Първа зимна среща-състезание (20-21 Февруари) по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Бих дошъл на такова състезание :

  • Без нощувка

    Votes: 1 4.3%
  • С нощувка, за да се видя с приятелите вечерта.

    Votes: 22 95.7%

  • Total voters
    23

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в за

братушка написа:
Не всявай смут, моля.
Да, така е, нарочно всях смут :). Кога ще видим официалните класове на БАФТ за следващите състезания ? Колегата cdman на първа стр. в темата "разсъждение..." съвсем нагледно е илюстрирал кои мощности в 5.5 могат да се състезават в равнопоставен двубой с 16J. Защо спря дискусията в тази тема, чака се навечерието на следващото състезание ли :)?
P.S. Предлагам ако ще се дискутира този въпрос /за което отдавна е време/ - дискусията да се прехвърли в темата "разсъждение..."
 

братушка

Редовен Потребител
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в за

Дискусията за алтернаривния на 16Дж клас в калибър 5,5 беше повдигана не веднъж и дваж (започмахме още в стария форум) и винаги просто умираше. А именно клас 32Дж - 5,5. Това ми говори, че такъв клас просто няма почва у нас, никой не иска да се ограничава с 250м/с с ПроХънтър при условие, че законът не го налага.
Лично аз виждам само 2 причини да има и клас 16Дж при нас:
- тези, които планират да излизат на състезания в чужбина да имат тук условия за подготовка. Там просто няма да ги пуснат с нещо друго.
- ако рекат чужденците да дойдат на състезания у нас - да не останат капо.
Демек всички ограничения са свързани само с взаимни международни участия и законови ограничения в други държави. И в това няма нищо лошо. Предполагам, че когато тук ще почнат да идват чужденци, желаещи да си купят пушка 16Дж ще станат много повече за да имат наши хора възможност да премерят силите си в един клас с германци, поляци...
Но до тогава класът 16Дж при нас ще остане доста малочислен, а дискусиите за "алтернативните" класове винаги ще умират без никакъв резултат накрая.
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Като страничен наблюдател на тукашните дискусии, ми прави впечатление следното нещо:
Тримата собствениците на 16j-ви пушки във форума, непрекъснато настояват да се отделят като отделна дисциплина, за да имат сигурни медали за всеки един от тримата , във всяко едно състезание.
;)
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Пуснах настоящата анкета с определена цел. От резултата в гласуването зависят моите по-нататъшни действия. Затова моля администратора да прехвърли постовете относно мощностите в подходяща дискусионна тема.
И понеже не съм сред "тримата" собственици на 16J пушки да уточня: ако не се постигне консенсус по въпроса за мощностите, предложеното в настоящата тема-анкета мероприятие ще се проведе по следния начин: всеки стреля с каквото си иска и си сравнява резултатите с когото си иска. Няма надстрелване, няма победители, но има контрол на личната стрелкова форма и забавление. Няма да положа труд за да осигуря терен за безсмислено неравностойна борба, ако ще и да сме любители. Познанията ми по балистика са достатъчни за да съм категоричен в тази си позиция.
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Е, чак пък неравностойна борба ?
Погледни в последните състезания с какви пушки са стреляли победителите и ще се убедиш , че мощноста на пушката не е определящия фактор за да победиш.
FT не е състезание САМО за точна стрелба. Изискват се редица умения и подходяща "техника" за да победиш в такова състезание.
Колко души със Суматра, Еваникс, Кериър....или друг модел от по-мощните пушки са "спечелили" ?....няма такива.
Ако ще се ограничава мощноста, трябва да се ограничат и редица други фактори, като зуум на оптики, грамаж на чашките и още какво ли не, за да се уеднаквят условията за състезателите.
Всяко ограничение в това състезание ще се отрази до голяма степен на броя на участниците, а от там ще спадне и интереса към мероприятието.
 

cdman

Администратор
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

lynx написа:
Като страничен наблюдател на тукашните дискусии, ми прави впечатление следното нещо:
Тримата собствениците на 16j-ви пушки във форума, непрекъснато настояват да се отделят като отделна дисциплина, за да имат сигурни медали за всеки един от тримата , във всяко едно състезание.
;)

Е това няма нищо общо с истината , не става въпрос дали закона го позволява или не - правилата на тая дисциплина определят и пушките с които да се стреля - за да се получи нещо подобно при 60J дистанцията трябва да е примерно 150-200м , на 50м симулацията е точно за 16J в 4.5мм или 25J при 5.5мм

По същата логика може да попитаме защо пружинните пушкки са в отделен клас - ми и те са пушки и те са в тоя калибър - що не се сравняват с ПЦП-тата - особенно пък тези с газовите пружини ?

