Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

ilko_dim

Потребител
Може би олекотения ударник трябва да е в комбинация с мека пружинка на БК. Поне така си мисля , понеже иначе се увеличава силата , за да отвори клапана , а това ще доведе до по-голям откат , а това ще влоши точността , особено ако човек е свикнал на по-малък. Но нека и по-знаещите да кажат дали си на правилна посока :cheers:
 

sts1969

Редовен Потребител
methaa написа:
Колега, правил ли си нещо по захващането на цевта към цевната кутия?
Аз наблъсках стопорни болтчета М4 и разликата се усеща.
Днес ще пиша по-подробно за модификациите.
Моята цев съм я хванал с 6 скрити болчета (като тези отгоре) на по 120 градуса.
 

rashko

Редовен Потребител
staif написа:
Та както бях споменал преди няколко поста за моето БТ и за перфектното плато: за 40 бара -33-35 изстрела и то без вилка с олекотен ударник и с корава, скъсена пружина на ударника нещата се оказаха пълен ташак по мишените а именно групи на 48 м. от порядъка на 3-4 см..след като сложих малко по мека но по корава от оригиналната групите се свиха до 1-2 см ,броят изстрели в плато падна на 25..(за сравнение преди с оригиналните- ударник и пруж. на 30 м. 7 чашки буквално -извадих ги нанизани от дъската,а на 47 м. група малко по голяма от габърка)
Според мен това доказва че голямото млатене по клапана макар и с олекотен ударник е предпоставката за неточността на пушката-дори не може да се нарече откат
.сега остава да пробвам с олекотения ударник и с оригиналната пружина ..Ако и така не съм доволен от резултати филма ще продължи с оригиналния ударник но с коравите пружини и така по обратния ред..Не знам дали ще доведе до ефект но мисля да подлепя щока на иглата с някакъв (примерно) гумиран плат..
Това са снимки на олекотеният ударник,правен е от стомана 45 и кален ...оригиналния е направен от съвсем друга стомана която е по лека ;)
:cheers: Ще съм благодарен за всяко едно мнение(извинявам се за качеството на снимките) :cheers:

Аз пък забелязвам,че при по голям преразход по добре стреля при теб е същото явление,но опитите от моя страна продължават.
 

Dominus

Редовен Потребител
Аз пък си мисля, че при твърдата пружина и лекия ударник се получава изстрелване на чашката поради краткото време за сработване на клапана. Все едно въздуха удря чашката, което се появява като откат приличащ на пружинка.
Когато ударника е тежък, клапана е по-дълго време отворен, но по-малко за същата енергия и чашката е по-скоро издухвана. Отката е по-голям, но по-мек. Наподобява огнестрелно.
 

ilko_dim

Потребител
Dominus написа:
Аз пък си мисля, че при твърдата пружина и лекия ударник се получава изстрелване на чашката поради краткото време за сработване на клапана. Все едно въздуха удря чашката, което се появява като откат приличащ на пружинка.
Когато ударника е тежък, клапана е по-дълго време отворен, но по-малко за същата енергия и чашката е по-скоро издухвана. Отката е по-голям, но по-мек. Наподобява огнестрелно.

Ти можеш да дадеш правилната рецепта, беше пускал преди клип , който показваше какво си правил :bravo:
Но ако може да пишеш конкретно , кое е по-добре ,рязък удар или не , откат или не , къде каква пружинка , и пр.
Лично моята си работи добре , но е хубаво да се знае от по-опитни колеги :cheers:
 

Dominus

Редовен Потребител
Не мога да кажа, тъй като досега при всички пушки основното изискване което са ми предявявали е било, да стреля мощно и да има много изстрели. Всички това са искали от мен. Напоследък пружини на клапан не съм слагал. Това ми помага да я наглася да стреля с по-слаб удар на ударника, но е най- добре при редукторни пушкала. Котато е на правоток е съвсем друга бира.
За пружините какво да кажа? Не харесвам злобните. На уданика в повечето случаи са с усилие окол 9 кг. Правя си ги сам от тел 1.5 мм с външен диаметър 9.5-6 мм. и далжина от 40 до 45 мм.
Всичко би трябвало да се съобръзява с конкретната пушка. Казвал съм на хората, че като я направя мощна няма да е лесно после да се намали а някой хора си мислят, че си правя вятър като говоря. Такъв беше случая с другаря Беров. Искаше 50 - 55 дж. и като я взе започна да я намаля, да й смъква налягането и т.н. ама аз клапана съм го смятал за високо налягане и влезе в един филм дето не го пожелавам на никого. Сега като я е наръгал на метан му трябва нов клапан, който да е съобръзен с налягането, пружината на ударника и някой други дребни моменти.
 

