Методи за почистване, смазване и поддръжка на ВО

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Едно елементарно предположение от мен. Ако съществуваше сериозен проблем дължащ се на съпротивлението което се създава от триенето на маншета в стената на цилиндъра, производителите отдавна щяха да са пуснали модел с тефлониран цилиндър. Технологията съществува от десетилетия и се е доказала като относително издържлива. От факта че не съществува такова предложение на пазара мога да си направя два извода. Или триенето на твърдия маншет в сравнително малка площ огледално полиран цилиндър не е такъв проблем че да си струва да се говори за него( което автоматично елеминира каквато и да е необходимост от смазване) или температурния пик при истрел стига за да се разпадне дори и тефлона. За мен лично е вероятно да са верни и двете предположения. :)
 

rivan

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Става въпрос не за триенето на маншета в цилиндъра ,а за триенето на задната част на буталото в цилиндъра.Производителите полират тази част точно с цел да намалят триенето,а един от начините за тунинг е поставянето на пръстени(сегменти)
+1 за втората част
Само за сравнение:в дизеловите двг степента на сгъстяване варира от 1:24 до 1:35.В ПП тя е около 1:200,а температурата - няколко хил. градуса,макар и за хилядни от сек.
При такава температура и налягане гори практически всичко - дори и прашинките,попаднали в камерата.Дори си мисля,че е възможно водните пари от въздуха да се разграждат и да гърмят,но това по-скоро в областта на фантастиката.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

По въпроса за водните пари не е фантастика разграждането, но е чиста фантастика това с гърменето. :) Става дума за мит който са измислили хора обичащи да си поспиват в часовете по химия. ;) При тези температури не е невъзможно водата да се разложи. Дори може да се сметне какъв процент от водните молекули ще бъдат разложени при пиковата температура( ако се знае). Но законите на физиката няма как да се заобиколят и енергията отделена от реакцията на водорода и кислорода ще е точно равна на енергията погълната от реакцията на разлагане на водата. Така че в това отношение можеш да си спокоен че не гърми. ;) Друг е въпроса ако има течна вода( фино разпръсната като мъгла) при която химическа реакция да компенсира топлината погълната от фазовия преход течно-газообразно състояние, ще има сериозно повишаване на КПД-то на цилиндъра благодарение на големия обем на водните пари. Но това е толкова екзотична версия на дизелирането че само някой луд ще тръгне да си прави такива експерименти. ;) Ето това е една неусвоена територия за маниаците на дизела. Следващия да пробва дизелиране с воднометанолова смес. А след това остава да да се експериментира с добавки от диазотен оксид и картинката ще стане пълна. ;)
 

rivan

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Айде стига вече,че много оа...ме темата.Така може и перпетум мобиле да открием.Че и в някоя пушка да го монтираме.И тогава само ще си стреляме,няма даже да зареждаме.Ето така :rambo:
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Това е генерално решение на въпроса: "Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие. "
Много просто: ЧИСТЕНЕ НЯМА ДА ИМА! ТЯ ЩЕ СИ СТРЕЛЯ ПОСТОЯННО :rambo:
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Ангеле, наскоро точно за попадане на вода в цилиндъра си говорехме в групата.
Нклк души споделиха, че в такъв случай се получавал значително по-силен звук и откат. Не знам как да го обясня, защото и аз се съмнявам, че водата ще успее да се разложи в цилиндъра на водород и кислород.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

rivan, за цилиндъра съм чел, че препоръчват да се смазва със силиконово масло. Crosman имат "Silicone Chamber Oil", което било точно за тази цел. В София съм виждал само силиконова смазка на спрей, но не знам дали има същото съдържание. Количеството и честотата на смазването зависело от марката (а и модела) пушка, и варирало доста. Например на някои китайски модели трябвало да се слагат по 1-2 капки на 1000 изстрела (имам Б19 и в инструкциите пише същото); тези на Диана нямало нужда (почти) никога да се змазват. Четох го в блога на pyramydair.com, ако искаш ще го потърся.
 

