Kral Arms

братушка

Редовен Потребител
Пак чети внимателно:
ъгълът на синята/червената линии към посока движение на ударника. Не тяхната делта
Мога да изчисля ъгъла, ако знам:
разстояние до оста на шепталото от "долната линия на ударника" (странично изместване)
А не въпросния 1мм делта промяна на ъгъла при негово движение. Тази делта не е важна за нас.

Не е е нужно там да се изпилва чак толкова много. Една ивичка 0.5мм на "върха" напълно стига. Там, където ще има контакт с фаската на ударника.
И не карам никого да го монтира в пушката си. Споделих аз какво направих и какво получих, пък всеки сам да мисли и да решава за себе си :)
Това не са голи теории, а обяснение постфактум на реално направено от мен.

Всъщност аз направих фаска дори повече - 30". И всичко нормално работи, без сривове. Дори мога да обясня защо :)


ПС: умен човек онзи :) И нека го нападат :) Той пък има спусък хем сигурен, хем с пъти по-лек от тези, които го нападат :)

PS: последен опит - този ъгъл ни интересува
 

Attachments

  • 20170307_161135_zps19msglrv.jpg~original.jpg
    20170307_161135_zps19msglrv.jpg~original.jpg
    182.6 KB · Прегледи: 65
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
За разстоянието от основата на зъбчето до долната линия на шепталото съм съгласен - не съм го взел предвид при сметките, правих ги по спомен на конструкцията. Наистина ще променят ъгъла и "избутването", но не драстично.
Целта беше да покажа, че усилието да се избута ударника назад не е толкова голямо, колкото изглежда и е значително по-малко от съпротивелнието, причинено от триенето.
Имаш болт на шепталото, с който можеш да регулираш колко дълбоко да влиза зъбчето. Като се заиграе с него всеки може да усети риска когато си го оставил "на ръба". Спусъкът почва да не "зацепва" винаги, когато издърпаш лоста, а когато "захапе", усилието при натиск не е много по-малко, просто ходът на спусъка е още по-къс, ама сам почваш да се чудиш дали е зацепил здраво и дали няма всеки момент да изпусне...
Много по-безопасно е да се промени предавателното отношение на лостовете и това усилие върху един милиметър ход на зъбчето да се разпредели на по-дълъг ход на спусъка. Така зацепването и сигурно и не зависи от късмета.
 

братушка

Редовен Потребител
Ти така и не разбра, човече, (както и целия оня форум) че тук няма капка намек на късмет.
Сигурност, базирана на наука и изчисления. Не е ловене на последния микрон за захапване....
 

Todorov

Потребител
Ето тук някой се е сетил да направи същото и е изпилил много, ама много по-малко от фаска под 25 градуса. o_O
View attachment 83714
И целия форум го напада, че това е опасно. Ама ти си знаеш, направо на 45 градуса може да го резнеш

Една от причините никога да не си купувам вещи втора употреба ако не познавам лично предишния собственик !
Игра с огъня е това пилене защото утре ще капне тук там масълце , други ден ще му се прииска по-силна пружина на удърника или турското желязо ще се напече до 100° в колата и сметките отиват ту хелл ...
 

kosmev

Редовен Потребител
PS: последен опит - този ъгъл ни интересува
Ми щом ти е интересен... Интересувай се... От него нищо не зависи - увеличи си го на ум два пъти или го намали... Какво ще се промени?
През цялото време говоря за ъгъла между зелената и оранжевата линии.
1.png
Зелената е "допирателната към окръжността на въртене на върха на зъбчето в " и "перпендикуляра между това зъбче и остта на шепталото"
Оранжевата е фабричният водещ ръб на зъба, който зацепва и който ти смело пилиш...
Производителят ни е оставил някакъв запас.
Всичко по-малко от него се крепи на надеждата, че мекото турско желязо ще причини достатъчно триене да удържи мощната пружина на ударника...
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
С интерес чета, ама какво е това "шептало"? Аз виждам само лостове, оси и контактни повърхности, пък тази дума в българския език я няма...
 

rivan

Редовен Потребител
С интерес чета, ама какво е това "шептало"? Аз виждам само лостове, оси и контактни повърхности, пък тази дума в българския език я няма...
Затова има думичката " запъвач", но се е наложило руското "шептало". И да, останалото са оси, кривошии, лостове.
 

