HATSAN - всички модели пружинни пушки на фирмата.

byrad

Новодошъл
Здравейте, горд притежател съм на Hatsan 125 SAS , но имам един въпрос към вас. Може ли да се сложи ГП Вортекс която се монтира в по новите 125-ци с куатро спусък на моя стар модел 125 SAS с един щифт най отзад и стария спусък?
Благодаря предварително!
 

nik123

Потребител
Здравейте! Аз пострелях малко днес, след разглобяването/сглобяването на пушката (Hatsan Grizzly mod. 80)IMG_20200409_173411.jpg IMG_20200409_173220.jpg IMG_20200409_173908.jpg IMG_20200409_174359.jpg IMG_20200409_174819.jpg . Имам голяма тераса, отмерих с ролетката 10 метра. За опора използвах климатика и една метална кутийка. Първата мишена е от прострелката, следващите- за удоволствие. Пушката няма вече никакъв "дизелов" ефект. Нарочно оставих мерника да бие малко горе- т.е. за да уцеля десятката, трябва да се целя в основанието й, кръгчето да се вижда цяло над равнината на мерника и мушката. Понеже има пад на траекторията на по-големи дистанции, предполагам, че за да уцеля кръгчето на 20 метра, както е в момента пушката, ще трябва да се целя точно в него, не в основата му. Сачмите са JSB 1.645 g. На 20 метра ще я пробвам в почивните дни на село.Поздрави

Edit: Мерните прибори по мое мнение, са калпави. Всеки обикновен мерник/мушка тип "АК", или "Макаров" би бил по-подходящ. Мушката една заоблена, а това със светлинките допълнително прави по-трудно прицелването, поне според мен- прави засветка, "светлините" се сливат и размазват и по-трудно се прицелвах.
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Нарочно оставих мерника да бие малко горе- т.е. за да уцеля десятката, трябва да се целя в основанието й, кръгчето да се вижда цяло над равнината на мерника и мушката. Понеже има пад на траекторията на по-големи дистанции, предполагам, че за да уцеля кръгчето на 20 метра, както е в момента пушката, ще трябва да се целя точно в него, не в основата му.
Не е баш така. На 10м си на първа нула, а втората ще ти е някъде след 20м. Между тези дистанции пушката ти бие нагоре. Прострелване на механични винаги се прави в основата на мишената, по този начин се получава компенсация за дистанция и имаш много голям диапазон в който уцелваш, стига мишената да не е много малка.
 

nik123

Потребител
Т.е., да прострелям пушката и на 20 м дистанция (по хоризонталата ляво-дясно няма да пипам мерника, добри станаха попаденията), а по вертикалата да видя на колко отделения бие в центъра на 10 метра, да направя същото на 20 метра (на по-голяма дистанция едва ли ще стрелям) и според дистанцията до евентуалната цел да коригирам мерника преди изстрела по вертикалата, на окомер. То всъщност това мога да го направя и с мишени през 5 метра и да си знам примерно на 10 метра- две деления по вертикалата, на 15- три деления, на 20- четири и т.н. Благодаря :cheers:
 

xpresident

Редовен Потребител
Т.е., да прострелям пушката и на 20 м дистанция (по хоризонталата ляво-дясно няма да пипам мерника, добри станаха попаденията), а по вертикалата да видя на колко отделения бие в центъра на 10 метра, да направя същото на 20 метра (на по-голяма дистанция едва ли ще стрелям) и според дистанцията до евентуалната цел да коригирам мерника преди изстрела по вертикалата, на окомер. То всъщност това мога да го направя и с мишени през 5 метра и да си знам примерно на 10 метра- две деления по вертикалата, на 15- три деления, на 20- четири и т.н. Благодаря :cheers:
Не.
Ето ти графиката от която се вижда приблизително как лети чашката:
Screenshot_20200410-090840.jpg
Значи ако на 10м бие на център, някъде към 20м също е на център, без да пипаш нищо по мерника. Между тези дистанции имаш 2-3мм отклонение нагоре.
 

redsox

Редовен Потребител
Как е колеги. Реших да започна страстната седмица с малко стрелба на вилата. Не продължи много, че имаше хора нарушаващи карантината в полите на Витоша:) Това са резултатите. Първата мишена беше докато си настроя оптиката, след това имах доста приемлива група, а последната от само 5 изстрела ме зарадва адски много. Беше от нова кутия чашки, даже по случайност от същата серия като предната (40) . След това спрях, че щеше да бъде вече нагло от моя страна да искам повече. Изрязал съм си картона с попаденията и ще си го запазя. Да ми напомня, че независимо от ядовете, които една пушка може да ми създава, приличната група понякога е възможна само след смяна на един маншет, слагане на осигурител на болтовете да не се развиват или допълнителни шайби за да няма луфт на цевта. Е и един два съвета на място от Гадняра.
25 метра. Хатсан 125 5.5 ; липърс 3940АО.
 

