Палатки и къмпинг

didarai

Редовен Потребител
Палатките не са вече за моите кокали ;),но в редките случаи когато се разхождам из "дивото" ползвах един нож който направих преди около 20-тина години (на 16-17 да съм бил тогава) и който държах в колата забравен до преди няколко месеца.Модела му е тип "нож за оцеляване".Ръкохватката е алуминиева,като точно на половина е куха(за принадлежности),а в предната и част е захванато острието с 2 щифта от месинг май 8 мм. в диаметър бяха.Около нея е намотан 17 м. капрон. .Не си спомням вече типа на стоманата,но беше "ножарска" някакваи е закалена до HRC 53.
Най-после ми се отвори малко време и го рефрешнах този нож.
Преди:
1274175872_lcly8321_771024x768.jpg

1274176323_bttx9898_7771024x768.jpg

Помежду(вижда се до къде е острието и дебелите щифтове):
1284910838_tjph6611_113267008.jpg

1284910828_nbik5112_113267013.jpg

И след:
1284910837_kphr1859_116026.jpg

1284910836_avrw7602_116023.jpg

1284910833_ianm7765_116018.jpg

1284910831_ydyu7767_116011.jpg

1284910830_ocnq0558_116004.jpg

И в ръка "среден размер":
1284910834_ubmi1761_116020.jpg

Тъй като обаче съдбата му е да бъде работен нож(за какъвто и го направих) скоро видът му пак ще е като преди ;)
 
A

Anonymous

Гост
Зъбите вършат ли някаква работа, или са декоративни?
До сега почти всичко от този тип, което ми е попадало в ръцете, зъбите са били само за фасон. И на един нож ставаха за чистене на рибени люспи. И ги чистеха много добре.
 

didarai

Редовен Потребител
Зъбите вършат идеална работа за рязане на клон(пресен,жив) на дърво.Пробвах няколко модела преди да реша да са такива.Оказа се ,че малките зъби бързо се запълват и замазват от меката(жива) дървесина и трудно режат,а на нож няма как да са на "чапраз".Тези направо ядат клона.Целта им е ако ти трябва рявно отрязан дебел(колкото китка да кажем) клон,да не ти се налага първо да го сечеш а после да му подравняваш края.
 
A

Anonymous

Гост
И аз затова исках да попитам ,ама Иво ме е изпреварил. Имам нож на който зъбите са му откъм острието,но с него спокойно мога да отрежа сурова сопа Ф 30 мм .
 
A

Anonymous

Гост
Сурова сопа Ф30...
Че това го режа с един удар с ловния си нож. Тежичък е, и с по-дебели се справя. Зависи и от вида дърво.

П.П. А Боби с едно мачете отряза 20-30 см изсъхнала акация. Вярно, че му отне доста време, а мачетето (ми) после не приличаше на нищо, ама все пак успя. Нали сте чували кой не се уморява ;) ?

П.П.П. Имам един "трион" за оцеляване. Нещо като гарота, но нишката е от стоманена тел и е така изплетена, че реже. За разлика от ножа на Дидарай, се справя перфектно със сухо дърво и бързо засяда в мокро.
А зъбите на нож могат да имат нещо като чапраз. Не да са изкривени навън, а да са направени с изместване един от друг още при оформянето си. Трудно ми е да го опиша, но вероятно сте виждали такива. Реже по-бавно от истински трион с чапраз, но по-добре от нож с прави зъби.
 
A

Anonymous

Гост
Цялото острие на ножа ми е дълго 8 см.Половината е назъбено ,но пак реже сопи... ;)
Мачететата и кукиритата са друга бира...говорихме за ролята на назъбената част на ножа за какво е ?!
 
A

Anonymous

Гост
С 4 см назъбена част е нормално да ти е трудно. Или са нклк едри зъба, или са множество дребни, които бързо се пълнят. И в двата случая е бавна работа. При 8 см острие, стига да не е сгъваем нож, по-добре да дялаш, отколкото да разчиташ на триона.
Аз по принцип смятам, че подобни неща са компромис. Когато ти трябва трион, ножка с нклк зъба на гърба няма да ти свърши голяма работа. Разбира се, никой няма да тръгне с трион, нож, мачете, ..... и да ги мъкне постоянно със себе си. Има алтернатива. Продават се комплекти - една дръжка с 3-4 сменяеми остриета. Обикновено са зле направени, но попаднах на един, при който закрепянето на остриетата (ловен нож, малък нож, силно извит нож за дране и трион) към дръжката е много стабилно.