rivan

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Силиконовата смазка освен силикон съдържа и разредител и още неща,предимно на основата на нефтопродукти(ако не се лъжа,коментирано е в другия форум) и именно те дизелят,като колкото по-мощна е пушката,толкова повече дизели.Някой използваше силикон за смазване на принтери,да си признае за резултата!Имайте предвид,че дизеленето не е съпроводено непременно с гъст дим.То може да протече и почти без пушек,в зависимост от съотношението кислород-гориво(смазка) и температура.Точно като при диз. двигател-ако изгарянето е оптимално -няма дим,ако кислорода е малко,а сместа богата-пуши като стар Икарус.
Във всеки случай дизеленето не е контролируемо и води до вариране на скоростта
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

vsemionov силиконовата смазка е за кожени маншети, които задължително трябва да се смазват. При тях сухия маншет води до значително спадане на дулната енергия. Като под значеително имам предвид няколко пъти. :)

Dejmos сега като се замисля работата би трябвало да опира точно до големия обем на парите. Предполагам че чест от енергията на буталото която се е преобразувала като топлина поради адиабатния процес се уползотворява за изпарение на водата в цилиндъра, което отново ще доведе до повишаване на количеството на газовете изтласкващи чашката. А от там на налягането, от което да дойде скок на скоростта и трясък. :) Май пак нещо като дизел става но не толкова рязко и без детонацията. Но това си е мое предположение спокойно може да има и други обяснения.
 

Иван Димов

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Публикувам тези снимки ,за тези които още се колебаят,дали да си почистят новите пушки ,преди да започнат луда стрелба. Снимките са от две различни пушки ,Хатсан-125.Дизела от непочистената смазка ,направо ги е накарал да спрат да стрелят и да плюят проектилите на 10 метра. :crazy:
 

Attachments

  • Picture 014.jpg
    Picture 014.jpg
    467.7 KB · Прегледи: 659
  • Picture 020.jpg
    Picture 020.jpg
    332.2 KB · Прегледи: 660
  • Picture 024.jpg
    Picture 024.jpg
    352.2 KB · Прегледи: 623
  • Picture 025.jpg
    Picture 025.jpg
    365.5 KB · Прегледи: 623
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Изглежда не е било само дизела,ами е имало и цяла шайбичка в цилиндъра.По целият маншет има следи от удари на шайбичката,няма да се очудя ако са забравили и някой фас вътре,турчилята.
 

Иван Димов

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Те ,шайбичките са отпечатъци от отвора за въздуха. ;)
 

vanko

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Колеги от къде мога да намеря тази смазка ГОИ-54 Благодаря предварително!
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Редовно експериментирам с една китайка Б3-2 или нещо подобно. Като я "смажа" стреля малко по-силно за около 20-ина изстрела, след което си продължава по старому.
Все още не съм я почиствал, но скоро ще се опитам да я отворя за да проверя всички Ваши препоръки и констатации. На този етап няма нито отрицателна нито положителна промяна (поне видима) по пушката и стрелбата и независимо, че не е почиствана!
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

vanko написа:
Колеги от къде мога да намеря тази смазка ГОИ-54 Благодаря предварително!
Търси при военните или полицаите. Имат я в големи количества.
 

vanko

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Бладодаря ти Еди!Още днес ще потърся щото по магазините явно я нямат..
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневм

Май всеки си има собствена рецепта за почистване на пушките. Аз ползвам Ballistol за външните метални части и за цевта отвътре. Избягвам и никога не съм вкарвал в моите цеви друг метал освен оловни чашки. Затова прекарвам парцалчета напоени с балистол, после сухи парцалчета, после още едно с балистол да предпазва от ръжда ако не смятам да стрелям скоро (съответно преди следващия излет минавам със сухи парцалчета). Това го правя за пружинни пушки. За прекарването на парцалчетата продават специални "pull-through" инструменти, но става и с подръчни материали. За 5.5 мм цеви ползвам въже за простиране на дрехи (с метални нишки в мека обвивка) сгънато на две. За калибър 4.5 мм може би ще е по-трудно да се намери нещо. За цеви на ПЦП ползвам "cleaning pellets" подобни на филтър за цигара. Аз лично ги ползвам само за ПЦП от предпазливост, въпреки че съм чел в инструкции към пушки и в интернет че няма проблем да се ползват и за пружинка. Напоявам 3 такива с фино машинно масло и ги изстрелвам едно по едно, като изчаквам по 5 минути преди да изстрелям следващото. Също за ПЦП ползвам чашки със смазка по тях. Мисля, че това има добър ефект, защото не ми излиза мръсотия или ръжда по "cleaning pellets". За дървени приклади luft9waffe ме посъветва да ги смазвам 1-2 пъти годишно отвътре (под цилиндъра). Същото важи и за външните метални части които са скрити от приклада (цилиндър, лост за зареждане и тн). За приклада мисля да ползвам отново балистол. За метални части съм чел че може да се чистят със парцал, напоен/импрегниран със силикон. Предполагам че става и със силиконов спрей. Последното не мога да коментирам дали работи, защото го правя от скоро. Ако върши работа (силиконов спрей или парцалче) ще е добре, защото ми се струва по-чисто и приятно от мазането с балистол или други мазни гадости. Някой може ли от опит да сподели дали силикона би предпазил пушка от ръжда?

ПП: Лещите на оптиките ги почиствам с малко спирт (70% етилов, предполагам че няма проблем и с 95%, но бих го разредил малко за всеки случай). Капвам малко в средата на лещата и го разнасям с чисто парцалче (ако няма специално такова хващам памучено) правейки спираловидни движеня от средата към периферията на лещата. После подсушавам със сухо парцалче по същия начин. Това го правя рядко - само ако видя петна по лещите.

ПП2: Други правят така:
http://www.youtube.com/watch?v=w8QQSHaT92I
http://www.youtube.com/watch?v=-BoM74iqp2A
И явно пушките им продължават да си стрелят, но аз съм доста по-предпазлив.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

You don't always HAVE to clean your barrel
Airgun barrels do get dirty. They collect dirt in the bore from the oil in the barrel. Oil gets there for many reasons. In spring guns, the mechanism puts it there (through the transfer port). In pneumatics and gas guns, we sometimes oil the pellets. Some pellets even come pre-oiled or waxed. So barrels do get dirty, but the deposits don't remain inside.

Every pellet down the barrel scrapes out the deposits from the pellets that went before. This is why many airgunners never clean their barrels.

Не е необходимо да почистваш цевта!
Цевите на въждушните пушки се цапат. Те събират мърсотия от смазката в цевта. Смазка влиза там поради много причини. При пружинните пушки маханизма го вкарва там през трансферния порт. При пневматичните и газови пушки понякога смазваме съчмите. Някои съчми дори идват смазани. Така че цевите се цапат, но отлаганията не остават вътре.
Всяка съчма преминавайки през цевта изстъргва отлаганията (мърсотията) оставени от предишната съчма. Поради тази причина много от притежателите на въздушни пушки никога не чистят цевите си.
(превод от pyramyd air)
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Съгласен съм с това което казваш. Аз си почиствам цевите по-скоро за да премахна влагата, ако е било влажно където съм стрелял, и също да оставя малко смазка по цевта за да не ръждяса, в случай че не ползвам пушката дълго време.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

bvza320 Хайде недей да генерализираш нещата, и още повече недей да смяташ че един онлайн магазин е най-достоверния източник на информация. И двамата прочетете какво е писано по темата преди вас. Някои хора са споделили натрупан опит все пак. :) Така че има цеви които можеш и да не ги чистиш, но има и такива които задължително го чистиш често. Така че не е верен извода че цевите се чистели само за да премахнеш влагата.
 
Нагоре