Attachments

  • 1C39316C-742E-4876-AB03-BCFDFF69BA8F.jpeg
    1C39316C-742E-4876-AB03-BCFDFF69BA8F.jpeg
    373.1 KB · Прегледи: 83
  • A7A4DEEE-6062-4462-84EB-A8765B204F1E.jpeg
    A7A4DEEE-6062-4462-84EB-A8765B204F1E.jpeg
    457.1 KB · Прегледи: 78
  • DCBCE670-9886-4DEA-AA21-78A4CA43B24B.jpeg
    DCBCE670-9886-4DEA-AA21-78A4CA43B24B.jpeg
    439.6 KB · Прегледи: 80
  • D725D0F4-2A8D-412B-8104-8AF064BDD87D.jpeg
    D725D0F4-2A8D-412B-8104-8AF064BDD87D.jpeg
    353.5 KB · Прегледи: 78
  • EE53AC1D-EE37-45A1-AFF2-AADA4C3ED98A.jpeg
    EE53AC1D-EE37-45A1-AFF2-AADA4C3ED98A.jpeg
    475.4 KB · Прегледи: 81
  • 80C298BA-22E6-49B2-837B-8B1C0F6C32D5.jpeg
    80C298BA-22E6-49B2-837B-8B1C0F6C32D5.jpeg
    359.6 KB · Прегледи: 81

t.marev

Редовен Потребител
Как е колеги. ......25 метра. Хатсан 125 5.5 ; липърс 3940АО.
Е, то бива пинтилък бива, ама тва твойто на нищо не прилича! Не стига че почна от 20 стотинки, ами накрая и на 1 стотинка го докара!:)
Другата седмица, като изкарам мойто топче, барем 5 лева ще оставя!:)
Браво, много хубав резултат!:cheers:
 

redsox

Редовен Потребител
Мерси колегите! Надали повече ще досаждам със снимки от стрелби. Доста неща съм документирал в последните месеци по-нагоре. Аз пушката я бях отписал в един момент, но не мирясах, докато не я вкарам в някакво работещо състояние. Оттук натам ако ще и да се разпадне при следващия изстрел, не ми дреме.
Живи и здрави да сте приятни празници, доколкото е възможно!
 

lynx

Редовен Потребител
Пускай още мишени, твоите са повод за гордост.
Аз нямам голям опит, но това вероятно е най-добрата мишена която съм виждал правена с Х-125 на 25 метра на открито.
Стрелял съм няколко пъти с такава пушка на Бонсови поляни и за първи път усетих, какво е след изстрел да гледаш небето през оптиката :D и чувството при изстрел, че някой тайно ти подритва пушката.
 

didarai

Редовен Потребител
Аз нямам голям опит, но това вероятно е най-добрата мишена която съм виждал правена с Х-125 на 25 метра на открито.
.
Мда . И за не помня друга такава , поне скоро (да ме извини колега ако е пускал преди ) . За каквато и да е ПП на 25 м тва са много добри групи , а за 125 са направо невероятни (освен ако не му е намалена силата )
Браво !
 

redsox

Редовен Потребител
Пушката е с ГП и беше като цяло укротена още след първото и ходене до Русе. Проблемите идваха после от всичките калпави неща в Хатсана за които бях чувал и чел но не предполагах че може да се комбинират на куп при мен. А ГПто май се самоотпусна. Защото при едно от отварянията забелязах масло навсякъде вътре и пушката изведнъж спря да стреля с по-тежките JSB и HN и се установи на 1.03. Дали тва масло отделяне ще продължи, най вероятно да:) но поне засега явно има някакъв баланс. А последна група просто я спрях навреме. Ако бях продължил до 10 изстрела щеше да се отвори гаранция. Аз съм 70 кила с мокри дрехи и след няколко зареждания сърцето яко лупа и кръста на оптиката танцува, което моментално ми афектира попаденията.
 

t.marev

Редовен Потребител
.....А последна група просто я спрях навреме. Ако бях продължил до 10 изстрела щеше да се отвори гаранция......
Браво! Не всеки успява да спре навреме.
Значи от тебе става комарджия!:)
 

redsox

Редовен Потребител
Запознат съм със Синдрома “аре още един изстрел” . И той е флаер и 30 изстрела по-късно тотално съм изтрещял, въртя оптиката, ръката ми трепери, пушката вече е изморена от живота, а мишената ти се подиграва с група от една педя:)
 

nik123

Потребител
Здравейте! Поръчах си по нета 2 нови маншета за пушката (Hatsan mod. 80 Grizzly). Но ме притесни нещо- старият маншет, който си беше в пушката, изглежда така:
IMG_20200329_150709.jpg
А тия новите, изглеждат така:
IMG_20200417_194022.jpg
Явно има някаква разлика в материала, а и чисто на пипане жълтеникавият, оригиналния, е по-мек, червените (новите) са по-твърди. Да търся ли като оригиналния в пушката, или, като му дойде времето, да слагам червения? Евтини са, към 4 лева единия (червените), просто ако ще сменям, предпочитам да е веднъж на 1000 изстрела поне, а не проба-грешка. Благодаря предварително!
 

lynx

Редовен Потребител
От Микромакс ли си ги купувал?
(По спомени) колегите ги хвалеха тези червените на Микромакс, че били добри и изкарвали дори и повече от оригиналните.
И заради по-подходящият материал уплътнявали по-добре...
Но може и да бъркам, може и друг да е производителя.
 

nik123

Потребител
От нета ги купих, по-точно от www.pushka.eu. Направи ми впечатление, че материала се различава, затова реших да попитам тук.
 

redsox

Редовен Потребител
На мен също червен с гравиран HATSAN надпис изпратиха от arms-Bg явно са такива които имат в родните магазини. Слагай като му дойде времето не го мисли много.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Оригиналният розовеещ маншет е най-доброто, което има като маншет за хатсаните.
Затова и препоръката да се почисти предварително пушката, преди да бъде "похарчен" маншета.
Резервните вероятно се "щракат" в някое мазе или гараж, защото розов като резервна част, аз поне не съм виждал.
За 125тицата, успешно се присажда такъв от Гамо 1250 и става много добре, но подходящ донор за малките модели не съм срещал.
Микромакс правеха, доколкото си спомням за Ар 100 Метеор, защото не се намираха, но и това беше компромисно решение, при положение, че нямаше никакво друго.
 
Нагоре