Hämmerli AR30; AR20; Walther LG30

angelmr

Редовен Потребител
Поради развитие в продуктовата гама на концерна умарекс явно ще има нужда от тази тема, макар че не знам за друга пушка от това семейство освен моята. За момента. :)
Малко общи приказки за пушката модела:
Пушката започва живота си като Hämmerli AR30. Създадена е за спортна стрелба на 10 метра в зала, като целта е да запълни нуждата от универсални клубни пушки които да са способни на резултатите на пушките от олимпийския клас, но да запазят една разумно ниска цена и едновременно с това да са способни на много гъвкави настройки към стрелци с ралични ръст и геометрични характеристики. На пушката може да се регулира почти всичко, с изключение на наклона на задтилъка. Базово е много лека, само 2.5 килограма ( което за мен е един от сериозните проблеми). Снабдена е с резервоар до 200 бара и интегриран в корпуса редуктор.
В последствие хемерли влиза в концерна умарекс подобно на валтер и пушката претърпява известни промени. Сменен е единствено резервоара и тя използва 300 баровите стандартни валтерски резервоари. Освен това името е сменено на валтер LG30.
От края на 2009-та обаче има раздвижване по темата. В производство е пуснат модела Hammerli AR20. Той представлява развитие на AR30 като са въведени повече пластмасви детаили за понижаване на цената, а редуктора вече е стандартния валтерски. Пушката вече е предвидена да се произвежда както във вариант за 10 метра в зала така и във 16 джаулов вариант.

http://www.frankonia.de/373724/259200/p ... ber=160783

Ето тук е в 16 джауловия вриант.
Най-големия плюс на тази пушка ще е цената. В горния онлайн магазин който мися че е от скъпите сената е 800 евро за окомплектована пушка. Така че по цена би трябвало да се бори с АА S400. А като качество би трябвало да я надскача доста предвид редуктора, спортния напълно регулируем спусък и големите възможности за настройки спрямо особеностите на всеки стрелец.

ПС. В някой следващ пост ще опиша какво съм правил като регулировки на моята.
 

potrebitel 13

Потребител
Едно уточнение за Hammerli AR20 FT. Как да разбираме следното:

Sistem: Pressluft 300+200 bar или
Compressed air 300 and 200 bar

Защото мнозина ще се притеснят от тези 300 бара ( съдеки от темата за валтер 1250 Доминатор чийто или подобен резервоар ще ползва AR 20)

Като два различни модела ли ще се продава - единия на 200 а другия на 300 бара или ще върви в комплект с 2 резервуара
 

angelmr

Редовен Потребител
До колкото разбрах от обясненията ще е с валтерския редуктор и съответно с валтерския резервоар. Предполагам че е възможно да има опция и с 200 баровия резервоар на хемерли. Но ако аз имах избор при тези две алтернативи не бих избрал 200 баровия.
Между другото не разбрах какви са притесненията за тези 300 бара. За мен притесненията са че няма от къде да ги пълня. На една 16 жаулова пушка редуктора и работи под 100 бара. Така че и при 200 бара изстрелите са много, а от 300 ще са още повече.
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Пушката вече съм я поръчал от тук:http://euroshooting.eu/en/index.php?Hammerli_AR20_Field_Target&detail=2458

Правя си и тениска. Картинката ще е нещо такова:
018843848.jpg
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Пушката изглежда прилично. Но има две неща, които на пръв поглед ми направиха лошо впечатление.
Рамато, която е и монолит с кожуха на цевта са направени от пластмаса. Не мога да коментирам качеството на пластмасата, но....
Другото нещо, далеч по-неприемливо за мен е това, че релсата за захват на оптиката също е изработена от пластмаса. Това ми изглежда някак несериозно за пушка, на която по презумция се монтира оптика. Вероятно пластмасата е висококачествена, но са я поставили на място, където според мен няма място за такъв материал по ред причини.
 

angelmr

Редовен Потребител
fatalen написа:
Пушката изглежда прилично. Но има две неща, които на пръв поглед ми направиха лошо впечатление.
Рамато, която е и монолит с кожуха на цевта са направени от пластмаса. Не мога да коментирам качеството на пластмасата, но....
Другото нещо, далеч по-неприемливо за мен е това, че релсата за захват на оптиката също е изработена от пластмаса. Това ми изглежда някак несериозно за пушка, на която по презумция се монтира оптика. Вероятно пластмасата е висококачествена, но са я поставили на място, където според мен няма място за такъв материал по ред причини.

Това сигурна информация ли е? Написаното по-горе коренно се различава от дизаина на AR30. На моята приклада със детаила на който са накачени механичнте компоненти са един монолитен блок, а кожуха на цевта е съвсем отделен детаил. Отделно че блока със механичните компоненти, както и релсата за мерните прибори е от монолитна алуминиева отливка. Не съм сигурен дали е възможно целия този блок с механичните компоненти да бъде изработен от пластмаса поради нуждата именно той да понася наляганията при изстрел и да държи цевта. Но ако е възможно и са го направили това наистина ще събуди малко съмнение в мен по отнощшение на ресурса на пушката. От друга страна спокойно може да са използвали пластмаси по-издържливи от алуминия. Проблема е че почти всички пластмаси стареят, което би съкратило живота на една такава пушка.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
От друга страна спокойно може да са използвали пластмаси по-издържливи от алуминия.
Тъкмо и аз щях да пиша същото, наистина има такива и с по-добри механични качества технологиите много са се развлили ама на вън от наща държава :D както и разбиранията на хората, относно наляганията главно ги поема цевта и едва ли имат много влияние върху цевната кутия, но наистина и мен това ме подтиква въпреки всичко към размисъл.
Проблема е че почти всички пластмаси стареят, което би съкратило живота на една такава пушка.
До колкото помня някой пластмаси имат период на стареене над 50 години, за това време бая стрелба ще падне, и смятам че ще и се нарадва доволно :D
Но все пак го правят Немци, и това лично за мен си е достатъчна гаранция за качество :cheers:
 

