HATSAN - всички модели пружинни пушки на фирмата.

t.marev

Редовен Потребител
Колеги,аз ли съм тъп или не мога да разбера. Оръжията са създадени за лов и за спортни цели! :cheers:
Бате Ники, успокой се! Нито си тъп и всичка разбираш, само нЕкои неща ти убягват....Дано имаш търпение да прочетеш текста до края - знаеш, аз пиша малко дългичко, щото съм израсъл в арменската махала.
Оръжията са създадени за много неща: Да завладееш съседната държава, да обереш банка, да сплашиш тъщата...Да и за лов, както и за спортни цели. Въздушните оръжия са създадени да заместят или имитират "истинските". В този смисъл, всяка стрелба за забавление е един вид имитация на "истинска" стрелба. Спортната стрелба, не прави изключение, доколкото тя също е стрелба за забавление. Различното при нея е че тя минава и за тренировъчна - тоест подобряваме уменията си до съвършенство, та утре ако се наложи, да свалим противника на половин километър или ако е по-наблизо, да уцелим лявото горно джобче на униформата му. Другата разлика е, че при спортната стрелба, уменията постоянно се сравняват, тоест там има състезателен елемент.
Дали ще трошиш стъкларии или ще дупчиш мишени, целта е една и съща - да се забавляваш като имитираш "истинска" стрелба или се подготвяш за нея. Само инструментите са различни. Няма смисъл да се сравняват или да се преправят, за да минат в другата група. Нито Хасан-а ще почне да цели като Хайнела, нито Хайнела ще троши като Хасан-а!
Разбира се че е по-добре да се вземе по-добра пушка - по-добре конструирана, по-добре изработена, с по-качествени материали.....Това всеки го знае, въпросът опира до възможност и до целесъобразност. Трябва обаче да се разбере, че пушките си имат и определено предназначение. Това обстоятелство или не се знае или /по-често/ се подценява и омаловажава. Затова и често се случва тук във форума, стари и опитни стрелци да се изказват негативно за някои популярни марки и модели пушки. За съжаление, някои от тях още не са разбрали, че пушките с които са започнали /защото толкова са им били възможностите/ не са предназначени за стрелбата към която те са се насочили и разочарованието им от тях, се дължи именно на този неподходящ избор.
Животът се състои от поредица от избори. Способността да правиш избор е умение което се развива трудно и за което се плаща скъпо.....Мани, мани!
Разочарование от неподходящ избор има на само при пушките...или пистолетите! Достатъчно е да се огледаме около нас, да погледнем нещата които ни заобикалят......Нима всеки е облечен както иска, работи това което иска, нима всеки кара кола каквато иска, живее където иска или е женен за жена, която иска?!
Да, за хобито се правят големи компромиси с другите неща. Това е малка компенсация за другите ни несполучливи избори.
Иначе си прав - може да не е най-скъпото или най-хубавото, но в никой случай боклук.
Бате Ники, радвам се че си поприказвахме!
Благодаря за търпението, бъди жив и здрав!
 

t.marev

Редовен Потребител
Тези откровения в техническата тема ли им е мястото?
Защо не?! В тази техническа тема коментирахме достойнствата и недостатъците на Хасан 125 и начини за подобрения по пушката . Отгърни на предната страница и ще се убедиш сам. А в тези "откровения" се съдържат аргументи, защо да изберем Хасан 125 или да не го изберем. Мисля че са полезни за всички настоящи и бъдещи собственици на този модел. Те могат да предпазят някой от погрешна покупка или да предотвратят прекомерни очаквания. Техническите теми не включват само грамове, метри в секунда и джаули. Преди де се стигне до тях, е добре да се познават някои принципи.

П.П. Ако модераторите преценят, че мнението ми не е достатъчно техническо, нямам нищо против, да го преместят където преценят или да го изтрият.
 

Ringo67

Новодошъл
Дали някой има информация за китайски въздушни пушки марка StoegerSX40 и дали е закупил такава .И може ли от някъде да се поръча такава пушка.В Руски сайтове я рекламират .
 

lynx

Редовен Потребител
Америчка е компанията, но въздухарките не са им основна дейност.
А къде ли ги сглобяват, може само да гадаем. Най-вероятно са чайна майна.
 

De_Marco

Редовен Потребител
Имам ловна пушка от тази марка, турски са, въпреки че марката е американска уж. Не знам чие копие е този модел, ловната ми е копие на М2 на италианското Бенели, помня че и Хатсан имаха сходен ( 150 Торнадо, ако не се бъркам ).
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
За RX или SX е въпроса?SX май няма,ако е RX братушките хвалят много пластмасовият приклад,много добро качество,но системата на зареждане изисква прецизност,която китайците не прилагат поне при по-стария модел с дървен приклад(този е от 2022).Системата е заимствана от Гамо-(модел преди CFX) при която "леглото" на чашката изкача,нещо като при HW57.Пушката се произвежда в Китай за бранда,същите китайци май правят и разните Кросмани и Бенджамин и...щом е за хамериканския пазар може и да става,ма за какво ти е на баир лозе...CFX на Гамо- май е по-добре,поне части имаш,даже тук се продаваше един в 4,5мм
 

pen1

Новодошъл
Здравейте, на хатсан аиртак 24 джаула, може ли да се постави пружина от хатсан 125, който е 42 джаула ?
 

