Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

tzocho

Потребител
павле написа:
Хаиде да са 14 см. :crazy:
Мерете си ги, току вижте темата забременяла и стигнала 200 страници докато се роди нещо. Майтапче де ... ;)
Тук искам да обърна внимание на всички насочили се към LONG варианта на AT44, както и към дългоочаквания модел BT65 - заедно с ползите като по-малъкия преразход на въздух и по-голeмия брой изстрели идват и недостатъците, а именно - по-големите вибрации. Пробвах какво ли не, последно се спрях на ето този вариант:

024162701-big.jpg


024162702-big.jpg


Предстои изработката и поставянето на утежнител, akraba1 е постнал добър вариант за целта.

Clip_2-18.jpg


В състоянието от магазина забравете за точност, без значение какво производство е цевта - на Лотар и Валтер, Макс и Мориц или бай Асан и компания. ;)
 

ilko_dim

Потребител
Не съм убеден , че с лепила ще стане. :-\ Ами ако не се получи ? :wall: А а не пуснах снимките на кожуха на цевта - помислих , че няма да трябват . А и там сложих тапичка, с легло за о-пръстен . А в задната част на присъединителния елемент има малка засечка до ф16. Така,че тръбичката за кожуха да е ф18х1. И вече каквото и да навия на резбата на цевта , то контактува и я обтяга . Пак казвам : за мен проблема беше , че не намерих алуминиева тръбичка ф18х1 и се наложи да ползвам от инокс.
 

Attachments

  • DSC02311a.JPG
    DSC02311a.JPG
    21 KB · Прегледи: 322
  • DSC02313b.JPG
    DSC02313b.JPG
    18.6 KB · Прегледи: 296

ilko_dim

Потребител
...ilko_dim, при теб доколкото разбирам резултата също се е влошил, така ли е наистина?

[/quote]

Ами не е точно така . Махнах кожуха на цевта,понеже баланса се наруши ( с модератора ) и започна да тегли напред . И приклада напълних и стана приятно тежка ;) . А и се опитвам да стрелям от ръка , така ,че това още утежняваше пушката . Виж от опора - няма грешка . Но за мен лично така не е кеф :pardon: . :cheers:
 

tzocho

Потребител
Ами не е точно така . Махнах кожуха на цевта,понеже баланса се наруши...

Тук по-скоро въпроса е без и с него имаше ли промяна на групите? Махнал си кожуха по друга причина и щом си се отказал от него означава, че разликата е несъществена.
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
С моята Ася пробвахме какво ли не, "опъване разпъване, обличане събличане" ама ядец.
Оказа се, че танцува гола най-добре. :D
 

bateelmo

Потребител
И аз пробвах обличане . Намерих алуминиева тръба 18х1 ама ми влезе един бръмбар в главата да набия карбонова тръба върху цевта. Хем визия хем гасене на вибрация хем лека и няма да надера оксидацията, но не намерих такъв размер. Моделарите ползват такива но наи дебелата е с външен 12 а трябва вътрешен 14. Сигурно има някъде ама не знам къде. Някои ако знае да свирка.
 

DANNY

Редовен Потребител
bateelmo написа:
И аз пробвах обличане . Намерих алуминиева тръба 18х1 ама ми влезе един бръмбар в главата да набия карбонова тръба върху цевта. Хем визия хем гасене на вибрация хем лека и няма да надера оксидацията, но не намерих такъв размер. Моделарите ползват такива но наи дебелата е с външен 12 а трябва вътрешен 14. Сигурно има някъде ама не знам къде. Някои ако знае да свирка.

Според мен двете понятия "лека" и "гасене на вибрациите" са несъвместими!
Нали затова искате да ги облечете, че да ги отежните и да увеличите инертноста /ако така се нарича/ на материала /цевта/.
По принцип трбвя да я утежните!
Хората го постигат и по друг начин.
Като слагат няколко тежести от тези дето Цочо иска да си прави. Но са разположени по различни места на цевта. Това става с много проби и настройки докато свдете хармонията на вибрацията до минимум.

http://host17.ssl-net.net/steyr-sportwa ... atch_g.jpg
 

bateelmo

Потребител
Това е ясно , аз говоря за друго. Просто увеличаване на диаметъра на цевта и обиране на вибрсцията между двата материала. Говорим за плътно набита карбонова тръба а може и залепена. Руснаците бяха писали за подобно нещо но с пвц. Ако не се постигне кои знае какъв резултат поне фаца ще има.
 

