Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

zero

Новодошъл
Каво очаквате от Хатсанските пушки , за 800 лева искате пушка за 8000 лева .
Една примерна цена :
https://www.cihanav.com/kategori/daystate

И цените на Хатсан :
https://www.cihanav.com/kategori/hatsan

Има десткратна разлика , бъдете малко по справедливи .
А хора с високи изисквания има готови пушки с висок стандарт .
Според мен Хатсан не иска да пробива на пазара на висок клас ,
при ниския клас все нещо трябва да се икономисва за да печели .
Aгнешка пържола обезкостена печна на дъбова жар ама на цена 1 лев килограма .

Извинете за спама .
 

Todorov

Потребител
Нищо му няма на хасана , иска малко баене и това е.
Имам 2 въпроса към по опитните (аз го имам от 2-3месеца - Флашпъп 5.5 ) :

1. Въпрос.
В момента имам 30-35 изстрела от 265-275-265 с JSB 1.03гр. Искам максимално за възможностите на пушката да изправя траекторията и ако може да запазя броя изстрели , но съм в дилема ... дали да си купя H&N baracuda , JSB 1.17гр. или JSB Express ???
С по тежките (първите два вида) ще запази енергията на по далечна дистанция , би трябвало да падне разхода на въздух ако леко спадне скоростта на около 250м/с.
С вторите по-леките JSB express 0.93гр. ще вдигне скороста , но не знам дали няма да спадне броя изстрели заради теглото ?
Дали по-леките експрес ще губят по-бързо енергия и от там да стане гърбава траекторията ? Как се представят на далечни дистанции ?

2. Въпрос.
Така както не чистя цевта , нямам нужда и не ми се иска. Няма ли опасност да ръждяса след време ? Може би наслоеното олово я предпазва , но все пак ?

Малко дълго стана , дано не ви отегчи и откаже от отговори.

Една група на открито на 30м. от преди малко , с двунога на перваза на прозореца отзад прикладена на рамо 9мм. × 6мм.
Личи си че мърдам по хоризонтала и вината е моя. Пушката може дупка в дупка без човешки фактор (лично мнение).

20200529_185502.jpg
 

lynx

Редовен Потребител
Първо изпробвай лично тези модели чашки, които си набелязал.
Може да се окаже, че с тях пушката не стреля добре.
Съветвам те да ползуваш най-точните за твоята пушка чашки, като остатъчната енергия ти е малъкия проблем ако не уцелваш.
Може да си купиш кутия с тампони за почистване на цеви и всеки път, когато привършиш стрелбите да пускаш профилактично по 2-3 броя през цевта.
(има ги в повечето магазини за въздушно оръжие)
https://www.bularms.com/index.php/c...ne-na-tzevta-22-kal-vfg-66796-detail?Itemid=0
 

Todorov

Потребител
И това го има , да не се окаже накрая че първата ми преценка за избор на чашки е била най-вярна. Пробвах я с FTT 0.95гр. но е по-зле и имат повече пропадане въпреки теглото от JSB 1.03гр.
Абе щеше ми се да знам поне накъде да тръгна , нагоре в грамовете или надолу. Че като поръчвам с куриер поне да са повече кутии.

Пп: Забравих , в групата са 7 изстрела. Не че има значение.
 

lynx

Редовен Потребител
За тази дистанция групата е много добра, въпреки че бих те посъветвал да направиш проби и на 50 метра.
Така ще добиеш по-реална представа за пушката и това на какво е способна.
Някои пушки до 35-40 метра са идеални и нагоре разсейват, което не е добре.
Обикновено когато някой си купи нова пушка, първата работа е да пробва няколко вида чашки за да види кое ще се хареса на цевта.
 

Todorov

Потребител
На 50м. съм сложил в темата за Flash pcp. Ако издебна момент да съм "сам вкъщи" и да няма вятър ще пострелям пак защото , за да имам 50м. стрелям по диагонал на двора ...

