Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

De_Marco

Редовен Потребител
Здравейте колеги,
бих искал да попитам, някой знае ли кога започва производството на цилиндрите на АТ44 с малката дупчица от към манометъра?
Притеснява ме, че пушката е навъртяла доста годинки, и ми се ще да зная дали е време да сменям цилиндъра...
Ако решиш да го разкарваш, имам интерес да го взема, че експериментирам с едно AT-P2 и искам да пробвам как ще се представи с дългия цилиндър.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Вчера подържах в магазина на Павката, новия Hatsan Flash-401. Много удобна, лека и компактна пушка, за развлекателна стрелба. Моделът е с мощност, около 52 - 56 джаула, затова, подходящият калибър си остава 5,5 мм.
 

De_Marco

Редовен Потребител
Вчера подържах в магазина на Павката, новия Hatsan Flash-401. Много удобна, лека и компактна пушка, за развлекателна стрелба. Моделът е с мощност, около 52 - 56 джаула, затова, подходящият калибър си остава 5,5 мм.
Доколко мислиш, че може разумно да се засили? На стария модел това беше мощността след тунинг и не си заслужаваше нагоре, заради малкия цилиндър и ограничения брой изстрели.
 

Васил Василев

Потребител
Доколко мислиш, че може разумно да се засили? На стария модел това беше мощността след тунинг и не си заслужаваше нагоре, заради малкия цилиндър и ограничения брой изстрели.
Цилиндъра не е чак толкова малък. 400сс
 

De_Marco

Редовен Потребител
Цилиндъра не е чак толкова малък. 400сс
Имам предвид стария модел, който беше със 165сс. Сегашния вариант с бутилка, е много по-добър и откъм изстрели и откъм подмяна с по-голяма или по-яка бутилка. Единствено не ми харесва липсата на осмица, тъй като цевната кутия е изключително тънка и си мисля, че там където влиза цевта, ще е слаба част в конструкцията, като при изпускане може да се счупи.
 

Васил Василев

Потребител
Имам предвид стария модел, който беше със 165сс. Сегашния вариант с бутилка, е много по-добър и откъм изстрели и откъм подмяна с по-голяма или по-яка бутилка. Единствено не ми харесва липсата на осмица, тъй като цевната кутия е изключително тънка и си мисля, че там където влиза цевта, ще е слаба част в конструкцията, като при изпускане може да се счупи.
Аз,мисля,че Ники ако я барне ще стане перфектна първа пушка.
 

bateelmo

Потребител
Аз също съм впечатлен от лекотата и прикладистостта на тази пушка, само не знам с тоя клапан. До колкото си спомням е като на ат 44 колко може . На времето имах ат 44 и по спомени клапана не позволяваше плато вув високите мощности работеше добре около 240 м в секунда и като вдигнеш мощността губеше се платото. Иначе пушчицата е много лека и удобна за стрелба от ръка с голямата бутилка на истина е много подходяща за първа пушка.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Клапанът е почти същият, като на АТ-то. Но проходни отвори, ударник, пружини, дотиквач са различни. Без проблем си държи платото с 290 м/с, с HN Baracuda 1,37 гр. Повече от това - трудно.
 

De_Marco

Редовен Потребител
Точно това щях да кажа, голямата разлика е след клапана. Снощи бутнах моят Флашпъп на 300 м/с, с 21 грейнови слъгове на HN, прави 7 изстрела в плато. Вярно, че платото е във високите налагания и свършва на 160 атм. но го има.
 

grumvraq

Новодошъл
Тунинг на Hatsan Galatian - 5,5 мм:
Разширен трансферпорт от 4 на 6 мм, конусен отвор на цевта - 6 > 4 мм, полиран вход на цевта, полиран ударник, нова, корава пружина на клапана, премахнат е недомисленият редуктор, който всъщност осираше платото и душеше пушката, изтънена игла на дотиквача, завършваща на конус, болтът, който затваря трансферпорта е сменен с такъв, с периферия и по-голям, премахнат е болтът, който законтря ударника и ограничава силата му. Направи ми впечатление, огромният и тежък ударник - по-голям от на Херкулес.
Така нагласена, пушката направи 28 изстрела - 2 пълнитела, с 260 кубиков резервоар, със JSB 1,175 гр. Скорост: 290 - 295 - 290 м/с. Начално налягане - 190 бара. Крайно налягане - 150 бара.
Колега ще един въпрос кой е болта който законтря ударника
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Ето го:
 

