ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

barbaron

Редовен Потребител
Ориентирал ли си се от какъв материал да "дялаш"?

Ще следя действията ти, защото и аз имам подобни амбиции, но няма да започна преди да съм се надъхал до Н-та степен. За сега само съм си заплюл няколко ореха, които ще отсека и от няколко години се ослушвам какво правят майсторите, за да имат добър материал. Аз искам обаче да започна от дървото...

Имам и още един "голям" проблем - ще трябва да си намеря пушка за която да направя приклад, защото със сегашната (импакт) - нямам никакво поле за изява. Даже и чирени дето се вика няма на какво да сътворя...

С малко думи - ще се радвам да видя чуждо творение и ще си мечтая за мой проект!

Пожелавам успех и късмет!
 

sts1969

Редовен Потребител
Като евтина и приятна за обработване дървесина, бих ви препоръчал липа. Минус е че няма благородна шарка и цвят, но с малко байц ще се получи хубав първи приклад.
 

lynx

Редовен Потребител
Барбароне, хубаво е дървото да е добре изсушено преди да го "дялкаш".
С новоотрязан орех най-вероятно ще имаш лоши приключения.
 

barbaron

Редовен Потребител
Барбароне, хубаво е дървото да е добре изсушено преди да го "дялкаш".
С новоотрязан орех най-вероятно ще имаш лоши приключения.

Много ме подценяваш! Ореха ми още младее, но не е готов за рязане...

Знам, че обичаш да ме хапеш... още от куфара за помпата ми... заради тебе се наложи да му правя още веднъж снимки .... с кръст от горе... за да ти доставя удоволствие и да ти вляза в приказката...
 

Nikola

Потребител
Ориентирал ли си се от какъв материал да "дялаш"?

Ще следя действията ти, защото и аз имам подобни амбиции, но няма да започна преди да съм се надъхал до Н-та степен. За сега само съм си заплюл няколко ореха, които ще отсека и от няколко години се ослушвам какво правят майсторите, за да имат добър материал. Аз искам обаче да започна от дървото...

Имам и още един "голям" проблем - ще трябва да си намеря пушка за която да направя приклад, защото със сегашната (импакт) - нямам никакво поле за изява. Даже и чирени дето се вика няма на какво да сътворя...

С малко думи - ще се радвам да видя чуждо творение и ще си мечтая за мой проект!

Пожелавам успех и късмет!
Кросмана ми плаче за чирени, та ако си мераклия, подаръци преди Коледа не отказвам. ;)
И аз имам мерак да си одялам нещо. Липата наистина е много лесна за обработка, но дали е достатъчно твърда?
 

apapazov

Редовен Потребител
Липа звучи добре. И за топола чух че е ок. Някъкви идеи от къде да си взема.
По принцип ми трябва парче около 700х200х50мм, но ако се наложи ще взема и цяла талпа
 

barbaron

Редовен Потребител
Ориентирай се някъде покрай теб за сушилня за дървен материал. Потърси и вземи от там - най-добре! Знам, че в Ситово (силистренско) имаше фабрика за подобен материал - собственик "италиано" и съответно всичко пътува за там.

ето малко координати от нет-а за тях:

Ла Комерчиале ООД
Ситово, обл. с. Ситово
град Силистра

08563242
 
Последна промяна:

apapazov

Редовен Потребител
Ок
Благодаря за съветите
Ще огледам складовете за дървен материал и ще взема нещо
 

hunter_78

Редовен Потребител
И така обещаното продължение...
Развиваме предната леща20181001_200205.jpg след това трябва да се преборим с гайката с външна резба омазана здраво с китайска плюнка..за целта нагряваме гайката с малка газова горелка,има ги в бриколажа и практикер....20181001_200257.jpgза развиване ползвах отвертка на която дръжката пасна по размер на гайката,влезе с малко зор но се заклини и свърши работа.Въртях отвертката с клещи за металната част.След развиване на гайката от вътре излязаха 2 пружини,по дълга и по-къса вместо една дълга.Но това имали това сложили..20181001_200344.jpg
След това развиваме малкото бронзово винтче мацнато отново с плюнка и вадим така наречения паралакс...20181001_222406.jpg
Продължаваме от другия край...20181001_222652.jpg развиваме бронзовото винтче ...издърпваме назад колелото и от долу се показват 3 малки винтчета20181001_222620.jpg развиваме смело и освобождаваме вътрешната част с лещите и корекцията..20181001_204446.jpg тази част излиза назад,за целта разпояваме кабелите на подсветката.В моя случай ги резнах и утре ще ги споя...но първо трябва да разглобим механизма на подсветката.20181001_201112.jpg.....20181001_203828.jpgпреди да издърпаме средната част махаме алуминиевата шайба облечена с гума,не е лепена учудващо..20181001_204118.jpgи накрая достигаме лещата на която е гравирана скалата...захваната с 3 малки винтчета..20181001_205025.jpg вече може да бъде почистена и зглобена по обратния ред....Предварителното зглобяване показа че всички механизми работят и утре на дневна светлина ще бъде зглобена окочателно.Снимки утре вечер,надявам се да съм бил полезен.Съжалявам че преди време не снимах и пълното разглобаване на един лийпърс 3-9×40 с преден паралакс който краси хатсанчето на село.
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Имам един отрязан орех миналата година, суши се на сянка. Отделно е корена, към 70см, могат да се изкарат заготовки и от него. Смятам тази есен да го обеля и след още малко сушене да го бича. Който му трябва и има търпение, да почака малко.. :)
 

