ПОМПИ, БУТИЛКИ, КОНЕКТОРИ, МАРКУЧИ, РЕЗЕРВОАРИ, КОМПРЕСОРИ, МАНОМЕТРИ - как, откъде и всичко за високо налягане.

dberov

Редовен Потребител
Между другото, да те питам ,може ли пушката да се зарежда с аргон или с кислород ? Четох ,че някои зареждат с метан, но аз мисля ,че е лошо за всички гумени О пръстени в пушката .
Пушките са направени да се пълнят в въздух, затова и са въздушни пушки но може да се зарежда с всичко що е в газообразно състояние. Естествения подбпор при тестове в годините обаче е ограничил като масово използване на друго освен въздух метан. Това което си чел за метана че било лошо за О-пръстените, не е вярно. От 15 години съм на метан и само веднъж съм сменял О-пръстени поради деформация, иначе си ги сменям профилактично. Имам познат, който работи с аргон и пълни пушката си с аргон, не да гони скорости или да търси някакво подобрение при стрелба, просто има големи бутилки с които работи, винаги има под ръка и му е лесно а и не му се налага да купува компресор или да ходи по газ станции.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Имаш предвид тоя пост на Пеко ли :

Трябва да и смениш крана с друг(ако изобщо намериш такъв), за да може да ти я пълнят. Но като прочетат, че на нея пише О2, може и да ти откажат.
В никакъв случай не пълни кислород в пушката. Опасно е дори когато започнеш да изпускаш бутилката, за да я изпразниш до 0, трябва да е на открито проветриво място, и без вероятност за появата на искри и или огън.
Все различия, разбирай препятствия, нарочно заложени, за да се ползва само по предназначение и с цел безопасност.
С две думи - НЕ ПОЛЗВАЙ
=========================
Мисленето никога не е излишно. Гоното твърдение е лишено от всякаква логика.
 

koki_84

Потребител
В кислородните бутилки има кислороден газ с високо налягане. Ако интензивният освободен газ кислород влезе в контакт с огън или масло, може да се получи огромна експлозия.
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Имам познат, който работи с аргон и пълни пушката си с аргон,
Да това имах в предвид,защот и аз работя с газ аргон и бутилката събира 6,5 куб. метра .Ходя до Сливен да я зареждам,защото там е много евтино .В Стара Загора в Линдето струва 4-5 пъти повече .
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
В кислородните бутилки има кислороден газ с високо налягане. Ако интензивният освободен газ кислород влезе в контакт с огън или масло, може да се получи огромна експлозия.
Коки,няма такова нещо! Ако към огън подадеш кислород,просто огъня ще се разгори повече. Ако насочиш струя кислород към нещо мазно,на теория мазнината ще се ЗАПАЛИ,на практика не винаги се случва това. Но експлозия няма в никой случай.
 

diadowanio1

Редовен Потребител
В никакъв случай не пълни кислород в пушката.
Да ,сега включих ,че наистина е пожароопасно .По време на ковида в Стара Загора станаха пожари в болниците ,заради теч на кислород в стаите и някой неразумен пушач ,решил да запали цигара на прозореца .Но взривоопасно не е .Кислорода негори ,само поддържа горенето .За мен ,като се замисля ,пушка ,заредена с метан е много по-опасна .При теч на газ метан (Erdgas) ,в затворено помещение ,когато се достигне критична концентрация във въздуха и при искра се получава огромна експлозия
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
По време на Ковида се изговориха най-много лъжи и глупусти за единица време. Но и това беше казано от някаква проста журналистка ако помниш.
Запалил цигара на прозореца и станал пожар в стаята. Ха ха ха.
Най-вероятно някой е заспал с цигара в леглото,фаса е паднал на чаршафа и поради повечето кислород огъня се е разгорял ПО-БЪРЗО!
 

