Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

братушка

Редовен Потребител
При еднакви дадености, както аз съм провеждал експеримента, налягането в обема след клапана при .25 пада по-рязко от това при .22. От там води и до това, по-бързо да се затваря клапана(разликите естествено са в мили секунди) и затова постъпва и по-малко количество въздух(демек пада разхода). Това не съм го оспорвал.
И когато проектила е на изхода на цевта, просто е усвоил по-малко енергия от "потока" както го наричаш, да кажем.
Най сетне :)
Почнахме да мислим "за динамиката". Когато е толкова трудно да се прецени това пресловуто "налягане".

Това за по-бързото затваряне на клапана може и да се дискутира. Разликата има само когато се стреля със съвсем празна цев. Когато има куршум има и отразена вълна. И величината на тази отразена вълна практически не зависи от калибъра и маса на куршума. Връща се все едно неподвижна стена удари. И на затваряне на клапана влияе еднакво при всички калибри и маси.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Ама ти четеш ли изобщо какво пиша аз?
Лично аз толкова пъти твърдя точно обратното: налягане действа еднакво във всички посоки.
Ти сега обръщаш моите думи точно наопаки и пак на мен приписваш.

Аз просто добавям: в ситуации, когато НЕ действа равномермо във всички посоки (а такива ситуации в РСР при изстрел на всяка крачка) НЕ бива да се нарича "налягане".

Просто отговори с една дума на въпрос: "налягане" "в полата" и "в дотиквача" при изстрел еднакво ли е?


Ти си голям демагог, Миша! Нали уж "налягане" беше имагинерно нещо си там!?
"налягане действа еднакво във всички посоки" и ..."в ситуации, когато НЕ действа равномермо във всички посокии"

Дай по-точно, кое е вярното, че накрая няма да знам, като ме изпитваш кой е верния отговор! И за последно да ми каже с "да" или "не", дали мога да използвам термина "налягане" или да го заменям с термина "поток на топченца" на изпита или не!?
Благодаря ти за отговора предварително. Спирам да пиша, че трябва да уча за поне "3".
 

братушка

Редовен Потребител
При по големия обем от калибъра се получава по ниско налягане при клапана от там той става по пъргав и затваря по бързо
затова порцията въздъх не е еднаква
Дасе има в предвид!

Беше писано някъде
Теория е правилна само когато обяснява ВСИЧКИ ситуации. Ако се появява ситуация, която не се обяснява с теория - тази теория е за смет.

Когато ще обясните защо една пушка с различни газове има различна скорост ще говорим пак.
Поне приказки за налягане не го обясняват.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Пак плямпаш. Клапана се затваря заради разликите в силите действащи му от двете страни. А наистина те са няколко, но основните са тези на налягането зад него и пружината му - срещу само налягането пред него (формирано от колкото и каквито искаш компоненти).
И никога не съм "бягал" от динамиката....
Винаги съм твърдял, че има системи от уравнения, точно заради динамичните процеси.
Спора ми с теб беше, че ти се опитваш да насадиш "мнение" че основна величина като налягането, участваща в почти всички процеси били те статични или динамични, за теб не съществува.
 

братушка

Редовен Потребител
Издърпваш зареждащия лост назад с цел да заредиш УСМ. Поставяш проектил в цевта. Натискаш УСМ с пръст, за да усвободиш ударника.
Пак мислене в статика. Има ефект, но до истинска причина не мислим да се докопваме.
Има начален импулс. Има и сформиран след импулса поток в ограничено пространство.
 

братушка

Редовен Потребител
А наистина те са няколко, но основните са тези на налягането зад него и пружината му - срещу само налягането пред него
И ти явно трябва първо да отговориш на въпроса за налягане в пола и дотиквача....
Пак се върнахме на статика :(
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Оффф, то наистина си дъвче едно и също и не не вдява...
С колкото искаш динамични или статични формули ги смятай, каквито и да са вихри, потоци, отпред, отзад. В крайна сметка, клапана се затваря заради разликата на силите действащи пред и зад него. А те са породени от НАЛЯГАНИЯТА на флуида пред и зад него. Дори и да разгледаш клапан без пружина. Затваря се от разлика в силите/наляганията.
 

братушка

Редовен Потребител
А те са породени от НАЛЯГАНИЯТА на флуида пред и зад него.
Ще заменя с думата "въздействия" щото има и ударни въздествия (не от ударника, от газове). Освен ако не въведете понятие от типа на "ударно налягане" де :)

Дори и да разгледаш клапан без пружина. Затваря се от разлика в силите/наляганията.
Нали писах: получавах ситуации, когато клапанът не се затваряше дори с пружина. Истина е. Обясни ми защо?

Впрочем да приключвам. Опонентите ми са едни и същи 3 човека. С тях вече от години е така и може да прожължим вечно :) Налягането е всичко щом има манометър :)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
1.Ще заменя с думата "въздействия" щото има и ударни въздествия (не от ударника, от газове). Освен ако не въведете понятие от типа на "ударно налягане" де

2.Нали писах: получавах ситуации, когато клапанът не се затваряше дори с пружина. Истина е. Обясни ми защо?
1. Аз не ползвам "въздействия", цял свят му казва сили.
И пак ти казвам, който и каквото и да ги е породило - затваря се или не се затваря, заради разликата между тях.

