ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

methaa

Редовен Потребител
Колега вземи си някоя ползвана и свалена от АК-47 примерно ако не държиш да е нова разбира се ,при мен така се оправи иначе преди това 2 оптики начупи и гамо оптика никога !
От ака няма да му свърши работа. Или се сменя пушката или се тунингова. Просто тази пушка не харесва оптики
:)
 

dberov

Редовен Потребител
Колеги, имам нужда от помощ.
Става дума за боядисване на стара дървена маса и моля за информация от хора които са го правили и ще обясня защо.
Взехме от село една стара но много здрава и запазена дъдвена маса за беседката на дядото. Не е била лакирвана, или е била байцвана или боядисана с някаква натурална боя по бабешки но от годините дървото е много избледняло и искам да и придам цвят като запазя автентичния и стар вид, сиреч да не лъсне като нова. Питах тук един дърводелец и ми каза да я мина с воден байс. Купих такъв и я байцнах но като изсъхна и като сендахме на хапка - пийка лактите ми се боядисаха, тръгнах да я трия с мокра кърпа и байца се размаза, пуснах маркуча да я мия, ма то пуска боя няма спиране. Вчера пък ми казаха да я мина с боя за яйца, да ама "парен каша духа" и няма да я пипам докато не науча сигурен метод за третиране.
Питанката ми е какво да използвам за да и придам цвят но да не цапа а всъщото време да изглежда стара, все едно така е била боядисана когато е правена. Хич не съм на ТИ с тая материя, терминологията ми е чужда и не мога да се изразя точно.
Благодаря предварително.
 

lynx

Редовен Потребител
Митак, ако ще променяш цвета, без байц май няма да минеш. Няма много варианти за оцветяване, освен байц.
А и ти вече си я байцнал масата, продължавай с байца докато си нагодиш цвета и след това с безцветен матов лак.
С лака ще се запечата, няма да цапа и ще пази от слънцето/задължително матов лак, той става почти невидим като изсъхне/.
Не съм спец, но в къщи имаме доста квадратни метри с дюшеме и вътрешно стълбище, облечено с дъб.
Майсторите които го поддържат, главно с безцветен UV лак третират всичко.
Може да се разходиш до някой магазин за паркети и дюшемета, те знаят доста неща за покритията на различната дървения.
Хубавите матови лакове за дърво са скъпички, но са доста качествени и полезни.
 

big_dragon

Редовен Потребител
+1 за тиковото масло.
БайЦа е само за смяна на цвета, ако не го защитиш отгоре с друг препарат, той не е трайно покритие.
За твоят случай използвай маслата за дървесина, като започнеш от ленения безир и стигнеш до тиковото масло. Обърни внимание, че някои от маслата са оцветени и в този случай минаваш без байц...

ПП Понеже сме в оръжеен форум, подходящи са всички технологии за обработка в дълбочина на дървени приклади, изключвайки тези, които образуват филм върху дървесината.
 

ininia

Потребител
ФТКС
Митко,ако имате в Добрич филиал на Паметниците на културата,попитай ги как третират дървото в старите къщи.До колкото си спомням,в Добрич имате музеен квартал,там сигурно могат да ти кажат
 

xpresident

Редовен Потребител
С лака ще се запечата, няма да цапа и ще пази от слънцето/задължително матов лак, той става почти невидим като изсъхне/.
Не съм съгласен. Лака се нанася върху здраво дърво, прясно ошкурено, иначе няма да държи, ще се напука и стане на люспи. Така влизаш в една схема на шкурене и лакиране всяка година. Освен това лаковете които са устойчиви на UV не са матови. Говоря за истинските, ментета може да има всякакви. Маслото за тик Е защита от UV и то една от най-добрите. Пак имам предвид качествено, може да се намери по яхтените магазини и понякога в други. Аз ползвам едно холандско, към 40лв е литъра, относително евтино. Да предупредя че отива по много.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
При работа с байц на водна или спиртна основа, след това трябва да се запечата с нещо.
Има различни техники за състаряване или за поддържане на остаряла дървесина.
Задай правилно въпрос на чичко Гугъл и ще ти даде различни варианти.
На първо време добре я почисти. Шкурка, цикла ако е необходимо.
После задължително импрегнационен грунд за дърво, обилно - една или две ръце.
Той пропива в дървесината, но не запечатва. Ползвай ЛЕКО на Оргахим.
После може с акрилен лазурен лак в желан от тебе цвят. Не става много лъскаво и не се напуква. Имам обработени пейки, които стоят на открито.
Цветът е наситен. Разрежда се с вода, до получаване на желания нюанс.
При повторно третиране с лазурния лак повърхността става по-тъмна.
Ако искаш по светло, не ползвай тъмен лак, който разчиташ да изсветлиш с разреждане.
Внимавай да не остават капки или локвички, после остават като петна и ако засъхнат трудно се махат.
Разнасяй енергично и не третирай наведнъж големи участъци. След четката или тампона не оставяй да засъхва.
Продължавай напред, само когато си убеден , че предшестващият участък е напълно добре покрит и завършен.
И така за всяка ръка. После, ако искаш, може леко да минеш със ситна шкурка по ръбовете и тук-там,
за да подсилиш ефекта на състаряване. След шкурката трябва отново да запечаташ.
Ако не искаш да променяш цвета, ползвай от същя лак, само че безцветен или много светъл.
Ако искаш нещо по-модерно и скъпо: http://www.acromapro.com/products от бутона дилъри може да намериш дистрибутор в БГ.
Това ще те ориентира в цените, ако не те откаже да продължиш да търсиш: http://www.vinnybyrne.com/body-shop/wood-finishes.html
 
