Walther LGV Challenger - 4.5 или 5.5

svilens

Новодошъл
Здравейте,

След дълго четене из форума установих, че моята първа пушка трябва да е Walther LGV 5.5

И тук започват въпросите ми:

- Коя точно разновидност?

Видях, че Walther LGV Challenger 5.5 е само 16 джаула, а доколкото разбирам това е малко за 5.5.
Ще бъде ли ок, или просто да преглътна, че ще е 4.5мм и толкова :)

цел: основно в гората до 50м по мишени
 

Hidden

Редовен Потребител
Добър избор!
Няма голямо значение колко пише, че е. Има две пружини за нея -едната е 16, а другата 22 джаула.
Аз имам 16 дж в 5.5, но бих взел в 4.5. Просто беше последната бройка.
 

gary m

Редовен Потребител
Добър избор!
Няма голямо значение колко пише, че е. Има две пружини за нея -едната е 16, а другата 22 джаула.
Аз имам 16 дж в 5.5, но бих взел в 4.5. Просто беше последната бройка.
4.5, ;)
Преди, аз имам lgu е lgv. 3 брой.
4.5 16ж е моите коментари.
 

Hidden

Редовен Потребител
Значи все пак LGV 16J 4.5 е най-добрата комбинация.
Точно така!
С пружина за 16 дж имаш достатъчна енергия да пръснеш шише от по 30 м, а оптиката няма да се разбие от отката и наката на пушката или поне ще издържи много. С 22 дж ще имаш повече енергия, разбира се, но и повече вибрации, които се отразяват на точността.
Ако вземеш 5.5 не болка за умиране, ама защо да го правиш? С кал.5.5 имаш по-гърбава траектория на изсрела и по-скъпи чашки.

@gary m , какво се случи с твоите Валтери, Гари, всичките ли продаде?
 

t.marev

Редовен Потребител
Видях, че Walther LGV Challenger 5.5 е само 16 джаула, а доколкото разбирам това е малко за 5.5.
Ще бъде ли ок, или просто да преглътна, че ще е 4.5мм и толкова :)
16 джаула са си 16 джаула, без значение от калибъра. Ако са ти малко, трябва да смениш пружината / това не винаги решава проблема/ или да вземеш друга пушка. Щом ще обикаляш горите, според мен 5.5 е по-подходяща. Калибър 4.5 е за хартиени мишени по 100 сачми на излет.
Твоята първа пушка е като много други първи неща - няма да остане единствена. По-универсалния калибър е 5.5, пък и ако я продаваш един ден, ще я продадеш по-бързо, докато 4.5 ще си е вечно твоя. При 5.5 сачмите се намират навсякъде и има по-голям избор от разновидности.
 

t.marev

Редовен Потребител
Точно така!
С пружина за 16 дж имаш достатъчна енергия да пръснеш шише от по 30 м, а оптиката няма да се разбие от отката и наката на пушката или поне ще издържи много. С 22 дж ще имаш повече енергия, разбира се, но и повече вибрации, които се отразяват на точността.
Ако вземеш 5.5 не болка за умиране, ама защо да го правиш? С кал.5.5 имаш по-гърбава траектория на изсрела и по-скъпи чашки.

@gary m , какво се случи с твоите Валтери, Гари, всичките ли продаде?
Абе колега не го лъжете човека! Каква гърбава траектория, стига локуми! На 30 метра, пропадането на 5.5 сачма е само 1-2 ММ повече от 4.5, при това ако 5.5 е два пъти по-тежка. Казал някога някой нещо и го повтаряме 15 години. Кой стреля с чупеща пушка на повече от 30 метра, особено в гората?! Хайде холан! Нека си вземе каквото иска, ама хайде да не пишем неверни неща.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Абе колега не го лъжете човека! Каква гърбава траектория, стига локуми! На 30 метра, пропадането на 5.5 сачма е само 1-2 ММ повече от 4.5, при това ако 5.5 е два пъти по-тежка. Казал някога някой нещо и го повтаряме 15 години. Кой стреля с чупеща пушка на повече от 30 метра, особено в гората?! Хайде холан! Нека си вземе каквото иска, ама хайде да не пишем неверни неща.
Често коментарите са ти за една друга тема, в която хората се смеят и забавляват.
П.С. по почина на "Златна малинка" бихме могли на на твое име една награда да основем. Примерно - "Чашка Гамо".


@svilens
Да знаеш, че когато си вземеш пушка, никога няма да си помислиш да стреляш над 30 м. Ето, примерно аз имам няколко, и ако видя, че дистанцията е 31 метра, та камоли 32 метра се отказвам от изстрела ;). Колегата по-горе често пише небивалици и е хубаво да изчакаш и други коментари и съвети. Аз не бих се доверил на неговото виждане по много теми.

