте ли ми препоръчали алтернатива на Bigmax, имам предвид пушка от същия ценови клас за който говорим. Имам предвид -Bigmax дали е най-удачната бюджетна пушка в калибър 5.5/6.35.
 

Ivan888

Редовен Потребител
Огледай се за някой Маверик употребяван. Може и да е малко по-скъп, но е много по добре.
Или маверик VP, за начало. Препоръчвам 5.5 или 7.62. Хубавото на FX че винаги може да си смениш калибъра и дължина на цев
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Колега ако имаш търпение да изчакаш да видим какво ще извадят комшиите от Effectо с новия модел Spark.Разгледай и модела Фактор снайпер л на Хасан,то с турска пушка човъркане ще има ,но тази е направена според днешните тенденции

https://zarimex.eu/en/pcp-air-rifle-hatsan-factor-sniper-l-cal-5-5-mm
1708418609700.png
 

Grozdanoff

Новодошъл
Благодаря на всички за отзивите, за сега съм се спрял Bigmax 6.35. В момента имам време само да ги гледам в нета, през Март ще си направя една екскурзия до Одрин и задължително ще се похваля когато си ПЦП-то :) Поздрави!
 
Нагоре