Да кажем, че и такова нямате под ръка. Ако сте гледали по Дискавъри епизодите с екстремно оцеляване, водещият използва една много добра техника. Удря по гърба на ножа с парче дърво, а самият нож стои опрян в това, което се реже. Така със сравнително малък нож може да се отреже дебел клон.

П.П. Според един много добре написан справочник по оцеляване, идеалният нож за целта е т.нар. "паранг". Доста тежък е и има особена форма - участъкът след дръжката е прав, с малък ъгъл на заточване, за вършене на по-фина работа; следва силно извита напред част (малко като кукри), която е с голям ъгъл на заточване и служи за сечене; върхът е заоблен, силно заточен и се ползва за дране.
Я, писал съм и преди за него.
http://forum.airguns.bg/index.php?topic=422.45
 

didarai

Редовен Потребител
Dejmos написа:
... За разлика от ножа на Дидарай, се справя перфектно със сухо дърво и бързо засяда в мокро.
А зъбите на нож могат да имат нещо като чапраз. Не да са изкривени навън, а да са направени с изместване един от друг още при оформянето си. Трудно ми е да го опиша, но вероятно сте виждали такива. Реже по-бавно от истински трион с чапраз, но по-добре от нож с прави зъби.
Тези ги направих умишлено за "живо " дърво.Все пак са повече от сухите.За сухо малките зъби(или гаротата ) са по-добри.С моите едри трудно ще го отрежа сухото.За сметка на това при мокро спокойно конкурирам трион,а може и по бързо да се справя.За чапраза при ножовете ми е ясно за какво говориш.Имам комбинирано такова,но е с малко острие и през ум не ми е минавало да го пробвам става ли за нещо.5 см е късо.Мога и на този да му направя зъбите същите,но не знам колко ще са ефективни.Сега знам ,че са доста.Направо изгребват дървесината и като излезе навън зъба пада от него.Както и да е.Надали ще ми се наложи да ги ползвам по предназначение(до сега 20 год. не).Просто ги направих евентуално да действат и действат.Стига ми. :)
 
A

Anonymous

Гост
По принцип не е лошо. Но предназначението му е да си носиш ограничен запас вода на продължителен преход и да можеш да пиеш без да си отвличаш вниманието от това, което правиш.
Не намерих най-важната информация - вместимост. Не мога дори да я изчисля приблизително, защото за дебелина на раницата е посочено 0,0 см.

Обаче по-долу на страницата има нещо наистина полезно. http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.33798
Някой смята ли скоро да пазарува нещо от там, евентуално да добави и това в поръчката?
 

Loki

Потребител
Обаче по-долу на страницата има нещо наистина полезно. http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.33798
Някой смята ли скоро да пазарува нещо от там, евентуално да добави и това в поръчката?

Има ги тия неща и още мноого други по нашите магазини.. :exclaim: стига с тия китайци... седите само пред компа, па обиколете и вижте...
 
A

Anonymous

Гост
Dejmos написа:
По принцип не е лошо. Но предназначението му е да си носиш ограничен запас вода на продължителен преход и да можеш да пиеш без да си отвличаш вниманието от това, което правиш.
Не намерих най-важната информация - вместимост. Не мога дори да я изчисля приблизително, защото за дебелина на раницата е посочено 0,0 см.

