GAMO Replay-10 Magnum IGT GEN 2 кал 5.5 мм

Riddle

Потребител
Здравейте колеги,

изглежда стана време и аз да се присъединя към въздухарското общество :) Притежавал съм въздушен, газов и боен пистолет, но никога не съм имал пушка (жал ми е да стрелям по животни и затова някога отказах оферта да стана ловец). Сега обичам да ходя на съботно неделни излети и пикници в гората, така че се замислих за една въздушна пушка да си пуцам по шишарки, мишени и празни бирени кенчета :) Като изключим богатия ми опит с Калашников в далечните казармени години, сега обичам да поддържам стрелковия си опит с пистолети в стрелбищата, но си е друго сред природата, където да добавя още едно забавление към барбекюто и хамака :). Харесал съм си това Гамо след доста четене и гледане на ревюта. Всъщност бях си харесал първата генерация и досега да съм забравил за покупката, докато не попаднах на втора генерация и реших да я изчакам да дойде до България. Сега вече я има и остана само да се уточни дали върви с оптика или не. Търсих за мнения тук, но моделите явно са нови или непопулярни, защото почти нищо не намерих. Не знам, дали наистина ще стигне 45 джаула, но по ревютата изглежда да е доста мощна, харесва ми 5,5 мм. калибър, както и пълнителя за 10 <span class="corrected">сачми</span>. Вероятно е твърде мощна за целите, които си поставям, но аз обичам да имам мощност в излишък :) Така се отнасям и към изборът на коли - последните ми пет коли са <span class="corrected">големи</span>, мощни и с много екстри, въпреки че минавам 10-15 хиляди на година, предимно градско :) Може работата ми да е на 3 км. от дома ми, но до там пътувам комфортно и със стил :)
Ако се зарибя сериозно по тези пушки вероятно ще търся и нещо по-добро и скъпо в бъдеще (вероятно РСР), но засега не ми се дават излишни пари. Ще се радвам да ме посъветвате какви муниции ще са най-подходящи за това оръжие, като се има предвид, че се ползва пълнител и вероятно по-дълги чашки, като KnockOut Slug, например няма да са подходящи.

Ако някой все пак има опит с този модел нека сподели, също така и каква е разликата между първа и втора генерация, че ако втората е без оптика ще се окаже доста голяма разликата в цената.

След като я изпробвам ще споделя и моят опит.

Вчера трябваше да ми се обадят да ми кажат дали Ген 2 върви с оптика или не, но по стар български обичай са ме отсвирили още щом съм затворил телефона :) Ген 1 си върви с оптика и се намира на цена 570 лв. Обявената цена на Ген 2 е 618 лв. и оптиката отделно е 130 лв. Въпросът е дали подобренията в Ген 2 струват 180 лв. разлика в цената?
Разбира се Ген 2 е оборудвана с мерни прибори и оптиката по принцип не е задължителна, така че мога и да не купувам оригинална, а китайче по-евтино от кутия чашки, например или да се пробвам изобщо без нея...
Никой ли не е виждал тази пушка на живо за да изкаже мнение?
 
Последна промяна от модератор:

Hidden

Редовен Потребител
Добре дошъл във Форума!
Никой не дава мнение защото никой не я е виждал на живо тази пушка. Причината е, че във Форума няма много почитатели на Гамо. Фирмата отблъсква клиентите си например с използването на твърде много пластмаса на места, подложени на голямо натоварване - пример - цевната кутия. А цените на пушките им са сравнително високи. От най-общи съображения си мисля, че посочената енергия от 45 дж е нереална. В един от нашите сайтове са посочили скорост от 380 м/с в кал. 5.5 мм. Това просто няма как да стане! Мисля си, че и пълнителят ще прави проблеми.
Друго което ми хрумва - този модел е от новите и е много вероятно да не успееш да намериш консумативи за него в България - преди време бях питал за маншет и пружина за Гамо Блек Найт във ВИП-а в София и ме изгледаха доста учудено. А те все пак са вносителите на Гамо за България! Та на твое място бих попитал магазините, които предлагат пушката, дали имат консумативи за нея.
 