ilko_dim

Потребител
Метана прави номера, когато е студено, но с о- пръстени съм нямал никакъв проблем. А с кислорода наистина може да стане БУМ. Преди години в инструкциите за оксиженисти, се казваше , че по манометъра и вентила НЕ трябва да има никакви смазки. А някъде имаше и гръмнал цилиндър , пълнени с кислород.
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Няма да ползваме кислород ,разбрахме се .Просто беше риторичен въпрос .А и крана на бутилката с О2 е с различна резба и маркучите ,които имам за високо налягане, са със щуцери,като крана на аргона.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
На повечето няма да им хареса,но си трябват някакви курсове за боравене с газове и съдове под налягане при закупуване на ПЦП,минимум!
Хората ти обясняват,продължаваш да философстваш...при такива налягания няма безопасни неща!С много газове може да се стреля ,но достъпа до тях е скъп и труден( освен ако нямаш специфична професия или подходящи познанства).Най- реалистично и практично е с метан,който има своите плюсове и минуси,на твоята пушка раб.налягане е 190бар. и метана става.Царския път е най- бърз и сигурен,взимаш си читава бутилка с раб.налягане 300бар. и си стреляш на въздух ако не ти се помпа,без каквито и да е експерименти,компромиси и философствания относно изискванията към бутилки,зарядни станции и маркучи...ако ще се пести толкова има прашки по магазините!!!
Пиши от къде си,не може да няма около теб колега с работещо оборудване и да сравните работата на манометрите!И да,над 200бар. помпането става доста по- трудно,особено с евтините помпи.По спомен от 100 до 190 бар. на Галатиана- му трябваха към 120 помпи,ако ти е някакъв ориентир а и пушката се държи различно под 100 и над 200 бар.!
За аргона Беров ти е обяснил!
 
Последна промяна:

shaman

Редовен Потребител
Да наистина става много трудно да се помпи накрая към 195 бара ( по манометъра на пушката )Аз имам големи бутилки ( 6 куб, метра )с аргон и на редуцира има манометър до 315 бара ,ще го завия на помпата и ще си каже.Трябва да видя само резбата дали е същата ,щото китайците ползват май цолови резби. Между другото, да те питам ,може ли пушката да се зарежда с аргон или с кислород ? Четох ,че някои зареждат с метан, но аз мисля ,че е лошо за всички гумени О пръстени в пушката .
Дядо, въобще не си помисляй даже за кислород, че ще направи голям "бум" !!!

Иначе за това, че манометъра на пушката показва по-малко от манометъра на компресора - провери всички бели уплътнения да не си пренатегнал някое от тях и дупчицата по-средата да е станала прекалено свита - ще пропуска по-малко въздух и налягането ще се трупа преди него.
 

roskokn

Потребител
Кислорода не гори но възпламенява почти всеки петролен продукт,органични съединения и смазващи субстанции,особенно при високо налягане.Иначе сам по себе си е безопасен,но може ли някои да е сигурен че резервоара на пушката и пътя на въздуха/кислорода е 100процента обезмаслен.
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Хората ти обясняват,продължаваш да философстваш...
Това за мен се отнася, предполагам.Зададох съвсем реторичен въпрос в началото с какви газове може да се ползва пушката и получих отговори.Иначе за съветите, ти благодаря сърдечно. Изтрих голяма част от поста си .Не е нужно всички да ми знаят автобиографията .Оставаме приятели!
Иван Банков
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
Да ,сега включих ,че наистина е пожароопасно .По време на ковида в Стара Загора станаха пожари в болниците ,заради теч на кислород в стаите и някой неразумен пушач ,решил да запали цигара на прозореца .Но взривоопасно не е .Кислорода негори ,само поддържа горенето .За мен ,като се замисля ,пушка ,заредена с метан е много по-опасна .При теч на газ метан (Erdgas) ,в затворено помещение ,когато се достигне критична концентрация във въздуха и при искра се получава огромна експлозия
Тук май става някаква обърквация. Това : "В никакъв случай не пълни кислород в пушката" е изказване на колега,което аз само съм цитирал! Аз бих казал : В никакъв случай не пълни водород в пушката. Щом химията ти е била силна,трябва да знаеш защо. Струва ми се,че хелият е много подходящ газ за пълнене на пушка.
 
Последна промяна:

diadowanio1

Редовен Потребител
Тук май става някаква обърквация. Това : "В никакъв случай не пълни кислород в пушката" е изказване на колега,което аз само съм цитирал!
Не се притеснявай.Това го разбрах ,че е цитат. С теб нямаме спор :) .Този, дългият ми пост по-горе, е отговор отправен към Kifa
 
Нагоре