angelmr

Редовен Потребител
Това за гаранцията за качество го кажи на собствениците на хемерли 450. Една пушка от световна величина за времето си която в един момент просто престава да задържа въздух и се налага да се подмени цялата механична част. Не знам на какви недомислици се дължи този проблем но е добре известна особеност. Подобни оплаквания има и от един друг модел на фирмата, хемерли АР50. Така че ако има елитна фирма създала си име на производител на първокласни ненадеждни пушки, то това е именно хемерли. :(
По повод на стареенето, то не е процес който можеш да го свържеш с точна цифра. Да живота на пластмасите е около 50 години. Но през този период механичните им качества постоянно се понижават като процеса започва в деня на полимеризацията на суровината. Така че за мен поне не е опция изработването на детаили задържащи газове с високи налягания, както и крепежи на цеви от полимерни материали. Ресурсните уплътнения не ги броим, те са консуматив.
По горните две причини написаното от фатален е много притеснително според мен.

Поне това видях, докато я държах в ръце.
Извинявай, надявах се да е просто слух в нета, който да не се окаже верен. :-[
 

DANNY

Редовен Потребител
Винаги много ме е кефел превода на английската дума "CHEAP" :)

освен, че значи -евтин, нещо което да го купиш на сметка, има и второ значение -долнокачествен, долнопробен

От там идва и извода:
Евтин = долнокачествен

:pardon: :pardon: :pardon:
 
A

Anonymous

Гост
От тука следва извода английски език = рядко смотан език. 600 000 думи, а всяка от тях има по 5-20 значения. :no:

Това е смимка от този форум, 8 съчми на 50м. Прави си извод за извода си ;)
 

Attachments

  • Изображение021.jpg
    Изображение021.jpg
    183.5 KB · Прегледи: 466

DANNY

Редовен Потребител
Ralfi написа:
От тука следва извода английски език = рядко смотан език. 600 000 думи, а всяка от тях има по 5-20 значения. :no:


Какво Аз казах!?
Какво Ти каза!?

Едва ли в този форум някой се впечетлява от плюсовете или минусите на един език.
 

angelmr

Редовен Потребител
Ralfi написа:
Това е смимка от този форум, 8 съчми на 50м. Прави си извод за извода си ;)

Думите "от този форум" означават че тук в нашия форум някой има такава пушка и е стрелял за група, така ли? Или грешно съм те разбрал.
 
A

Anonymous

Гост
Не, не исках да спямя допълнително, но това е доминатора на njatanasow, с оригинална цев. Това е относно евтиното и долнопробното...
 

DANNY

Редовен Потребител
....ЧЕ СПАМиш, СПАМиш.... :no:
Двете пушки са различни!
Не можеш да сравняваш 2 модела дори и на един и същи производител.
т.е. можеш но не можеш да казаваш, че щом единия е Супер то и другия трябва да е Супер :pardon:


А ето снимките на Милен от Морско.

Направо като се загледах в него ми прилича на детска играчка с тия пластмаси.

IMG_9310.jpg


IMG_9309.jpg
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
akraba1 написа:
Винаги много ме е кефел превода на английската дума "CHEAP" :)

освен, че значи -евтин, нещо което да го купиш на сметка, има и второ значение -долнокачествен, долнопробен

От там идва и извода:
Евтин = долнокачествен

:pardon: :pardon: :pardon:
A това не е ли спам, или е твое загатнато мнение ??? Нека не говорим така прибързано, така или иначе пушката е поръчана, като пристигне ще се постреля с нея, собственика ще си направи ревю ако иска, и ще си даде оценката пък и другите покрай него ще и се изредят :D, а с времето ще покаже и колко е здрава, качествена, долнокачествена или кой за каквото я мисли ;) За сега само виделите я могат да дадат някаква реална оценка останалото си е гадаене, или може би пише из чуждите форуми нещо ама като не знам езици аз не мога да прочета и кажа какво е тамошното мнение :)
 

DANNY

Редовен Потребител
От моето мнение може сам да си достигнеш до извод какво съм искал да кажа!




Това вече си е СПАМ :cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Да, определено в "заводски вид" с тези пластмаси изглежда зле :-X
Ако пушката е моя, първата ми работа ще е да направя нов приклад, шина за оптиката, набузник и хамстер , а старите ще летят в коша!
 

DANNY

Редовен Потребител
lynx написа:
Да, определено в "заводски вид" с тези пластмаси изглежда зле :-X
Ако пушката е моя, първата ми работа ще е да направя нов приклад, шина за оптиката, набузник и хамстер , а старите ще летят в коша!


Ммммм, ДА.....
Тази пушка се рекламира като "мас продукшана" на ФТ пушките. Като най-евтина и най-достъпна.
...Която щяла да измести едва ли не всичко друго от пазара.


Е, ти ако смениш всичко това за което говориш, цената май става двойна :goodbye:
...а не бих се учудил ако излезе на финала по-скъпа от стандартна ФТ пушка...
 
Нагоре