Nikola

Потребител
Ако дървесината (орех се сложи в плюсова хладилна камера, няма ли да изсъхне по-бързо?
 

sts1969

Редовен Потребител
Имам един отрязан орех миналата година, суши се на сянка. Отделно е корена, към 70см, могат да се изкарат заготовки и от него. Смятам тази есен да го обеля и след още малко сушене да го бича. Който му трябва и има търпение, да почака малко.. :)
Васко, сушенето на дървен материал не е проста работа която да се претупа току-така. Трупите първо се белят, набичват се на дебели талпи за да съхне равномерно, след това се суши на проветрива сянка, иначе паразитите работят под кората и развалят материала.
Прочетете тази полезна статия:
http://www.mkmgrup.eu/blog/как-да-изсушим-суров-дървен-материал/
 

barbaron

Редовен Потребител
Светльо, хубава статия! Според мен обаче е пенкелер-ска история. В статията има доста хубави неща, но и голяма доза "направи си сам". Имам доста неща изчетени по въпроса и според мен правилните методи са 2.
Единият е старомодният: - суши се с години - подреден - обелен - намацотен със всякакви "народни мазила" - привързан - проверяван - обръщан.... гледан като писано яйце... Така са го правили старите майстори, когато не са имали сушилни. Вероятността от брак е 50:50
Другият метод е съвременен: сушилня - там всички тези неща се правят, но в изкуствена среда, като процеса е доста ускорен. Ако това се прави от хора, които не си разбират от работата - вероятността от брак е 95%.

Да не забравяме, че е много важно кога точно се добива материала. Има голямо значение... Така, че тия които все още не са отсекли материала - да не бързат, а да разберат кога точно да го направят! Само да подскажа, че момента НЕ е подходящ - трябва да се почака още малко!

Късмет на всички!
 

sts1969

Редовен Потребител
Според мен обаче е пенкелер-ска история.
Маааалко повече трябва да се задълбочиш в материала на този "пенкелерски" занаят ;) Старите майстори-резбари (не дърводелци) са работили с материала подготвен от техните предци (дядовци и прадядовци) Дървесината е заравяна в земята на дълбочина под конюшните, и се е напоявала десетилетия на ред от урината на животните. По този начин е ставала адски издръжлива...на практика вечна, а цвета и шарката са ставали ярки и контрастни от амоняка. На свой ред, те са подготвяли материал за идните поколения. :cheers: Сегаааа...каква е фирата и брака при дърводелците, идея си нямам. ???
Аз имам в пред вид резбарите, говорим за красив приклад, не за каруца. ;)
 

Hidden

Редовен Потребител
Относно орехите - сещам се, че един познат от София ми разказа, че в техния двор е имало два ореха, които им пречели. За да се отрежат се иска разрешение от общината. Решили да не се занимават и викнали фирма, която се занимава с такива неща. Фирмата отрязала дърветата, взела трупите и ПЛАТИЛА на собствениците около 400 лв. Така, че не е разумно да се гори орех, независимо от това, че не е сух - по-добре да се продаде.
Относно сушенето на орех - някакъв майстор беше разказвал , че някога са го слагали в поток и рекичка за около година, за да може водата да отмие солите от дървото и след това са го сушили.
Преди години се бях запалил по правенето на лъкове - процедурата за набавяне на дърво, която съм срещал е почти ритуал. Дърво се реже по време на най-студените месеци, за да може соковете и влагата съответно да са отишли в корените. Някои фанатици се съобразяват и с положенито на Луната и нейното привличане. Целта е да няма пукане при изпаряването на влагата. След като е отрязано се мажат с боя краищата и кората се бели. Дървото съхне месеци и тогава се разбичва. Сушенето май най-често се правеше в стая. Индианците били окачвали дървения материал под отвора на "шатрите" си, от където излизал димът.
 
