Пружинни пушки в НИСКИЯ ( около 100тина лева )-ценови диапазон.

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Жалко, аз си мислех че се зарежда странично като Фанито. Благодарско за инфото.
 

pavkata_1234

Потребител
Да си кажа и аз....Въпреки че съм нов във форума ,отдавна исках да си взема една въздушна пушка-за целта се обзаведох с една В3-3(през 2007г).Е.... тя вече е командирована на село,но все още съм много доволен от това пушле и пак си стрелям с него. Само ,че и се счупи мерника и по точно ,онази пластмаса върху, която се закрепва мерника.Лепих го с лепило ама не ме кефи много-много.Един стругар ми иска 25лв.за да ми направи ново такова(от метал) Баси...тя пушката струва 50лв(сигурно вече няма и толкова)!!!!Любезно му отказах и продължих да си карам с лепената пластмаса.За плашене (пък и не само...) на врабчета става.Поздрави на всички съфорумци :) :cheers:
 
A

Anonymous

Гост
Моята първа пушка беше Norinco b1-1. Купих я за 40 лева и е на най-малко 2000 сачми и още е здрава, милата, но патих с приклада... Първоначално се напука и после се счупи напълно :( Мислех си аз да направя поръчков приклад, но той ще излезе най-малко 50 лева, а то самата пушка струва 40 ;)
Взех аз и поръчах на моят Хатсан 1000s един приклад от орехово дърво, който ми излезе много тънко - само за 40 лева :) А пък сега мисля и на китайчето да му поръчам - заслужило си го е... :)


Само да попитам, някой има ли резервни части за Hatsan 1000s?
 
A

Anonymous

Гост
Ми задай ми конкретен въпрос...
Какво те интересува? Здравина, сила, точност...
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
umarexчо и h3adhun7erчо, има лични съобщения за целта, а имате и Скайп за да се разберете.
Много ви моля да не цапате из форума.
 

delpx

Потребител
h3adhun7er написа:
Моята първа пушка беше Norinco b1-1. Купих я за 40 лева и е на най-малко 2000 сачми и още е здрава, милата, но патих с приклада... Първоначално се напука и после се счупи напълно :( Мислех си аз да направя поръчков приклад, но той ще излезе най-малко 50 лева, а то самата пушка струва 40 ;)
Взех аз и поръчах на моят Хатсан 1000s един приклад от орехово дърво, който ми излезе много тънко - само за 40 лева :) А пък сега мисля и на китайчето да му поръчам - заслужило си го е... :)


Само да попитам, някой има ли резервни части за Hatsan 1000s?

Каде ги поръчваш тези приклади толкова тънко ?
 

dinkata

Редовен Потребител
Предложете вариант при положение, че нямам релса какво мога да сложа на Б3-1 за да монтирам оптика ?
 

didarai

Редовен Потребител
Трудна работа ???.Единия вариант си е направо на цилиндъра да се фрезоват каналите(както са при другите).Втория вариант е да се закрепи релса (например готова хасанска с щифтове/винтове или заварка) на цилиндъра и да се фрезоват на нея каналите(лястовича опашка).Трети(най-неудачен/може и невъзможен) нещо подобно като осмиците при ПЦП-тата да обхванат цилиндъра(трябва да се дълбае и ложата) ,а на тях оптиката (или релсата).При всеки от вариантите ти трябва човек със съответното оборудване(машина /инструменти) и да знае как да го направи(базиране и т.н.).Може да се махне механичния и там да се закрепи релса и/или нещо от рода на бързомерец или пистолетна оптика.При закрепването и обработката може да се наложи използването на дорници.Лазер закрепен на неподвижната цев би бил най-"безболезнения" вариант и по би свършил работа ......май :(
Може и нещо като тези кросмански монтажи да се измисли :
Crosman%202250.jpg

Или приспособление закрепено за ложата и на него оптиката
1282742009_mhbv3814_2222222.JPG

Ако на мен ми се налагаше бих мислил по втория вариант,по ред причини.
 

rngugoff

Потребител
QB-57 проблем в спусъка
Колеги нужна ми е помощ,спусъка започна да изпуска понякога,пробвах с регулиращия винт няма промяна.Някакви идеи?
 

tzocho

Потребител
rngugoff написа:
QB-57 проблем в спусъка
Колеги нужна ми е помощ,спусъка започна да изпуска понякога,пробвах с регулиращия винт няма промяна.Някакви идеи?
Разглобяваш и правиш ... за ориентир виж спусъка на GAMO.
 