Моите уважения и към двама ви. Успешна година желая!
 
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
Често коментарите са ти за една друга тема, в която хората се смеят и забавляват. Моите уважения и успешна година желая!
П.С. по почина на "Златна малинка" бихме могли на на твое име една награда да основем. Примерно - "Чашка Гамо"
По същество колега, по същество! 5.5 или 4.5 ето това е въпросът! Общите приказки, за коментарите ми и за личността ми излизат извън добрия тон и правилата на форума, така че аз няма да участвувам в тях!
П.П. Благодаря за пожеланията!
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
По същество колега, по същество! 5.5 или 4.5 ето това е въпросът! Общите приказки, за коментарите ми и за личността ми излизат извън добрия тон и правилата на форума, така че аз няма да участвувам в тях!
П.П. Благодаря за пожеланията!
Предимства:
4,5 - по-добра точност, по-плоска траектория ( при първа нула на 30м на 50м пропадане приблизително 7 см и 15 см при 5,5), по-малък откат при еднаква дулна енергия и по-щадящ към оптиката респективно, по-евтини муниции за 1 бр (около 70% от себестойността на 5,5).
5,5 - по-висока остатъчна енергия при еднакъв тип чашки.

Ако моят коментар излиза извън добрия тон и е срещу правилата на Форума се извинявам! Аз лично, като ползвател тук, смятам, че отново си в грешка! Ако бъркам, то е редно ти да се извиниш на десетки хора за написаното от теб: "Казал някога някой нещо и го повтаряме 15 години."! А и не разбирам защо в този израз използваш първо лице мн.число...
И един съвет, ако изобщо бих могъл да давам съвети за каквото и да било на когото и да било - прочитай си писаниците и ги проверявай преди да ги публикуваш. Има много начини да го направиш специално за визирания ти по-горе пост.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Тоше, с най-добри чувства и уважение, но понякога не разбирам, защо спориш с хора, с които те делят 2 вагона чашки. Това по отношение на калибъра, не са просто някакви си твърдения, а за съжаление - ужасно много пъти опити, изпитания и изводи, понякога и от грешни покупки. Форумът съществува от доста години и в него членуват много хора. Всички твърдения, в този форум се основават на тези години и опитът на тези хора-членове, а някои и състезатели. Те са ужасно много. Освен това са потвърдени и от изпитанията и челния опит на постоянните нови членове. Чуждите форуми - руски, украински, английски и др., също потвърждават това, което пише тук, по най-различни теми. Така, че ти предлагам, ако ще оспорваш нещо, да го правиш обосновано и с доказателства, а не с голи твърдения. По отношение на универсалността на 5,5 - универсален е при ПЦП. При пружинната пневматика не е, защото половината от "универсалните" му проектили са тежки, дори и за по-мощните пружинни пушки. За средните по сила, пружинни пушки - ще отпаднат от уравнението още проектили. Просто, защото, например, ако си купи 16 джаулова пушка в 5,5 - тя ще стреля с проектил HN Baracuda 1,37 гр със 155 м/с. Ако е 22-24 джаула, ще стреля същия проектил със 180 - 190 м/с. Това за съжаление не е добра скорост, защото при 0 на 25 метра, на 50 метра пропадането наистина е голямо - над 20 см. А понякога и повече. На 60 м - над 30 см, на 70 - над 50 см и т.н. При 100 м, ще бъде над 100 см. Челното съпротивление, съчетано с ниска скорост, води до много гърбава траектория на изстрела. Ако смяташ, че това е в полза на точната стрелба - ок. Така, като си говорим, май излиза, че в 5,5 трябва да работи с чашки от 1 грам и надолу, за да стреля с що-годе по-нормални скорости. И те пак ще са ниски - около 200 м/с. Е какво му е универсалното на калибър 5,5 за маломощните пружинни пушки? Просто от зор да се спори и да се отрича? Можеш ли да се обосновеш, или това са просто някакви приумици? По този начин, ако теб някой те насочи, към грешна покупка и съжаляваш, ще ти бъде ли приятно?
При калибър 4,5:
При 16 джаулова пружинна пушка, скоростта с чашка JSB 0,547гр., ще бъде 244 м/с. При 20 джаулов вариант, скоростта е 272 м/с. При 22 джаула - 284 м/с. Разликата в скоростта, между двата калибъра, е огромна. Тоше, при кой вариант, пушката ще е по-точна? С ниската, или с по-високата скорост? При кой вариант, траекторията е по-добра? С ниската, или с по-високата скорост? При кой вариант, може да се стреля по-надалеч, с по-малко корекции - с ниска, или по-висока скорост? При кой вариант, изстрелът се влияе по-малко от вятъра - с ниската, или с високата скорост? При една и съща мощност, кое челно съпротивление е по-добро - по-ниското, или по-високото? И как влияе на точността? На едно и също разстояние и при една и съща мощност, кой проектил има по-голяма остатъчна енергия? С ниската, или с по-високата скорост? Освен тези въпроси, на които те моля да отговориш, бих добавил и ценовото изражение - в 4,5 предлаганите муниции в БГ, са по-евтини, спрямо същите в кал. 5,5. В кал. 4,5 мм, откатът е осезаемо по-слаб, а това също е от голямо значение за точността. Освен това, много хора стрелят на различни дистанции, включително над 30 метра. Много над 30 метра - 50, 60, 70 и т.н. На тези дистанции, пушка 16-22 джаула, в кал. 5,5 , ще има много по-изгърбена траектория от 4,5 мм и ще се влияе от вятъра много повече.
Надявам се, да съм успял да отговоря, колко "универсален", е кал. 5,5 мм, при пружинните пушки, със средна мощност - около 16-22 джаула.