Днес пробвах един кумин висок около 1м. на изоставена казарма на дистанция120м. и не можах да го уцеля нито веднъж от 5 опита , но чашките се чуваха че удрят по керемидите което значи че пропадането е огромно. Дори се вижда параболата на чашката в полет.
За това се загледах по чашки които биха дали по права траектория.
 

jony

Потребител
Напьлно пдкрепям мнението на колегата Iynx, но само с подбор на чашки можеш да постигнеш по- прецизна стрелба ,но едва ли ще изправиш достатьчно траекторията, само един пример, флоберов патрон и то от серията HS с начална скорост около 360м/сек при идеална настройка на 50м на 100м има пропадане от около 20см,така че на колегата Todorov ще му трябва повече мощност ако иска да стреля на по-големи дистанции с малко по-изправена траектория.
 

Todorov

Потребител
Никак не си поставям нереалистични цели. 120м. е далеч от разумния компромис за това компромисно пушле :)
Просто се очудих какво голямо пропадане има този проектил на тази дистанция. Нарочно не стрелях на дотове. Предполагам че срива се получава някъде след 80м.
Смятам да заложа на по-тежкото JSB и да намаля броя изстрели за сметка на скороста. Знам си , че накрая ще стигна до резервуар от BT65.
 

lynx

Редовен Потребител
Ако ще стреляш на по-далечни дистанции, май нямаш голям избор и ще се наложи да качиш скоростта поне с 15-20 м/сек.
Естествено, броят на изстрелите ще спадне драстично и ако е възможно да качиш на пушката по-голям резервоар ще е добре.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС

Todorov

Потребител
Ако ще стреляш на по-далечни дистанции, май нямаш голям избор и ще се наложи да качиш скоростта поне с 15-20 м/сек.
Естествено, броят на изстрелите ще спадне драстично и ако е възможно да качиш на пушката по-голям резервоар ще е добре.

Резевоар от BT65 пасва , само развивам неговия клапан и завивам този на флашпъпа.
Спира ме само това че не знам от кой модел пцп на Хатсан ще пасне цев. Ще сваля присъединителните размери на цевта към цевната кутия и ще попитам тук.
С по-дълга цев ще вдигне и скороста ...

Кифа , благодаря ще пробвам дано не е мн. сложно.
 
Последна промяна:

glavanov55

Редовен Потребител
Истина е че нищо им няма на хтсаните могат да се накарат да уцелват мишените но накарващия трябва да
има има поне едно инж. пред името си или поне среден техник завършил престижен техникум и поне малък
стругаро-фрезистки цех и доста нерви щото по лесно се прави ново откколкото да оправяш издънките на
безотговорен бачкатор. Сигурен съм че със същите части при завишен контрол на качеството без 1 лира повече
вложения оръжията им ще са много по уцелващи и продаваеми.
 

Todorov

Потребител
За тази дистанция групата е много добра, въпреки че бих те посъветвал да направиш проби и на 50 метра.
Така ще добиеш по-реална представа за пушката и това на какво е способна.
Някои пушки до 35-40 метра са идеални и нагоре разсейват, което не е добре.
Обикновено когато някой си купи нова пушка, първата работа е да пробва няколко вида чашки за да види кое ще се хареса на цевта.

Днес пробвах Баракуда Мач и ЖСБ 1.17.
Баракудата въпреки надеждите вдъхнати от американски аиргънъри - пълна скръб. На фона на JSB дори вида им ми идва леко недодялан , да не кажа зле оформен.
То и пушлето не може да ги засили повече от 270 , но я пробвах на различни настройки и серии скорости от 230 до 270 просто дава отриви. Според мен има чашки с доста под или над обявеното тегло(или размери) в кутийката. Досетих се след като видях etamin че ги продава неговите , но викам чакай да пробвам.
С JSB 1.17 след няколко истрела за омазване на цевта след баракудата нещата си дойдоха на място. На 30м. С 270-280м/с въпреки силния вятър на пориви направи няколко добри групи като с JSB 1.03 при тихо. Следват проби на 50 и 80м. Определил съм лимит на пушлето от 600лв. - 70м. което за моите изисквания и потребности е предостатъчно.

