Slavia - 630/631/634 - чешките пружинни пушки .

bate ra

Потребител
Здравейте. Първо благодаря на колегата, Цилиндъра за отделеното време и ценните съвети за всички собственици на тази ВП. Започнах леко полеко като някой неща малко промених поради липса на тех.средства. Ето какво направих до сега. Полиране на цилиндъра вътре. Доста си поиграх. В задната част на буталото сложих два О-пръстена. Отпред маншет от Гамо440. Стана мн добре. Премахване на деругите от шарнира, отнемане част от ригела полиране и оксидация с Наталия-2. Оказва се че въпреки смененото уплътнение на цевта има изпускане и то точно от споменатото от Цилиндъра - луфт в болта на цевната кутия. Изключително минимален но е факт, и изпуска от там. В основата на пружината където влиза в буталото сложих тефлонова шайба. Нов водач на пружината. Наложи се да удължа леко канала на буталото където ригела го натиска при зареждане поради по късия вече размер на буталото . Ще пиша пак когато довърша всичко. Ето снимки. Поздрави.
 

Attachments

  • IMG_20170113_143616.jpg
    IMG_20170113_143616.jpg
    727.9 KB · Прегледи: 217
  • IMG_20170113_142743.jpg
    IMG_20170113_142743.jpg
    461.7 KB · Прегледи: 213
  • IMG_20170113_143652.jpg
    IMG_20170113_143652.jpg
    271.7 KB · Прегледи: 214
  • IMG_20170113_143705.jpg
    IMG_20170113_143705.jpg
    356 KB · Прегледи: 211
  • IMG_20170114_132324.jpg
    IMG_20170114_132324.jpg
    231.1 KB · Прегледи: 214
  • IMG_20170114_132329.jpg
    IMG_20170114_132329.jpg
    238.3 KB · Прегледи: 213
  • IMG_20170114_132614.jpg
    IMG_20170114_132614.jpg
    251.5 KB · Прегледи: 213
  • IMG_20170114_134305.jpg
    IMG_20170114_134305.jpg
    399.6 KB · Прегледи: 214
  • IMG_20170114_135654.jpg
    IMG_20170114_135654.jpg
    230.3 KB · Прегледи: 209
  • IMG_20170114_140108.jpg
    IMG_20170114_140108.jpg
    317.2 KB · Прегледи: 215
  • IMG_20170114_142120.jpg
    IMG_20170114_142120.jpg
    176.6 KB · Прегледи: 217
  • IMG_20170114_144727.jpg
    IMG_20170114_144727.jpg
    278 KB · Прегледи: 217

cilindura

Редовен Потребител
Браво, колега! Получава се много добре. Не забравяй полиамидния плъзгач, който ще монтираш върху ригела.
Няма смисъл от два полиамидни сегмента в задната част на буталото. Един е напълно достатъчен. Все пак идеята е да се намали триенето на отделните повърхности. Още повече два водача биха разцентровали /нарушили/ съосието на задната част на буталото спрямо маншета. Не е необходимо в буталото да поставяш тефлон. Тефлонът, както беше споменал някъде колегата Иводок , натича, тъй като той е мек материал. По-скоро в буталото постави тежка стоманена шайба, която леко ще повиши неговата маса, а оттам и скоростта на проектила. Поздрави!
 

bibiko

Редовен Потребител
Аз, пък, на буталото на моята Славия съм пробил симетрично сигурно поне 20 дупки, с което съм намалил значително масата му, и се сетете каква е станала скоростта му...Ако искате-вярвайте, ако искате-недейте! Пробвайте, и вижте какъв е резултата! И това е, още когато купих пушката чисто нова. Разликата е осезаема.
 

cilindura

Редовен Потребител
Аз пък на моята съм увеличил хода на 80 мм и съм направил ново , масивно, по-тежко бутало с цели 100 гр. И познай каква е скоростта. Поставил съм пружина от Хатсан 80 - 40 витки. Преди да увелича хода, ползвах пружина също от Хатсан 80, но срязана на 38 витки. Добре е колегата, който ще си вдигне хода на буталото, да замени оригиналната локумена пружина - с нещо по-читаво.
 

6tangata

Редовен Потребител
Аз пък се кефя на мойте Славии в оригинален вид :) Пружините на по-новите ми Славии са доста закалени и дават 205 м/с със 0,45 грама сачма...по нови...колко да са нови... 10 годишни. Чува се даже леко дрънчене. Всичко е от осително..за мен Славия се държи най-добре в диапазона 180-200 м/с с леките съчми.
 

bibiko

Редовен Потребител
..., ползвах пружина също от Хатсан 80, но срязана....
И аз, като тебе, го направих този номер, с пружина от Хатсан 80, или 90 беше, и след известно време счупих частта, дето задържа спусъка във заредено положение,...и до там с мераците за по-мощна Славия. Добре, че се отзоваха колеги от Форума-6tangata и ssn, та ми доставиха необходимата част, за което съм им БЕЗКРАЙНО признателен, и повече никакви, ама никакви тунинги не пипвам!!!!
 