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
Колеги, имам нужда от помощ.
Мите, виждал си ми приклада на ЧЗ-та, минат е с воден байц, и понеже се ползва на вън, за защита от влага след изсъхване на байца го минах с безцветно силиконово масло 2 пъти...до момента не е променил цвета си и не пропуска влага дори ако го пипна с мокри ръце, остава си с матов цвят без блестящ гланц. :cheers:
 

dberov

Редовен Потребител
1. Грундиране
2. Третиране с акрилен лак а ако използвам воден байц за да не цапа запечатването е задължително.
Ако правилно съм разбрал това е последователноста. Масата е битова и рядко ще се сяда в беседката затова не се вживявам много но не искам като стана да ми са оцапотени ръкавите.

п.п.
Почетох в гъгъл и спирам се на първия вариант: грундиране и третиране с акрилен лазурен лак. От водения байц вече се разочаровах а да запечатвам дърво със силиконово масло не ми се нрави, все пак не му е това предназначението.
Благодаря за изчерпателната информация!
 
Последна промяна:

Б.Богданов

Потребител
Колеги, имате ли някаква информация за този тип въздушни пушки? MAC35 Bolt Action

В нета има много малко инфо.
 

venciru

Редовен Потребител
Митко,
Докато не открих това по съвет на майстор-мебелист, минах през десетки байцове, лакове и т.н. То не бяха Сандолин-и, Сикенс-и, Сократес-и (голям майтап - сега забелязах, че всички са с "С").
http://casati-bg.com/baicove.html
Става въпрос за 347. ... CASA LEGNO ®
Беседката ми (вкл. и декинга на пода и масата), всички външни парапети на верандата и терасата, финл. обшивка в спалнята - всичко е с него. Има много цветове и базата се оцветява по избор. Не се разрежда и се минава само 1 ръка, защото попива и съхне за броени часове. И след това не цапа изобщо. Само за опит опитах втора ръка. Съхна два дни лятото.......Не образува филм, стои напълно матово, почти като не обработено. Дали ще хване след байц не се наемам да кажа.Ако го почистиш добре може би ще. Струва 19 лв. кутията.
Сега чакам всички гореспоменати "С" -та да се дообелят от дървениите на навеса, барбекюто и други (външните за две години са почти готови) за да ги мина с Касати.
Успех!
 

dberov

Редовен Потребител
Митко,
Докато не открих това по съвет на майстор-мебелист, минах през десетки байцове, лакове и т.н. То не бяха Сандолин-и, Сикенс-и, Сократес-и (голям майтап - сега забелязах, че всички са с "С").
http://casati-bg.com/baicove.html
Става въпрос за 347. ... CASA LEGNO ®
Беседката ми (вкл. и декинга на пода и масата), всички външни парапети на верандата и терасата, финл. обшивка в спалнята - всичко е с него. Има много цветове и базата се оцветява по избор. Не се разрежда и се минава само 1 ръка, защото попива и съхне за броени часове. И след това не цапа изобщо. Само за опит опитах втора ръка. Съхна два дни лятото.......Не образува филм, стои напълно матово, почти като не обработено. Дали ще хване след байц не се наемам да кажа.Ако го почистиш добре може би ще. Струва 19 лв. кутията.
Сега чакам всички гореспоменати "С" -та да се дообелят от дървениите на навеса, барбекюто и други (външните за две години са почти готови) за да ги мина с Касати.
Успех!

Благодаря ти, ще пробвам задължително и с акрилния лак и този байц на CASATI първо на дъска и после вече на масата и ще споделя когато приключа.
:cheers:
 

venciru

Редовен Потребител
Няма защо!
Хубавото му е , че не е лак и не образува филм. Амо имаш път към Варна ми пиши или ми се обади да донеса малко да пробваш. За да не купуваш цяла кутия, ако не ти хaреса ефекта. Ама предния ден.....:)
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Цената му е отлична, на фона на останалите, това и аз бих го пробвал.
Имам пейки и маси отвън, както и навеси.
 

dberov

Редовен Потребител
Хубавото му е , че не е лак и не образува филм.
Точно това търся, да не прави филм и да не лъщи а цената му е нормална.
Днес имам излизане и ще потърся, не ми се купува онлайн понеже искам да видя цвета от мострите.
 

lynx

Редовен Потребител
Продуктите на тази фирма се продават само в магазина им във Варна.
Или поне аз не можах да намеря нищо в другите градове или онлайн магазини.
 
Нагоре