GAMO COMPACT - компресионен пистолет

big_dragon

Редовен Потребител
Този пистолет е познат в нашите среди, а няма отделна тема за него.
Вече съм собственик на такъв пистолет и смятам да споделя впечатленията си.
prod_129_PHcTLv_img.jpg

На 26.04.2012 бях в Пловдив и си напазарих от Новият магазин до III[sup]-то[/sup] районно едно пистолетче, GAMO COMPACT .177. за 261 лв., заедно с пакет от 100 пистолетни мишени GAMO.
Пробната стрелба беше проведена в Района на Екохотел Здравец, в Родопите над Пловдив, с чашките от кутията на пистолета, Gamo Match 4,5mm.

Първи впечатления:
-Въпреки че испанците са наблегнали на пластмасата, пистолета не стои като играчка;
-Дръжката, в случая за дясна ръка, ми заспа идеално;
-Пистолета е прострелян и стреля добре от кутията. За посредствен стрелец като мен, от позиция прав с две ръце не ми беше проблем, да събера групата в черният кръг (60мм);
-Спусъка е достатъчно лек, но на мен ми се струва, че за мачова стрелба ще е необходимо олекотяване.

След като се прибрах във Варна го разглобих и полирах триещите повърхнини на УСМ. По този начин спускането се подобри. За сега не мога да кажа, ще има ли ефект върху точността на стрелбата...
 

big_dragon

Редовен Потребител
Открих още една приятна изненада във въпросният пистолет. Това е възможността да се променя ширината на процепа на мерника, с помощта на винт от лявата му страна. :banana:

Ще помоля колегите, които са пипали нещо по пистолета, да споделят опита си тук.

За мен ще е интересно, какво друго по спусъка да пипна, освен олекотяването на пружината и полирането на повърхнините...

ПП И аз ще кача схемата:
 

Attachments

  • gamo-compact-airgun.jpg
    gamo-compact-airgun.jpg
    102.9 KB · Прегледи: 182

lynx

Редовен Потребител
big_dragon написа:
За мен ще е интересно, какво друго по спусъка да пипна, освен олекотяването на пружината и полирането на повърхнините...

Пишат, че спусъка се обръщал и печелиш малко допълнителен ход за настройка.
Но от снимките така и не ми стана ясно как се обръща.
http://www.pyramydair.com/blog/2008/04/gamo-compact-vs-izh-46-part-1.html
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Единственият гаф, който ми е правил този пистолет беше излизане на цевта от леглото й поради разхлабване /вероятно от вибрациите при зареждане/ на тези винтове:

Та хубаво е периодично да се преглеждат. Но да се внимава с притягането, защото държат в ... пластмаса :D :no: .
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Днес пистолетът ми направи мизерия за втори път откакто го притежавам, но за щастие и този път се оказа "малкият дявол":
По време на стрелба се появи съскане при зареждане /което пък изчезваше при рязко зреждане/. Появи се и съответно рязък спад на траекторията при изстрелите, заредени със съскане. Предполагаема диагноза: заминало уплътнение на буталото, или на клапан. Викам си - почна се: оръжейник на ВИП, доставка от Испания ... отиде та се не видя с месеци :wall: ! Оказа се, обаче, че спускателният клапан /вижда се колчето му и долният край на корпуса му горе на дръжката/ просто се е ... саморазвил и О-пръстенът му реално не работи :D.

Месинг "затегнат" в ... пластмаса :D ! Та го притегнах и всичко се оправи. Е - до следващия път, разбира се :D .
 

D.Slavev

Новодошъл

big_dragon

Редовен Потребител
Чашките стават, не че няма и по-добри:
rws-meisterkugeln-pistol-pellets-177-cal-7-0-grains-500-ct-26.gif

Sachmi_vazdushno_orazhieH&N_Match_Pistol_4.51_mm_500_br._4562.jpg

За начало Geco стават, търси чашки с тегло под 0.5 гр. Така постигаш по-висока скорост и по-добър отпечатък (перфорация) върху мишената. Твоите са 0.45гр.

Аз за половин дистанция съм си разпечатал два пъти по-малки мишени и така до някъде се мащабират и точките...

Успехи
 

vladi_k

Потребител
Здравейте!
Разликата между Гамо Компакт и по- евтения Гамо ПР- 45 само в материала на дръжката ли е, или има още нещо?
Мерси предварително! :)
 

vladi_k

Потребител

vladi_k

Потребител
Да се похваля с моя нов Gamo PR-45!
Това е първото ми и единствено за сега въздушно оръжие! Реализирал съм 3 точни попадения в празно кенче от 3 м. Без грешка е! ;)
Ако кефът се задържи ще попълня арсенала и с някоя пушчица!
Всякакви съвети и коментари ще са ми от полза! :cheers:
 