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Тоше, с най-добри чувства и уважение, но понякога не разбирам, защо спориш с хора, с които те делят 2 вагона чашки. Това по отношение на калибъра, не са просто някакви си твърдения, а за съжаление - ужасно много пъти опити, изпитания и изводи, понякога и от грешни покупки. Форумът съществува от доста години и в него членуват много хора. Всички твърдения, в този форум се основават на тези години и опитът на тези хора-членове, а някои и състезатели. Те са ужасно много. Освен това са потвърдени и от изпитанията и челния опит на постоянните нови членове. Чуждите форуми - руски, украински, английски и др., също потвърждават това, което пише тук, по най-различни теми. Така, че ти предлагам, ако ще оспорваш нещо, да го правиш обосновано и с доказателства, а не с голи твърдения. По отношение на универсалността на 5,5 - универсален е при ПЦП. При пружинната пневматика не е, защото половината от "универсалните" му проектили са тежки, дори и за по-мощните пружинни пушки. За средните по сила, пружинни пушки - ще отпаднат от уравнението още проектили. Просто, защото, например, ако си купи 16 джаулова пушка в 5,5 - тя ще стреля с проектил HN Baracuda 1,37 гр със 155 м/с. Ако е 22-24 джаула, ще стреля същия проектил със 180 - 190 м/с. Това за съжаление не е добра скорост, защото при 0 на 25 метра, на 50 метра пропадането наистина е голямо - над 20 см. А понякога и повече. На 60 м - над 30 см, на 70 - над 50 см и т.н. При 100 м, ще бъде над 100 см. Челното съпротивление, съчетано с ниска скорост, води до много гърбава траектория на изстрела. Ако смяташ, че това е в полза на точната стрелба - ок. Така, като си говорим, май излиза, че в 5,5 трябва да работи с чашки от 1 грам и надолу, за да стреля с що-годе по-нормални скорости. И те пак ще са ниски - около 200 м/с. Е какво му е универсалното на калибър 5,5 за маломощните пружинни пушки? Просто от зор да се спори и да се отрича? Можеш ли да се обосновеш, или това са просто някакви приумици? По този начин, ако теб някой те насочи, към грешна покупка и съжаляваш, ще ти бъде ли приятно?
При калибър 4,5:
При 16 джаулова пружинна пушка, скоростта с чашка JSB 0,547гр., ще бъде 244 м/с. При 20 джаулов вариант, скоростта е 272 м/с. При 22 джаула - 284 м/с. Разликата в скоростта, между двата калибъра, е огромна. Тоше, при кой вариант, пушката ще е по-точна? С ниската, или с по-високата скорост? При кой вариант, траекторията е по-добра? С ниската, или с по-високата скорост? При кой вариант, може да се стреля по-надалеч, с по-малко корекции - с ниска, или по-висока скорост? При кой вариант, изстрелът се влияе по-малко от вятъра - с ниската, или с високата скорост? При една и съща мощност, кое челно съпротивление е по-добро - по-ниското, или по-високото? И как влияе на точността? На едно и също разстояние и при една и съща мощност, кой проектил има по-голяма остатъчна енергия? С ниската, или с по-високата скорост? Освен тези въпроси, на които те моля да отговориш, бих добавил и ценовото изражение - в 4,5 предлаганите муниции в БГ, са по-евтини, спрямо същите в кал. 5,5. В кал. 4,5 мм, откатът е осезаемо по-слаб, а това също е от голямо значение за точността. Освен това, много хора стрелят на различни дистанции, включително над 30 метра. Много над 30 метра - 50, 60, 70 и т.н. На тези дистанции, пушка 16-22 джаула, в кал. 5,5 , ще има много по-изгърбена траектория от 4,5 мм и ще се влияе от вятъра много повече.
Надявам се, да съм успял да отговоря, колко "универсален", е кал. 5,5 мм, при пружинните пушки, със средна мощност - около 16-22 джаула.
Хубаво обяснение Ники, малко ще го допълня от скромния ми опит с пружинките.
Имал съм пушки и в двата калибъра и не малко чужди са ми минавали през ръцете, като винаги ми е било страст да стрелям и на големи дистанции и с пружинките . За кал.5.5 примерно има смисъл да се вземе пружинка ако фабрично и дават голяма мощност, но с малко допълнение трябва да е с голям обем на цилиндъра. Защо го казвам това. Когато примерно се изцери една пружина пушка на максимум сила спрямо параметрите си става едно ритане което няма овладяване и съответно повторяемостта на изстрелите и точността се губят. Тази максима важи за всички калибри, и да не говорим пък тия сътресения как се отразяват на оптиката ако има такава, едва ли на някой ще му е кеф да сменя оптики постоянно. Та когато съм намалял силата на такива пушки до определена граница, точността винаги ми се е подобрявала, което от своя страна ми е позволявало и да стрелям и уцелвам на доста големи дистанции (за пружинки) с повторяемост, а не просто да стрелям 30 пъти до като уцеля един път. Помня много добре още старата ми БАМ 40 в кал. 5.5 с която имам страхотни спомени и си стрелях и с нея и на над 100 метра, но леко скопена стреляше супер, а нея съм я правил и на 17 джаула и стреляше много точно, но параболата си бе доста голяма до 50 метра за натам да не говорим. Като минах в кал. 4,5 вече нещата доста ми се подобриха, а дори моя АА ТХ 200 под 15 джаула е доста по-точен и лесен за овладяване, на дистанции до 80-90 метра. Пробвал съм го и със силната пружина, еми не ме радва по причините изброени по-горе. Енергията не винаги е всичко и на всяка цена, особенно при пружинките за да можете в крайна сметка и да се радвате на добри резултати независимо по хартия ли ще са, или предмети.
Всъщност много от нещата за които пишем, сме си ги споделяли в тоя форум години наред и тоя опит не сме го криели и никой не сме задължавали да ни вярва, но е някак обидно да се опитват да ни изкарват лъжци, и че искаме да невредим на някого!
Като цяло повечето хора винаги сме си имали уважението независимо кой с какво стреля, обаче само господина Марев години наред вече незнайно защо е върл противник на всеки който спомене кал. 4,5 и недай си боже някаква форма на спортна стрелба, и само с него се водят едни еднообразни и глупави и напрягащи спорове все едно някой му е попречил на него да си стреля както му е кеф! Ей на, аз отдавна заебах споровете ама ефект никакъв като чета какво се пише!
 

