KalibrGun

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Къде "под", къде съзнателно, повечето "въздухари" стрелят защото им се иска огнестрелно да имат. И съответно гледат да "разширят" възможностите и използването на въздушното оръжие, като първо "залитат" по мощността, после по отношение на разстоянието и накрая се кротват, вече разбрали границите на възможностите на пушката.
Пак казвам, не мерете с един аршин различните пушки.
Крикета е замислен и създаден да бъде възможно по-универсален(естествено това води и до компромиси с определени показатели) и резултата е на достатъчно добро ниво. Не е тука мястото, да се покажат и други от "заложено разностранните" му възможности, главно заради които е най-търсен.
ПП. Тествал съм слепени 1,03+Полимаг=2,06 грама с 225 м/с. На 100 м капачка Омниа 3 от 5 попадения. На 150 м - 2 от 5. На 200 м пак 3 от 5. Късмет. Увеличение х35, първия изстрел пусках контролен, а вятъра даваше отклонение 4 дота на 200 м а на 100 само половин, мерено с далекомера. След седмица повторих теста, от 2 барабана на 120 м само, на листа всичко влезна в 13-14 см с изключение на 2 флаера(предполагам накриво слепени).
Само че, този послепис не е по темата, защот стрелях със Суматрата.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Актуализация на размерите на О-пръстените за Щуреца в .22:

2,8 х 1,6 - 2 бр. за порта в предната тапа, винта на плоската пружина за регулиране усилието на спусъка
3,5 х 1,5 - 2 бр. на щуцера
4,0 х 2,0 - 2 бр. на редуктора;
5,5 х 1,5 - 1 бр. в цевта - за дотиквача*;
9,0 х 2,0 - 2 бр. за манометъра и редуктора(за старите серии);
10,0 х 2,0 - 1 бр. редуктора(от новите серии)
11,0 х 1,5 - 2 бр. в цевта - уплътнение на пр. отвор;
17,0 х 1,5 - 2 бр. задната тапа - уплътнение на пр. отвор;
23,5 х 3,0- 4 бр. предна, задна тапа и редуктор; Вече е заменен фабрично с 24х3,0 NBR70- на които пушки съм го сменил с този размер и у нас, но с NBR90 нямат вече проблем. С фина шкурка 800-1000 минавам и резбата в цилиндъра и преходите на леглата, за да се намали риска от нараняване при навиването на тапите отпред и отзад.
29,5 х 1,5 - 2 бр. на барабана.
Забележка:
* - има серии с О-пръстен на цевта за дотиквача 5,5 х 2,0
 

st_beer

Редовен Потребител
Между другото това си е съвсем нормална мишена за крикета на тая дистанция. При положение че аз когато я пипнах тая пушка за пръв път на 50 м си сковах такава група от един пълнител мисля 14 бр бяха. Ама на дейстейта групата нещо не ми хареса на клипа като знам че той прави с лекота още по добра от крикета. Стрелял съм и с двете пушки и прекрасно знам колко и какви групи правят с лекота. И двете за мен са много добри. Крекета е по компактен ама има други недостатъци които така и се чудя защо не споделяте във форума за да ги знаят колегите и да ги избегнат другите колеги още при самата покупка.
П.п
В никакъв случай не нападам или да оплювам пушката. Нещата са козметични така да се каже и не искат някакво вложение на средства и т.н. Просто е хубаво да се споделят във форума за да се знаят и да се имат предвид,а не всеки да се блъска и да се чуди какво става и защо е така.
 

dberov

Редовен Потребител
Между другото това си е съвсем нормална мишена за крикета на тая дистанция. При положение че аз когато я пипнах тая пушка за пръв път на 50 м си сковах такава група от един пълнител мисля 14 бр бяха. Ама на дейстейта групата нещо не ми хареса на клипа като знам че той прави с лекота още по добра от крикета. Стрелял съм и с двете пушки и прекрасно знам колко и какви групи правят с лекота. И двете за мен са много добри.

Аз също правя с лекота добри мишени на 50 метра с Крикета, пушката е хубава но стрелях и с Вълка на Миро/anibis а с него рядко не целех центъра на мишената и група прави по добра от Крикета но база за сравнение просто няма, това са две различни пушки в съвсем различни категории. Затова и постнах гореспоменатия клип. Ще вземем да направим един контра клип със същите пушки че то тоя се излага с така съпоставените две оръжия.


