HATSAN - всички модели пружинни пушки на фирмата.

Primary

Новодошъл
Здравейте група ,от скоро станах горд собственик на Хатсан мод 125 :) това ми е първата пушка ,започнах със въздушни пистолети тази страст към ВО :) виждам ,че има нужда от профилактика преди стрелба ,ако има някой който им разбира от Стара Загора ,бих се радвал ако има време и да удари едно рамо и някой друг съвет :)
 

redsox

Редовен Потребител
Дано имаш късмет. Аз имам 125ца стои на гардероба отгоре. Така вече повече от година. Сигурно ще поостане още доста време
 

t.marev

Редовен Потребител
Най-големия недостатък на 125-цата е това което се смята за основното и предимство пред другите Хасани, това заради което повечето хора я купуват - Силата! Заради голямата заложена сила, частите се претоварват, износването е голямо и бързо, вибрациите са значителни, лекия приклад не може да неутрализира отката,, трошат се оптики...и т.н.т. При другите Хасани, с по-малка сила, тези недостатъци спадат чувствително и вкарват показателите на пушките в някакви разумни, поносими граници. Всички Хасани са направени от едни и същи материали / изключвам най-евтините модели по стотина лева/, но заради натоварванията в 125-та, те се трошат най-бързо. Какво може да се направи?! Според мен вариантите са два /изключвам онзи, който идва на ум, на повечето съфорумци/. Единият е да се намали силата.....Но това противоречи на изискванията на собственика и - та нали той за това я е купил! Другият вариант е да се поддържа пушката в изрядно техническо състояние - да се смазва редовно с подходящи смазки, особено шарнира и заключвашия зъб, при поява на луфтове да се отстраняват веднага, да не се допуска попадането на пясъци и други боклуци по механизмите. Ако човек има необходимите технически познания, инструменти и желания, може да направи известни подобрения по нея, но това е друга тема.
А иначе нека собствениците на 125-ца не се притесняват - техните пушки са едни от малкото, които могат да трошат и дупчат толкова! Какво че може би ще си повредят след 1000 изстрела.....дотогава битките ще са спечелени, войната ще е свършила.....и тогава - я камилата, я камиларя! Победата си има своята цена!
 

Primary

Новодошъл
Нямам никакви познания ,нито опит с разглобяване и зглобяване.Не само тук ,но и други форуми имаше добри отзиви най-вече цена-качество.Всичко е относително според мен,като всичко останало.Дори една кола да си купиш ,яко не я подържаш ,ще се скапе ,но и от прекалено гледане файда няма.Какъвто ми е късмета и до когато изкара.Бих се радвал с ваша помощ да я задържа за по дълго :)
 

Ватник

Новодошъл
Групово мислене и елитизъм има във всеки форум, така че да не ти пука. Научи се да изцедиш макисималното от нея и си имай на ум, че това не е много точна пушка както идва от магазина. Ако смениш мерника с нещо с по малко луфт и оправиш фаската на дулото, ще стане малко по-добре. Има начин да сложиш газова пружина и да намалиш малко мощността, ама получаваш по-сложна, скъпа и ненадеждна пушка.
 
Последна промяна:

redsox

Редовен Потребител
Не е лошо да се слуша “ елит “ . Въпреки че форумните по-опитни господа едва ли биха приели да ги наричат така. Аз навремето ако бях го направил сигурно щях да съм спестил една хилядарка. Може и повече. Но както и да е човек така се учи.
 

t.marev

Редовен Потребител
Не е лошо да се слуша “ елит “ . Въпреки че форумните по-опитни господа едва ли биха приели да ги наричат така. Аз навремето ако бях го направил сигурно щях да съм спестил една хилядарка. Може и повече. Но както и да е човек така се учи.
Така е, но има и обратните случаи. При мене беше обратното - ако бях послушал форумните специалисти /в повечето случаи те наистина са такива/ щях да съм похарчил поне две хилядарки на вятъра. Трябваше да мине почти година, за да разберат, че аз търся в стрелбата нещо различно от това което търсят те и да спрат да ме убеждават да купувам хубави, но неподходящи за мен неща.
Както е да е, аз съм им благодарен за съветите, научил съм много неща от тях, надявам се и те да са научили нещо от мене. В края на краищата, нали за това са форумите - де си помагаме.
 

Ватник

Новодошъл
С това отношение вие отбльсквате хора от форума. Всяка машина е компромис. Ако важните параметри на машината “вьздушна пушка“ са: цена, дулна енергия и точност, то е прекрасно разбираемо, кой критерий е бил преоритизиран от инженерите при конструирането на 125цата. Ако някой ми би възложил задачата да създам евтина пружинна пушка с 40J на дулото, едва ли бих снесьл нещо по-рационално, но елита из форума може би... Това, че освен да дупчиш и трошиш трябва и да уцелиш, идва с опита. Всичко с времето си.
 

