PCP на МЕТАН - споделяне на опит, проблеми, решения...

dberov

Редовен Потребител
Отварям тази тема защото няма къде да се дискутират въпроси свързани с използване на метан при PCP имайки в предвид че написаните до сега мнения са пръснати из различни теми смятам че ще е полезно за всеки който мисли да мине на метан или вече го е направил да намери отговор на въпросите си тук. Ако темата не е активна нека модератор да реши дали да остане.



Аз от вчера съм вече на метан и искам да питам колеги които вече са направили това нормално ли е на метан преразхода да е голям.

Стрелям с правотокова пушка която беше настроена на въздух и от 180 до 140 бара и правих 34 изстрела с 12 метров коридор на скорост 280/292/280 с JSB 1.175
След като изпразних напълно резервоара на пушката го оставих половин час да се климатизира за да не се получи конденз понеже при изпускане на въздуха тапата а и самия резервоар се охладиха. След това надух максимално възможните 180 бара с метан, направих два тестови изстрела през комбро и установих че скоростта се е вдигнала с около 45-50 м/с. Това е регулируемо така че в първия момент не се притесних и оставих тестването за разход и плато за следващия ден понеже беше 11 вечерта. Днес я тествах с JSB 1.175, измести ми групата но след корекция на оптиката попаденията са много добри дори и при скорост от 327 м/с обаче ми даде голям преразход, след 3 изстрела стрелката на манометъра падаше с десет бара. След няколко надувания налягането в бутилката падна и сега надух до 172 бара, при стрелбата скоростта падаше равномерно и плато няма, както беше казал Пафката, това не е плато а един баир...

Имате ли на идея защо се получава така и дали е нормално. Да не би да трябва да се помпи на по малко барове и платото да започва от по ниско налягане защото е била настроена на по ниски скорости.

На последния си въпрос ще си отговоря като ще тествам през хроно и ще направя и кача снимки на манометъра след всеки изстрел и скоростите от хроното.
 

оги-пз

Редовен Потребител
Когато си взех БТ-то бях на въздух за около месец ,докато си намеря бутилка .На въздух има 35-40 добри изстрела ,когато минах на метан пак си бяха толкова само скоростта се покачи с около 30-35м с.Рейнджъра когато беше у Любо правеше 40 изстрела на 80дж ,когато дойде при мен пишката на метан правеше 40 изтрела ,но със 100 дж.Сега съм с по - слаба пружина и имам 60 изстрела в 10м от които 30 са в 2-3 метра коридор. :cheers:
 

dberov

Редовен Потребител
А на колко бара надуваш резервоара на метан, на същите както си бил на въздух или по малко? Платото ти промени ли се и ако да към по добро или не.
Моята бутилка е на 300 бара и ако е на въздух мога да надуя пушка до 295 бара, например peko/Петко е надувал неговия Крикет до 295 бара. Когато бутилката я напълних на метан не можах да надуя пушката повече от 180 бара, но на мен точно на тия барове ми започваше платото и не ми е нужно повече. Аз също ще сложа по слаба пружина с цел намаляне на скоростта и разхода и това неминуемо ще доведе и до повишаване броя на изстрелите. Моята пружина е правена по поръчка и не искам да я осъкатявам.
 

оги-пз

Редовен Потребител
На метановите бутилки работното налягане е 200 бара на метанстанциите пълнат до 200 на повечето места и когато бутилката изтине налягането пада на 180-190 бара.В пазарджик имаше станция дето помпеха до 240 бара и после ставаше на 210 някъде но сега вече я затвориха и ползвам ОМВ там надуват до 210 и после имам около 190.Платото ми почва от около 140 до 90 бара и с моята бутилка имам към 2к изтрела не съм ги броил точно може и отгоре да са.
 

dberov

Редовен Потребител
За налягането при пълненето на бутилката с метан ми е ясно.

Въпроса ми беше на въздух от колко до колко бара ти беше платото и като мина на метан промени ли се то. Примерно на въздух ако е било от 200 до 140 бара, на метан да е от 140 до 90 бара.

Кажи ми моля те колко кубика ти е резервоара, с какъв проектил стреляш, на каква скорост, колко изстрела правиш и в какъв коридор. Така ще се ориентирам какво да очаквам от моята пушка.

