Haenel 312 , 311

pakfa

Редовен Потребител
Диаметъра на диафрагмата влияе на контраста, колкото е по-малка дупката, по-малко светлина преминава и съответно виждаме мишената по-тъмно. Тествал съм с дупчица от игла (0.2мм да речем), просвета спрямо мушката е един и същ като на 1.2мм дупчица.
Възможно е да компенсираш несъзнателно, като променяш разстоянието от окото до диоптрика, именно заради различния контраст.
Опитай следното:
Разхлаби стопорните болтове на диоптрика, така че да може да се движи напред-назад. Издърпай го в най-задно положение, прикладвай с предна упора на пушката към светъл фон (стена), като гледаш само просвета м/у сенника на мушката и диафрагмата.
След това със свободната ръка, плъзни диоптрика в най-предно полажение без да си местиш главата. Просвета трябва да намалее.
 
Последна промяна:

Пурко

Потребител
Какво значи диафрагма?

Ами най-обшо представлява отвор, който пропуска определено количеството светлина. Може да бъде регулируем(като обектива на фотоапарата) или фиксиран - в конкретния случай това количество ограничено до диаметъра на отвора(и с уточнението, че все пак при различна осветеност и интензивността на светлинния поток е различна).
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
@pakfa , минал съм по този път. Нещата, които казваш са така наистина, само където диоптрика на Хайнела има една лека особеност.
IMG_20211014_234420.jpg
Това е максимума, който може да мърда напред, заради контактуване с релсата. Съответно и главата, като си заеме естествената позиция, няма много какво да се направи с просвета.
Аз решение за мен си намерих (малко по-назад в темата), за други може и да не е чак такъв проблем.
Тип А мушката на Хайнела е с диаметър 19мм. Тип Б, ашнуц, АА са 22мм. Fwb предполагам, че е около 24. По-голяма мушка -> по-малък просвет.
 

xpresident

Редовен Потребител
Ами най-обшо представлява отвор, който пропуска определено количеството светлина. Може да бъде регулируем(като обектива на фотоапарата) или фиксиран - в конкретния случай това количество ограничено до диаметъра на отвора(и с уточнението, че все пак при различна осветеност и интензивността на светлинния поток е различна).
Не мисля, че в този тип мерник има диафрагма. По-точно би било отвора да се нарича аперура. Моля, ако някой е запознат с точната терминология да се изкаже.
 

Пурко

Потребител
Определението "апертура" действително означава отвор, пропускаш определено колчество светлина, но общо взето се дефинира и като "диафрагма", като последното определение дефинира по-скоро физическото утройство, което изпълнява подобна функция.
Кефя се, като се получават подобни дискусии, посветени на уж дребни нещица...
 

xpresident

Редовен Потребител
Явно от фотографията идва думата, но там това е самото устройство, което променя апертурата. В случая имаме само отвор, не регулируем.
Относно влиянието на диаметъра му - колкото по-малък, толква по-добре е фокусирана мишената, но иска и по-добра осветеност.
@pakfa , минал съм по този път. Нещата, които казваш са така наистина, само където диоптрика на Хайнела има една лека особеност.
View attachment 93820
Това е максимума, който може да мърда напред, заради контактуване с релсата. Съответно и главата, като си заеме естествената позиция, няма много какво да се направи с просвета.
Аз решение за мен си намерих (малко по-назад в темата), за други може и да не е чак такъв проблем.
Тип А мушката на Хайнела е с диаметър 19мм. Тип Б, ашнуц, АА са 22мм. Fwb предполагам, че е около 24. По-голяма мушка -> по-малък просвет.
То за по-далечни дистанции мерника трябва да отиде нагоре и тогава не опира в релсата. Поне при мен няма проблем.
 

Пурко

Потребител
Явно от фотографията идва думата, но там това е самото устройство, което променя апертурата. В случая имаме само отвор, не регулируем.
Относно влиянието на диаметъра му - колкото по-малък, толква по-добре е фокусирана мишената, но иска и по-добра осветеност.
...


И с едно уточнение - колкото по-малък е, толкова по-добре фокусира мишената, но и в него прониква респективно по-малко количество светлина и освен това зрителното поле е по-малко по обективни причини.
 

pakfa

Редовен Потребител
Мушката ми е тип "А" и го нямам този проблем. Ако скоростта е нормална, няма крива цев, остава обърнат детайл в диоптрика. Не знам дали е възможно , но за друго не се сещам. Ето при мен как изглеждат нещата с диоптрик в крайно предно положение.
 