lynx

Редовен Потребител
.....Вероятно е твърде мощна за целите, които си поставям, но аз обичам да имам мощност в излишък :) Така се отнасям и към изборът на коли - последните ми пет коли са голями, мощни и с много екстри, въпреки че минавам 10-15 хиляди на година, предимно градско :) Може работата ми да е на 3 км. от дома ми, но до там пътувам комфортно и със стил :)
Здравей и добре дошъл във форума.
За съжаление сравнението на мощните пружинни пушки и автомобилите не е много подходящо.
В общият случай мощните пружинни пушки са големи, дълги и тежки, зареждат се по-трудно, имат неприятно силен откат, доста твърд спусък и склонност да рушат по-евтините оптики. Наличието на пластмаса на възлови места също не е добре, понякога повредите са непоправими.
Както ти напомни колегата, провери и за консумативи, защото пружинните пушки се налага по-често да се обслужват.
Изборът ти на първа пушка най-вероятно не е от най-добрите, но при положение, че вече си взел решение действай и после ще споделиш впечатления.
 

Riddle

Потребител
Благодаря за съветите. Тази пушка, доколкото ми стана ясно от ревютата не с пружина, а с газово бутало. Имала и някакъв абсорбатор на отката, та не ритала, като кон :) На видеата наистина се вижда, че се стреля доста приятно с нея. Дължината и е 121 см., което лично на мен не ми се вижда много (гледах за някакъв приличен калъф).
Относно джаулите и аз съм скептичен... прегледах и доста чужди сайтове, които я предлагат и там я дават 36-45 джаула. А за скороста няма грешка - дават я ето така:
4.5 mm (.177) muzzle velocity 305 m/seg or 395 m/seg (PBA pellet)
5.5 mm (.22) muzzle velocity 220 m/seg or 290 m/seg (PBA pellet)

тоест може и да излязат сметките с един грам чашка (налучквам, защото не съм го смятал :) )
Пълнителят в първа генерация е вертикален и вероятно е правил проблем, Ген 2 вече е хоризонтален и вероятно подобрен. Да, пласмасата наистина е голям компромис за мен, но качествените с дървен приклад са ми доста над бюджета за сега. Ако се зарибя сериозно, следващата пушка ще се избира много по-прицизно и с много по-малко компромиси.

Сега ще се обадя да питам за консумативи и резервни части...
 

radostin84

Потребител
Здравей
Във Випа във Варна не препоръчват първата генерация защото няколко пъти са им я връщали за ремонт , но за втората все още нямат наблюдения. Проблема бил в някаква пружина в зареждащия механизъм
 

t.marev

Редовен Потребител
Добре дошъл във Форума!
Никой не дава мнение защото никой не я е виждал на живо тази пушка. Причината е, че във Форума няма много почитатели на Гамо........
Друго което ми хрумва - този модел е от новите и е много вероятно да не успееш да намериш консумативи за него в България - преди време бях питал за маншет и пружина за Гамо Блек Найт във ВИП-а в София и ме изгледаха доста учудено. А те все пак са вносителите на Гамо за България! Та на твое място бих попитал магазините, които предлагат пушката, дали имат консумативи за нея.
Консумативите за ГАМО /маншет и пружина/ са два вида - големи и малки. Малките са за 440 и производните им - Шадоу, Блек ала-бала и другите модели с малкия цилиндър - 25 мм, а големите са за 1250 и производните и - Биг Кат и другите магнум модели с големия цилиндър. Пружините също, но сега всички слагат газови пружини. Пластмасовите цевни кутии не се износват, но се износва металната втулка, набита в нея, в която лагерува оста на шарнира. Иска редовно мазане.
 

Riddle

Потребител
By Justin W. (Foix, France) on06 Aug. 2020 (AIR RIFLE GAMO REPLAY 10 MAGNUM IGT GEN2) :
(5/5)

Gamo replay magnum

Very quick delivery. Air rifle is the european restricted version but has all the derestricted components installed. Takes 5 mins with a screwdriver and a drill to derestrict it for your relevant countries laws. 50lb cocking effort so make sure you have the strength to cock it. Very good and quick replys from the websites staff. Overall a good air rifle. And Mundilar help with any issues very quickly.

Този коментар в "MUNDILAR AIRGUNS" леко ме озадачи. :confused: Някой има ли идея за какви точно ограничения става въпрос?

Здравей
Във Випа във Варна не препоръчват първата генерация защото няколко пъти са им я връщали за ремонт , но за втората все още нямат наблюдения. Проблема бил в някаква пружина в зареждащия механизъм

Ако не се лъжа Ген 2 е с подобрена ИГТ система за зареждане.