didarai

Редовен Потребител
Остана ми малко време и реших първо да опиша как Б3-ката се превърна във Вайраух 97к.(по молба на един колега)
Първо няколко думи за "заготовката"

Купих я за 87 лв от магазин в моя град.Като качество на изпълнението има какво да се желае,но все пак това е една от най-евтините ВП на пазара и като за цената си бих казал е добра.Приклада грубо лакиран,металните части с не много свястна оксидация,мерник пластмасов,качествен, с много добра регулировка.Заключването на лоста за зареждане става с метален зъб монтиран в пластмасов надулник.По това време стрелях само прав на 25-30 м на механични и с В3-ката смъквах почти същия брой мишени както с кометата(400),но удара от попадението идваше малко по-късно(заради по-ниската скорост)На 10 м. прав с нея от първия път направих група колкото 3 леко застъпени попаденията(~12 мм) без да съм добър стрелец .Замерих я със софтуерния хронограф (на Sury) и даде 120 м/с с 1 гр чашка.Зареждането и' ми се струва по-тежко от колкото трябва да съответства на показаната скорост.
Разглобявам я както всяка друга моя пушка,сам или с помощник(без стенд). Свалям винтовете на приклада,след което и щифтовете (поз.1) ,зегерката и щифта (поз.2) на спусъка и го изваждам целия.После натискам задната част(тапата) в земята и с кръстата отвертка избивам щифта и'. Излизат пружината и тапата.После избивам оста (поз.4) на лоста за зареждане и вече навън може да се извади и буталото.Сглобявам в обратен ред.
1321442429_zbnc0219_1150141024x768.jpg

1321444347_vzdy9715_44.jpg

1321442430_pemy0698_1150181024x768.jpg

Напълно "разколачена" пушката има този вид.

При превръщането и във Вайраух започнах от приклада.
Първо го намазах обилно с преперат за боя "Терминатор". Оставих го 2-пъти по-дълго да действа от препоръчаното време,защото иначе не падаше добре лака.После със ножче изстъргах набъбналия лак. С едра шкурка за дърво премахна остатъците от байца после със средна и ситна остатъците от следи от едрата.На финала минах с водна шкурка 800 ,три ръце с 2 навлажнявания помежду им.Малко дялкане по приклада и залепяне на нужните приставки за наподобяване вайраухския приклад и с това завърших.Няма да споменавам всичките си тегоби докато това стана.Само ще кажа,че ако ще се лепят подобни приставки директно го правете с двукомпонентно лепило.Пробвах с други и се разлепяха.Приклада исках да го байцвам с разтвор от калиев перманганат и да го лакирам.С лака(спрей.много течен и бавно съхне) се провалих на няколко пъти и накрая отидох на вариант боя и яхт лак нанесен с четка,но там също се изложих.Ако човек не знае как на този етап(лакирането) е по-добре да го даде на професионалист иначе всичкия труд отива на вятъра.
1303896511_tnxl2967_1170991024x768.jpg

1303896511_okyy9564_1171011024x768.jpg

1321442506_abag4766_1180171024x768.jpg



Следващото което направих,бе малко работа по спусъка.Той имаше псеведо първа степен,заради която спусъка ставаше непредвидим и лично мен ме дразнеше.Премахнах я като направих нов блейд ,а усилието му го намалих с полиране на триещите повърхнини и с намаляване на контактната площ с 1/3 .Дори така,тя си остана 2 пъти по-голяма от на Кометата.След сглобяването му спусъка стана доста по-приятен и красив.Също така си изработих и нова по красива оксидирана спускова скоба.
1321442471_oowm0582_1170971024x768.jpg

