10 метра, Прав, Механични/Диоптрични - Кой колко си може.

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
В условията (в началото на темата) няма забрана за орлово око.

Така погледнато си прав на 100%.
Аз лично ще стрелям по правилата на ISSF.
Доказано! - Прилагането на хитринки опошлява и рано или късно нещата спират да съществуват.
Пример : "клас ФТ-ънлимитид"
 

Бай Колю

Редовен Потребител
В тази тема кой както иска така да стреля. Важното е да е с 4.5 на 10 метра дистанция прав, от ръка, да не се подпира/опира и мерниците да са диопртични/механични.
 

cc23

Редовен Потребител
Благодаря за отговорите. Ще махна "орловото око", поне докато не почнат всички да стрекят с такива. Иначе е приятно и ще споделя моите с колегите за проба. Просто и това си е опит.
 

gladiator

Потребител
Една мишена от приятелския турнир вчера в Априлци с новата ми пушка FWB 600. Благодаря на колегите, които съдействаха да се сдобия с тази чудесна пушка. Надявам се като потренирам с нея скоро да кача мишена с по-добър резултат.
 

Attachments

  • IMG_20220227_151937.jpg
    IMG_20220227_151937.jpg
    245.6 KB · Прегледи: 64

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Коновски ти си ВЕЛИКАН! Искам резултата ми от 132т. да се игнорира и да участвам с резултата си от Априлци.
Моля мишената от сбирката от състезанието 10 метра от Априлци да бъде публикувана тук.
Решението ми е крайно и не подлежи на обсъждане.
Моля инициатора на темата @Евгений Б. да уважи моето желание!
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Коновски ти си ВЕЛИКАН! Искам резултата ми от 132т. да се игнорира и да участвам с резултата си от Априлци.
Моля мишената от сбирката от състезанието 10 метра от Априлци да бъде публикувана тук.
Решението ми е крайно и не подлежи на обсъждане.
Моля инициатора на темата @Евгений Б. да уважи моето желание!
Аз нямам против, надявах се даже на повечко мишенки от Априлци, да видим как се справяте, когато сте покрай публика :) Ще изчакам снимката и ще се допитам до още едно мнение преди да финализирам резултатите.


И една мишенка извън класирането, защото е правих в събота, почнах 2рата и ми се наложи да спра стрелбата и чак днес е снимах, леко наваляна от сняг :)
1646152250850.jpg

118т.
300су
Rws Club
 
Последна промяна:

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Снимка няма да има, защото аз поне незнам никой да ги е снимал мишените. Не сме си го поставили за цел да ги снимаме и публикуваме. Всичко бе за развлечение и не е имало състезателна цел. Ако греша нека бъда поправен.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
надявах се даже на повечко мишенки от Априлци, да видим как се справяте, когато сте покрай публика
Лично аз се представих зле. Не знам колко но може и под 100 точки да беше. Причини бол...
За да видиш как се справяме най-вероятно ще ти се наложи да посетиш наше мероприятие.
Но стрелбата на 10 метра не ни е приоритет, а по скоро развлечение и може да се разочароваш.
Не сме си го поставили за цел да ги снимаме и публикуваме. Всичко бе за развлечение и не е имало състезателна цел. Ако греша нека бъда поправен.
Точно Павка! Стреляхме за развлечение.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Опа, ето и резултатите от първото (да се надяваме не последно) за годината състезание по спортна стрелба в домашни условия.
Победител с преднина от 7 точки е @Dominus, още с първото си участие.
Честито на победителя! Заслужено ще се сдобие с: 3 кутии RWS R 10 Match Premium Line, 20 картонени мишени за 10м и шоколад.

Второ място е за @pellet - 2 кутии RWS R 10 Match Premium Line, 15 картонени мишени за 10м и шоколад, честито !
И третото място е за @cc23 - 1 кутия RWS R 10 Match Premium Line, 10 картонени мишени за 10м и шоколад, честито !

Да благодарим отново и на @Бай Колю за щедрия награден фонд.
Ето и резултатите нагледно:

1. @Dominus - 132т

dominus 132.jpg

Аншуц 2002
JSB simply



2. @pellet - 125т

pellet 125.jpg

FWB 300 SU
Geco 0.45 g



3. @cc23 - 124т

cc23 124.jpg

Walther LGM-2
JSB Simply



4. @Евгений Б. - 116т.

evg 116.jpg

FWB 300su
R10 0.45g



5. @gladiator - 109т.

glad 109.jpg

FWB 600



И почетно споменаване на още двама участника, които по една или друга причина не влезнаха в класирането:
@shstanchev - 132т.
@soundmax - 119т.