Attachments

  • Screenshot_20230906_015826_Gallery.jpg
    Screenshot_20230906_015826_Gallery.jpg
    118 KB · Прегледи: 28
  • Screenshot_20230906_015808_Gallery.jpg
    Screenshot_20230906_015808_Gallery.jpg
    161.3 KB · Прегледи: 28
  • Screenshot_20230906_015730_Gallery.jpg
    Screenshot_20230906_015730_Gallery.jpg
    96.8 KB · Прегледи: 28
  • Screenshot_20230906_015714_Gallery.jpg
    Screenshot_20230906_015714_Gallery.jpg
    71.9 KB · Прегледи: 28

Gadnqra

Редовен Потребител
При старите версии го няма, при новите го има. От 1 година насам, го слагат на всичките си модели.
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Тунинг на Hatsan Galatian - 5,5 мм:
Благодаря на Ники Габровски ,че е описал детайлно тунинга.Реших сам да направя частичен тунинг на моята Hatsan Galatian IV kal 6,35 mm с цев 585 мм.който се различава в някои детайли от гореописаният от Ники.Разглобих цялата пушка на детайли.
1. Избутвача го направих на конус и го полирах.Полирах и входа на цевта .
19.Тумб Избутвача полиран.jpg
Ударника го полирах,беше много грубо стругован.Цялата кутия беше натъпкана с някакво подобие н грес ,гъста и лепкава ,като си притиснеш пръстите и трудно се разлепват.Дали беше остаряла или сие такава не знам ,но в комбинация с грубото струговане на ударника си е направо като спирачка .Изчистих я и смазах с тънка смазка .Болт със съчма отдолу ,който да ограничава ударника ,тази пушка няма .
17 Тунинг н грубо изработения ударник.jpg
18.Тумб Ударрника вече полиран.jpg
Трансферпорта-турците целенасочено са приближили двата О пръстена на цевта до 6 мм, с цел да не можеш да разширяваш повече от 5 мм.Аз го направих от 5,5 към 4 конусният отвор.
20.Тумб Минимално разстояние между О пръстените на цевта.jpgОтворите в кутията ги направих ф 5,5, като всички отвори са пробити по една ос ,за да няма разминаване след монтажа .Паразитният болт отдолу ,затварящ технологичния отвор беше М5х0,8 , направих го М6х1.И старият и новият са с конусни глави ,уплътняващи отвора.Свалих и бронзовото тяло ,в което се завива цилиндъра (не му знам името ) и направих резба М6х1 отдолу .Полирах всички нови отвори и резби отвътре, с цел да не повреждат О пръстените при монтаж.Сменх почти всички О пръстени с нови.
Пружината на ударника не съм сменял.Редуктора на бутилката не съм барал.Има винт отзад на бойният клапан ,за регулиране на налягането ,може би ,на ръка . Ники ,помагай със съвет .
Направи ми впечатление,че след като я сглобих и пробвах,пушката гърмеше много силно (звукът) Изстрелях 4 пълнителя и постоянно гърмеше .На другият ден звукът се оправи .По принцип пушката е много тиха ,без модератор е и се чува само един метален звук.Силните гърмежи ,предполагам са били от дизелиращият ефект ,от остатъците на обезмаслителя (Bremsenreiniger)при измиване на детайлите ,след механичната обработка ,след продухване със сгъстен въздух.
Стрелях с проектили H§N Баракуда 6,35 мм 2,00 гр, .Максимума ,който постигнах беше 252 м/с и 63,21 J, а преди частичният тунинг беше 221 м/с и 49 J. Енергията надмина заводските данни ,но скороста е малка .Може би трябва да пробвам с по- леки проектили. Пускам и PDF на последните 39 изстрела .
 

Attachments

  • Замерване след тунинга HT.pdf
    429.5 KB · Прегледи: 11
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Да, дотиквача е доста подострен, което не е много добре при някои чашки.
При различните модели проектили, отзад полата е с различна дълбочина.
Съответно с този остър връх ще ги избутва на различна дълбочина в цевта.
Иначе браво за изпълнението.
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Супер е дядо Ваньо !
Само ме притеснява, че си подострил прекалено много дотиквача :(
Павка,така изглежда на снимката ,че е много остър ,но отпред има чело около 2 мм,обаче е с R и така лъже окото .Дължината на избутвача не е намалявана .За здравината не се притеснявам ,защото чашките влизат лесно без усилия ,а при изстрела въздушното налягане се
разпределя върху избутвача по цялото му челно сечение (31,65 кв.мм.)
 
Последна промяна:
Нагоре