KalibrGun Cricket grouping at 50m. cal 22, shots 28, JSB 1.175g

Крекета е по компактен ама има други недостатъци които така и се чудя защо не споделяте във форума за да ги знаят колегите и да ги избегнат другите колеги още при самата покупка.
П.п
В никакъв случай не нападам или да оплювам пушката. Нещата са козметични така да се каже и не искат някакво вложение на средства и т.н. Просто е хубаво да се споделят във форума за да се знаят и да се имат предвид,а не всеки да се блъска и да се чуди какво става и защо е така.

По едно време се бях хванал да пиша за почти всичко свързано с тази пушка но бях лошо скастрен на няколко пъти и млъкнах.

За недостатък на самата пушка мога да кажа само лично мнение, не ми харесва луфта на спусъка и начина на настройката на първата степен, тежкия приклад ( затова се замислям за дървен), малко по шумна е от колкото очаквах, модератора не може да се разглобява за почистване, има елементи изработени от пластмаса които трябва задължително да са от метал.
А за козметичните недостатъци които споменаваш че никой не обсъжда във форума се сещам за това че всички Крикети които дойдоха с поръчката от 5-те броя имаха проблем с херметизацията и нужда от честа подмяна на о-пръстените на предната тапа и на БК което се пишеше на лични или се изговори по телефоните и аз не знам защо.
Казах за този проблем на Петко няколко дни след като си разглобих пушката, оказа се че тази серия е дошла с резервоари не почистени от смазката която разяжда о-пръстените и се получаваше изтичане на въздух. Петко веднага направи запитване в завода в Чехия и от там казаха че доставчика на смазката им набутал една серия не качествена смазка и веднага са взети мерки. Е, за нашите пушки доставени в това състояние просто беше нужно едно почистване на резервоара за да бъде решен този проблем но още ми е чудно как може една ПЦП и то марка че и не евтина да се продава с дизел в резервоара. Мисля че това беше единична инцидентна партида и за в бъдеще това няма да се повтори.

За друго в момента не се сещам но наистина st_beer е прав, трябва да се пише тук ако има някакви проблеми или идеи и за всичко останало свързано с тази пушка а не на лични или да се търсим по телефоните. Тази тема е за това и нека се пише в нея така както за другите пушки в техните теми.

п.п.
Повечето от линковете от пост 58 при кликване не се отварят и изписва /403 Forbidden/, когато ви даде тази грешка трябва да се кликне отново върху линка но в адресната лента и като посинее да се натисне Enter и той ще се отвори. Там има доста полезна информация.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Повечето "козметични" проблеми и тези с О-пръстените и резервоарите бяха оправени своевременно. Не съм отказал на никого съвет по телефона или съдействие за отстраняване на възникнал проблем. През мен минаха и пушки от другите серии профилактично, не само от "онази" серия. В България са поне 17 Крикетите в .22, за които аз знам(на съфорумници са само 7 с моят), идват и 2 в .25. Само колеги от форума, които могат сами да се справят с "операцията" не са ми ги пращали за "ъпдейта", всичко останало функционираше нормално, но за всеки случай ги минах профилактично и им сложих от новите О-пръстени. Не знам защо, но най-малко са ме търсили точно колегите от форума които имат Крикети(с изключение на Митко) за съдействие.
В интерес на истината, тази серия беше поръчана в момент, когато даваха допълнителна отстъпка за последно и имаха доста поръчки тогава и са бързали. Но реагираха своевременно на моите "оплаквания", като дори и смениха О-пръстените с друг размер и от друг доставчик на новите серии. Имаше един ударник и един боен клапан счупени при пушки от тази серия, които бяха веднага заменени с нови от "подобрените". Вижда се че реагират своевременно на "обратната информация" от клиентите.
Що се отнася до след продажбената им дейност, не мога да се оплача - получавам веднага съдействие и поддръжка.
 