Йордан

Потребител
Да ти е честит :cheers: много добро пистолетче за точна стрелба ако имаш някакви въпроси питай без да се притесняваш :)
 

vladi_k

Потребител
Мерси!
За начало..., може би нещо по подръжката, смазване - кога, къде, как? Почистване на цевта?
Стреля ли с кръгли съчми? Тук пише, че да. Вие какви предпочитате?
Поздрави! :)
 

vladi_k

Потребител
Fire Horse написа:
vladi_k написа:
Вие какви предпочитате?
Поздрави! :)
Значи - ние предпочитаме да стреляме прецизната с RWS R 10 Match Premium Line, 0,45g, 7.0gr., cal. 4,5 ;)

;) Супер! Но да забия това в празно кенче си е грях!
Преди малко пошляпах в задния двор и въпреки лекото плякане всички ме разбраха! От София съм, къде упражнявате тук хобито си..., паркове или? :)
 

lynx

Редовен Потребител
Гледаме по възможност да сме извън града или на обезлюдени места, защото е пълно със "съвестни граждани" и после разправии с органите на реда. Не е приятно да спориш с тях! ;)
 

vladi_k

Потребител
Пищофа е наистина точен! От 10- на метра и 20- на изстрела имам 3 "десетки" в капачка от туба за вода!!! Три сантиметрова ми се струва!
При напълно разтворен пистолет за зареждане, в крайното положение се чува леко изсъскване от цилиндъра! Приемам, че е нормално, при вас така ли е?
 

vladi_k

Потребител
Здравейте въздушни артилеристи! :)
Продължавам да споделям своите впечатления от моя PR- 45, малкото братче на COMPACT!
Вчера проведох стрелби на импровизирано домашно стрелбище, разстояние 7м., мишени за 10 метра пистолет, с размер 17/17 см., по 10 изстрела! Първата ми серия доста разсеяна, но повечете все пак са в черния център (от 7 до 10)! При втората придобих вече увереност и само 2 изстрела са в 6. При третата серия първият изстрел бе в абсолютния център на мишената :eek: ! Не можех да повярвам..., но най странното бе, че с втория уцелих на същото място без милимунда отклонение! Разбира се това е до голяма доза късмет, случайност..., но е факт, който здраво ме развълнува!!!!
Друго по темата:
За 30- на изстрела започнах да усещам умора в лявата ръка- зареждащата! При затваряне на..., "зареждащата подвижна джаджа" ;) , трябва да приложа доста сила за да я "заключа" (чува се сравнително силно изчаткване) , при вас така ли е?
И последно, спусъкът за мен е малко тежък, прочетох нещо за смазване, което помагало и сигурно ще го направя!
Хубав и успешен ден на всички! :)
 

Б.Богданов

Потребител
vladi_k написа:
Да се похваля с моя нов Gamo PR-45!
Това е първото ми и единствено за сега въздушно оръжие! Реализирал съм 3 точни попадения в празно кенче от 3 м. Без грешка е! ;)
Ако кефът се задържи ще попълня арсенала и с някоя пушчица!
Всякакви съвети и коментари ще са ми от полза! :cheers:
Честита придобивка!
Аз притежавам този модел поне от 3-4 години и да този момент не съм имал никакви проблеми с оръжието. Единственото, което съм правил по него е да полирам повърхностите на частите от спусъка, които имат контакт.
От доста време съм решил да си направя чирени подобни на Гамо Компакт, но това ще се случи по-нататък във времето.
. . .
Вярно е, че на PR45 спусъкът не може да се регулира като на Гамо Компакт, което определено е важна опция, но като се свикне и със стандартния - проблеми с точността няма.
Дългата мерна линия води добра точност. От 7 - 8 метра чупя клечки за зъби 4 от 5.
Стрелям с пистолета много често. Последните месеци съм стрелял почти всяка вечер с него поне по 10 и повече минути.
За мен това е едно от най-добрите изделия за този ценови клас.
. . .
Трудно бих си позволи да ти давам съвети защото не се чувствам експерт по тези пистолети, затова ще споделя неща, които установил на база практически опит.

Мисля, че е добра идея да се полират на частите на спусъка.
Аз почиствам цевта след около 2 000 изстрела с конец с вързано парцалче. Доста черно става парцалчето, така че може да я чистиш по-често, освен ако не "переш" проектилите.

Не вкарвай никакви метални шомполи, освен ако не са облечени с някакъв мек изолационен материал.
Ползвай само силиконови смазки. Аз използвам на Гамо. Не е скъпа. Намира се в оръжейните магазини за 7 до 8 лева
prod_18829_0PwUd1_img.jpg


От чашките на ГАМО най-подходящи за този модел са GAMO MATCH DIABOLO или обикновеното GAMO MATCH
gamo-match-pellet.jpg

. . .

Още веднъж - честита покупка! И да се забавляваш добре при използването и!

Поздрави, Б
 

vladi_k

Потребител
Б. Богданов
Много благодаря за цялата информация, която ми поднесохте! Лично аз се съмнявам, че мога да полирам добре контактните части на спусъка, оръжейник би могъл да го свърши, нали?
Интересно ми е след колко време (изстрела) ви заболява "зареждащата" ръка :) , дали заключването изисква сила и се чува съответното изщракване! В началото не го бях забелязал а сега ми прави впечатление...
Също, на каква максимална дистанция може да водите точна стрелба?
Мерси пак!
 
Нагоре