Благодаря на всички включили се и на тези, които все пак са се пробвали да направят някоя мишенка за турнира, но по някаква причина не са я качили :) По към лятото може да направим пак един двумесечен турнир, до тогава не се срамувайте и качвайте по някоя мишенка :)

Моля, победителите да ми драснат по един адрес за да пратя наградите, предполагам в събота ще го направя.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Приемам, че @Dominus се отказва от наградата си, която остава за следващия турнир. Класирането остава непроменено.

Моля, да вмъкна, че турнирите започнаха от една закачка между мен и @xpresident. Никога не са имали цел за нещо повече от Забавление! Опростените правила изискват единствено желание за стрелба и пушка, която да отговаря на някакви параметри за що-годе равнопоставеност все пак, а именно 4.5мм с механични/диоптрични прибори. Резултатите също се приемат на доверие. Целия формат се основава на доверие и забава, защото не смятам, че в турнир от този тип, някой ще иска да използва неприлични похвати (стрелба с подпора, оптика и тн), все пак се "борим" в повечето случаи за 1 шоколад !
Надявам се за напред да продължим само с положителни емоции и стремеж към осъвършенстване (150т.) :)


Edit: Това "откровение" може да се стори странно за хората, които не следят темата. Става въпрос за несъответствие в нашите правила и официалните такива.
Ако започнем да навлизаме в детайли, то голяма част от участниците съм сигурен, че не стрелят и на 140см. То и мишените не ни го позволяват. Аз лично стрелям на около 120см, долните 2 реда на мишената. Защото от стойката, придържането и пушката ми е най-удобна тази височина. Сигурно има и пушки с куки и тн.
Моля да не се издребнява до такава степен, нека стреляме и се забавляваме! :)
 
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
От днес започвам тренировките за предстоящия турнир, смятам да поизчакаме да сменят времето и да се постопли и ще стартираме.
След още умувания какво може да подобря по пушката (Fwb 300su) и след гледане на няколко състезания, установих че след повдигането на диоптрика, може спокойно и да го приближа към окото, за още по-коректна позиция на главата.
Също така, преди бях пробвал с наличния ми хоум мейд хамстер да стрелям, но не се получаваше особено. Вибрациите от противооткатната се пренасят и пушката трепереше след изстрел значително. Намалих височината с 2-3см, трептенето след изстрел намаля и почти влезнах в изискванията на иссф за 12см от средата на цевта до хамстера. Смятам да резна още 1см за още по-добра стабилност.

IMG_20220313_124206.jpg

При така нагодена пушка, главата стана още по-спокойно, а благодарение на хамстера, лакътя ляга мн по-стабилно на хълбука и стойката става значително по-стабилна.

Направих и няколко мишени, не толкова за точки, а да видя групиранията и стабилност в изстрелите. След всяка мишена съм правил корекция по диоптрика.

IMG_20220313_124511.jpg

IMG_20220313_124448.jpg

IMG_20220313_124424.jpg

Като усещане, изстрелите станаха по-стабилни и групите с 3 изстрела около 10ката зачестяват.
:cheers:
 

bgbul

Редовен Потребител
Напоследък....
Първото нещо, което направих е да започна да стрелям със завъртяна пушка на ~45градуса.
TLDR: Нагласяйте пушката по възможност по себе си, а не обратното.
Много съм изпуснал от темата....
Това добре, но често на самото състезание се налага малка корекция. Тя се прави по вертикал и хоризонтал. А в твоя случаи те са изместени и трябва да съобразиш корекцията. Като вдигаш групата нагоре, тя няма да отиде там, а ще се измести наляво. (и малко нагоре). Та...има си деликатни моменти едно такова нагласяне.
И наистина всеки състезател над определено ниво стреля със своето оръжие, а не с общо. Затова няма две еднакви оръжия.
А резултат 150 скоро не вярвам да има....освен от упора.
Отдавна не съм следил темата. Радвам се, че продължава.
Предлагам след обсъждане да си организираме един истински турнир.
Дистанционен, както по време на кризата учеха децата. В определен ден и час всеки да заеме своята позиция, със своето оръжие и да стреля по команда от съдия. Както при състезанията на финала. Подава се команда, всеки стрелец има една минута да произведе изстрела. После се отчита резултата и се чака следващата команда.
И всеки се включва с видео връзка в турнира. Разбира се разчитаме на колегиалност и доверие между нас.
За всеки случай първите трима ще трябва да направят по още една стрелба наблюдавани от останалите участници. Резултатът трябва да е ако не същият, то поне близък до постигнатия на състезанието.
И наградите ще са по-сериозни естествено. За да има стимул за всички.
Така, че тренирайте смело. И помислете дали става подобна игра или не ви се занимава. Аз само създавам мисли и напрежение....
Завиждам ви за стрелбите. Ще ме накарате да хвана отново оръжие...поздрави и успех!
В следващите стрелби ще се включа в наградния фонд.
 