dberov

Редовен Потребител
Петко, не взимай написаното като някакъв упрек към теб, нямаш никаква вина че във фабриката са пропуснали да почистят резервоарите. Хайде да не правим от мухата - слон защото не е станало нищо фрапиращо, грешки стават дори и във фабриката на Дейтстет, в момента един чисто нов Дейтстет е на профилактика при колега с когото разговарях преди няколко дни. На мен също ми се обаждаха колегите закупили Крикет за проблема с херметизацията и след като им казах причините за "козметичния" проблем и какво да направят всичко си дойде на място. От тази поръчка вземахме по 40 евро бонус, е че сме ударили по един парцал на пушката няма лошо, поне всеки и видя карантиите. Пушката няма никакъв друг кусур, работи безупречно и ми харесва все повече със всеки изминал ден. Има едно момче което ще се свърже с теб за да направи поръчка за един Щурец след разговор който проведохме защото се двоумеше дали да вземе Крикет или Едгън. Причината - бързо и коректно сервизно обслужване, каквото и да потрябва идва от Чехия за седмица. Ако си бе купил Едгън и дефектира какво прави, тръгваме по родните майстори щото ако се прати пушката до Русия ще я поправят гаранционно но на връщане ще се плати мито върху сумата от фактурата. Наскоро имах такъв случай с една машина само че от Норвегия.

Ще се повторя от предния си пост, не виждам какво е притеснението да се пише направо в темата за каквото и да е, а трябва да говорим по телефоните.

Поствам един линк към форум където се сравняват Крикет и Едгън и в 33 страници ще намерите много повече информация за Щуреца от колкото в руския форум на Крикет с 1100 страници постнат от един учител - образовател дето обича да прави забележки. Четейки видях само веднъж един участник който си позволи да наруши правило на форума и веднага беше предупреден че втори път няма да има!!!


http://talonairgun.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=23876
 

Tayson

Потребител
Предполагам,че в горния пост става въпрос за мен.Наистина смятам да направя поръчка в най-скоро време.Вече ми се изясниха доста неща относно пушката благодарение на любезното съдействие и компетентност на колегата Митко за което съм му безкрайно благодарен.То е ясно,че няма пушка без проблеми и тук Крикета си изисква необходимото прочистване и поддръжка преди първа стрелба за да се избегнат последващи проблеми.Надявам се единствено да може да се поръча с манометър като от каталозите им (черен ) за да няма разминавания както е при килограмите в каталога.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Относно теглото, ето какво ми отговориха накрая:
Посочените в нета и каталозите тегла са за дървен олекотен приклад и къса цев. Реалните трябва да се доближават до тези +/- 5%:
4.5-5.5 PLB-3700g
4.5-5.5 COMPAKT PLB-3500g
4.5-5.5 WST-2800g
4.5-5.5 COMPAKT WST-2700g
4.5-5.5 COMPAKT WB-3000g
4.5-5.5 WB-3100g
Относно манометри, спусъци и др. разлики - производителят си запазва правото да прави конструктивни и технологични промени. Тъй като се пускат на серии по няколко стотин бройки, може да има разлики, и при поръчка получаваш изделие от текущата серия.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
За сега не приемат "custom" поръчки. Не се дава предварително информация какъв цвят са манометрите или какъв е ореха -турски или български или американски и с каква шарка, или пластмасата от кой доставчик е и т.н. Все още не са задоволили търсенето, за да почнат да играят с индивидуалните желания. По принцип не отказват индивудуална поръчка, но дават срокове и цени, които ще те откажат.
Един манометър е 35 Евро. По-лесно е да чакаш да излезе черен манометър като резервна част, отколкото пушка с черен манометър ;) Има поне с какво да пуцаш.
Ще ти излезе даже много по-евтино от "customization".
 

Tayson

Потребител
Относно манометъра.
Не става въпрос за специална поръчка.
Тук говорим за каталожен продукт.В каталога е показан черен манометър и бих желал както и всеки един клиент да получа това,което поръчвам,а не да има....хоп изненадааа.Разбира се че всеки производител има и си запазва правото за промени по продукта който произвежда,но също така е длъжен да уведоми клиента за настъпили промени преди самата поръчка.Разбира се ако е коректен.Тук задачата е на производителя да актуализира своята информацията относно тегло и всякакви други промени.Знам,че става въпрос за пари и всичко е маркетинг и реклама,все пак и аз с това се занимавам,но е добре да има актуализация при промени.Относно шарката на приклада:в случая не е необходима ирония.Пак повтарям говорим за каталожен продукт.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Аз само предавам техните думи.
В началото дори и не разбраха питането ми относно цвета на манометрите - такива монтираме и толкоз бяха думите им.
На повечето снимки дори е с бял манометър, който е още по-стар модел.
Ако са решили, че ще слагат вече само цветни манометри - няма да се продават ли ???
Всеки е свободен в избора си.
Свободни сме и ние да коментираме техния избор, но не сме пазарен фактор, който да им влияе.
И май е време пак да вметна основното - не съм им търговски представител в целия смисъл. Не печеля от доставките, както и при чашките. Все пак вече съм принуден да калкулирам едни 30-40 евра, необходими за счетоводни и оперативни разходи, защото вноса е легален. Всичко го правя за ВАС, и пак заради ВАС се хванах и със след продажбената дейност.
 