staif

Редовен Потребител
Мненията ви са абсолютно верни за мен.Постигнах плато и брой изтрели адекватно на редукторна пушка,само чр за да е точна трябва да я натискам и стискам по време на изтрел..Ако сложа по мека пружина на клапана цялата работа става танто за кукориго и се връщам пак в първи клас а именно че цялата гимнастика беше излишна :cheers:
п.п.говорим за БТ все пак ,при АТ-то незнам ....
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Не се вманиачавайте да търсите минимален разход. Ако е редукторна пушката, по-добре работи и сработва с малък преразход редуктора. Ако не е редукторна, иска даже повече преразход, за да изправи платото. Аз поне с пушката с която съм си играл АТ44-10 пъмп, постигнах задоволителни резултати с оригинална пружина на клапана и малко по-твърда от оригиналната на ударника, без да е барано друго. Резултата беше 3 барабана в 6 м/с от 180 до 100 бара, за 1,03 с 274-280 м/с, 4-я барабан падаше вече и под 270 м/с . Голям е разхода но след като се "налучка" добро съотношение на 2-те пружини, не е пипана от тогава и си е ОК.
 

staif

Редовен Потребител
Пропуснах да отбележа че макар и да съм го надупчил новия ударник като швейцарско сирене, разликата от оригиналния е само около 19 грама. ;)
 

ilko_dim

Потребител
peko написа:
Не се вманиачавайте да търсите минимален разход. Ако е редукторна пушката, по-добре работи и сработва с малък преразход редуктора. Ако не е редукторна, иска даже повече преразход, за да изправи платото. Аз поне с пушката с която съм си играл АТ44-10 пъмп, постигнах задоволителни резултати с оригинална пружина на клапана и малко по-твърда от оригиналната на ударника, без да е барано друго. Резултата беше 3 барабана в 6 м/с от 180 до 100 бара, за 1,03 с 274-280 м/с, 4-я барабан падаше вече и под 270 м/с . Голям е разхода но след като се "налучка" добро съотношение на 2-те пружини, не е пипана от тогава и си е ОК.

Извини ме , но от моя опит ще кажа , че с редуктора имам повече преразход от правоток. Дори така е и в момента - в подредукторно налягане прави повече изстрели , отколкото когато работи редуктора. Но пък ако го няма - не мога да имам добри изстрели над 160 бара. И аз доста си играх да пробвам - достатъчно ми е. :wall: :cheers: .
Моята без редуктор правеше 35 + - 2 изстрела от 160 до 100 бара с 38-39 дж. и това беше на въздух.
Сега на метан пак имам около 45 изстрела , но вече цилиндъра е 144сс :eek:
 

methaa

Редовен Потребител
Моите впечатления от днес.
Пушката е с 5мм отвор на полиамидния детайл на клапана, върха на дотиквача намален на 2мм; 1,6мм пружина на ударника.
Брой изстрели които успях да изстискам е 20 със скорости 263-267 м/с коридор, направени от 175 до 130 бара, замервани пет пъти. Пушката може да направи и 25 със същите скорости, но ми е по-лесно да броя с двата барабана. С тежкото ЖСБ разхода е около 9,2 см3.
Разхода по моя преценка е добър, но мишените не ми харесват. В момента групата е 25мм на 75 метра, като съм сигурен че може и по-добре, защото направих няколко по 10мм с 3-4 изстрела на същото разстояние...
Къде мислите се крие проблема :rolleyes: Цевта е подпряна с 4 болта отгоре и по 2 на 120 градуса отляво и отдясно - няма мърдане.
 

lynx

Редовен Потребител
Аз не мисля, че имаш проблем.
Група от 25мм на 75 метра не се постига лесно с никоя пушка.
Не забравяй, че стреляш на открито.
Дори и лек полъх ще ти развали групата осезаемо.
За да имаш база за сравнение, стреляй на 50 метра и тогава ще можеш да си сравняваш групите с постигнатото от други хора.
В темата с мишените има доста снимки на 50 метрови мишени, а също и в Архива от отминалите състезания има снимки от състезания по бенч на 50 метра със снимки на мишените на участниците.
Те са реална база за сравнение, твоите мишени и тези на други хора от форума.
Може да стреляш и в мишени за точки за по лесни сравнения с чуждите публикувани мишени.
 

sts1969

Редовен Потребител
Мисля че разхода ти е ма а алко висок за тази скорост. Защо мислиш че "голямата" група на 75м. се дължи единствено на пушката :rolleyes: малко вятър + няколко несъразмерни чашки с леко крива пола + човешкият фактор... и ето ти я отворена група. Не ми хареса че си стегнал цевта предимно от горе. Моята е с 6 болта но са по 2 от всяка страна.
 

methaa

Редовен Потребител
Първоначалния замисъл беше да я стегна само отгоре с 4 болта, но после реших да я подпра и отстрани.
Стрелях само легнал с двунога, така че човешкият фактор, мисля че е сведен до минимум.
Относно разхода, вече не знам какво мога да направя. Ако някой има идеи, ще се радвам да ги чуя :cheers:
 

Attachments

  • SDC12413.JPG
    SDC12413.JPG
    609.7 KB · Прегледи: 111
  • SDC12416.JPG
    SDC12416.JPG
    727.6 KB · Прегледи: 102

praetorian

Редовен Потребител
От опита ми от стрелба легнал стигам до извода, че там се променя доста начина на прикладване, хелем пък с неудобния хатсански приклад.Аз като стрелям легнал, резултатите не са много добри.Внимавах във всяка стъпка, за да достигна до този извод.Пробвай от рест и маса, за да видиш истинските постижения на пушката.
 