Още не съм направил тест за скорост и плато защото разглобих пушката и понеже пружината е нестандартна пробвах с подлагане на шайби за да видя какъв ще е ефекта, сега я върнах в първоначално състояние, ще я надуя на 170 бара и ще я хронографирам да видя резултата. Ако платото започва от 130-40 бара както е при тебе няма да я пипам но ако е в горните граници ще трябва да престържа един елемент на задната тапа за да избегна скъсяването на пружината.
 

оги-пз

Редовен Потребител
Платото и при метан и при воздух е от едни и сьщи барове
 

dilom08

Редовен Потребител
При мен платото при метана е с 10 бара по-надолу при същата скорост както беше при въздуха. Иначе ако оставя скоростта да е по-висока, то съответно и платото е в по- високото налягане.

Иначе ако пушката ти стреля с голям преразход на въздух, то при метана преразхода ще е огромен.
 

dberov

Редовен Потребител
Ето теста, също както днес плато няма и преразхода на метан е огромен. Зная как да намаля разхода тройно и изстрелите ще бъдат три пъти повече и може би тогава ще влезе в плато защото не виждам логика на въздух да правя 34 изстрела от 200 до 140 бара а на метан да се получава тази аномалия.

Снимах манометъра след всеки изстрел, снимките могат да се видят на долния линк

http://s1149.photobucket.com/user/dberov/slideshow/Test%20BAM%2051%20-%20Metan


Хронографиране на метан от 165 до 75 бара, 30 изстрела с JSB 1.175

1 - 322
2 - 320
3 - 318
4 - 317
5 - 317
6 - 316
7 - 315
8 - 314
9 - 312
10 - 311
11 - 310
12 - 306
13 - 306
14 - 302
15 - 304
16 - 299.6
17 - 297.8
18 - 295.6
19 - 294.8
20 - 291.6
21 - 290.2
22 - 287.4
23 - 285
24 - 280.4
25 - 278.4
26 - 275.8
27 - 272.1
28 - 270.6
29 - 266
30 - 262.9
 

anibis

Редовен Потребител
dberov написа:
Ето теста, също както днес плато няма и преразхода на метан е огромен. Зная как да намаля разхода тройно и изстрелите ще бъдат три пъти повече и може би тогава ще влезе в плато защото не виждам логика на въздух да правя 34 изстрела от 200 до 140 бара а на метан да се получава тази аномалия.

Снимах манометъра след всеки изстрел, снимките могат да се видят на долния линк

http://s1149.photobucket.com/user/dberov/slideshow/Test%20BAM%2051%20-%20Metan


Хронографиране на метан от 165 до 75 бара, 30 изстрела с JSB 1.175

1 - 322
2 - 320
3 - 318
4 - 317
5 - 317
6 - 316
7 - 315
8 - 314
9 - 312
10 - 311
11 - 310
12 - 306
13 - 306
14 - 302
15 - 304
16 - 299.6
17 - 297.8
18 - 295.6
19 - 294.8
20 - 291.6
21 - 290.2
22 - 287.4
23 - 285
24 - 280.4
25 - 278.4
26 - 275.8
27 - 272.1
28 - 270.6
29 - 266
30 - 262.9
Беров какво е това плато? :eek: :D
То си е направо баир, 60м коридор :wall:
 

Dominus

Редовен Потребител
Берооов, Беров, какво не можеш да разбереш?
Какво общо има между въздух и метан?
И какво плато искаш да видиш като стреляш под налягането на платото?
Така както се вижда, първият ти изстрел е пик. Е, там ли му е мястото на пика?
Ти не межа да разбереш че пушката няма да стреля както ти е кеф всеки път когато решиш да промениш нещо, което не е достатъчно.
Утре ще решиш да я напълниш с хелий и пак ще се чешеш по главата.
Някой друг ден ще решиш да я напълниш с пръдня и пак ще си на същия хал.

