Ekol Ultimate или Hatsan Airtact ED / PD

KIK

Новодошъл
Същия колега, който предлага Метеора на всеки , който е решил да си купи Хатсан, в една друга тема преди два месеца е споменал, че въпросния Метеор е под 24 дж. и няма нужда от уведомяване на КОС.
Колкото до въпроса кое е по-добрия избор - преди няколко месеца аз се колебаех долу горе между същите варианти, както и ти. Четох доста, гледах клипове и без да питам взех Хатсана. Добавих му някаква бюджетна оптика 6х40 и в крайна сметка смятам, че постигнах целта която търсех. Стреляме за забавление с децата през уикендите от време на време - по мишени, кенчета. бутилки и други подобни. Пушката се държи прилично, на 15-20 м рядко пропуска целта, а всеки удар в десетката е повод за радост :) То е ясно, че с пушки за под 200 лв. няма как да се мерим с шампионите, така че пуцай си и се забавлявай. Както всяко друго хоби, това също може да е ужасно скъпо.. но всъщност не е задължително.
Добре че не видях вчера темата ти, иначе щях да ти препоръчам своя избор и после да ме застрелят снайперистите тука :)
Пожелавам много десетки с Метеора и много забавни истории около десетката. Пък ако се счупи, вземи си после и един Хатсан, така ще можеш сам да прецениш дали сега си сбъркал или не :)
Мерси за мнението !
И аз четох доста. Принципно бях повече към Еколто. Но след споделянето на Метеора реших да рискувам и послушам по-опитните от мен. А за КОС умишлено споменах, че преди доста години ги питах дали има нужда да уведомя за един слаб пистолет. И те ми казаха, че всичко въздушно се уведомява/регистрира. Не ми се рискува да ми правят драми. То те самите не знаят закона хах /за жалост.
Реално има ли негативи да си уведомил КОС ? Дори и пушката да е по слаба от нужното в закона ?
 

lu-bo

Редовен Потребител
Мерси за мнението !
И аз четох доста. Принципно бях повече към Еколто. Но след споделянето на Метеора реших да рискувам и послушам по-опитните от мен. А за КОС умишлено споменах, че преди доста години ги питах дали има нужда да уведомя за един слаб пистолет. И те ми казаха, че всичко въздушно се уведомява/регистрира. Не ми се рискува да ми правят драми. То те самите не знаят закона хах /за жалост.
Реално има ли негативи да си уведомил КОС ? Дори и пушката да е по слаба от нужното в закона ?
Ако купуваш пушката от VIP-a ще ти дадат документ че не подлежи на регистрация в него има номера на пушката,носиш го заедно с пушката и няма проблеми.
 

KIK

Новодошъл
Взех я. Изглежда чудесно ^^
Сега приемам предложения за хубави и точни чашки. И някоя евтина оптика /все пак не е истински снайпер хах/.
 

M. Mihaylov

Новодошъл
За чашките принципа е проба-грешка. Трябва да пробваш различни марки и да видиш кой вид приляга най-добре на твоята пушка. С най-голяма слава е марката JSB. Те са и най-скъпи. Също може да пробваш и H&N FTT, аз съм доволен от тях.
За конкретен модел оптика не мога да дам съвет. Но това което аз знам от съфорумници тук и от изчетеното, е че при пушки със силен откат оптиката трябва да е фиксирана. Тоест да няма възможност за настройки на паралакс или увеличение. Това увеличава шанса да издържи по-дълго време. Също така е хубаво да е монтирана на моноблок.
Аз лично съм хвърлил око на Gamo 6x40, даже върви в комплект с моноблок и е на цена около 130лв. От друга страна пък е добре оптиката да е със скала MIL-DOT, a тази не е с такава.

П.П. да си я ползваш със здраве и много да те радва!
 

lu-bo

Редовен Потребител
Взех я. Изглежда чудесно ^^
Сега приемам предложения за хубави и точни чашки. И някоя евтина оптика /все пак не е истински снайпер хах/.
Честито!
Желателно е да я разглобиш и почистиш.Ще ти трябва приспособление като на снимката,лесно се прави от парче тръба.Маншет става от Норика пружина също.
 

Attachments

  • 0-02-05-e3aa93cd4118c74fe4944fb8cd7436283f0954ea2633ad56ce91f5f41aab86a4_6400da98a9f5704d.jpg
    0-02-05-e3aa93cd4118c74fe4944fb8cd7436283f0954ea2633ad56ce91f5f41aab86a4_6400da98a9f5704d.jpg
    181.7 KB · Прегледи: 33

KIK

Новодошъл
Честито!
Желателно е да я разглобиш и почистиш.Ще ти трябва приспособление като на снимката,лесно се прави от парче тръба.Маншет става от Норика пружина също.
Има ли някъде в нета видео с разглабянето и ? Че не успях да намеря. Също така на кратко какъв е принципа. Почиства се смазката и после се смазва на ново с нова смазка ? И каква ?
Мерси за включването на всеки в темата :)
Пп. Намерих това. Предполагам, че принципа е същия. Приемам съвети за сваляне на пружината. Също така само с парцал ли се почиства всичко. И смазва ли се се нещо после.
 
Последна промяна:

hr_ivanov

Потребител
Мерси за мнението !
И аз четох доста. Принципно бях повече към Еколто. Но след споделянето на Метеора реших да рискувам и послушам по-опитните от мен. А за КОС умишлено споменах, че преди доста години ги питах дали има нужда да уведомя за един слаб пистолет. И те ми казаха, че всичко въздушно се уведомява/регистрира. Не ми се рискува да ми правят драми. То те самите не знаят закона хах /за жалост.
Реално има ли негативи да си уведомил КОС ? Дори и пушката да е по слаба от нужното в закона ?
Моята я взех онлайн от weapon , дойде си с документи и попълнено уведомително писмо за КОС. Писмото можеш да го намериш и в интернет, ако е над 24 дж, трябва да ги уведомиш. И ако някой ден я продадеш, новия собственик също. Май и за това има една дълга тема ;)
Честито, щом вече си я взел, чашки пробвай няколко вида и се избери, аз пробвах H&N и GAMO MATCH - в общи линии за окото на начинаещия няма големи разлики. Колкото до оптиката, за пружинните всички съветват да е с фиксирано увеличение. 4х32 , 4х40 или каквато намериш. Предполагам, че като има по-малко части, издържа повече на удара от отката. Аз намерих една 6х40 и ми отне известно време докато успея да я закрепя и настроя правилно. Предполагам, че рано или късно ще се счупи, както вещаят пророците тука, но какво толкова. С механичните пробори, стрелбата също си има своя чар ;) Успех и много десетки :)
 
Нагоре