batsaly

Потребител
с карбон ми се струва че ще се получи , но трябва да се ле е на място по цевта и с профил за повече якост . не съм на сто процента сигурен но в моделизма шаситата са по 2,5 мм дебели и дълги по 40/50 сантиметра дълги и се справят отлично , който се навие да прави нещо подобно ще скача в филма яко :wall: :wall: :wall: има много играчка за изработката на подобна обшивка
 

tzocho

Потребител
Нека не забравяме за основното в концепцията на АТ44 - достъпно, непретенциозно оръжие предназначено за развлекателна стрелба.
Експериментирането при него позволява много, ето защо започнах втория ми проект провокиран от идеята да пресъздам умален аналог ето на това:
WORLD'S FIRST .50 Cal - Removable Barrel with a FIXED HEAD SPACING
Single shot receiver with 5 shot magazine with an Effective range 3,000 yards.
This weapon shoots less than 1 MOA
and 1/2 MOA @ 1000 yards
3D50.jpg

023853173-big.jpg

breakdown50.jpg

023854045-big.jpg

Като визия го докарах, дори колеги трениращи снайперова стрелба с огнестрелни оръжия харесаха идеята като алтернативен вариант по ред причини.
Какво ви прави впечатление като погледнете и този всеизвестен събрат, отново в .50 кал.
M107_0.jpg


Цевта спрямо калибъра не е толкова дебелостенна, дори е оребрена надлъжо. Още не съм стрелял с тоя дзвер, много трудно го изкарват на разходка но от останалите с които съм пробвал мога да ви уверя в едно - усещането за поразяваща мощ е осезателно незабравимо.
Това, което исках да отбележа, е че при нито един модел няма вариант "опъване", "разпъване" и прочие гимнастики от подобен род при все, че вибрациите са мнооого по-големи.
Цевта на LONG-а излиза на цели 510мм. извън цевната кутия, а самата цевна кутия е паянтова и откъдето според мен е причината за този проблем.
Най-вероятно и това е причината да се забави появата на новия модел BT65, предполагам. Поставих тези въпроси и на колегата Hakan Hizli от турския форум, но той нещо не се е мяркал тук наскоро. Така, че продължаваме да търсим "златната среда" като за мен варианта си остава:
LG110_match_g.jpg
 
A

Anonymous

Гост
С карбонова тръба е новия валтер lg 400. Изглежда добре, а визията продава. Като се абстрахираме от глупостите обаче има логика тръбата да е едиственно стоманена. Когато пушката я нагрее слънце, цевта и тръбата, която е нанизана върху нея се разширяват. Ако са от еднакъв материал, всичко е наред. Ако са от различен, то тогава се разширяват по раличен начин и лепилото по между им по едно време просто изтърва. Мачовите пушки в този случай не са перфектния пример, понеже тях никога не ги пече слънце, с тях се стреля само на закрито, при еднаква температура.
Инъче или направи цевта дебела, или я скъси. А всъщност колко милиметра е диаметъра и в момента?
 

братушка

Редовен Потребител
Аз обличам цевите си в термосвиваем шлаух, няколко пласта.
Колко обира вибрации не знам, макар се надявам, че го прави. Но определено придава визия, пази от загряване на слънцето, драскотини и ръжда.

Тежести по цевта се слагат не за отежняване на самата цев, а за промяна на "фазите" на вибрации на цевта.
Много е важна "фазата" на вибрации точно в момента на "слизане" на кутшума от нарезите. Затова не цевта се слагат тежести, при това по няколко, че играят и с теглото им, и ги местят насам-натам докато експериментално не получат максималната точност.

Снимката със Щаера не е подходяща за нас защото той има друг чешит мерници - диоптрични.
Дори да се мести цевта - мерникът отпред се мести заедно с нея и куршумът отива там, където сочи цевта заедно с мерника.
При нас оптиката е закрепена за цевната кутия, цевта се мести, а мерникът си сочи как беше...
Затова хората, сложили оптика на матчовите пушки често имат ядове и почти винаги започват да преправят "окачването" на цевта. Връзката оптика-цевна кутия-цев трябва да е "монолитна" при нас и без значение за матчовите. И това е причината да разкарват осмиците, само объркват работата. Но тогава пък има опасност да се "кривне" цевта от невнимание. Но вие го знаете.
С две думи матчовите пушки са доста по-лесни от нашите.
 

ilko_dim

Потребител
Колега tzocho ,
От твоите постове и снимки ми става ясно , че си достатъчно кадърен и знаещ , за да направиш това , което трябва . Обаче ми се струва , че моят монтаж на цевта е най-близко до снимките ( №1 и №3) от твоя пост. А както писа - съвсем друг е въпроса за качествения матерял . При нас го няма , нито цевта е от супер качество , нито пък цевната кутия . Така, че трябва да се търси онова , което ни устройва.