Последна промяна:

cilindura

Редовен Потребител
Колега, моите експерименти датират от 1974 г. до днес. Най-много съм експериментирал със Славия и ИЖ, защото тогава в ОСО-то нямаше друго. Ползвал съм пружини hand made, къде-къде по-корави от Хатсанските и винаги резултатът е бил о,кей. Дошло му е времето да ти се счупи детайлът и затова се е счупил. Направил съм няколко Славии, които работят безупречно до ден днешен. Моята последна Славия съм й направил такъв тунинг преди 7-8 години и не е мръднала. Разполагал съм с такива счупени зацепващи елементи, на които се забелязва оксидация по прясносчупените повърхности, което идва да покаже, че по всяка вероятност детайлът е бил с пукнатина. И именно през тази пукнатина е проникнала оксидация. Детайлът не се чупи от яката пружина, а от неправилното боравене с пушката. За разлика от теб, колега, добрите резултати след тунинга още повече ме настървяват да работя в тази посока и отказване няма. Експериментите продължават.
 

bate ra

Потребител
Здравейте. Пружината която купих от ,, Лиляната" е 40 витки. Човека упорито твърдеше ,че е оригинална за Славия. Наложи се да я монтирам със стяга за пружини.
 

Hidden

Редовен Потребител
Здравейте, колеги. Може ли да ми препоръчате смазка за спусъковия механизъм и буталото на Славия? Вие какви смазки използвате?
 

Hidden

Редовен Потребител
Здравейте. При моята Славия 631 се наблюдава проблем - цевта, заедно с цевната кутия се движи наляво-надясно в хоризонтална равнина, поради наличието на луфт - показал съм с червени стрелки на снимката. Луфтът е около 1 мм. Как може да се реши проблемът?
DSCF0680.JPG
 

Ivory

Потребител
Затегни болта който свързва цевната кутия с целиндъра.
 

Nikola

Потребител
Две еднакви по дебелина шайби от двете страни на цевната кутия и си готов.

Колега ето как се справих с проблема придрънкване на пружината на моите пушки.Методът работи и при други модели пружинни пушки,изпробвано.Стига да има достатъчно разстояние между пружината и буталото.

Мисля ,че при направените снимки не е необходимо обяснение.Но все пак,става дума за слюда която аз използвам от някаква бутилка-може и бирена,удоволствието става двойно ;).

Изрязваш една част от бутилката с необходимия размер ,след което в долната част която ще е от вътрешната част на буталото нарязваш зъбчета които в последствие пружината трябва да застъпи.


След което сглобяваш пушката.Аз лично намазвам съвсем леко мястото между пружината и слюдата с машинно масло,но това е друга тема дали трябва да се маже с нещо и ако трябва с какво точно.Дано да съм бил полезен.
+1
Направих го на моя Иж 38, само че и в буталото и в задника (тапата), и наистина има голям ефект. Чуващото се преди звънтене при изстрел и скърцане при зареждане изчезна. Утре, вдруги ден ще отварям китайката на братовчед ми и ще го направя и на нея.
Извинявам се за поредния пост.
ПП не знам защо нещата ми се постват по 2 пъти.
 
Последна промяна от модератор:

Hidden

Редовен Потребител
Луфтът около цевната кутия отстраних по следния начин- изрязах парче от пластмасова опаковка (това беше най-тънкият материал, който намерих). Контурът отвън е почти кръгъл, но това не е толкова важно. Тънкият момент е, че вътрешният отвор трябва да е прецизно изрязан и с гладки краища. Диаметърът е съвсем малко по-голям от този на болта. Вътрешния отвор направих с тръбичка, с предварително заострени ръбове. Материалът на импровизираната шайба е полистирен - не е най-доброто, но за сега става.
Имам обаче нов проблем - при зареждане се чува пристъргване на метал в метал. Разглобих Славията и огледах - нищо не забелязах. Реших, че може да е от болта на цевната кутия - не е от него: когато е махната пружината, а пушката разглобена звукът липсва. Като сглобих пак всичко наново стърженето го нямаше, но се появи пак след няколко изстрела. Зареждането пак стана по-трудно. От къде може да идва проблемът?
 

Hidden

Редовен Потребител
И двете неща ги подозирах. Но първо ще пробвам с отнемане на материал от ригела. Как става свалянето на ригела? Ако успея да го сваля след полирането му мисля да пробвам върху него горещо оксидиране.
 

andro ruskov

Потребител
Пробвай с обезшумяваща платка между буталото и пружината.Ефекта е голям.Пушката утихва и при зареждане,и при стрелба.За свалянето на ригела-избиваш щифта на цевната кутия.
 
Последна промяна:

Hidden

Редовен Потребител
Пробвай с обезшумяваща платка между буталото и пружината.Ефекта е голям.Пушката утихва и при зареждане,и при стрелба.
Целта ми е не толкова намаляването на шума - това триене може да доведе до тежки последствия за пушката. Иначе й монтирах такава пластина.

За свалянето на ригела-избиваш щифта на цевната кутия.
По скоро ми прилича на занитено, отколкото на щифт. Ти правил ли си го?
 

Nikola

Потребител
Лекичко разпробиваш щифта от двете страни- примерно 0,5 мм и после го избиваш.
 
Нагоре