За да имаш плато и нормална енергия трябва да си нагласиш пушката така че да имаш дъъълго плато на въздух в желания диапазон на налягане про скорости от порядъка на 240 м/с (примерно).
Пушката както е нагласена, това не може да се случи. Ти нали беше фен на високите скорости. Колко ми мрънка че била с 3-4м по-малко отколкото съм ти казал.
Ха сега се кефи на високите скорости :D ;)
Напълни я на 200, стреляй до 140 и тогава пиши какво ти е платото.
Божеее, всеки път като те чета откачам. Тежък случай си ти
 

andi

Редовен Потребител
http://forum.airguns.bg/http://forum.airguns.bg/phpBB3/viewtopic.php?p=153988#p153988
Отговор #12
Имам 2 готови, окомплектовани с филтър и преходник за водолазни и пожарникарските бутилки : Получаваш, завиваш , пълниш .

При добре настроена пушка на въздух, скоростта на метан се вдига с 10-12%, мощността с 20-25% или ако се запази старата скорост, разходът е около 35% по-малко. Обикновено платото слиза с 10 - 20 бара по-ниско. Аз ползвам 7 литрова бутилка и с нея правя около 800 изстрела (48 дж), с едно зареждане, което ми струва около 25стотинки. и мога да заредя по всяко време на денонощието. Редукторът ми определено работи по-добре на метан. имам чувството, че цевта ми се цапа по-малкото когато съм на метан и понеже пушката ми е с БГ О пръстени от "Хубата" откакто съм на метан ( 2год) не съм сменял нищо. "Метанизирал" съм над 30 колеги, и горното е обобщен извод от обратната връзка с тях .
И още нещо което съм забелязал при няколко редукторни ПЦП на метан : платото продължава 30-40 атм под редуктора, това не съм могъл да го постигна на въздух .
 

dberov

Редовен Потребител
Берооов, Беров, какво не можеш да разбереш?
Какво общо има между въздух и метан?
И какво плато искаш да видиш като стреляш под налягането на платото?
Така както се вижда, първият ти изстрел е пик. Е, там ли му е мястото на пика?


Пафка, от един ден съм на метан и е нормално да не ми са ясни някои неща и не се притеснявам да питам, затова и отворих тази тема и търся отговорите на точно тези въпросителни които си писал.

Ти не межа да разбереш че пушката няма да стреля както ти е кеф всеки път когато решиш да промениш нещо, което не е достатъчно.
Утре ще решиш да я напълниш с хелий и пак ще се чешеш по главата.
Някой друг ден ще решиш да я напълниш с пръдня и пак ще си на същия хал.
Пушката както е нагласена, това не може да се случи.


Това го разбрах още като беше на въздух и експериментирах с различните проектили но бях любопитен да видя какво ще излезе ако не променям нищо по пушката.

За да имаш плато и нормална енергия трябва да си нагласиш пушката така че да имаш дъъълго плато на въздух в желания диапазон на налягане про скорости от порядъка на 240 м/с (примерно).

Това и ще направя, написал съм го в един от по горните ми постове просто ми трябва малко време.

Ти нали беше фен на високите скорости. Колко ми мрънка че била с 3-4м по-малко отколкото съм ти казал.
Ха сега се кефи на високите скорости :D ;)

Що да съм БИЛ, аз и сега си стрелям на 290 м/с с JSB 1.175 макар и да съм на ясно че трябва да се намали още мене тия 34 изстрела които прави напълно ме задоволяват и стига връща лентата назад какво съм бил казал, тогава хванах за сефте ПСП...

Напълни я на 200, стреляй до 140 и тогава пиши какво ти е платото.
Божеее, всеки път като те чета откачам.

Напълних я на 200 бара и като изстина падна на 195 бара, прострелях я и резултата беше същия баир но не записах на лист скоростите. Понеже и аз съм инат като тебе ще запаля колата и ще напълня бутилката отново, ще напомпя до 200 бара и ще ти направя клип да гледаш а не да четеш.
Тежък случай си ти

Има мнооого по тежки случаи от мен но там не ровиш щото не си им пипал пушките, приемаш нещата твърде лично.
Нищо фатално не се е случило, винаги мога да я върна в първоначалния и вид и да се върна пак на въздух дори мога да я докарам да прави 40 изстрела и повече, просто експериментирам и това ми доставя удоволствие.