rivan

Редовен Потребител
Да се включа и аз с малко размисли относно калибрите 4,5 и 5,5. Напълно съм съгласен с написаното от колегите по-горе.
Субективно обаче, усещането за сила при кал 5,5 идва от по-голямата челна площ на проектила. При среща с твърд предмет /не хартия/ по-големият калибър отдава по-добре енергията, която носи. Затова кенчетата подскачат повече, мишените се трошат по-лесно, видимите резултати са по-добри. По-малкият калибър, носейки същата енергия просто пронизва мишената, преминава през нея, без да отдаде цялата енергия, която има и продължава да лети. Стрелял съм с различни калибри, с еднаква мощност по кестени например. Кал 4,5 минава и заминава и само разклаща мишената. Кал 5,5 събаря мишената, или направо я пръсва. Оттук и субективното усещане за по-голяма мощ при кал 5,5. Признавам, че съм пристрастен, но за пружинна пушка, до 20 джаула, винаги бих избрал кал 4,5. По мощна просто не бих си купил, затова има ПЦП.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
LGV е страхотна пушка,но е тежичка и с баланс по-подхоящ за стрелба от упора, ако човек не е фен за 20-25дж. една Диана 34 е по-удачния избор за интуитивна стрелба,на новата 34 EMS без преправяници може да се монтира газова.Хубаво е да се пробват за да си прецени.
Валтера разбира се е по-класната пушка,Диананта по-удобно за прав и 20+дж.
Лично мнение,не ангажирам никой.
П.с
Да,Валтера 16дж. в 4,5мм,с ФАК пружината става 19дж. ,но поради малкия компресор само вибрациите и шума се увеличават
 
Последна промяна:
Нагоре