GAMO COMPACT - компресионен пистолет

Б.Богданов

Потребител
vladi_k написа:
Б. Богданов
Много благодаря за цялата информация, която ми поднесохте! Лично аз се съмнявам, че мога да полирам добре контактните части на спусъка, оръжейник би могъл да го свърши, нали?
Интересно ми е след колко време (изстрела) ви заболява "зареждащата" ръка :) , дали заключването изисква сила и се чува съответното изщракване! В началото не го бях забелязал а сега ми прави впечатление...
Също, на каква максимална дистанция може да водите точна стрелба?
Мерси пак!
До този момент не съм коментирал пистолета с друг собственик и отговорите ми ще са базирани само на личен опит.
- Пистолета може безпроблемно да стреля и със съчми. Когато го купих в кутията имаше 4 кутии с чашки Гамо различни модели, като едната бе със съчми 4,5 мм. Може да се стреля с тях, но точността му се леко влошава. Налага се корекция на мерника.

- Не е необходимо оръжейник да ти полира частите. Поне така мисля.
Оръжейникът, който аз ползвам за разни услуги би отказал да се занимава с подобно досадно нещо. А и не е задължително на този етап да се занимаваш с тази дейност. За сега остави спусъка както е. Просто го дръж смазана цялата система. Развиваш болта и малкото винтче намиращо се над спусковата скоба. Капваш няколко капки силиконово масло върху памучето на клечка за уши и минаваш внимателно повърхностите до които има достъп.
. . .
За полирането...
Аз лично се справих, надявам се успешно. Просто, изисква доста търкане с различни размери водна шкурка и накрая с паста за полиране. Започнах с шкурка 600 и завърших с най-ситната номер 1200. Правих го на ръка защото не исках да рискувам с бързооборотни полировачни машини. Използването им от неопитни "майстори" като мен може да доведе до непоправими грешки.

- До 15 метра аз мога да водя доста точна стрелба. Над тази дистанция просто не съм опитвал и не мога да ти отговоря, коя е максималната такава. Предполагам, че над 20 метра няма да се получи независимо от качествата на стрелеца, а заради мощността на оръжието.

- Скоро ми се случи да имам мускулна треска от зареждането на пистолета. За да избегна това неособено приятно усещане, ако имам възможност сядам на стол, поставям основата на дръжката държейки я с дясната ръка, а с лявата с разтворен длан натискам цевната кутия, като внимавам да не докосвам мерните прибори.
Внимавай, пистолета хапе доста силно, особено когато си поизморен от зареждане.


Аз стрелям с две ръце поставени в позиция за стрелба с огнестрелно оръжие. Моделът го позволява. Тази позиция ти позволява да компенсираш лекото изместване в дясно /ако стреляш с дясна ръка/ при натискането на спусъка. Лекичко го натискай, опитвай се да не "кълвеш", както обичат да казват стрелците с огнестрелно оръжие. Не съм убеден, че при скъпия вариант - Гамо Компакт стрелбата с две ръце ще бъде удобна, но за сметка на това стрелбата с една ще е значително по-лесна.
. . .

На този сайт руснаците обсъждат този модел.
http://www.topguns.ru/gamo-pr45/

Поздрави, Б
 

vladi_k

Потребител
Ахаха за хапането, да гризна ме на два пъти лекичко! ;)
Извадих си сам и извода за внимаването с мерните прибори при затваряне!!!
Позицията ми за стрелба първо бе с една ръка, при което трудно успокоявах мушката и минах към две. Веднага почуствах облекчение и по- голяма стабилност. Спусъка го натискам плавно, понякога изпитвах изненада от позицията на пръстта ми и липсата на произведен изстрел, но предполагам, че това ще се оправи като се "опознаем" по- добре с пищовчето! Благодаря пак за мненията, които са изключително полезни за мен а и ги намирам за добре "премерени" :) . Като усвоя хватката с качване на снимки тук, ще се похваля и с някоя по представителна мишена!
Поздрави!
 

big_dragon

Редовен Потребител
Относно дистанцията на стрелба с този пистолет, както и с други въздушни пистолети, основно влияние оказва проектила, абстрахирайки се от по-малката мощност.

С моето Гамо на 4.5J и JSB Exact на 25 метра не ми бяха проблем капачките от безалкохолно. За по-големи дистанции са необходими и повече джаули, просто съчмата трябва да стигне до целта ;)...

Мачовите чашки (с плосък връх) след 15...20 метра летят като мухи, това идва от лошата форма на съчмата от аеродинамична гледна точка.

Бил съм свидетел със Зораки на три помпи и чашка с объл връх, как на 40...50 метра не се пропускат въртящите лъжици ф40, разбира се с упор на оръжието и бързомерец. А Гамото е по-прецизно от Зоракито, ако и да не е мултипъмп...
 

lynx

Редовен Потребител
big_dragon написа:
Бил съм свидетел със Зораки на три помпи и чашка с объл връх, как на 40...50 метра не се пропускат въртящите лъжици ф40, разбира се с упор на оръжието и бързомерец. А Гамото е по-прецизно от Зоракито, ако и да не е мултипъмп...

С оригиналната цев ли е било зоракито или по-дълга?
Бързомерецът сигурно е бил някой доста добър.
С нормален бързомерец лъжицата (40мм.) на 40-50 метра ще е голяма колкото глава на карфица.
 