Tayson

Потребител
Петко не приемай предните постове(мои и на други колеги) лично.
Аз и други съфорумници не еднократно сме изразявали публично коректността ти отностно поръчките.
Тук става въпрос за нещо съвсем различно за което ти нямаш вина и затова не намерих за уместно сравнението ти с шарката на приклада.Пушката е повече от хубава и не случайно за толкова кратък период от време бе закупена от доста народ.Това е и моят избор.Но се съгласи,че не е много коректно от тахна страна да предлагат нещо с различна тежест от порядъка на 1 кило и различно оцветяване и разграфяване.Все пак не става въпрос за пушка от 200лв ,а за 2000лева за да се играе на лотария,каква ли ще е новата партида.Никой не желае нещо специално.А да ти пратят това,което рекламират и това за което реално плащаш.Все едно да поръчаш телефон от каталог,който е черно-бял или обратното,а да получиш такъв в цветовете на дъгата и на цветенца.Да вярно е че пак ще говориш през него ама някак не е това,което трябва да е.Стрелбата не е само пуцане,Тя е страст,тя е хоби и удоволствие,което трябва да е пълно и нещата не трябва да се случват за сметка на клиента.

Това е само моето мнение.Всеки е свободен в мислите,действията,желанията и избора си.Надявам се да не съм обидил никого,а ако е така искрено се извинявам.
 

dberov

Редовен Потребител
dberov,
Не знам точно коя е причината да предпочетеш Крикет пред Едгън,Но си мисля че си сбъркал ;)
Мисля си ,че и ти си го разбрал вече :)Мое мнение :cheers:

Ники, причините за избора ми на Крикет пред Едгън съм ги писал някъде назад в темата но разхвърляно. Отговарям ти персонално защо.

1. Крикет е с 1200$ по евтина от Едгън, с тази разлика в цената аз си купих чисто нова оптика Hawke 6.5-20x42 за 700лв. направих поръчка за изработване на куфар от алуминий и карбон по размери зададени от мен на производител от Англия който ми излезе 170лв ( цените са с доставката до БГ ) и от тия 1200$ като приспадна оптиката и куфара ми остават артък още едни 950лв. с които мога да си купя 61 кутии JSB и да стрелям мнооооого!

2. Бърза доставка до България от Европейския Съюз

3. Една година гаранционно обслужване с представител в България ( вече сме ползвали услугите на Петко, дефектен барабан, счупен клапан и ударник ги доставиха за една седмица и минаха гаранционно без да ни струва една стотинка.

4. В документа за собственост е вписана мощност на пушката 12 J което ни освобождава от регистрация в КОС - една бюрократична глупост по малко.

5. Крикет е многозаряден с пълнител за 14 чашки – Едгън еднозаряден. Има разработен 10 заряден Едгън 3 с нова цевна кутия но той е пртотип и още не е изнесен на тезгяха.

6. Крикет може да се помпи до 300 бара – Едгън максимум до 250 бара а за 50 бара се правят още доста редукторни изстрели (около 40) И за двете пушки тези барове не са препоръчителни, нормално за Крикет е 250 бара а за Едгън 200 бара.

7. Крикет е с CZ цев а Едгън с LW – при поръчка на Крикет може да се вземе и с LW цев като няма промяна в цената ако смяташ това за недостатък.

8. Този модел на Крикет който купуваме идва с приклад от полиестер – същия модел както и всички останали се предлагат и могат да се закупят и с дървен приклад.

9. За Едгън се прави заявка и се чака близо 40 дена за да се достави, за гаранционно обслужване не съм чел никъде но и да има такова пушката трябва да се праща в Русия, следва чакане и при връщането и в България се плаща мито на база на цената от фактурата.

