Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Пеко, това са 243мс - минометна траектория , все едно ще се пуска на ФТ по софийските правила .
Днес ми дойде един еваникс 5,5мм - 270мс с 5,5мм 2,2г от кутията, и ми се видя малко слабичък за 2,2г
Аз визирах 6,35 и точно в този калибър и ти си постигал перфектни групи с 250 м/с, с Крикет обаче и то на 88 м. Този проектил, е замислян и проектиран да се ползва масово по света предимно с около 60 Дж, макс. до 80, колкото е предвидена заводската мощност на повечето пушки в този калибър.
Аз съм ги тествал и на пружинка с 212 м/с и пак летяха една идея по-добре от 1,645 .
Просто, както при всяка пушка е добре да се тества един широк диапазон от скорости за даден проектил. И това важи не само за този калибър(1,175 в .22 например се държи прекрасно при 273-275 м/с, но също и при 300-305 м/с).
И според резултатите на листа, после да я оставиш където искаш. В доста от случаите, се оказва, че това не са задължително най-високите скорости. Това са изводи, разбира се след като са елиминирани другите фактори, които могат да влияят на попаденията(фаски, модери, редуктори, клапани и т.н.).
Та основната "анти теза" беше, че не винаги " надуй я колкото може повече" дава по-добрия резултат.
Естествено, повечето колеги (и аз съм го правил) залитат в началото по "кефа" - "глей ся кво прави, глей ся как кърти", но и това е до време.
 
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
На руски се казва "кучная скорост ствола " . Това е важното за мен , и това : "силата е нищо без контрол" . Ама контрола при дори лек вятър е много по-добър при 285мс отколкото при 245мс .Стрелял съм и с Крикет с 280 с 2,2 на 100м и беше мноого добре .
На ектрим бенча в Пазарджик в силния вятър аз стрелях с най-леката чашка, но с най-висока скорост от всички колеги и спечелих .
 

barbaron

Редовен Потребител
Някои знае ли с какво подсигорително лепило се мажат гаиките на клапана
какво значение има?
Като развиеш веднъж, по-добре да не мажеш с подобна чудесия, за да е по-леко за следващия който ще развива... Според мен това се прави по-скоро като "гаранция, че ние сме завили последно", отколкото да си подсигуряват безрезервно прецизната изработка на железата.
Късмет!
 

staif

Редовен Потребител
какъв е тоя клапан с гайки :eek:
щракни го да го видим ;) ако ти се налага ,може да си мажеш с фиксатор..лично аз не мажа с нищо..
 

praetorian

Редовен Потребител
Може би визира контрагайката на иглата на клапана на БТ- серията.Аз вече изгубих една гайка.Заводско е намазана с лепило някакво, но веднъж развита после се саморазвива от вибрациите.Колегата може да ползва тефлонова лента, или лепило "локтайт".Последното не е много за препоръчване, че после няма отвиване.
 

doctora

Редовен Потребител
това успях сам да снимам,калпава снимка,ма не съм фотограф...
цев асан 5.5...
 

Attachments

  • P1260047.JPG
    P1260047.JPG
    303.4 KB · Прегледи: 119
  • P1260054.JPG
    P1260054.JPG
    261.7 KB · Прегледи: 120

doctora

Редовен Потребител
В цевта не е ръчкано с квото доди,и за трета година(от магазина)и доста съчми-преди два дена за първи път прокарах шомполче с парцалче напоено с wd40
 

doctora

Редовен Потребител
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Цевта има нарези но от снимката не може да се види как са но факта че чашка 5.53 се кандилка вътре е достатъчно основатела причина за смяната и. Дори и да има хубави нарези със шомпол няма да се отбележат с тоя луфт, ако искаш пробвай да изстреляш чашка в кофа с вода, тогава ще се отбележат нарезите понеже въздуха зад полата я надуваи тя се врязва. Но си е за смяна 100%.
 

sts1969

Редовен Потребител
В цевта не е ръчкано с квото доди
Какъв ти е Хатсана? Гледам на снимките ти че цевта е от РСР, не можеш да я подмениш с каквато цев ти падне, поне не и ако нямаш добър стругар под ръка. Ако пушката ти е многозарядна (с барабан), вътре в цевта, на 2-3мм. след входа за чашката има един малък о-пръстен, трудно ще се направи канал за него на новата цев. Най-добре си купи една нова (или втора ръка) цев точно за модела на пушката ти, има много сполучливи турски цеви...важното е да се огледа добре преди покупката. Моят бивш Хатсан АТ 44-10 беше с оригиналната си цев, помня че събирах 6 изстрела в 10 стотинки на 50м. :cheers:
 

dberov

Редовен Потребител
Светльо, тоя път не мога да се съглася с горенаписаното.
Всеки читав стругар може да му направи канала за О-ринга при проходния отвор както и двата канала и стесненията от външната страна само дето за канала в цевта се изработва нож специално за интервенцията.
Има колеги добри стругари, нека си кажат мнението.

п.п.
А ако купи друга Хасанска цев и тя се окаже проблемна...
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Ааааааа, за разходи не е ставало на въпрос, ако иска да има хубава пушка да, трябва да се даде някой лев ако не, може да си кара и с тая цея.
Точната стрелба зависи на 90% от цевта, другото е баене и настройки.
 

doctora

Редовен Потребител
Не ми е проблем обработката..относно айшето-да -44-10 е.
 

sts1969

Редовен Потребител
Ааааааа, за разходи не е ставало на въпрос
Той човека си го написа в другата тема за закупуване на цев:
"Нещо ако излезе докъм 50 гроша максимум,тя ханъмата друго не заслужава!"
Аз за това задълбах...за толкова пари, да се намери свястна цев е трудна задачка. :no: :cheers:
 

andi

Редовен Потребител
IMG_20160704_162703.jpg Малко заигравка с един Франкенщайн - Бт 65 5,5мм със сменена цев от Еваникс и пипнат тук-там .
Достига с лекота 95+ дж с Баракуда 1,37гр - мерени с 2 различни типа хронографи (моя и на Пеко) , пред половината Пловдивска група . Последно го оставих на 60дж с 1,17г , и това му е хронотеста - 40 изстрела плато в 10тина метра коридор . Почнах от 165 щото толкова имах , предполагам от 170-175 ще са повече . Не че и това е малко за правотокова пушка с 220 см3 цилиндър .
пп. Мишените ще кача в темата за Еваникс , заради цевта :http://forum.airguns.bg/index.php?t...ключително-ниски-цени.5836/page-7#post-225219
 
Последна промяна:

SEA_WOLF

Новодошъл
Здравейте, колеги! Нов съм във форума и ще споделя малко опит за Хатсан Херкулес 5.5. Купих си я преди няколко дни и започнах да я простелвам. Беше заредена на 200 бара. Падна на 50 след около 90 изстрела - 2 х 500 сс. Вземах си помпа на Хатсан чисто нова и се видях в чудо. Определено трябва да си Херкулес, че да заредиш такава пушка с помпа. 50 помпи отговарят на 10 бара. Така че от 50 до 200 бара се помпи 750 пъти. Това нормално ли е? Иначе е голям звяр. Добри групи на 25 и 50 м и то със Баракуда Мач. Видях тема за бутилки ама няма налични в момента.
 
Нагоре