Обаче по-долу на страницата има нещо наистина полезно. http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.33798
Някой смята ли скоро да пазарува нещо от там, евентуално да добави и това в поръчката?
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 0611987350
Weight: 600g
Dimension: 17" x 9"
Capacity: 3L
Color: Olive Drab
 
A

Anonymous

Гост
st_beer, благодаря за предложението.
Но нямам предвид точно този модел. Този тип (магнезиева пръчка) ги има на много места. Включително в Emil's army shop, който доскоро беше в съседния блок. (до търновци - някой знае ли къде е преместен магазина?)
Това, което ми хареса, е доста по-усъвършенствано. Блокчето е от много мека магнезиева сплав, за която е залепена магнезиева пръчка (същата като на горепосочения тип). От това блокче се настъргват стружки, които се палят с искра от пръчката. Сещате се с каква температура горят магнезиевите сплави. Това пали кажи-речи всичко.
 

andi

Редовен Потребител
http://www.extremaratioknivesdivision.e ... estudo.jpg

Мисля , че Dejmos беше писал за такъв тип нож . Вчера си 'поиграх' с с най-малкия от тази серия 'ехтрема ратио KS' . Много универсален и балансиран :правен е с мнооого разбиране , реже и сече като естествено продължение на ръката , без да е много тежък или дълъг !

MODEL: KS
WEIGHT: g 452
BLADE LENGHT: mm 245
OVERALL LENGHT: mm 375
BLADE THICKNESS (MAIN): mm 6,3
BLADE STEEL: N690 ERMS
HANDLE MATERIAL: FORPRENE
SERRATION ON THE BLADE: NO
FINISHING AND COATING: TESTUDO, GEOCAMO


Имал съм сгъвайка на тази фирма , но KS е мечтааа ( ама и цената му ...) !!!
 

Loki

Потребител
Ебаси ханджара, неква модерна трактовка на кукри.. трябва да проверя ква е стоманата, че нищо не ми говори- ако е добра си заслужава ножето :)
 
A

Anonymous

Гост
Мисля , че Dejmos беше писал за такъв тип нож . Вчера си 'поиграх' с с най-малкия от тази серия 'ехтрема ратио KS'
Не е същия, но горе-долу напомня.
Както Локи писа, а и като се съди по името, което са му дали, това е кукри в хай-тек стил.
Предвид теглото му и дебелината на острието, се доближава достатъчно до паранга, за да свърши същата работа. Липсва само извивката за дране, но пък тази операция не изисква чак толкова тясно специализирани остриета и с минимално забавяне при наличие на малко опит може да се свърши с каквото имаме под ръка.
Каква му е цената у нас?

П.П. Писах, че ще се опитам да направя осветлението си по-компактно и независещо от автомобилния акумулатор, с него е прекалено тежко и неудобно. Тия дни експериментирах с почти цяла ивица светодиоди (15 от 18 или 5 от 6-те сегмента) от посочените по-назад в темата. С окъсени резистори и захранени от 9 волтова батерия, светеха със същата яркост, както оригинално на 12 волта. Светиха в продължение на над 12 часа без видимо отслабване на яркостта (предполагам, че ако го бях мерил с подходящ инструмент, щях да открия разлика), а напрежението на батерията спадна с нклк десети от волта. Т.е. би могла да ги захрани още доста време.
Предвиждам да разделя ивицата на отделни сегменти (изработена е така, че да може да се реже на самостоятелни части), които да закрепя около 9 волтова батерия, по възможност акумулираща. Сигурно няма да се съберат всичките 6 сегмента от едната страна, най-вероятно ще са 4. При консумация от 25 милиампера на сегмент (100 общо), ако акумулатора има капацитет 1 Ач (не знам колко точно е), една нощ ми е гарантирана. Но ако разходът за 3-4 акумулатора по 9 волта и зарядно се окаже прекалено голям, в сравнение с цената на разумен брой незареждащи се батерии, вероятно ще остана на варианта купуване на батерии за всеки излет. Предстоят още опити, но тази идея определено има потенциал.

____________

Ауууу, при тази цена ще се въздържа :eek:
 
A

Anonymous

Гост
Dejmos написа:
Мисля , че Dejmos беше писал за такъв тип нож . Вчера си 'поиграх' с с най-малкия от тази серия 'ехтрема ратио KS'
Не е същия, но горе-долу напомня.
Както Локи писа, а и като се съди по името, което са му дали, това е кукри в хай-тек стил.
Предвид теглото му и дебелината на острието, се доближава достатъчно до паранга, за да свърши същата работа. Липсва само извивката за дране, но пък тази операция не изисква чак толкова тясно специализирани остриета и с минимално забавяне при наличие на малко опит може да се свърши с каквото имаме под ръка.
Каква му е цената у нас?
£282.95 :)
 
Нагоре