Свикнал съм ти на начина на писане така че не се обиждам и ти благодаря за съветите от които ми се избистрят все повече нещата, благодаря ти и че все още ми помагаш на лични когато имам нужда.
 

andi

Редовен Потребител
Един от първите разбиращи от пцп в Пловдив ( и в България) казваше , че ненаправената пушка и редуктор да и сложиш няма да се оправи . Аз казвам същото и за метана .
Ако знаеш какво да правиш , не е необходимо да настройваш първо на въздух, може направо на метан . Така се пести и време и съчми и въздух .
Но много колеги забравят , че е най важно каква е най точната скорост на определената цев с определената чашка , и едва тогава да настроят пушката за тази скорост . Разхода е на второ място .
 
A

Anonymous

Гост
Г-н Беров. Имам един съвет към теб.
Вместо да трупаш пост след пост и да задаваш въпроси,на които, ако малко помислиш сам ще си отговориш отвори Менделеевата таблица и я разгледай.Всичките газове имат свойствата да се сгъстяват и разширяват и се различават само по своята инертност.С две думи всички газове ,които можеш да сгъстиш до налягане,което да дава необходимата енергия, ще ти свършат работа,но си настрой пушката.Само с въпроси и трупане на постове няма да стане.
Не е необходимо във всяка тема да четем въпросите ти.
 

Dominus

Редовен Потребител
andi написа:
Един от първите разбиращи от пцп в Пловдив ( и в България) казваше , че ненаправената пушка и редуктор да и сложиш няма да се оправи . Аз казвам същото и за метана .
Ако знаеш какво да правиш , не е необходимо да настройваш първо на въздух, може направо на метан . Така се пести и време и съчми и въздух .
Но много колеги забравят , че е най важно каква е най точната скорост на определената цев с определената чашка , и едва тогава да настроят пушката за тази скорост . Разхода е на второ място .

Анди, човека не знае какво е плато, а ти искаш направо на метан да настройва. Той си мисли, че платото е наистина плато, а то са си два баира ;) един срещу друг. Колко са стръмни е вече друг въпрос.
Написах му за въздуха за да се ориентира какво трябва да се получи.
Погледни му платото дето е качил http://forum.airguns.bg/http://forum.airguns.bg/phpBB3/viewtopic.php?p=149534#p149534 приблизително 5 изстрела за 10 бара.
Почнал от 200 бара и карал до 130. От 17-ти до 20-изстрел му е пика, което е около 165 бара. Точно там където е почнал да стреля на метан. Демек взел да се спуска по втория баир. Ако изкара и първия баир ще докара платото от около 30 изстрела които трябва да започват от 310м/с да се покачва до 322 и пак да слиза до 310 бара.
Друг е въпроса колко е приемлива скороста за чашките и цевта и колко е удачно да се пълни на такова налягане.
Като начало трябва да намали удара и да измести платото надолу, което плато ще бъде и от по-ниска енергия.
Писа ми на лични да ме пита ако отрежел пружината какво ще стане. Казах му че втора такава няма да намери. Това ще стане.
Е, може и да намери точно такава, ако отиде в Микромакс и поиска да му направят по поръчка същата. Само че 10бр. са близо 50лв.

Накрая.
Беров, иди във Вюрт и си вземи от техните смотани пружини! Ако не ги измъчваш ще устискат известно време. Външно са около 10мм. тел 1,4 или 1,5мм не помня вече. дължина 42-44мм. Режи я, цепи я, прави я каквото искаш. Аз обаче пружини за продан нямам.
 

dberov

Редовен Потребител
Г-н Беров. Имам един съвет към теб.
Вместо да трупаш пост след пост и да задаваш въпроси,на които, ако малко помислиш сам ще си отговориш отвори Менделеевата таблица и я разгледай.Всичките газове имат свойствата да се сгъстяват и разширяват и се различават само по своята инертност.С две думи всички газове ,които можеш да сгъстиш до налягане,което да дава необходимата енергия, ще ти свършат работа,но си настрой пушката.Само с въпроси и трупане на постове няма да стане.
Не е необходимо във всяка тема да четем въпросите ти.