IGT Mach 1: Gamo’s IGT Mach 1 is the latest update to our popular IGT technology. This new propulsion system consists on a 33mm pneumatic cylinder which replaces the airgun’s main spring improving the terminal velocity, providing a more consistent power level, reducing cocking efforts and lessening undesired vibrations.

Това не означава ли, че тук няма пружина, а само пневматичен цилиндър?

Здравей
Във Випа във Варна не препоръчват първата генерация защото няколко пъти са им я връщали за ремонт , но за втората все още нямат наблюдения. Проблема бил в някаква пружина в зареждащия механизъм

А препоръчват ли с какви чашки да се стреля?
 
Последна промяна от модератор:

radostin84

Потребител
Не защото нямат почти никаква наличност. Дори ми казаха да си поръчвам от други сайтове .
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Някой има ли идея за какви точно ограничения става въпрос?
Била е "удушена" до 16 дж(едва ли до 7,5) за да може да се продава в странте с такова ограничение и е разпробита като я е взел, за да докара 23-24 дж.
PBA чашките на гамо са мноого леки и твърди, докарват скорост, дупчат, рикошират, но точност не чакай. Е имат и един плюс, ако си ги намериш след изстрела, стават и за втора и трета употреба....
Пушката си е с напомпена газова пружима за до 24 Дж, така че няма да има нужда да се уведомява.
 
Последна промяна:

Riddle

Потребител
Била е "удушена" до 16 дж(едва ли до 7,5) за да може да се продава в странте с такова ограничение и е разпробита като я е взел, за да докара 23-24 дж.
PBA чашките на гамо са мноого леки и твърди, докарват скорост, дупчат, рикошират, но точност не чакай. Е имат и един плюс, ако си ги намериш след изстрела, стават и за втора и трета употреба....
Пушката си е с напомпена газова пружима за до 24 Дж, така че няма да има нужда да се уведомява.

Това малко ме разочарова, очаквах поне 30 дж. но какво да се прави... За чашки се бях насочил към Диабло Хейдс или Екзакт Джъмбо РС. Не са ли по-добри от PBA? Не държа да ги използвам по няколко пъти :)

п.с. Надявам се продаваните в БГ не са скопявани или греша?
 

lynx

Редовен Потребител
У нас рядко внасят скопени, освен ако вносителя не си ги поръча нарочно порязани до 23-24 джаула, за да не е необходимо уведомяване в служба КОС.
Поне тези, които са обявени в сайтовете пише, че са си на пълната мощност, която може да се постигне с модела.
 

Hidden

Редовен Потребител
Това е нов модел, така че едва ли някой може да ти каже кой вид чашки са най-добри. Освен това от цев до цев си има разлика. Само е сигурно, че е добре да почнеш експериментите с чашките на JSB. Аз ако съм на твое място бих пробвал JSB 1.03 грама и 1.175 грама за пушка, чиято мощност е в границите 20-30 дж и кал. 5.5 мм.
 

batnan

Редовен Потребител
Айде и аз да се изкажа. Не виждам никакъв смисъл в тая пушка с чупеща цев и пълнител. По бързо била зареждала и стреляла, и колко по бързо???? След 10 зареждания дали няма да ти треперят кунките и какво ще уцелиш, хеле пък с оптика . По добре един точен изстрел, отколкото 10 заря. За бърза стрелба си има автоматични и полуавтоматични ПЦП-та. Ако искаш нещо бързострелящо и евтино , някой Хасан пъмп екшън или Гамо екстим цо2 . С условието че за едното ти трябва помпа или бутилка с въздух, а за другото балончета с цо2 които са 20 лв за около 100 изстрела ако не се направят да се зареждат. Но поне няма да трошат оптики.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Колега на лични ти пратих две не лоши статии за тези модели,ето то линк към един от най-ползваните магазини от колегите,абсолютно надежден и коректен!Има девет модела от многозарядните Гамота,кеф ти с облечени,съблечени цеви,с модери и какви ли още не причудливи форми и "пискюли" на изхода на цевта,както и поне три модела приклади включително и един дървен... https://www.mundilar.net/pt/carabinas-ar-gamo-portugal-pressao-ar/ !
А това просто информативно,важно е да се знае какво има на пазара от многозарядните бутални пушки;)
https://airgunshop.gr/1.-aerovola-tufekia/pistoniou-gas-ram/theoben/theoben-slr-5-5-cal-7-sfairo/ ,
 
