Настройка на оптиката .

kosmev

Редовен Потребител
Кое е по-правилно при настройката на паралакса
Едва ли можеш да настройваш паралакса на оптика за 50лв. То на средния клас оптики фокуса и паралакса често не съвпадат...
По-скоро опитай да разбереш на какво разстояние кръстта "остава" върху целта като местиш окото. За качествена оптика с такова увеличение би трябвало да е между 100 и 150 метра, но за въздушни понякога ги правят на 30. Ако имаш късмет и не е настроен на "безкрайност" или на 5 метра, ще можеш да грубо да определяш поне едно разстояние.
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Едва ли можеш да настройваш паралакса на оптика за 50лв. То на средния клас оптики фокуса и паралакса често не съвпадат...
По-скоро опитай да разбереш на какво разстояние кръстта "остава" върху целта като местиш окото. За качествена оптика с такова увеличение би трябвало да е между 100 и 150 метра, но за въздушни понякога ги правят на 30. Ако имаш късмет и не е настроен на "безкрайност" или на 5 метра, ще можеш да грубо да определяш поне едно разстояние.
В момента съм на село,летния сезон.Двора ми е дълъг 68 м,направих маркери на всеки 5 метра и почнах да местя мишената с милимитровата хартия за настройка на паралакса .На първите 10 до 20 метра през метър.Под 10 метра няма фокус.Когато погледна с очила и настроя окуляра според окото ми ,а после настроя без очила всичко се променя.Забелязах ,че настройката на паралакса с очила е по-точна и грешката е по-малка .Но разбрах ,че от Трабант не става Ферари.Накрая ще взема да си бинтовам със скоч главата към приклада ,да не мърда . :) Плюс това приклада ми идва малко дълъг и трудно достигам с око оптиката ,демонтирах задната му част .Имам една идея ,да направя удължение на окуляра отзад с дуралуминиева тръба и с мек накрайник ,на който да ляга окото .По този начин промяната на позицията на главата (окото)спрямо окуляра ще се игнорира ,ще се игнорира и паралаксната грешка,почти.Отката не е толкова голям ,че да е опасен за челото .Пък като събера малко парички ще си купя и "Ферари":)
 

apapazov

Редовен Потребител
Имам една идея ,да направя удължение на окуляра отзад с дуралуминиева тръба и с мек накрайник ,на който да ляга окото .По този начин промяната на позицията на главата (окото)спрямо окуляра ще се игнорира
Продават се наочници за оптика
 

kosmev

Редовен Потребител
.Имам една идея ,да направя удължение на окуляра отзад с дуралуминиева тръба и с мек накрайник ,на който да ляга окото
Аз ползвам такова на едната си пушка, удобно е. Оптиката пристигна с монтаж за телефон, тънка алуминиева тръба, която се навива на качествена резба над окуляра. На тръбвата се нахлузва ето това:
1690960048060.png
И става нещо такова:
1690960417087.png
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Аз ползвам такова на едната си пушка, удобно е. Оптиката пристигна с монтаж за телефон, тънка алуминиева тръба, която се навива на качествена резба над окуляра. На тръбвата се нахлузва ето това:
View attachment 109511
И става нещо такова:
View attachment 109512
Благодаря ти ,това е супер,със сигурност е практично.Какъв модел ти е оптиката ?
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Днес си поиграх с оптиката .Първите три изстрела от 20 м бяха за центриране на оптиката .Оказа се ,че след 7 клика надолу и10 наляво пушката взе да бие в десятката .Направих 6 последователни изстрела от 20 м и се събраха в група в десятката ,което ме навява на мисълта ,че пушката е добра .Пушката я обездвижих до максимум в менгемето на снимките .Оказа се че оптиката под 10 метра не може да се фокусира.Обаче за 50 лв оптика ще и изцедя възможностите,колкото и да са малки.Утре пристига и гуменият наочник.Моля ви не ми се присмивайте за моите 20 метра,току що "прохождам "

Тхумб.Мишена 4.jpg
А това е дъската под мишената
Тхумб.Дъската под мишена 4.jpg
Стълбата с менгемето ,няма мърдане !
Tumb.Стойка за стрелба.jpg
Тхумб.Стойка на пушката.jpg
 
Последна промяна:

apapazov

Редовен Потребител
Дядо Ваньо, моя съвет е да простреляш оптиката от маса подпряна примерно на торбичка отпред, а отзад да е на заешки уши. Така хваната в менгемето е простреляна "стерилно" и губиш онова специфично как да го кажа "потрепване" при всеки изстрел което се повтаря. Ако възнамеряваш да стреляш от маса с предна торбичка или рест простреляй от такова.
Дано ме разбираш.
Разбира се тове си е мое мнение.
Поздрави и да се забавляваш много!
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Дядо Ваньо, моя съвет е да простреляш оптиката от маса подпряна примерно на торбичка отпред,
Да много си прав,но исках да елиминирам човешкият фактор ,докато пробвам пушката и възможностите и докато настройвам пустата евтина оптика.Лошото е ,че съм още новобранец,макар и дядо.Още не знам какво е плато на пушката ( мисля си че е диапазон ,в който изстрелите са почти еднакви по скорост ,енергия и балистика )Не знам до кога можеш да продължиш да стреляш макар и с ниско налягане под 150 бара.Какво става ,ако вкараш съчма в цевта и стреляш с много ниско налягане(например 2-3 бара ) ,може ли съчмата да остане в цевта и после ,когато напомпиш пушката и вкараш втора съчма ,какво става ? Радвам се на такива ,като теб ,които обръщат малко внимание на дъртаци като мен .Респект.
 

lynx

Редовен Потребител
Дядо Ваньо, повечето от по-хубавите оптики също не виждат наблизо. Някои фокусират от 7-8 метра, други от по далеч. Говорим за минимална дистанция.
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Дядо Ваньо, повечето от по-хубавите оптики също не виждат наблизо. Някои фокусират от 7-8 метра, други от по далеч. Говорим за минимална дистанция.
Да прав си ,забелязах го ,че при тази евтината ,се фокусира на мин. 15 метра и ногоре.Групичката ,която направи на последната мишена пушката ,след центровката на оптиката ,след първите три изстрела ме обнадеждава малко.:p
 
Нагоре