Attachments

  • diopter.jpg
    diopter.jpg
    325.5 KB · Прегледи: 60

Valo

Потребител
Определението "апертура" действително означава отвор, пропускаш определено колчество светлина, но общо взето се дефинира и като "диафрагма", като последното определение дефинира по-скоро физическото утройство, което изпълнява подобна функция.
Кефя се, като се получават подобни дискусии, посветени на уж дребни нещица...
Всъщност, в българската специализирана литература самия отвор се нарича "диоптрическо отверстие". "Диафрагма", "окуляр" и "диоптър" са жаргонни названия на самата част.
 

v_montana

Новодошъл
Здравейте!
Бихте ли ми препоръчали в София или Монтана човек, запознат с устройството на Haenel 312? Съвсем от скоро съм собственик и търся човек, който е склонен да му вися на главата докато я прегледа и да ми даде и някой друг съвет как да се отнасям с нея. Има много работа по приклада и диоптрика има ръжда, но като цяло е повърхтностна.(Наясно съм, че може да се окаже приключение но нарочно не взех стегната и вече готова!)
271725761_454699019476358_9014207271434431291_n.jpg 271755511_365079548381137_3236112390408126864_n.jpg
 

kaloyan_takev

Редовен Потребител
Здравейте!
Бихте ли ми препоръчали в София или Монтана човек, запознат с устройството на Haenel 312? Съвсем от скоро съм собственик и търся човек, който е склонен да му вися на главата докато я прегледа и да ми даде и някой друг съвет как да се отнасям с нея. Има много работа по приклада и диоптрика има ръжда, но като цяло е повърхтностна.(Наясно съм, че може да се окаже приключение но нарочно не взех стегната и вече готова!)
View attachment 96551 View attachment 96552
Пиши на Bobi_mont . Аз съм ходил при него с 312-ка, свърши идеална работа. Не му пречеше, че му вися на главата. Даже е по- добре, таман ще научиш нещо и после няма да ти трябва чужда помощ ;).
 

F.Pehlivanov

Редовен Потребител
След голямото търсене на приклад от стара карабина това е резултата.
Една по-различна 310ка.
 

Attachments

  • 20220412_160014.jpg
    20220412_160014.jpg
    462.9 KB · Прегледи: 97
  • 20220412_160055.jpg
    20220412_160055.jpg
    443.3 KB · Прегледи: 95
  • 20220412_160038.jpg
    20220412_160038.jpg
    338.5 KB · Прегледи: 95
  • 20220412_160113.jpg
    20220412_160113.jpg
    541 KB · Прегледи: 94
  • 20220412_160120.jpg
    20220412_160120.jpg
    538.2 KB · Прегледи: 91
  • 20220412_160131.jpg
    20220412_160131.jpg
    484.9 KB · Прегледи: 89
  • 20220412_160318.jpg
    20220412_160318.jpg
    326.5 KB · Прегледи: 91
  • 20220412_160324.jpg
    20220412_160324.jpg
    185.8 KB · Прегледи: 85
  • 20220412_160333.jpg
    20220412_160333.jpg
    173.6 KB · Прегледи: 96

ilcho85

Новодошъл
здравий те мойели да ми кажите от къде мога да си взема маншет и пружина за Haenel 312 и Haenel 311 благодаря
 

ilcho85

Новодошъл
някой знаели В Бг каде може да се намери пружина и маншет или коя стажа за Haenel 312 и Haenel 311
 

lynx

Редовен Потребител
У нас трудно ще намериш оригинални и читави.
Доколкото помня, колега от форума си беше присадил маншет от Гамо-440 и някаква дълга пружина от Хатсан, естествено, пружината я подстрига до търсената дължина.
Може да си пуснеш обява в раздела купува/продава.
Има малък шанс за Хаенел да имат нещо останало в магазина на Лиляна Димитрова в София.
 

6tangata

Редовен Потребител
В Лиляна Димитрова никога не е имало оригинални пружини и маншети за Хайнел. Тук ключа е дали на човек му се дават около 60-70 лв. за маншет и пружина за Хайнел 312 оригинални или най-доброто на пазара за момента или се търси с пръдня боя.....
P.S вместо да давам 4 лв. за маншет от Гамо, мога да направя маншет от пресиран парцал.....или кожени изрезки...съвсем без пари да излезе ;)
 
Последна промяна:

Evanko

Потребител
Поръчваш от Waffencenter-Gota до gabco.org и за 3.90лв са при теб за седмица. Иначе 6tangata е прав, може и с парцали.
 
Нагоре