Hidden

Редовен Потребител
Колегата има предвид следното: пружината за 125цата е твърде голяма за еъртакта. Ако я срежеш ще може да се монтира. Няма смисъл да поставяш пружина на еъртакт от 125 тъй като пушката няма да функционира правилно. Възможно е да се повиши енергията й, но още по-веротно е да се счупи, да не може да зареди и т.н. Пружина от друга пушка се монтира, ако не можеш да намериш оригинална, ако новата е по-качествена, но почти винаги след рязане с цел напасване.
Най-удачният начин за повишаване на силата чрез промени в пружината е, чрез монтирането на две пружини с равна дължина, влизащи една в друга и с противоположна посока на спиралата. Но не мисля, че еъртакта ще стигне 125цата по енергия така.
Ако не си ме разбрал - разгледай снимките тук:
 
Последна промяна:

pen1

Новодошъл
Колегата има предвид следното: пружината за 125цата е твърде голяма за еъртакта. Ако я срежеш ще може да се монтира. Няма смисъл да поставяш пружина на еъртакт от 125 тъй като пушката няма да функционира правилно. Възможно е да се повиши енергията й, но още по-веротно е да се счупи, да не може да зареди и т.н. Пружина от друга пушка се монтира, ако не можеш да намериш оригинална, ако новата е по-качествена, но почти винаги след рязане с цел напасване.
Най-удачният начин за повишаване на силата чрез промени в пружината е, чрез монтирането на две пружини с равна дължина, влизащи една в друга и с противоположна посока на спиралата. Но не мисля, че еъртакта ще стигне 125цата по енергия така.
Ако не си ме разбрал - разгледай снимките тук:
 

pen1

Новодошъл
Нека във връзка с казаното по-горе да изкажа и моето задоволство от Хатсана който имам.Нека не звучи пресилено,но с всеки изминал ден, все повече я харесвам тази пушка.И ако се случи някой ден да стрелям с друга марка,след това ми става още по-скъпа.Супер точна ,супер мощна ,супер унущожителна.За пружинна пушка е каймака.Спусъка перфектно мек и мазен.Днес пак и се накефих.Невероятна е.Който има малко технически позннания и с малко съвети от колегите,за малко пари може да си спретне страхотна пушка. :cheers:
Каква ти е пушката
 

pen1

Новодошъл
Колегата има предвид следното: пружината за 125цата е твърде голяма за еъртакта. Ако я срежеш ще може да се монтира. Няма смисъл да поставяш пружина на еъртакт от 125 тъй като пушката няма да функционира правилно. Възможно е да се повиши енергията й, но още по-веротно е да се счупи, да не може да зареди и т.н. Пружина от друга пушка се монтира, ако не можеш да намериш оригинална, ако новата е по-качествена, но почти винаги след рязане с цел напасване.
Най-удачният начин за повишаване на силата чрез промени в пружината е, чрез монтирането на две пружини с равна дължина, влизащи една в друга и с противоположна посока на спиралата. Но не мисля, че еъртакта ще стигне 125цата по енергия така.
Ако не си ме разбрал - разгледай снимките тук:
Защо е по надеждно две слаби пружини вместо една силна, имаш ли идея ?
 

Marto.

Потребител
Здравейте.Днес се захванах да заменям телената пружина на hatsan 125 със газово бутало vortex което пристигна от магазина.Това на което не бях обърнал внимание е,че тази която съм човъркал преди години е била модел Quatro а тази с която сега се боря не е.Модела и явно е от първите.Някой от частите не пасват.Тапата която пристигна в комплект с буталото има два отвора които обаче са доста по тесни от отвора на пушката и от самият щифт,явно трябва да се разпробият и разширят,но реших да попитам дали някой не се е сблъсквал със същите проблеми.Буталото и тапата имат еднаккви изрезки,но не се захващат едно с друго.Според мен тапата просто притиска самото бутало без да се захваща за него,а самото то не би ли трябвало да бъде захванато също със щифт към пушката.Надявам се някой който е преминал през това да даде някой съвет.
 

Attachments

  • 20221122_164843.jpg
    20221122_164843.jpg
    60.4 KB · Прегледи: 41
  • 20221122_164853.jpg
    20221122_164853.jpg
    83.3 KB · Прегледи: 41
  • 20221122_164908.jpg
    20221122_164908.jpg
    106.7 KB · Прегледи: 41

tamiestef

Потребител
Буталото е свободно в цилиндъра,както телената пружина.Тапата е фиксирана с щифт към цилиндъра(един или два) и не позволява на газовото да ти спре в лицето.
Добре е да знаеш какво точно правиш.
 
Нагоре