братушка

Редовен Потребител
То и много други думи няма. Като шрауд, соундмодератор.....

Наистина ще променят ъгъла и "избутването", но не драстично.
Поне признаваш факта на избутването на ударника при тази схема :) Вече няма да коментирам величината на усилие, как и колко :)

Ще повторя само, че на практика усилието на спусъка се промени в пъти. Е, не съм го мерил, по субективно усещане.
Освен това вече няма ония ефект с ловене на "последния микрон" с онова болтче в шепталото, дето вече 2 пъти го коментиташ.
Преди наистина имаше такъв ефект: ако го нагласях на "ръба" - усилие се ядва, но няма сигурност (явно се държи само на "несъвършенствата" на изработката). Като правех да захапва малко повече за по-сигурно усилието се увеличаваше драстично. (пак ще ти подчертая: не е важно, че в движение усилието намалява - да преодолеем "стартовото" усилие е проблема. Включително и триенето: неподвижно повече, тръгне ли намалява). Сега няма значение колко надълбоко "запъвам" - усилието е равномерно и по моите субективни усещания е по-малко от преди "на ръба" дето.


PS: :) Обяснение смисъла на думата "шептало" :)
Не се се върти пълноценно около оста си, а само съвсем леко се кърбаля. Не "говорит" с пълен глас, а "шепчет" (говори с шепот). И в български си има практически същото :)
 
Последна промяна:

glavanov55

Редовен Потребител
Мислиш ли...!? Думата "заглушител" вероятно е несъвместима или не е "синоним" на шрауд и саунмодератор?
Думата драсни пални клечица е синоним на кибрит . Стига бъзикахте братушката ами кажете за крала че бая
темата ойде у ряката.
 

rivan

Редовен Потребител
По отношение на езика - от една страна навлизането на чуждици е форма на обогатяване. От друга страна е вредно за чистотата на езика да се използват чуждици, когато съществува български синоним. Следователно, трябва да се използват по възможност български думи, ако има такива. Другото е леко дразнещо.
Благодаря на братушка за изясняване произхода на думата шептало
 

rivan

Редовен Потребител
В схемата я дават, че се сваля, но май е лепена със онова гадно лепило като клапана и сигурно се развива също толкова трудно. Виж книжката в комплекта с пушката.
 

lynx

Редовен Потребител
Братушка, пробвай го първо "с добро" :) преди боя.
На жената единия сешоар е почти като топлодух, огнедишащ змей горянин.
Два пъти ми е спасявал задника и не се е налагало по-сериозно напичане, което щеше да доведе до съсипване на покритието.
 

Licho

Редовен Потребител
Да, колега,заемки е имало и ще има.С тях езикът се обогатява и развива( днес едва ли някой се замисля,че думата "мушка"в нашето хоби е заемка от руски ез. и означава "мушичка").Но заемки и чуждици са две различни понятия-така ни учеха навремето.
Явно,чуждиците са проблема, и ,макар този проблем да не е от вчера, днес вече придобива уродливи размери.За това се пише и алармира ежедневно,езиковедите от години бият тревога,но без особен резултат.Чуждиците продължават да ни заливат застрашително и да изместват нашите изконни думи.В някои страни се усетиха и даже въведоха закони,но у нас ,поне засега ,такива няма...
Да,колегата правилно е забелязал,че думата "шептало" е руска(чуждица),но и колегата Братушка също е прав,посочвайки другите две чуждици.
Просто и в нашето хоби ги има.Имало е и ще има в оръжейната промишленост немалко руски и немски думи,усилено навлизат и английските. Истината е,че ние вече сме свикнали с много от тях и не ни правят впечатление.-(стержен,шептало,трансфер порт,шрауд...оставям колегите да продължат...
 
Последна промяна:

rivan

Редовен Потребител
Мненията по този въпрос са интересни и поучителни , но си давам сметка, че не са свързани пряко с темата и предлагам да спрем да пишем тук.Мисля, имаше тема за термините или да отворим нова, например "родна реч", или нещо от сорта.Неведнаж е коментиран правописа, граматиката и мисля подобна тема ще е полезна.
 
Нагоре