Последна промяна:

Riddle

Потребител
Айде и аз да се изкажа. Не виждам никакъв смисъл в тая пушка с чупеща цев и пълнител. По бързо била зареждала и стреляла, и колко по бързо???? След 10 зареждания дали няма да ти треперят кунките и какво ще уцелиш, хеле пък с оптика . По добре един точен изстрел, отколкото 10 заря. За бърза стрелба си има автоматични и полуавтоматични ПЦП-та. Ако искаш нещо бързострелящо и евтино , някой Хасан пъмп екшън или Гамо екстим цо2 . С условието че за едното ти трябва помпа или бутилка с въздух, а за другото балончета с цо2 които са 20 лв за около 100 изстрела ако не се направят да се зареждат. Но поне няма да трошат оптики.

Благодаря за съветите колега, но съм имал пистолет на СО2 и не останах впечатлен от технологията. Ако започна да стрелям повече от 3-4 кутийки на година ще се замисля за РСР, но едва ли ще имам толкова свободно време, че да си заслужава. По скоро ако се запаля сериозно ще мина на нещо наистина качествено с ГП (дори и еднозарядно), което не само да стреля добре, но и да радва окото :)

Колега на лични ти пратих две не лоши статии за тези модели,ето то линк към един от най-ползваните магазини от колегите,абсолютно надежден и коректен!Има девет модела от многозарядните Гамота,кеф ти с облечени,съблечени цеви,с модери и какви ли още не причудливи форми и "пискюли" на изхода на цевта,както и поне три модела приклади включително и един дървен... https://www.mundilar.net/pt/carabinas-ar-gamo-portugal-pressao-ar/ !
А това просто информативно,важно е да се знае какво има на пазара от многозарядните бутални пушки;)
https://airgunshop.gr/1.-aerovola-tufekia/pistoniou-gas-ram/theoben/theoben-slr-5-5-cal-7-sfairo/ ,

Чудесни линкове колега, особено руското ревю! Благодаря много!
А някой знае ли как стоят нещата с гаранцията при онлайн магазините? Насочил съм се към пушка.еу. защото само там има модела, но въпроса се отнася и за MUNDILAR AIRGUNS.

Пушка.еу ми предлагат 1 месец гаранция! Нормално ли е това при положение, че пералня на същата цена е с 5 години гаранция? :)
Без да говорим, че изобщо не е ясно как ще се доказва евентуален фабричен дефект. :rolleyes: Ще трябва яко да се стреля този месец :shootup::) Както и да е, поръчах я и в петък ще дойде. :banana:^-^
Предстои интересен уикенд!:ruak47:
 
Последна промяна от модератор:

Riddle

Потребител
Пушката пристигна.Довечера ще имам първи впечатления :)
Трябва ли да се почисти цевта преди да започна да стрелям?
 

Hidden

Редовен Потребител
Честита да ти е! :) :cheers:
По-важно е да се разглоби и почисти цилиндъра, в който са поместени буталото и цилиндъра. Целта е да се отстрани консервационна смазка и някоя случайна стружка. Хубаво би било това разглобяване и чистене да се направи от някой по-опитен в хобито, за да се избегне някое нараняване, загуба на детайл и т.н.
Направи само един изстел - ако има пушек, значи чистенето на смазка е задължително.
 

Riddle

Потребител
Честита да ти е! :) :cheers:
По-важно е да се разглоби и почисти цилиндъра, в който са поместени буталото и цилиндъра. Целта е да се отстрани консервационна смазка и някоя случайна стружка. Хубаво би било това разглобяване и чистене да се направи от някой по-опитен в хобито, за да се избегне някое нараняване, загуба на детайл и т.н.
Направи само един изстел - ако има пушек, значи чистенето на смазка е задължително.

