Haenel 312 , 311

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
310 е друга пушка с чупеща се цев, която позволява и си има мерник като на картинката.
На 311 може да се монтира подобен, но трябва да се измисли закрепването му.
Такова нещо може да се направи и на 3д принтер ... ако дойде висока, както Васко предполага, може и мушката да се отпечата по-висока и ... готово :)
 

Hidden

Редовен Потребител
Колегата Експрезидент има предвид Хайнел 310 - тя е с фиксирана цев и болтово зареждане, както и 311. Позната е на хората като пушката от някогашните панаирджийски стрелбища. Но тя стреля само с топчета, а не с чашки.
Джетро се бърка с Хайнел 303, която има два варианта - обикновен и мачов, който наподобява по приклад и мерни прибори 311.
На 311 може да се монтира мерник, но то е сравнително рядък:
https://www.waffencenter-gotha.de/shop/images/product_images/popup_images/5168_0.JPG
Снимката е взета от Гота Вафен и там е около 100 евро, като в момента е временно изчерпан.
 

xpresident

Редовен Потребител
Колеги, някой да има излишна такава мушка:
upload_2020-3-27_14-34-41.png
Или да планира да поръчва нещо от Вафенцентъра?
 

6tangata

Редовен Потребител
Блендите са два вида. Тия от база са за мушката с шестограма.
 

MMM

Потребител
Привет на всички фенове на ПП. Пиша първият си пост с молба за малко помощ или насоки така да се каже. Изчетох всички 26 страници с полезна информация но от това малко ми се охлади първоначалния интусиазъм, защото ми стана ясно, че оригинални резервни части за 311-ка вече не се намират и трябва да се доработват такива от други модели. Та по същество , тъстът ми има от 20г. въпросната 311-ка, която в началото работеше безупречно но след едно ненужно пребиваване в полицията за уж регистрация отказа. И пушката потъна в забвение до онзи ден когато я открих случайно скрита в един гардероб. Тъст ми вече е с алцхаймер и не ни познава :( но аз реших да възстановя тази пушка за спомен от него, ще има сантиментална стойност. Оръжието е в приличен външен вид няма следи от корозия по металните части, беше със заредена пружина и заклинил предпазител. След изгледан клип в Ютюб успях да я разглобя напълно и вътре изненада в цилиндъра намерих две съчми, които челото на буталото е удряло няколко пъти (има следи). Най-вероятно някой се е опитвал да стреля със съчми вместо с чашки и съчмите са попаднали в цилиндъра.... друго обяснение нямам. Освен това на държача на пружината има две заварки, които не са заводско изпълнение и на всичко отгоре са и спукани :(. Явно е имало някаква интервенция. Пружината се е смачкала от свитото с години положение до 14,5 см т.е. абсолютно неизпозваема. Маншета (кожен) се е разпаднал от удъра със съчмите. По стените на цилиндъра има леки надлъжни деруги, които предполагам със шлайфане ще се оправят. Сега следват въпросите 1. Поправими ли са тези щети в условия на недоимък на оригинални резервни части? 2. Ако не, събирам я и обратно пак в гардероба! 3.Ако да, от къде мога да намеря заместител на оригиналната пружина и маншон? 4. Тези скъсани заварки много ме притесняват.... Кажете си мнението като цяло, приемам всякакви съвети, просто съм на кръстопът да се отказвам или да дерзая още...? Ето и малко снимки да се ориентирате Screenshot_2020-05-05-20-42-28-239_com.miui.gallery.jpgIMG_20200505_122258.jpgIMG_20200505_122248.jpgIMG_20200505_122504.jpgIMG_20200505_122424.jpgIMG_20200505_143513.jpgIMG_20200505_121943.jpg
 
Последна промяна:

xpresident

Редовен Потребител
Пушката можеш при желание да я възстановиш на 100%, ползвайки или оригинални части или съвместими. От https://www.waffencenter-gotha.de/ който в момента за съжаление не работи, но надяваме се скоро ще отвори пак, има оригинални части. Пращат до България с обикновена поща, доставката е 7лв, идва за 7-10 дена. Пружина може даползваш от Гамо, само ще я скъсиш малко.
 

cilindura

Редовен Потребител
Здравей, колега!
Пушката ти е напълно възтановима. Изчисти некачествената заварка и намери начин да бъде направена нова с аргонов апарат. Германците продават всякакви резервни части. Колегата xpresodent ти е псочил адрес. След вдигането на карантината магазинът ще заработи. Там се предлагат оригинални пружини. Има и маншети. Пружина от Гамо не става, защото нейният вътрешен диаметър е твърде малък. Пружина от Гамо може да бъде поставена на Хаенел 312. Когато започнеш да събираш необходимите компоненти за реновиране на пушката, ще държим връзка тук във форума и ще ти помагаме.
Считай въпроса за уреден.
Поздрави!
 