lu-bo

Редовен Потребител
С това отношение вие отбльсквате хора от форума. Всяка машина е компромис. Ако важните параметри на машината “вьздушна пушка“ са: цена, дулна енергия и точност, то е прекрасно разбираемо, кой критерий е бил преоритизиран от инженерите при конструирането на 125цата. Ако някой ми би възложил задачата да създам евтина пружинна пушка с 40J на дулото, едва ли бих снесьл нещо по-рационално, но елита из форума може би... Това, че освен да дупчиш и трошиш трябва и да уцелиш, идва с опита. Всичко с времето си.
Относно" машините"пропусна нещо много важно-качеството на вложените материали.Когато влагаш боклуци какво се получава накрая?
Относно форума: Задаваш въпрос -получаваш отговор. Това че отговора не е това което си искал да чуеш не означава че не е истина.До сега в този форум не съм видял неадекватен отговор от така наречения "елит'.Съветите са искрени и точни,които иска да ги спазва!
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
С това отношение вие отбльсквате хора от форума. Всяка машина е компромис. Ако важните параметри на машината “вьздушна пушка“ са: цена, дулна енергия и точност, то е прекрасно разбираемо, кой критерий е бил преоритизиран от инженерите при конструирането на 125цата. Ако някой ми би възложил задачата да създам евтина пружинна пушка с 40J на дулото, едва ли бих снесьл нещо по-рационално, но елита из форума може би... Това, че освен да дупчиш и трошиш трябва и да уцелиш, идва с опита. Всичко с времето си.
Нека и аз се произнеса. В тоя форум много от хората, които са почнали тая тема ( и не само тая) са така наречения "елит" (това е май някое ново нарицателно за старите във форума) и през нас са минали тия пушки и сме ги притежавали известно време което ще рече, че сме ги разглобявали, преработвали, дори и гаврили с тях ако се наложи. В тоя форум не сме да си сваляме звезди и да си говорим миличко сакън да не обидем някоя нежна душа, тука всеки наистина си споделя опита, и наистина като не му харесва на някой извинения да не очаква, а да търси грешките в себе си ако се чувства неразбран! Радвайте се на стрелбата, и по малко се оплаквайте, опита идва с времето и нещата минали през ръцете ви!
 

6tangata

Редовен Потребител
Моето мнение е още по-крайно. Натрупването на опит с десетки години: със закупуването, разглобяването, стрелбата и ремонтирането, и накрая продаването (евентуално) на въздушно оръжие е свързано със харченето на пари, понякога доста и отделянето на лично време. Мисля, че форума, колегите от форума, по-старите и други са дори доста толерантни към новите членове. Защо аз да давам безплатни съвети пък и претенции, че не са подробни. Лично аз вече рядко пиша, а смея да твърдя, че съм имал, разглобил и ремонтирал трицифрено число пружинни оръжия. Защо да давам "безплатен" съвет на хора, които най- често са неблагодарни? Да форума е да се помага и за развлечение, но ..... Мисля, че в темите за различните въздушни оръжия има достатъчно информация и някой е отделил от личното си време да я сподели. Та по темата, нямам нито едно останало въздушно оръжие произведено в Турция...в Китай имам.
 

t.marev

Редовен Потребител
........Това, че освен да дупчиш и трошиш трябва и да уцелиш, идва с опита. Всичко с времето си.
Това е една от най-опасните заблуди във форума! Звучи много ефектно, но не е вярно. Както повечето заблуди.....
Всеки иска да уцели, нЕма човек дето да не иска! И този който хваща пушка за първи път и този който е изстрелял хиляди сачми. По-опитните, просто си поставят по-амбициозни задачи, стъпвайки на уменията си и на постигнатите резултати. Развиването на тези умения и съответно постигането на високи резултати, обаче е свързано с още куп неща. Не е достатъчно само да си купиш скъпа пушка. Трябва да имаш и съответното оборудване, време, желание и разбира се лични качества. Тия дето ходят по състезания знаят за какво става дума. Не всеки иска да направи тия жертви, за да уцелва стотинка на 70 метра. Повечето хора искат просто да си погърмят, да уцелят шише минерална вода, да пробият дъската на оградата или да пръснат на парчета някоя бирена бутилка. Някои имат и други цели, но за тях не се говори. Нека не се заблуждаваме, стрелците от форума, избрали спортната стрелба за свое занимание, са не повече от 2-3 процента от хората стрелящи с въздушно оръжие. Те може би също са започнали с трошене и дупчене / а може и да не са/ и постепенно са се преориентирали но това не означава, че всеки който иска да троши
и дупчи, ще тръгне по техния път. Пък и в трошенето и дупченето няма нищо лошо!
 
6

6.35

Гост
Според мен проблема е че пишат абсолютно различни хора
Единия е с първа пушка и не иска да разбере че за не се счупи просто трябва да е по слаба
Друия е превърнал заниманието с ВО във зависимост и може да дава всичко за него
 

redsox

Редовен Потребител
“Друия е превърнал заниманието с ВО във зависимост и може да дава всичко за него”

Аз така точно така отговорих вчера като отидох за чашки в Булармс и продавача ми каза “ама нали знаеш JSB са вече с други цени”
 

njatanasow

Редовен Потребител
Колеги,аз ли съм тъп или не мога да разбера.Оръжията са създадени за лов и за спортни цели!Какво значи да стреляте по разни стъкларии и тем подобни.Колкото до 125цата моето мнение е,че една недомислица.Нито тренировки .....нищо не може да помогне за да улучваш там където искаш.Според мен това ,че ще вземеш първа пушка не значи ,че трябва да вземеш някакъв боклук който да те разочарова.Винаги съм казвал че добрата пушка носи удоволствие,а лошата образува само нерви.Никой не е казал,че трябва да се взема най скъпото,но в никакъв случай боклук.
А и нашето е хоби.За него винаги се правят големи компромиси!А и нали знаете кефа цена няма! :cheers:
 
Нагоре