2. Защото си постигнал ситуация, когато клапана ти "застива" отворен, пак заради разликите в наляганията от двете му страни. А с липсата или със слаба пружина, се получава и изместване от оста и частично заклинване на щока, в резултат пак на сили породени от наляганията.
 
Последна промяна:

Gadnqra

Редовен Потребител
Хахахахаха. Страхотен цирк. Миша, много от нещата ти се разминават. За мен Пеко и Божо са прави, но не искам да изпадам в спорове. Не е нужно никой нищо да доказва. Не съм казал и, че скоростта, постигната от Анди не е вярна. Казах, че е желателно, ако иска да убеди колегите, да сравни и с по-читав хронограф. Не казах защо, но сега ще кажа - правил съм над 15 такива Галатиани. 4 бяха в 6,35. Галатианът е с монолитна цевна кутия, също като Херкулеса. Също, като на Херкулеса, трансферпортът е пробит през паразитен отвор, най-отдолу на цевната кутия. Само, че при Херкулеса, този отвор е 7 мм и през него вкарвам свредел 6,8 мм и така разширявам трансферпорта. При Галатиана, този паразитен отвор е 5 мм. Вариантите са 2: Единият вариант е да се вкара през отвора 4,8 мм свредел и това да е лимитът на разпробиване на трансферпорта. При този вариант, няма как да се постигне тази мощност и плато на въздух. При втория вариант, трябва паразитният отвор да се разпробие на 6 мм и от там вече да се обработи трансферпортът с 5,8 мм. Разширява се и отворът на гърловината на клапана. Пружината на клапана се сменя с по-твърда и се прави нова бронзова тапа на клапанното тяло. Така постигнах 300 м/с, които отново бяха проблем, защото изстрелите в плато бяха 8-10. Може да се намали и сечението на клапана с 1 мм, но тогава платото отива във високите налягания и затова не го намалявам. Проблем при тези пушки е и малката за 6,35 пружина на ударника и малкото място за нея - трудно се сменя с по-корава и дебела и това е свързано с допълнителни интервенции. Затова се поинтересувах, с кой от двата варианта е направена пушката да вади тези скорости и дали са мерени и с друг хронограф. Това, което аз съм постигал при тези пушки е на въздух и по никакъв начин не твърдя, че резултатите на Анди не са верни. Просто дадох съвет да ги свери и с друго хроно, различно от тръбното, защото видях, че има колеги, които се съмняват. За мен техните съмнения са основателни, понеже с публикуваните резултати, Галатианът се изравнява с Херкулес. Не искам да си казвам личното мнение, преди да видя и втори хронограф, какво ще покаже, но това са 2 много различни пушки. Херкулесът е с много по-големи проходни отвори, по-голям и по-тежък клапан, работи на 250 бара, по-тежък и голям ударник, много по-голяма и корава пружина на ударника, по-голяма гърловина на клапана и т.н. Скоростта, публикувана от Анди е постижима, но броят изстрели в плато, с резервоар, по-малък от 250 сс, с тази скорост от 308/315 м/с с jsb 2,2 гр ..... Възможно е да е станала грешка. Възможно е и скоростите да са реални. Анди, ако имаш желание, събери се с някой с хронограф от Пловдивската група и измерете отново пушката. Така всички ще знаем, че постижението е реално. Освен това, за теб тръбният хронограф може да е много верен, но точно такъв хронограф, лично пред мен е давал най-много грешки и то в много случаи и комбинации - неправилно поставяне, близко поставяне, мощна пушка, пушка с преразход, зацапани датчици и т.н. На клипа, качен от теб, никъде не се вижда, на какво разстояние от цевта е поставен хронографът. И на други, колеги данните им изглеждаха достоверни-имаха вървящи нагоре стойности, плато и намаляващи стойности. Когато сравниха резултатите с други хронографи, показанията се разминаваха. Знам за 3 такива колеги, ако искат да се включат. Други също многократно са споделяли за грешки и затова спрях да вярвам на 100% на този тип хронографи. Пак повтарям не искам никого да обидя, или омаловажа трудът му, просто при невероятни или труднопостижими резултати, подхождам с недоверие дори към себе си. Ще се радвам този резултат да се докаже, а Анди да подкрепи твърденията си, като публикува, какво е включвал тунингът на пушката и да качи снимки, защото именно това е полезно за колегите и за форума.
 