10. Консумативите не се поемат като гаранция а на мен ми смениха гаранционно дефектен барабан.

11. Едгън зная че има един колега от Варна, за друг не съм чувал, няма тема за Едгън във форума и нищо не е писано за тази пушка, информацията е много оскъдна и ако нещо даде фира няма към кого да се обърнеш за съвет или помощ.

Ето 11 причини които повлияха на решението ми да си взема Крикет а не Едгън, а те не са малко.

Що се отнася за качество на изработка и недостатъците при Крикет спрямо Едгън съм съгласен че втората е с по прецизна изработка но не вярвам и тя да няма кусури. От това което съм изчел по форуми и изгледал по клипове и двете пушки са с идентична точност при стрелба а това е най важно за една пушка и като се вземат в предвид горе написаните точки плюсовете ЗА СЕГА са в полза на марката KalibrGun.

Писали сме си на лични, каза ми за метана няколко хитринки, помогна ми и за друг мой проблем и си много по вещ от мене, затова кажи защо според теб съм сгрешил в избора си и с какво Едгън е по добрата пушка.

:cheers:
 

pavkata_1234

Потребител
Аз стрелях с пушката на Тихомир.....не съм се мъчил да правя групи,но много ми хареса пушлето.Идеална е да правиш бели от колата.С моя Бам е трудна работа-докато се развъртя и ще счупя някой джам.....Сега в събота ако Тишо се появи на поляната,малко по обстойно ще разгледам пушката му.
 

Pan4o_

Потребител
Eто и малко тестове от вече метанизирания крикет. При заводски редуктор от 275 с 1.03 жсб , скочи на 310 метра. При по голяма скорост на въздух не съм проверявал , с колко ще се качи на метан. Последва разлобяване и експериментиране с редуктора.
Настроен на 80 бара редуктор ,MAX мощност , която извади беше 275 метра с 1.03 жсб -около 39 джаула. / повече не можа да се качи скороста. От 180 бара / толкова можа да напълни от бутилката в пушката/ до 80 бара плато в 3 метров коридор/ повечето в 2 метров ,но някъде и 3 отиде/. Разход 88 изтрела за 100 бара.

Настроен на 90 бара редуктор , MAX мощност 287 метра с 1.03 жсб -около 42-43 джаула. Разход за 90 бара -около 72-74 изтрела.

Настроен на 100 бара редуктор MAX мощност 308 метра с 1.03 жсб -около 48-49 джаула. Разход за 85 бара около 60-62 изстрела.

Експериментите продължават .
 

dberov

Редовен Потребител
Pan4o_ написа:
направих поръчка за изработване на куфар от алуминий и карбон по размери зададени от мен на производител от Англия който ми излезе 170лв ( цените са с доставката до БГ

Колега ,дай повече информация за куфара , от къде си го поръчал.


Аз купих 3 куфара ( един за мен и два по поръчка ) и гледам обявата е още валидна, може би е направил десетина за проба но това мога само да гадая.

Продават се без доставка до България, направих запитване дали може да ми ги изпрати, отговора беше положителен но ми поиска по 33 паунда на куфар което мен не ме устройва защото има кой да ми ги донесе по евтино а има и фирми които също извършват тази услуга така че доставката не е проблем и излиза към 25-30лв.

Ако някой иска да си купи куфар за булпап поствам линк към този куфар който закупих ( мерено по моята пушка и оптика) и още един към другите размери които предлага търговеца. Ако някой не може да си го достави аз мога да поема ангажимент за това като не си слагам и стотинка печалба.

http://www.ebay.co.uk/itm/Aluminium-Rifle-Gun-Pistol-Scope-Case-31-5-11-8-5-1in-80cm-x-30cm-x-13-cm-/141032653188?clk_rvr_id=517019512628&mfe=sidebar

http://www.ebay.co.uk/sch/m.html?_odkw=&item=141032653188&_osacat=0&clk_rvr_id=517019512628&mfe=sidebar&_ssn=gadgetshk&_trksid=p2046732.m570.l1313.TR10.TRC0.A0.XAluminium&_nkw=Aluminium&_sacat=0&_from=R40


Eто и малко тестове от вече метанизирания крикет. При заводски редуктор от 275 с 1.03 жсб , скочи на 310 метра. При по голяма скорост на въздух не съм проверявал , с колко ще се качи на метан. Последва разлобяване и експериментиране с редуктора.
Настроен на 80 бара редуктор ,MAX мощност , която извади беше 275 метра с 1.03 жсб -около 39 джаула. / повече не можа да се качи скороста. От 180 бара / толкова можа да напълни от бутилката в пушката/ до 80 бара плато в 3 метров коридор/ повечето в 2 метров ,но някъде и 3 отиде/. Разход 88 изтрела за 100 бара.