Колега mmst, прочетох публикациите ти и виждам че си на ТИ с пневматиката но моля те ако не искаш да споделяш знанията си за да помогнеш на някой просто не пиши а ако ще ми правиш постоянно забележки ми пиши налични. В обявата за приклада ме порица защо не съм пишел на лични, вземи и се вслушай сам съвета си. Спазвам добрия тон, не искам да засягам егото на никой и не приемай това за обида.
Мисля че форума е създаден предимно за обмяна на опит и хората с познания и опит да помагат на такива като мен когато имат нужда. Задавам въпроси и ако получавам отговори скоро и аз ще спра да пиша защото така трупам познания а не постове.


Анди, човека не знае какво е плато, а ти искаш направо на метан да настройва. Той си мисли, че платото е наистина плато, а то са си два баира ;) един срещу друг. Колко са стръмни е вече друг въпрос.
Написах му за въздуха за да се ориентира какво трябва да се получи.
Погледни му платото дето е качил http://forum.airguns.bg/http://forum.airguns.bg/phpBB3/viewtopic.php?p=149534#p149534 приблизително 5 изстрела за 10 бара.

Защо сам си противоречиш, значи не знам какво е плато а съм го изчислил и постнал, признавам че ти ме светна за air_spent но чак пък хал хабер да си нямам за плато.... ;)

http://forum.airguns.bg/http://forum.airguns.bg/phpBB3/viewtopic.php?p=149668#p149668

Писа ми на лични да ме пита ако отрежел пружината какво ще стане. Казах му че втора такава няма да намери. Това ще стане.
Е, може и да намери точно такава, ако отиде в Микромакс и поиска да му направят по поръчка същата. Само че 10бр. са близо 50лв.

Накрая.
Беров, иди във Вюрт и си вземи от техните смотани пружини! Ако не ги измъчваш ще устискат известно време. Външно са около 10мм. тел 1,4 или 1,5мм не помня вече. дължина 42-44мм. Режи я, цепи я, прави я каквото искаш. Аз обаче пружини за продан нямам.

Вземи и си прочети отново личните и виж последното което съм ти писал. Когато ми каза че си я правил по поръчка и я сравних с тия които имам ти писах че пружината няма да се пипа, не съм толкова тъп да осакатя такава пружина и намерих друго решение да си настроя пушката на метан.

Днес ме хвана яд че си правите та..к с мене и я направих на парчета, после вдигнах от масата мой приятел стругар и ми направи това което бях замислил като първи вариант щото имах и втори резервен, и се започна разглобяване - настройка - сглобяване - тест, е нямам твоите полиамиди и не слагах боб и леща за пълнеж при тестовете та два пъти бягах до метан станцията и замина една кутия JSB ;)

Като начало трябва да намали удара и да измести платото надолу, което плато ще бъде и от по-ниска енергия.

Зная че това трябва да се направи но никой не каза какво да пипна за да се получи и виках за помощ два дена докато накрая дойде неволята.

Вече съм на привършване, настройките които направих ще търпят още промени защото трябва да видя каква скорост ще си хареса когато я тествам по мишена.

А сега излизам на терасата и до половин час ще цъфнат резултатите.

_____________________________________________________________________________________________________

За да не трупам пост след пост слагам тук хронографирането което току що приключих


112080.jpg
 
A

Anonymous

Гост
Не съм искал да те засегна,но ти само питаш,а не четеш и не правиш това което ти се казва.

Всичко това, което ще напиша по-нататък, го има споменавано не еднократно във форума/може би не систематизирано на едно място/

Като начало-ти имаш 34 изстрела от които в"плато" са ти 14. Извода е,че пушката ти не е с необходимите настройки.

Малка лекция по пневматика:
Вземаме за пример правотокова пушка.
И така: като начало- -НЕ МОЖЕШ ДА ПИПНЕШ ЕДНО НЕЩО,БЕЗ ДА СЕ ОТРАЗИ НА ВСИЧКО ОСТАНАЛО.
Извода е -променяш винаги всичко/клапан,ударник,прожини-на ударника и на клапана/

КАК МРАЗЯ ДА ПИША. :wall: :wall: :wall:

Принципа на работа на ПСП е порция въздух/7-8 куб/,изпразнена ударно/взривно,скоростно/,за единица време/няколко мили секунди/,която да издуха чашката.
За целта трябва да се постигне максимално близки стойности на порцията въздух, която да се повтаря при всеки изстрел.Проблема е в разликата на налягането в резервоара ,което варира от 200 ат. и почва да пада с всеки изстрел поради порцията която се изпуска.
За да се прекрати изтичането на въздух се затваря така наречения "боен клапан".Върху него действат 3 сили-силата на натиск от страна на налягането,силата на натиск от страна на бойната пружина и срещу тях /противоположно/силата причинена от удара на буталото от ударната група.
Силата на натиска на въздух се изчислява като се използва формулата за лице на кръг и се умножи по налягането.Към него се добавя силата на натиск от пружината която се изчислява като функция от дължина на същата и дебелина на телта на изработката и.Приемаме я за зададена/5,6,7 ,10,15 кг/защото я подбираме всеки път в зависимост от Фи-то на клапана,теглото на ударника и силата на ударната пружина.За да се постигне максимална гъвкавост в регулирането се стремим да постигнем синхрон между ударна и бойна група като намаляваме значението на променливите/налягането на въздуха в резервоара/ и засилваме влиянието на постоянните действащи-пружините и теглото на детайлите.
На БАМ 50/51 "бойния клапан" заводски е 12 мм. или ако сметнем върху него действа сила от около 200 кг. в заредено състояние и 100 кг.в долна граница.За да намавим тази сила-сменяме клапана с друг с по малко сечение- 8 мм. /може и по малък-7мм/С това постигаме веднага сила от 100 кг и 50 кг в долна граница.Със смяна на "бойната пружина" това влияние го компенсираме още като я заменим с по-твърда/при теб тази пружина нацяло липсва/.
Ударното бутало на БАМ-а е заводски около 170/180 грама.
Кинетичната енергия/тя е еднаква/ натрупана от тежкото бутало задържа клапана отворен различно време в зависимост от това колко е налягането в резервоара.При 200 ат.клапана остава отворен примерно 2 мили секунди. За това време при 200 ат се изпуска примерно 10 кубика и скоростта ти е 260 м/с. На 150 ат клапана е отворен примерно 4 мили секунди но вече сме изпразнили от резервоара 15 кубика и скоростта ти е 290 м/с.Вече имаме и малко преразход.При 100 ат клапана ние отворен примерно 5 мили секунди,но заради по ниското налягане порцията въздух е примерно 12 кубика и скороста ни отново почва да пада-примерно 270 м/с
/ВСИЧКИ ТЕЗИ ВРЕМЕНА ,НАЛЯГАНИЯ,ОБЕМИ И СКОРОСТИ СА СИМВОЛИЧНИ ЗА ДА ОБЯСНЯ ПРИНЦИПА/
Ако се намали теглото на "ударното бутало",то става по малко инерционно и по този начин по мобилно и динамично,което води до по лесно затваряне на бойния клапан,а оттам и по успешно дозиране на въздуха.Маха се утежнителя като начало. Ако имаш стругар да ти изработи друго бутало-действай./Моето е около 50 гр./Пружината се корегира така,че в крайно разгънато положение да не притиска буталото към иглата на клапана.Да има 3/4 мм свободен ход.
Проходния отвор между цевната кутия и резервуара е 3,5 мм.Търпи корекция на 4 мм отвор.Може и да не се пипа. БАМ като скорости най-добре се държи в диапазона 240-260 м/с
Или поне повечето в този диапазон са най-точни.
Ако стреляш на метан,който е по динамичен като газ, трябва да регулираш пак пушката си за да влезеш в този диапазон.Ако нищо не промениш,знаеш,че ще се вдигнат скоростите с 25/30 м.с


Стига толкова.Не съм писал такива излияния от 30 години.

П.П. И повече смятам и да не пиша.Който иска да му се обяснява-да дрънка по телефона.
 

5ko

Потребител
Момко ,защо се сърдиш като щипана мома? Отговарянето на ;глупави въпроси; е много тегава работа. Колегите правилно ти дават Съвети ама ти Не та НЕ.
 

Dominus

Редовен Потребител
БероФ, виждам че си наясно какво и как да направиш и се справяш сам. Не мога да разбера, защо аджеба задаваш въпроси? На моменти си мисля че си правиш та....к с останалите. Или трупаш постове или явно искаш да раздвижиш дадена тема.
 
Нагоре