bgbul

Редовен Потребител
1. Относно това "орлово око". Не знаех, че съществува. Не съм го пробвал и въпреки това..като шопа да кажа:"Те такова животно нема".
Според мен, ако се стреля без упора е все едно дали си с орлово или с лебедово око. Аз така мисля, а дали някой ще ме опровергае ... не знам?
2. С изместването на задния мерник всъщност променяте мерната линия и тя става по-дълга. Това е предимство за ДОБРИЯ стрелец.
3. Ако повдигате задните мерни прибори ...това трябва да се отрази и на предните такива. Иначе измествате ъгъла на мерната линия. Съответно е необходима голяма корекция, което обесмисля повдигането.
Но това си е мое мнение. Може да греша?
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
1. Относно това "орлово око".
В официалните правила на ISSF не е позволено!

Предлагам след обсъждане да си организираме един истински турнир.
Аз съм ЗА!

Дистанционен, както по време на кризата учеха децата. В определен ден и час всеки да заеме своята позиция, със своето оръжие и да стреля по команда от съдия. Както при състезанията на финала. Подава се команда, всеки стрелец има една минута да произведе изстрела. После се отчита резултата и се чака следващата команда.
И всеки се включва с видео връзка в турнира. Разбира се разчитаме на колегиалност и доверие между нас.
За всеки случай първите трима ще трябва да направят по още една стрелба наблюдавани от останалите участници. Резултатът трябва да е ако не същият, то поне близък до постигнатия на състезанието.
Това вече е сложно технически но не е невъзможно. Въпроса е да е уеднаквено за всеки.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
3. Ако повдигате задните мерни прибори ...това трябва да се отрази и на предните такива. Иначе измествате ъгъла на мерната линия. Съответно е необходима голяма корекция, което обесмисля повдигането.
Но това си е мое мнение. Може да греша?

И двамата, които си повдигнахме диоптриците, повдигнахме и мушките, иначе е невъзмошно да се компенсира с корекцията. Предполагам, че ако и други са го направили, са повдигнали и двете. При мен по-скоро беше наложащо (просто ми трябваше повечко време да го осъзная), защото пушката е взех без оригиналните диоптрици, а този приклад върви явно с фабрично повдигнати.

IMG_20220117_22385511.jpg

Ето така изглеждаше първоначално и смятах за нормално :) Дори 2-3 месеца корекцията беше под средата, но след като се спукаха пластмасовите държачи на мушката и сложих нови от скоби за оптика, трябваше да компенсирам с корекцията.

1647463652346.jpg

Вече не се налага и да завъртам пушката за да се приближи диоптрика към окото. Което за мен е облекчение, защото трябваше да се стремя всеки път да е еднакво наклонена.

Колкото до друга варияция на турнир и аз бих участвал. Стига някой да се нагърби с трудната задача по организирането. Колкото и да са напреднали технологиите, с дистанционен "на живо" ще има доста технически неразбории от типа: "Свърши ми интернета" , "Обхвата е слаб, там където стрелям", "Телефона ми лагва" и тн :). Най-добре ще е някой слънчев уикенд, който не съвпада с ФТ състезание, някъде централно из страната, някой да ни събере :)
 

andrey.y

Потребител
Най-добре ще е някой слънчев уикенд, който не съвпада с ФТ състезание, някъде централно из страната, някой да ни събере
Може в един и същи ден на няколко локации без финали. София, Стара Загора, Варна/Русе. Може да се говори със стрелбищата на стрелковите клубове.
 

gladiator

Потребител
Аз съм за реален турнир. И предлагам да се правят по 30 изстрела, на всяка мишена по 2 изстрела. Така още по-добре ще проличат възможностите на състезателите. Ето например днешната ми мишена:
 

Attachments

  • IMG_20220319_124433.jpg
    IMG_20220319_124433.jpg
    479.3 KB · Прегледи: 46
Нагоре