1321442471_ogpk7334_1170981024x768.jpg

1307002429_wkdc3350_118008444.jpg


1321442362_tyfr3548_1150051024x768.jpg

1321442594_gffj5736_2150081600x12001024x768.jpg

Тъй като не исках да има пластмаса по пушката ,а и за да прилича на Вайрауха ,си изработих нов надулник.Промених и начина на заключване на лоста за него както и дължината и позицията му за захващане към планките през които минава оста му на завъртане.Това се оказа не лека задача,защото трябваше да си измисля някакви размери от нищото.Наложи се планките да ги правя 3 пъти докато лоста застане на необходимата позиция.Заради тези изпълнения се наложи и да го скъся малко,както и да отрежа част от цевта,за да не стърчи пред надулника.Нови щифтове за планките също правих,тъй като старите можеха да се махнат само с разпробиване.В общи линии тук бе голямата хамалогия.Също така за да компенсира теглото на надулника,и за да премахна пластмасовата капачка отзад си направих и нова метална задна тапа-водач.Надулника в последствие се оказа,че двата винта не са достатъчни за да го държат на място(заради отката) и се наложи да го залепя.
Ето планките които ми отвориха работа.
1321442363_tmfd0448_1150071024x768.jpg

1321442506_vsdn9703_1180531024x768.jpg




Буталото беше фабрично заварено и заварката стърчеше леко нагоре и задираше в цилиндъра по малко.Изпилих го(както и всички усенъци) ,но все пак беше драло вече в цилиндъра,та за това реших и там да бутна нещата.
Първо шлайфах цилиндъра от размер 24.5 мм до 25,4 мм и по този начин вече можех като нов маншет,за Б3-ката да ползвам стар от Комета(25,6 мм)После изработих ново бутало,на което да се монтира кометския маншет.Първоначално се излакомих да увелича хода му с +10 мм .В последствие се оказа,че за да отиде толкова назад,трябва да променя планките на лоста(промених ги),да увелича канала в които се движи тягата(и това направих),но хода пак беше къс и трябваше или нова(съставна) тяга да правя или ново бутало, при което се печелят 5 мм ход.Направих второто,щото само по тягата от цялата пушка не бях пипал нищо и вече ми беше писнало,та така и при буталото се наложи още едно да правя.Тъй като цилиндъра бе изтънял ,а наварявахме на един колега стандартния,разцепен в отвора където тягата го тика назад за да зареди пружината,прореза на буталото го направих така,че след къс ход тягата директно да действа на него,а не на цилиндъра,който просто си влачи след себе си.
1321442430_adtb6588_1150241024x768.jpg

1321442471_vrzk8611_1170821024x768.jpg

1321442505_ttmo1386_1180061024x768.jpg

1321442505_dqbh9044_1180071024x768.jpg

[/quote]
В крайна сметка,това не вдигна скоростта с нито м/с.Поставих утежнител отпред и една полирана шайба отзад ,за намаляване на усукващия откат.Скоростта се качи до 150 м/с.Естествено се увеличи отката и мижавата и' оптика тръгна да се мести назад ,та за групи не мога да говоря,докато не и взема свястна такава с отделни монтажи .Поставих и шайбички на оста, в промеждутъка между планките на лоста и стените на "лафета". Това прекрати местенето в страни и тракането му.След всичко това имах вече на разположение китайско копие на прочутата пушка.Ето снимки на изходната заготовка и на крайния резултат,на крайния резултат в сравнение с кольовия Вайраух и на железарията му сравнена с тази на ЦФХ-са.



 

buff

Потребител
Колега didarai, а ако се намали диаметъра на дюзата няма ли да се вдигне още скоростта? На тоя пушка това е лесно изпълнимо, просто слагаш една шайба с подходящ отвор под уплътнението на цевта.
 

didarai

Редовен Потребител
Ми бях смъкнал една програма за резултати при промяна на характеристиките на ПП .Замествах с точните размери на В3-ката и мисля(по спомен) не получих осезаемо различни резултати.Тези дни като имам време,ще я изровя и ще проверя пак кво показва.Опитно (след толкова свършена работа),не ми се занимаваше.Сега пък имам цял ЦФХ за правене и нямам време.Основно целта всъщност беше оптичния тунинг.Но по-нататък(като остана и взема да се чудя кво да правя) ще я пробвам и с кометски нови пружина и маншет.Кога ще е това имайки в предвид,че след ЦФХ-са мисля да направя една 125-ца на стероиди........не се знае. :)
 
A

Anonymous

Гост
Колеги едната ми пушка е същата като на Дидарай.Въпросът е маншет от Б3-1 ставали на Б3-3 а същотака и от къде да поръчам уплътнението което е на цилиндъра и уплътнява към цевта.Просто в нета намирам само за Б3-1.Сега е разглобена за поставяне на болт-утежнител по идея на Дидарай.Искам да сменя маншета защото има липсващо парченце което обаче е като изрязано заводско.Някви идеи.
 
Нагоре