Настроен на 90 бара редуктор , MAX мощност 287 метра с 1.03 жсб -около 42-43 джаула. Разход за 90 бара -около 72-74 изтрела.

Настроен на 100 бара редуктор MAX мощност 308 метра с 1.03 жсб -около 48-49 джаула. Разход за 85 бара около 60-62 изстрела.

Експериментите продължават
.

Те експериментите не са спирали, аз монтирах депийнгър и направих водач на пружината но ако ще пипам редуктора първо ще си направя стенд и така ще експериментирам с него ;)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
При мен вече има стенд за изпитване на редуктора, изпратен ми от фабриката.
Който желае, мога да му го изпратя за седмица примерно, но си поема куриерските и в двете посоки.
Също е възможно, ако се наредят на опашка повече желаещи, да не го връща пак на мен, а д а му давам адреса директно на следващия колега, така ще си делят поне едната посока ;)
Харчи само 40-50 кубика въздух(или друг газ) а пести и време за точните настройки на налягането на редуктора.
ПП. Ако поставиш проектил в началото на ограничителя за шума - то си става ПЦП стрелящо със чукче!!! ;)
 

Attachments

  • WP_20130905_004.jpg
    WP_20130905_004.jpg
    93.3 KB · Прегледи: 173
  • WP_20130905_002.jpg
    WP_20130905_002.jpg
    55.5 KB · Прегледи: 144
  • WP_20130905_003.jpg
    WP_20130905_003.jpg
    135.4 KB · Прегледи: 135
  • WP_20130905_001.jpg
    WP_20130905_001.jpg
    124.9 KB · Прегледи: 131
  • WP_20130905_005.jpg
    WP_20130905_005.jpg
    95 KB · Прегледи: 146

dberov

Редовен Потребител
Да раздвижим малко темата.

Искам да споделя на колегите собственици на тази пушка какво може да им се случи ако са пипали шайбата на БК или ако не са я фиксирали.

До сега моята пушка съм я отварял няколко пъти и то защото в даден момент започваше да ми прави подскоци в скоростите. При всяко отваряне забелязах че шайбата на БК - (месомелачката) не е в положението в което я оставям при затварянето защото я маркирах с пермаментен маркер. Този път обаче положението беше много по зле, шайбата се бе разхлабила с повече от 5мм като пружината бе излязла от водача на тапата и се лашкаше свободно в БК. От тези разходки вътре целия клапан както и стените на тапата, зад редукторната камера и самия редуктор бяха засипани от ситни стружки които са в резултат на хаотичните ударите на пружината по цялата повърхност на шайбата на БК.

Направих снимки на редуктора да се добие визуална представа за какво иде реч, в същото състояние беше и всичко горе изброено.

http://imageshack.us/a/img198/769/cc.JPG
http://imageshack.us/a/img802/5224/cyu4.jpg

След като видях това разглобих оръжието на цяло и направих пълна профилактика

Тия миниатюрни стружки намерих и в цевната кутия и по ударника

http://imageshack.us/a/img547/4252/yag1.jpg
http://imageshack.us/a/img31/506/5hi.JPG
http://imageshack.us/a/img809/3534/txtq.jpg
http://imageshack.us/a/img14/5716/ew9k.jpg

Почистих цевната кутия, ударника, ударната група, цевта, резервоара и БК, смених всички О-пръстени след което фиксирах шайбата на БК и отидох да стрелям по мишени от различни дистанции. При простреляна пушка на 50 метра с не добре настроена шайба на БК (разхлабена или пренатегната) се забелязва отклоняване на попаденията по хоризонтала когато се стреля от по големи дистанции. Днес направих няколко мишени на 95 метра като заснех две клипчета как работи при добре направени настройки. Качих ги набързо в суров вид.