Реших да щракна с какво "натъпках" шрауда , шайби и пвц тръбичка от железарията на цена под 2лв. и парче от стар комарник . Гумената шайба е за обиране на "допуските" :) Получиха се 8 камери , до 45 джаула на открито се чува само клапана и попадението , НО се чудя дали няма да даде още по-добри резултати с по малко на брой но по-големи по обем камери как мислите ???
 

Attachments

  • 15913909445891490899973.jpg
    15913909445891490899973.jpg
    338.5 KB · Прегледи: 80
  • 1591390990209-1633947480.jpg
    1591390990209-1633947480.jpg
    215.8 KB · Прегледи: 78
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
В общият случай, при модераторите първата камера е 2-3 пъти по-голяма от останалите и после са малките.
Но при положение, че при теб се чува само удара по клапана, значи си успял да я удушиш успешно.
По-важното е модератора да не ти отваря групите.
За да го установиш, ще ти е нужно безветрие и проби на поне петдесетина метра "със и без" модератор.
Веднага ще откриеш разликите и ще се ориентираш дали всичко е наред.
 

Todorov

Потребител
В общият случай, при модераторите първата камера е 2-3 пъти по-голяма от останалите и после са малките....
В момента е така - първата камера е двойно по-дълга от останалите (но е 4см.)...
Понеже започнах с баракудата помислих , че закача в някоя шайба. Изсипах катантиите на шрауда , но нищо не се промени.
При JSB не се наложи да вадя нищо...
Шайбите , макар и от една кутия го подбирах с шублер и влизат с много малка хлабина . Бях на косъм да поръчам Хатсански "оригинален модер и да махам шрауда, попълних данните и остана само "порвърди" но опъната цев и липста на загуба на прострелка след подмятане в колата ме накараха да дам шанс на шрауда. Пък и не знам какво(като елементи) има в оригиналния Хатсански модер , да не са пак ролки за коса ?
 
Последна промяна:

sts1969

Редовен Потребител
В момента е така - първата камера е двойно по-дълга от останалите (но е 4см.)...
Пробвай половината от общият обем да го оставиш за първа камера (тя е най-важната), другата половина запълни с малки камери колкото излязат.
 

Todorov

Потребител
2020-06-09-12-01-56-630.jpg 2020-06-09-12-02-12-748.jpg 2020-06-09-12-02-24-864.jpg 2020-06-09-12-02-39-375.jpg 2020-06-09-12-02-51-089.jpg
Днес пробвах JSB RS 5.52. 0.87гр. Най-сетне нещо което флашпъпчето без много зор засили с 300м/с. Групите обаче на тази скорост са плачевни - 4см. на 30м. :)
 

undertaker

Редовен Потребител
Здравейте,
Имам един проблем с хатсан ат 44,който не съм срещал тук в темата.
Та глася си скорост от пружината на ударника(прижината си е оригиналната) примерно 270м/с.Почвам да си стрелям има си известно плато държи скорост няма някакви пикове всичко нормално.Пълня пак резервоара и пак всичко наред.
Обаче изстрелвам някъде около половин кутия чашки,меря скорост и гледам 255 м/с.(Налягането с което започвам все си е около 190 бара.)
Развивам един оборот пружината на ударника(горе- долу) и си връщам скоростта.Обаче след половин кутия чашки пак така.Първо си помислих че някой уплътнение и затова продължавам да си стрелям и все така.Половин кутия чашки 12 до 15 м/с на долу.Врътвам един оборот връщам си скоростта и после пак така може би 9- 10 пъти.Възможно ли е болта на ударника да се самозавива при стрелба и ако е така ,оправя ли се или трябва да се сменя пружината,ако тя играе роля в случая,защото чета,че доста хора ги сменят с по-корави и по -къси.Може проблема да е друг,но аз не се сещам.
Ако може някой да даде идея по въпроса?
 

apapazov

Редовен Потребител
Най вероятно се развива болта натягащ пружината на удърника. Можеш да пробваш да полираш краищата на пружината с шкурка 1000/2000. Сложи и тънка шайба между пружината и болта на удърника. Също полирана. И накрая навий малко тефлонова лента на болта който натяга пружината.
 
Нагоре