Освен това собствениците на 16J не са 3-ма а са над 10 вече ....
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

СДМЕН, имах предвид, че или трябва да се направи тотално разграничение или не трябва да има разграничения.
Тук при нас ППП е отделено от ПЦП , понеже "По света е така", обаче там има и много други разграничения, които тук са трудно приложими. Примерно е забранено да се стреля от барабан и т.н.
Виждаш какви препирни стават във форума, за най-малкото нещо.
Това за "тримата" беше шега но помисли, на евентуалното състезание в центъра на България , колко от 10-те собственици на 16J пушки ще дойдат да се състезават, посред зима ?.....вероятно трима или четирима....колкото са медалите, нали?
:no:
 

Termina4

Потребител
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

От Сопот сме само 3-ма (16J) :bravo:
Зарибяването продължава имам план да направя 5-6 човека група но ще иска доста свободно време и парички засега ми липсва първото
Пак ще кажа нашето хоби се развива всеки ден
ПП Колко ще ни струва горе доло едно такова зимно мероприятие нека помислим от сега за парите
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Termina4 написа:
Колко ще ни струва горе доло едно такова зимно мероприятие
На вас от Сопот специално - ще ви струва малко повечко от Узана: ако не обещаете че ще заобиколите през Хаинбоаз - няма да ви запиша ;)!
 

Termina4

Потребител
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

като казвам колко ще ни струва визирам всички нас Съфоромци приятели роднини и въобще хората който се интересуват от хобито ни :cheers:
Наемането на подобна зала не е леко знаеш го трябва да се обсъдят варианти и цени
Пламене дано не се засегнеш но ти работиш с голям замах и наистина имаш страхотни идеи но тези идеи искат доста парици а не ми се иска да ги вадиш само ти примерно от твоя джоб Нека поговорим за това малко в темата примерно организиране на уникално състезание ще струва толкова и толкова ще набавим пари от спонсори или от някаква такса за участие и т.н.
Ако ще е нещо уникално да има човек да го заснеме да се пусне клипче да се популизира от там може и спонсор да искочи Гости от чужбина и т.н.
Пътя е само нагоре ;)
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Termina4 написа:
От Сопот сме само 3-ма (16J) :bravo:
Зарибяването продължава имам план да направя 5-6 човека група но ще иска доста свободно време и парички засега ми липсва първото
Пак ще кажа нашето хоби се развива всеки ден
ПП Колко ще ни струва горе доло едно такова зимно мероприятие нека помислим от сега за парите

:-* Това трябвали да ме кара да мисля, че някой ще черпи :yahoo:
Май ще има първо състезане София-16 V Сопот-16 :rambo:
 

andi

Редовен Потребител
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в за

братушка написа:
То4но за по голяма масовост и достъпност бях предложил този клас да е за вси4ки до 28 дж
Нека да помислим на глас: РСР в калибър 5,5 с чашка 1г. прави 28Дж при скорост 236м/с. Значи практически всички РСР-та в калибър 5,5 и по-голям просто не попадат в този клас. Остават само такива в калибър 4,5. А такива има само няколко бройки и те са купувани именно за клас 16ДЖ, с много-много редки изключения може би. Досега не бях срещнал собственник на РСР 4,5 да иска да я засили до 28Дж, нито собственник на РСР 5,5 да я окастри под 236м/с.

нека помислим докато разглеждаме какво се произвежда и продава от истинските фирми - вси4ки пушки които разглеждаме на снимките от световното имат ФАК версии на......... 28 дж ( съвпадение просто) ! пове4ето 28дж пушки могат мн лесно и бързо да станат 16 - без да се купува нищо допълнитено - от 16 към 28 невинаги е толкова безболезнено и сполу4ливо .
ако погледнем какво и на каква цена се продава в този клас в БГ - излизаме от " елитарността" --- 500 лв хатсан АТ 4,5 , 700 лв валтер доминатор 4,5 ( с редуктор ) , БАМ , ЧЗ .... може да изпускам , но цената е там някъде !
а ако имаш 5,5 в 28 дж СДМЕН писа 4е балистиката е подобна на 4,5 в 16 дж .

Идеята ми за общ клас до 28дж е за да има едно по широко стъпало (и по евтино) за ентусиасти който да стрелят и тренират по международните правила в България . имат 1 пушка с която могат да си стрелят и " пликинг" по бутилки , капа4ки и ... ( примерно) , а на състезание в БГ са в една група с майсторите и се у4ат от тях .
и когато се зарибят пове4е - намалят си същата пушка на 16 дж и се пробват ако искат и извън БГ - където има това ограни4ение !