Прочетох ти целия пост, но честно казано видях само последното изречение :) Малко по-късно, вече на полигона, стрелях веднъж на празно и после още веднъж с чашка...отново нямаше пушек, така че реших първо да стрелям и после да разглобявам! :cool:

Сега, ако очаквате от мен някакво полезно ревю сигурно ще бъдете разочаровани, защото за последно съм стрелял с въздушна пушка преди около 15 години и нито помня марката, нито калибъра, но знам, че на 10 метра правех прилични групи :rambo::lol:
Така че няма с какво да сравнявам, но ще дам всичко от себе си за да помогна на други Out of the box хора, решили да се насочат към марката Гамо.

И така, пристига доставчика, отварям кутията за да видя какво купувам и първото ми впечатление е ... добро. Пушкалото тежи, като истинско, стои ми добре в ръцете, няма как да я пробвам на оживена градска улица, така че я вземам на юнашко доверие и обещаната ТРИ месечна гаранция (как за един ден порасна от един на три месеца е загадка за мен :) )

Второто впечатление е малко по-различно - пушката се разделя на две части - метални и пласмасови. Пласмасата преобладава :)
Като цяло пушката стои добре в ръцете, теглото изглежда балансирано. (Снимка 1)

Малко е дълга, но това ще е фактор само при избор на калъф, за сега не ми пречи. На снимки 2 и 3 се вижда какво пише на кутията и на цевта, така че особено след тестовата стрелба реших да уведомя служба КОС, да си нямам неприятности по-късно.

Металните части - цев и бутална кутия изглеждат солидни и добре оксидирани. По тях има всякакви полезни и безполезни надписи и номера. Самата цев е около 40 см. дълга, без заглушителя.

Пласмасата, както казах е в доста и лично на мен ми идва в повече :) Приклад, ръкохватка, спусъчна скоба и полуложа са една отливка. Набузника е разглобяем, но не е регулируем.По-нататък ще му отделя специално внимание. Най отзад има дампер (омекотител) съставен от метал и гумени тампони (Снимка 4)
Пластмасата не изглежда евтина, но не е премиум качество! Проблемът е в детайлите, например много дразнещо е липсата на завършеност (капаче) на долната страна на ръкохватката (а тя изглежда като да е проектирана за някакъв завършващ елемент) Снимка 5.

Механичните мерни прибори са също леко разочарование. Мерникът е на на метална плочка, но всичко останало е пластмаса, като самият мерник (часта със зелените точки) е свободно вдижеш се във всички посоки! (Снимка 6)
Мушката също е от пластмаса, но поне е закрита с предпазител. Изглежда като да е разглобяема, но засега няма да я закачам. (Снимка 7)

Пълнителят е също плстмасов, но създава добро впеатление. Зарежда се леко и безпроблемно, по същия начи и работи! (Снимки 6,8 и 9). Много приятно впечатление прави системата за превенция зареждането на две чашки в цевта. Ако виждаш чашка в пълнителя (Снимка 9) значи в цевта няма чашка. Когато заредиш позицията остава празна докато не се произведе изтрел и означава, че в цевта има заредена чашка. Дори и да заредиш още няколко пъти няма да се случи нищо - позицията остава празна и не се мести, докато не се произведе изтрел.

Спусъковият механизъм е поредното разочарование (поне за мен). Главно, защото очаквах да е метален, но уви...и спусъка и предпазетеля са пластмасови, а спусаковият механизъм е от някаква алуминиева сплав (която не внушава доверие за стабилност и здравина). (Снимки 10 и 11). Четох някъде из книжките, че има възможност да се регулира силата на натиск, но оше не съм си играл с тази функция.

Засега е това. След малко ще продължа с втората, доста по-интересна част - стрелбата! :)
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    664.8 KB · Прегледи: 236
  • 2.jpg
    2.jpg
    89 KB · Прегледи: 232
  • 3.jpg
    3.jpg
    74 KB · Прегледи: 228
  • 4.jpg
    4.jpg
    207.3 KB · Прегледи: 231
  • 5.jpg
    5.jpg
    246.6 KB · Прегледи: 228
  • 6.jpg
    6.jpg
    230.9 KB · Прегледи: 232
  • 7.jpg
    7.jpg
    283.3 KB · Прегледи: 221
  • 8.jpg
    8.jpg
    296.8 KB · Прегледи: 222
  • 9.jpg
    9.jpg
    250 KB · Прегледи: 225
  • 11.jpg
    11.jpg
    213.4 KB · Прегледи: 228
  • 10.jpg
    10.jpg
    287.1 KB · Прегледи: 224
Нагоре