Последна промяна:

barbaron

Редовен Потребител
Знаеш Светльо - чел си и ти! Признавм и не отричам - говорех за статията и методите за сушене.... с вентилатори и влагоабсорбатори - смешна история....за това Убидих статията.. не се сърди ако съм те засегнал! Аз няма да дялам още... няма нито време - нито натрупани познания.... А когато ги натрупам - може би няма да имам физически сили и способности... Това не ми пречи да мечтая и да си мисля, че някой ден аз ще си "го" направя!

Остани със здраве и не се обиждай - <<ти па си последния, който искам да апострофирам>>!
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Чета ви и ви се чудя!
Гледам как залитате в крайности.
Започнахте с топола, липа, (забравихте за върбата). Все дървесина от която нищо не става. Малко силно казано нищо, макар копанарите от липа да правят чудесни дървени лъжици, пчеларите правят кошери, правят се дървени сувенири и единствено Боби успя да направи приклад за Бенджамин :) . От топола се правят евтини палета за еднократна употреба. Тези дървета не стават дори и за огрев.
После преминахте на орех, техники и технологии, сякаш ще произвеждате супер бутикови предмети на изкуството, но пък без да имате никакъв опит.
И на вас самите е ясно, че какъвто и материал да вземете, ще го опоганите и ще си загубите времето.
Нужни са много опит и придобити във времето умения, нюх, точно око, прецизна ръка и не на последно място инструментална екипировка.
Хубавите длета струват хубави пари. Гадните са като евтина пушка. По-лесно ще те откажат от намеренията ти.
Само с трион, пила, шкурка и дрелка е убийствено трудно и времеемко.
Ако обаче мераците ви са твърде големи и искате да се опитате и ако претенциите ви не надскачат възможностите, има вариант да се снабдите с подходяща дървесина за почти без пари.
За целта отивате в склад, в който продават дърва за огрев и искате да си купите дърва за камина. Така наречените метровки, защото са нарязани на 80-100 см.
Искате обаче не акация (салкъм), а меше. Много често в камарата от тези дърва, могат да се открият почти идеални екземпляри от габър и ясен.
Избирате си няколко по-дебелички (25-30 см.) и прави и остава само да ги срежете по дължина на две през средата и да си ги приберете вкъщи през зимата. Напролет от така нарязаните и изсушени парчета се избират най-добрите парчета, които не са се сцепили и усукали, фасонират се на подходящ размер и се започва.
Особено ясенът е много корав и подходящ за приклад. Дървесината му е много светла, с много нежен почти незабележим фладер, но след обработка с байцове масла или лакове става много приятен на вид.
Габърът и той е добър, но от него много рядко може да се открие достатъчно дебел ствол. Иначе е твърд и е по-подходящ за струговани детайли.
С това не искам да кажа, че това е идеалният вариант, а че е приемлив, имайки предвид цената, на която се продават заготовките за приклади.
Имам една или две заготовки от ясен от 4-5 години, придобити по този начин. Ако ги открия в работилницата ще ги снимам да ги видите.
От ясен ми е направена полуложата на талона.
 

barbaron

Редовен Потребител
Чета ви и ви се чудя!
Привет!
За всичко си прав!
Откакто се помня - все мечтая. Ако трябваше да сбъдвам мечтите си - 100 живота нямаше да ми стигнат. Това не ми пречи да мечтая! С годините всичките си мечти съм ги преследвал по един или друг начин... някои неща с времето са избледнявали, други съм загърбвал тотално а трети съм успявал да сбъдна. Мечтаех да стана пилот - един 6 часов авариен полет ме отказа...Мечтаех да ме мачка фотомодел - една баба меца ми показа, че не е нужно да бъдеш с фотомодел за да получиш 110%-тово раздаване. И мнооого други мечти бяха доказвани като ненужни, преборвани като непостижими и непостигани - като невъзможни.

Та за това споменах 2-3 ореха, които са ми на вилата в моето място и които гледам като "приклади". Като изпия 2 бири, след като съм препекъл 2 пържоли и започвам да ги гледам с други очи... А дали някой ден ще ги дялам...и от кой вид мечта ще се окажат тия пусти 2-3 ореха....времето ще покаже...
 
Последна промяна:
Нагоре