Колега Ralfi , абе ние сме от един град , а не сме се виждали . Трябва да поправим тази грешка. Много ми е интересно твоите разработки , имаш толкова мнения :yes:. Твоите оръжия би трябвало да са много добри - ще ми се да ги видя .
Със здраве на всички . :cheers:
 

ilian

Потребител
http://youtu.be/qrcr-Xu2ia4
http://youtu.be/k5ZMPa3b0TM
А това е резултата от стрелбата с тежкото жсб ;) ;) ;)
http://youtu.be/DWvhZbiQLJM
Явно на жсб 1.03 му идва голяма скоростта и дава някой и друг флаер.
А да дистанцията е 90м,цевта е гола без нищо по нея ,сложил съм мушката за по добра визия само :yes:
Ако на някой му се виждат малко броя на изстрелите ,си е негов проблем :p,аз вече много рядко стрелям така от двуногата,целта ми е да свикна прав да стрелям така,защото това което искам да уцеля въобще не ще да ме чака да лягам или да сядам ,да меря с паралакси-маралакси и т.н. :lol: :lol: :lol:
 

traun

Потребител
та така.да питам.ако стрелям с по тежки съчми,да кажем 1.6 или 1.8гр рискувам ли да прее..а пушкалото?че заводски е доста силно.на Бонса кат го мерихме с един колега даде 310 м/с с 1.25гр при 200 бара и 260 м/с при 120 бара.да уточня че ми харесва така да стреля.има едни съчми на H&N 1.36гр и мисля да пробвам с тях обаче ако мина на по-тежки какво рискувам?става въпрос за пушкалото от подписа и снимката.
 

dilom08

Редовен Потребител
traun написа:
та така.да питам.ако стрелям с по тежки съчми,да кажем 1.6 или 1.8гр рискувам ли да прее..а пушкалото?че заводски е доста силно.на Бонса кат го мерихме с един колега даде 310 м/с с 1.25гр при 200 бара и 260 м/с при 120 бара.да уточня че ми харесва така да стреля.има едни съчми на H&N 1.36гр и мисля да пробвам с тях обаче ако мина на по-тежки какво рискувам?става въпрос за пушкалото от подписа и снимката.

Колега колко пъти стреля с тази скорост?
Да не би хроното да е прецакано или пък да стреля на огромен преразход и хроното да хваща капчици конденз.
 

traun

Потребител
ами не знам.първото мерене беше при втория изстрел след напомпване на цилиндъра.демек на 200 бара.и после си пуцах и кат дойде на 120 бара ми текна пак да мериме и показа въпросните 260м.аз си правя сметки в неделя да се кача на бонса че вече имам и саундмодератор и няма да стресирам.та ако някой има апаратче и бъде така любезен може да врътнем едно мерене.
 

TeXHo

Потребител
dilom08 написа:
traun написа:
та така.да питам.ако стрелям с по тежки съчми,да кажем 1.6 или 1.8гр рискувам ли да прее..а пушкалото?че заводски е доста силно.на Бонса кат го мерихме с един колега даде 310 м/с с 1.25гр при 200 бара и 260 м/с при 120 бара.да уточня че ми харесва така да стреля.има едни съчми на H&N 1.36гр и мисля да пробвам с тях обаче ако мина на по-тежки какво рискувам?става въпрос за пушкалото от подписа и снимката.

Колега колко пъти стреля с тази скорост?
Да не би хроното да е прецакано или пък да стреля на огромен преразход и хроното да хваща капчици конденз.

Мерихме с моя хроникс. Той като се сбърка и дава значително по-невероятни цифри. В случая просто пушката си пуска по много въздух - трещи като топ и колегата доста често беше на помпата.

traun написа:
ами не знам.първото мерене беше при втория изстрел след напомпване на цилиндъра.демек на 200 бара.и после си пуцах и кат дойде на 120 бара ми текна пак да мериме и показа въпросните 260м.аз си правя сметки в неделя да се кача на бонса че вече имам и саундмодератор и няма да стресирам.та ако някой има апаратче и бъде така любезен може да врътнем едно мерене.

Хвала за модератора! В събота ще има състезание, така че по-скоро заповядай там.
 

traun

Потребител
аз ша заповядам ма няма да стрелям че ша ви потроша мишените. ;) ;) ;).само ша ви се радвам.
ма иначе на село кат пуцам и кат гледам как дупчи кат бормашина и направо се нааквам от кеф.
 

st_beer

Редовен Потребител
ilko_dim написа:
Поне за мен при 120 бара скоростта би трябвало да е повече от тази при 200 бара :eek: :cheers:

При теб е така защото предполагам ти е сменена пружината на БК с доста по зла от оригиналната и е нормално когато налягането е високо скоростта да е по ниска от колкото примерно в 150 бара . Когато пушката е в суров вид (заводски не тунингована) обикновено започва с голяма скорост както е при колегата и започва спадане при всеки следващ изстрел като ще задържи евентуално и изстрели в плато.
Предполагам като постреля малко по мишени сам ще се убеди колегата че така без да я пипне ще тренира доста на помпата и резултата на мишените няма да е това което може пушката когато се пипне малко тук там.
Хатсана е прекрасна пушка и подлежи на много тунинг и много лесно може да се направи най елементарния смяна на пружината на БК , полиране и омекотяване на спусъка при което пушката става много добре.
 
Нагоре