MMM

Потребител
Благодаря Ви за подкрепата, днес се опитах да вляза в немския сайт но както и вие споменахте временно не работи. В такъв случай ще се заема с ремонта и възстановяването на останалите повредени части. Още веднъж благодаря!
 

gonzo-garage

Потребител
При зареждането на пушката се спазва последователност. Първо натягаш пружината и после вкарваш съчмата през порта. При обратния ред, съчмата може да се засмуче в цилиндъра.
На моята си намерих една (обаче оловна) съчма, сплескана на фолио вътре в цилиндъра.
На снимките ти маншета не ми изглежда чак толкова зле. Като за начало може и да стане за пробата.
Като мине карантината ще ти съдействам с части. Аз също ще си поръчвам разни дреболии и можем да се кооперираме. Имам регистрация при тях.
А и често пътувам до Германия, така че доставката ще ти е без пари.
 

MMM

Потребител
Не съм специалист по пневматика но мисля, че маншета е тотал щета...? IMG_20200506_141919.jpgIMG_20200506_141858.jpgIMG_20200506_141836.jpg
 
Последна промяна:

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Тотал щета си е маншетчето, без съмнение ...
Ако не намериш кожен маншет и/или си готов да се монтира полимерен (полиуретан), обади се, ще ти направя!
Само някой да каже размера/диаметъра(вътрешен) на цилиндъра, височината на маншета и отвора (резбата на болта, изглежда е М5).
 

добри

Редовен Потребител
Болтът е двустъпален с резба 8х1. Ако правиш полимерен маншет ще се наложи да направиш нов болт. Нова конструкция. При теб видях кожен маншет, който много прилича на такъв за 311. Диаметърът на цилиндъра е 26 мм. Опитах да направя/пригодя маншет от Норика, но не ми достигнаха 10-15 стотни. Е те това за теб Дени е предизвикателство. Проблемът на колегата 3М е че трябва да оправи заварката на буталото. В този участък Янко препоръчва да се замени профилната шайба/при заварката/ с по-тежка. Става утяжител/утежнител. Изработва се на струг. Заварявя се. Този тунинг си заслужава. След това стреляш и се радваш.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Дълбоко се съмнявам, че еднакво разбираме използвания термин "двустъпален" ...
Двойна, тройна и четворна стъпка се ползва при правоъгълна и трапецовидна резба за фино придвижване при CNC и други механизми. Идеята е прецизно линейно преместване в зависимост от ъгъла на завъртане на стъпковия мотор. Знам го защото съм си правил сам и CNC фреза и 3Д принтери от нулата. Кой аджеба ще турне двустъпкова резба само за да притегне маншет към буталото и защо !?!?!?!?!?
За пример ... за големия ми принтер съм ползвал 2 rods с 4 стъпална правоъгълна резба М8х8 ... демек 8мм за оборот и 4 спирали в резбата.

Как така предизвикателство бе, Добри !?!?!?!
Що за предизвикателство е да направя било резба, било маншет ... било ракета или самолет или машина на времето или пък перпетум мобиле :)

Остро не препоръчвам утежняване на буталото(въпреки, че мощността може да се вдигне) поради рязкото повишаване на отката на оръжието, което води не само до дискомфорт при стрелба а и до понижение на точността !!!

Мамка му ... имам у нас една чужда Хайнел 311 ... ще взема да я отворя и да видя болта дали е с двустъпална резба М8 хеле пък х1.
Както е казано в предишния пост трябва да е 1.0мм на оборот и 2 спирали, което не ми изглежда така поне според снимките (макар, че болтът не е на фокус).
Ако е така, спиралата трябва да е с дебелина 0.25мм, което е като стандартна резба М3х0.5.
Ако е истина ... подарявам и 20-те си пушки на Добри и обявявам че немците не разбират от пушки изобщо !!!
Според мен те могат да правят само войни и пушки и ... нищо друго, това за Мерцедес е мит - толкова пари е налял Хитлер в Даймлер, че ако беше посредствена кола/фирма щеше да е чудо !
Много моля да се пишат само проверени и точни неща !
Предположенията не са за форума, те са само за персонално F2F обсъждане !

Подпийнал съм малко ... (след гадно преодоляно заболяване) ... ако модераторът прецени - нека изтрие поста ми !
 
Нагоре