Последна промяна:

glavanov55

Редовен Потребител
Голям трапер е този Асан. Залага невъобразими капани и като се оттървеш от единия попадаш в друг.
Спънах със 2 винта предната част на ц.к и търся резултат.Да ама не Пушката на двунога потпряна и здраво държана.
резултат- пръскачка за лозе. Освобождавам осмицата и около цилиндъра и при сглобка забелязвам че цилиндъра стегнат
пък се клати . Преди не се клатеше щото осмицата го сцепяваше.
забелязах още че бронзовото тяло на което се завива цилиндъра вири от стоманеното тяло с 2,5 десети аък то горкото
бронзово тяло не набито в стоманеното а само стегнато с долния болт гайка /дето лови приклада/ и моите две 4 мм бинт
чета ноито трябва да понесат рамото и тежеста на цилиндъра.Лечение на капан 1- Премахване на вирещите 2,5десети
бронз за да може след затягане стоманеното тяло и цилиндъра да станат едно стабилно и непоклатимо тяло.
Премахване на средната част на осмицата щото въпреки растоянието от 1 мм м/у цевта и осмицата пр иупор на двунога
акания мек приклад натиска нагоре осмицата съответно цевта и колкото по натискаш на двуногата става по весело.
Резултата Дупка в дупка.Сега ми писна да човъркам но следващия път като я пазглобя ще залепя това тъпо бронзче
с лепило за лагери и тогава асан да го д.......а За сега чао и поздрави от дядо Данчо!!!!
 
Последна промяна:

Svetoslav

Потребител
Имам мои хронографи от 2006 год. За това време съм сменил по спомен 5 или 6 рогати . И винаги съм вярвал повече на тръбните , защото знам как се ползват . Сега имам мой 2 тръбни и 2 рогати . И може би съм единствения тук , който ползва активно и Лаб , и Магнито . И постоянно ги засичам и сверявам . Това тръбно е леко модернизирано и оптимизирано за колеми калибри и мощности , да мери всичко въздушно до 9 мм включително . И на него вярвам ( особено за ВО) повече от на рогатите ми , и много повече отколкото на разните му там китайски и чешки кулички и пирамидки .Дори при сравненията с Магнитото и Лаба показа няколко метра по малко . Същото това хроно (монтирано по този начин) седмица преди това измери същата пушка на въздух 270 мс , и продавача попита дали не мери по малко , защото тои я мерил 295 мс .
А сега де : единия казва мери по малко , другия казва мери повече ?!?!
И после същото хроно мереше същата пушка на метан при настройването и . И при различните конфигурации мереше логични промени на скоростта от 285 до 316 мс с 2,2гр когато я засилвах или отслабвах . И на първия клип се вижда как когато е пълна почва от 280 мс - значи тогава мери точно , а после точно като влезе в плато изведнъж почва да показва повече ? И накрая като излиза от плато става магия и пак почва да мери вярно ?
пп. Жокер има в третото клипче от този ден.




Мислех че на въздух си я мерил , а не на метан със метана нямам никакъв опит ИЗВИНЯВАИ .
 

glavanov55

Редовен Потребител
Момци отново ми се дочовърка в бт 65/25 и ето какво се получи:
въздух,баракуда h/n2,1
1 274,7 205 бара
2 277,7
3 279.3
4 279,3
5 279,3
6 279,3
7 279,3
8 283,2
9 280,1
10 279,3
11 283,2
12 280.8
13 279,3
14 278,5
15 280,8
16 277,0
17 277,0
18 276,2 150 бар
19 274,7
На всички човъркащи поздрави и специално с ПРАЗНИКОМ на Братушка!!!!
 
Последна промяна:

De_Marco

Редовен Потребител
Виждали/пипали ли сте новата Хатсан Хидра? Много блазнеща идея за два (три) калибъра, визия, дървения и цена! Карантията на някой от съществуващите модели ли е или нова? Няма ли загуби на въздух при тези подвижни елементи?
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Цевната кутия е различна. Имам чувството, че няма да е много стабилна горната част, а дори мърдане с половин десета ще се отразява на точността. Загуби на въздух не би трябвало да има, ако са правилно направени отворите и ако са поставени о-пръстени, където трябва.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
-Зацепване на цялата цев, кутия и оптика отгоре и само с един крив шип и един болт???
-165 кубиков стоманен цилиндър на 200 бара???
-три цеви + 3 оптики, за да си мулти, и пак ще си в постоянна прострелка... ???
-бих ли си причинил това???
Въпросителни, само по снимка...
Нека колеги с други пушки и сменяеми цеви кажат, освен в началото(когато любопитството е надделявало), кога и колко често сменят и ползват другите цеви? След известно време се "кротваш" на един калибър, като ти писне само да бъзикаш и прострелваш.....
 
Последна промяна:

glavanov55

Редовен Потребител
-Зацепване на цялата цев, кутия и оптика отгоре и само с един крив шип и един болт???
-165 кубиков стоманен цилиндър на 200 бара???
-три цеви + 3 оптики, за да си мулти, и пак ще си във постоянна прострелка... ???
-бих ли си причинил това???
Въпросителни, само по снимка...
Нека колеги с други пушки и сменяеми цеви кажат, освен в началото(когато любопитството е надделявало), кога и колко често сменят и ползват другите цеви? След известно време се "кротваш" на един калибър, като ти писне само да бъзикаш и прострелваш.....
Не знам дали забелязвате точно под канала за пълнителя един издатък под формата на кубче който влиза в стоманеното
тало и при достатъчно плътна сглобка би осугурил и странична устойчивост. Като дойдат ще видим
дали отново са икономисали от 200 гр. AL и са забогатели от икономия.
 
Последна промяна:
Нагоре