sts1969

Редовен Потребител
Цевта си е добре..аз се заблудих, помислих че е само с по един болт от страни. Под "човешки фактор" имах в предвид дишането и пулса, неща който не можеш да избегнеш. От опита който съм събрал до сега...съм се убедил че аз (стрелецът) съм най-влошаващият фактор за точността. Пушката без мен ще си стреля много по-точно ;) :cheers:
 

methaa

Редовен Потребител
Ще продължавам да тренирам!!!
Наистина не винаги се получават хубавите изстрели, но изтърваните се научих да ги усещам, понякога дори да ги предусещам :p
Предполагам че част от проблема са скоростите. Мисля да я засиля още малко, за да видя дали ще има промяна в групата. По спомен, със старата пружина стреляше по-добре при 280 метра. Обаче преразхода ще се увеличи, което ще ме върне в изходната позиция :wall:
 

dberov

Редовен Потребител
….при всички пушки основното изискване което са ми предявявали е било, да стреля мощно и да има много изстрели. Всички това са искали от мен. Напоследък пружини на клапан не съм слагал. Това ми помага да я наглася да стреля с по-слаб удар на ударника, но е най- добре при редукторни пушкала. Котато е на правоток е съвсем друга бира.
Павел е прав, когато една пушка започне да се прави човек трябва да знае какво точно иска.
Аз когато пипнах за сефте ПЦП исках тя да стреля с 290 - 300м/с с Баракуда и да има много изстрели и Павел я направи така на ВЪЗДУХ! Когато обаче минах на метан и смених чашките с JSB 1.117g скоростта фръкна на майната си а плато вече нямаше. След многото запитвания какво трябва да направя отговора беше
Като начало трябва да намали удара и да измести платото надолу, което плато ще бъде и от по-ниска енергия.
...но никой не каза какво и къде да се пипне за да постигна това. Тогава от това което бях чел направих интервенция по два елемента и пушката стана с идеално плато в ниско налягане с добра скорост и много добър разход. Появи се друг проблем, пушката бе тествана за херметизация на въздух и на метан започна да изпуска от О-пръстените на втулката за манометъра, подмених с малко по големи и вече няколко месеца пушката стои напомпена на 120 бара и не е мръднала.

Такъв беше случая с другаря Беров. Искаше 50 - 55 дж. и като я взе започна да я намаля, да й смъква налягането и т.н. ама аз клапана съм го смятал за високо налягане и влезе в един филм дето не го пожелавам на никого. Сега като я е наръгал на метан му трябва нов клапан, който да е съобръзен с налягането, пружината на ударника и някой други дребни моменти.
Филмът не беше голям а черно бял защото някои неща не ми бяха ясни, важното е че бе с Happy end. По пушката няма какво повече да се прави а клапана си работи перфектно и на голямо и ниско налягане като отваря едва под 65 бара без да съм сменял пружината на ударника (пробвах поне с още 10 различни от които отделих една аналогична и една малко по твърда)
Това че пиша за моята пушка не възприемайте че го правя персонално за нея, просто искам да дам пример. Научих си урока и въпросите които дразнеха спряха.

Прочетете този пост от mmst/Тихия който мисля че ще оцените - това си е урок за принципа на работа на ПСП! http://forum.airguns.bg/http://forum.airguns.bg/phpBB3/viewtopic.php?p=154042#p154042
 

staif

Редовен Потребител
methaa написа:
Ще продължавам да тренирам!!!
Наистина не винаги се получават хубавите изстрели, но изтърваните се научих да ги усещам, понякога дори да ги предусещам :p
Предполагам че част от проблема са скоростите. Мисля да я засиля още малко, за да видя дали ще има промяна в групата. По спомен, със старата пружина стреляше по-добре при 280 метра. Обаче преразхода ще се увеличи, което ще ме върне в изходната позиция :wall:
сложи малко по корава на клапана и ще останеш очарован..моята беше много корава, днес я скъсих малко понеже тапата на клапана я натягаше допълнително--изтрели 30 от 150 до 100 бара пик 287(смятам маалко да я намаля) с 1,17..Върнах оригиналната пр. на ударника(олекотения) точноста взе да ми харесва,но това е на 30м. ще видим как е и на 50м
изтъних едно кече от багажник на кола и го подлепих на щока.. ефекта беше супер само че му се разказа играта на кечето(трябва да се търси по добър материал) нямаше го това тряскане на метал в метал
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
methaa написа:
По спомен, със старата пружина стреляше по-добре при 280 метра. Обаче преразхода ще се увеличи, което ще ме върне в изходната позиция :wall:
Те за това говорех - като стреля добре, не е косур че имаш няколко изстрела по-малко.
При тестовете, сборки, разборки, пак мерене, пълнене, празнене колко време, въздух, чашки са издухани, да не говорим за нервите. И това за няколко изстрела повече, и то ако успееш да я докараш да стреля пак добре.
Губите си времето за тестове, вместо да стреляте.
 
Нагоре