Стреляне по капачки от бира и безалкохолно, дистанция 95 метра

KalibrGun Cricket shooting at 95m. 22 cal, JSB 1.175g

Мишена на 95 метра 5 изстрела

KalibrGun Cricket grouping at 95m. 22 cal, 5 shots, JSB 1.175g

и една мишена на 50 метра за група с по 28 изстрела във всяка (това ми беше първата мишена с още не простреляна оптика и не омазана от проектила цев). За размера на групите може да се направи сравнение по кабърите.

mnx1.jpg
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
ако са пипали шайбата на БК
Не пипайте шайбата(БК) освен при нужда. Настройките на редуктор, БК, ударник със съответните им пружини са следствие на дълги експерименти не само в Прага(започнали са в Москва) и са така направени, с цел постигане на максимално близки скорости на редукторните изстрели. Не говорят за плато, а "повторение" на скорости. Който от собствениците на Щурец си е поиграл да измери всичките редукторни изстрели, може да се забележат поне 60-70% с разлика под 0,5 м/с( понякога даже си мислиш че е развален уред и само номера на изстрела се сменя), останалите 1,0-1,5 м/с. Има и някой флаер с 3-4 м/с разлика, но ако не са теглени и калибрирани чашките, не може да е сигурен човек, дали е от пушката или от чашката. Не са си поставяли за цел минимален разход за изстрел, максимална мощност и т.н. Преценете си сами кое ви е по-необходимо в една пушка- макс. брой на изстрели с едно зареждане(при определена мощност) или или по-малко на брой, но по-близки като скорости.
А ако сте пипали, фиксирайте с малък трик(същия ползват и "заводските" майстори). Трябва ви изсъхнал черен силикон(за лепене на автом. стъкла например), който да е на лентички с дебелина около 0,5 мм. Поставят се 3-4 лентички на резбата(трябва да са с дължина 1-1,5 см) на шайбата(месомелачката както и казват руснаците) и се навива в тялото. Трябва да върви трудничко. След това се внимава кога ще опре в пружината(гледа се и да не е излязла от леглото на шайбата) и се натяга съвсем леко. Пробва се с палец иглата на клапана - трябва да може да се натиска със средно усилие, но да не те боли пръста. После съответно отпускаш или донатягаш докато постигнеш необходимия натяг на пружината. Така лентите играят ролята на синята вложка при гайките(всички сте виждали или ползвали някъде такива за нещо друго) - създават голямо триене и пречат да се саморазвие от вибрациите на пружината.
При правилния натяг, с работещ на 135 бара редуктор и при максимално натегната ФАК пружина(заводска) трябва да излезнат към 50 Дж с 1,175(всичко това на въздух естествено). Това дават като оптимум за много добре работеща група редуктор, БК, ударник. После вече според чашките и разстоянията за стрелба, може и да си намалявате скоростта.
Могат да се постигнат и други резултати с други настройки на групата, но те твърдят че това е най-доброто.
Пушката е много добра като за хора които не им се занимава да "пипат" по нея, освен при нужда естествено(От 22 пушки досега е имало само 2 случая "при нужда" - счупен клапан и счупен ударник, смените на О-пръстени не ги броя, там не е нужно да се пипат настройките, даже и при ударника също не се пипа БК).
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Миналата седмица като беше силния вятър( за нашия регион го даваха над 8-9 м/с) изкарах Щуреца за половин час, докато се стъмни да пробвам, защото досега не съм хабял чашки при такъв вятър.
На 46 м даваше реални отклонения не повече от 1 - 1,5 см, но според поривите, утихването на моменти, смяната на посоката от завихрянията в двора ми - въртеше попаденията горе долу като в окръжност. И като реша да дам корекция, ако са същите условия както при предходния изстрел - всичко беше ок(имах и хиксове 3-4), но малко изменение да има и корекциите даже се наслагваха(ако вихъра е сменил посоката) и имаше и в черната линия, че и извън дори. Бях вързал на 4 стълба (през около 6 м) ленти, една на съчмоуловителя и една пред пушката. Уж гледах да запомня отклонението на всяка, ама те така се развяваха коя накъдето си иска, че работата май я карах повече на късмет.
Та наистина си иска много стрелба, наблюдение, осъзнаване на видяното и запомняне на обстоятелствата.
 
Нагоре