дано някои ме е разбрал :cheers:
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Termina4 написа:
като казвам колко ще ни струва визирам всички нас Съфоромци приятели роднини и въобще хората който се интересуват от хобито ни
Колеги, гласувайте си спокойно в анкетата и не се затормозвайте с организационни въпроси. Каквото имах да казвам относно бъдещото финансиране на мероприятия - казах го в два поста непосредствено след срещата на Узана. Така си и останаха без коментар. Толкоз беше от мен - казвах, подсказвах, ръчках и ... се изморих. Сега ми е изключително спокойно - сам си генерирам идеите, сам си ги калкулирам във финансов план, пред себе си кандидатствам за финансиране и сам си преценявам риска.
Почнах да получавам ЛС от колеги, които вече са гласували. Въпросите им показват, че са объркани от тръгналите коментари за мощностите. Смисъла на темата е "Анкета". Още веднъж моля важната наистина дискусия за мощностите да се прехвърли в друга тема !
P.S. Днес беше публикувано решението на БАФТ относно класовете в бъдещите състезания, така че въпросът вече не е дискусионен.
Би било полезно колегите, които са гласували в анкетата и имат 16J пушки да ми пуснат по едно ЛС със следните възможни текстове:
1. Бих се състезавал с 16J засега в клас Unlimited.
2. Бих предпочел да се състезавам в клас Международен, ако ще и да сме малко на брой състезатели.
3. Бих се състезавал и двата класа, като за целта ще си нося и старата Unlimited пушка.
Ще ви върна обратна информация от допитването, която ще бъде полезна и за организаторите на други състезания. Благодаря :)!
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Колеги, във връзка с оразмеряването на универсални чашколовители моля ако някой има падаща мишена "гарван" да ми помогне със следната информация: обща височина, мерена от основата и височина от основата до центъра на убойната зона. Благодаря :)!

 
A

Anonymous

Гост
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

До 16J ще се смилите ли за CO2 пушка! Дето не е нито риба, нито рак. Измерихме 156м/с в 4,5, което мисля че влиза в нормата за международно?! :yahoo:
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Ако чашката е била по-лека от 1,31 грама значи влизаш в категорията 16 джаула.
А такива тежки чашки за 4,5 май не могат да се произведат , ще са дълги по 20мм ;)
Спокойно , вътре си!
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Колеги, отстреляйте си през последните хубави есенни дни, защото май няма да мога да ви зарадвам със зимно състезание :(. При проведените конкретни разговори и оглед на място се оказа, че отоплителната инсталация на комплекса, който имах предвид, не може да бъде пусната. От години никой не го ползва зимата, и всичко е нацепено от студа. Вътре ще е по-студено отколкото навън при слънчев зимен ден.
Остава все пак една възможност за стрелби в неблагоприятните сезони: затревено стрелково поле с дължина 50м и ширина 24м, обезопасено с дървени 3м огради и перголи против изстрели и рикошети във въздуха. Стъклена витрина с отваряеми долни и горни прозорци за стрелба легнал /в нашия случай седнал/ и прав. Състезателите са в зала на сухо и на завет и стрелят през отворените прозорци. Мишените ще са по 2бр. в 8 коридора по тревата, т.е. по 3м в ширина на коридор. Може и дъжд и сняг да ги вали. Ако се сложи по една електрическа духалка на всяка позиция - може и да се постигне що-годе прилична температура при стрелците.
Това всъщност си е професионално проектирано, изпълнено и добре стопанисвано стрелбище за малокалибрено оръжие. Намира се във Военния Университет "Васил Левски" във В.Търново. Този междинен вариант за зимно състезание си има някои предимства и затова го споделям: няма да сме зависими от калните черни пътища, от валежи и силен вятър, няма да се изработват чашколовители и закрепващи приспособления за под в зала - мишените си ги забиваме в пръстта. Т.е. - почти чист фийлд таргет на открито. Можете да споделите вашето мнение в настоящата тема. Поради почти единодушното желание за преспиване, изразено от гласувалите в анкетата, можете да изразите и мнението си по следния въпрос: при положени усилия за организацията, готово подредено трасе и направен разход за нощувка дали да не се предвиди една свободна стрелбичка на следващия ден от 10 до 14-15ч примерно за желаещите да пострелят. Реално има 20 прозореца за стрелба, можем да добавим към сътезателните и още мишени и да се позабавляваме интезивно преди да се разделим :).
 

братушка

Редовен Потребител
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в за

А при монтанярите има цяло закрито безплатно хале за такива изпълнения. :p

Ха, к'ви ги говоря и аз: безплатно :wall:
То при тях без мръвка и младо вино не се ходи :lol:
 
A

Anonymous

Гост
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Ако няма да е проблем една камара външни лица с внушително изглеждащо нещатно оръжие ;) да влязат във Военното училище, защо не. Откъм пътища не е проблем, има и два паркинга пред училището...
 
A

Anonymous

Гост
Re: Анкета относно: Първа зимна среща-състезание по Фийлд Таргет и Пн.пист. в зала.

Dejmos написа:
Ако няма да е проблем една камара външни лица с внушително изглеждащо нещатно оръжие ;) да влязат във Военното училище, защо не. Откъм пътища не е проблем, има и два паркинга пред училището...

+1 :yahoo:
 
Нагоре