Б.Богданов

Потребител
big_dragon написа:
Относно дистанцията на стрелба с този пистолет, както и с други въздушни пистолети, основно влияние оказва проектила, абстрахирайки се от по-малката мощност.

С моето Гамо на 4.5J и JSB Exact на 25 метра не ми бяха проблем капачките от безалкохолно. За по-големи дистанции са необходими и повече джаули, просто съчмата трябва да стигне до целта ;)...

Мачовите чашки (с плосък връх) след 15...20 метра летят като мухи, това идва от лошата форма на съчмата от аеродинамична гледна точка.

****

Колега, това имах предвид. Напълно съм съгласен с Вас.
Мощността е напълно достатъчна, но най-вече формата и тежестта на чашките е от значение за точността на попаденията.

Това, което съм за този модел пистолет е на база личен опит, а аз нямам такъв на дистанции по-дълги от петнайсетина метра.


На това видео на 2:06
NEW GAMO Air pistol PR 45 Review стрелецът демонстрира точен изстрел на дистанция 25 метра.

@vladi_k,
vladi_k написа:
* * *
Като усвоя хватката с качване на снимки тук, ще се похваля и с някоя по представителна мишена!
Поздрави!
Похвали се!
С малко тренировки ще се получи.
И успех в начинанието...
 

big_dragon

Редовен Потребител
За тези стрелби става въпрос:
index.php

Ето ги и мишените:
index.php

Зоракито на Венци беше с дълга цев, но съм забравил за бързомереца...
 

vladi_k

Потребител
Здравейте,
Искам да покажа резултата си от преди малко. За 4 дена стрелби с GAMO PR- 45 това постигнах! Едното попадение е доста в страни, възможно ли е в чашката да е проблема?
IMG_0309_zpsbec12381.jpg


Чашки GECO DIANOLO, 4,5; разстояние 6м.; прав с две ръце.

;)
 

Fire Horse

Потребител
Чашките са GECO Diabolo (не Dianolo).
Не е в тях проблема. Обикновено е в задспусковото устройство.
 

vladi_k

Потребител
Мда DIABOLO разбира се, правописна грешка, веднага ме хвана! ;)
С една дума са достатъчно добри! И за това, което излита на някъде трябв да ме е яд на мене си! ;)
 

Fire Horse

Потребител
vladi_k написа:
С една дума са достатъчно добри! И за това, което излита на някъде трябв да ме е яд на мене си! ;)
Ъхъ ;)
Чашките са идеални за тренировъчни.
А това пищовче става за първи пистолет, но за някакви спортни постижения - не.
Спусъкът му е ужасно дълъг и не може да се регулира (нито по дължина, нито по степени 1 и 2, нито по тежест - да не говорим за отделна регулировка на тежестта на двете степени).
Ако почнеш да стреляш с него както си трябва - на 10 метра и с ЕДНА ръка, въздухът ти ще свършва докато обираш спусъка, а изстрел още няма да има.
Забавлявай се.
 

vladi_k

Потребител
Пищофа е само за кеф, в къщи плякам по мишени на 6-7 м., а вчера растрелвах навън кенче на 15м. ;)
Но въпреки, че намя да ставам състезател имам състезателен дух и бих искал да съм по- точен. Не успявам да разбера как от 10 изстрела 5 ме задоволяват, два са допустими а три отиват някъде! :eek: Това ме разстройва... Искам да разбера какъв резултат постигат по- напредналите в стрелбата от мен, с този пищак в позиция изправен, с две ръце и без друга опора! Предполагам, че съм малко нетърпелив и избързвам със спусъка!
Доволен съм от избора си, отговаря на целите, за които ще го ползвам. :cheers:
 

Б.Богданов

Потребител
vladi_k написа:
Пищофа е само за кеф, в къщи плякам по мишени на 6-7 м., а вчера растрелвах навън кенче на 15м. ;)
Но въпреки, че намя да ставам състезател имам състезателен дух и бих искал да съм по- точен. Не успявам да разбера как от 10 изстрела 5 ме задоволяват, два са допустими а три отиват някъде! :eek: Това ме разстройва... Искам да разбера какъв резултат постигат по- напредналите в стрелбата от мен, с този пищак в позиция изправен, с две ръце и без друга опора! Предполагам, че съм малко нетърпелив и избързвам със спусъка!
Доволен съм от избора си, отговаря на целите, за които ще го ползвам. :cheers:

Пистолета е супер за целите, които си си поставил. Да целиш мишени до 20 метра.
Ще си позволя да ти дам някои съвети.
Преди да напреднеш достатъчно за преработки от рода замяна на спортни чирени и смяна спусъка със такъв, който може да се настройва, полиране да механизма на спусака... има някой хитрини, които повишават точността.
- Измивай чашките. Пълниш съд с вода и капваш малко препарат за миене на чинии. Слагаш вътре чашките и започваш да въртиш съда, но не много силно да не нараниш полите им.
След това ги слагаш в съд с надупчено с тънко шило дъно. Пускаш чешмата да тече в съда през чашките. Аз ползвам отрязана на половината бутилка от двулитрова кола. Съдовете с които миеш чашките не трябва да се ползват за друго! Оловото е вредно!
След това ги разлиташ върху кърпа и започваш да ги изсушаваш със сешоар.
Почистваш кутийката от чашките със сух парцал, изрязваш от дунапрен две кръгчета едното от които слагаш на дъното на въпросната кутийка. Капваш две -три капки синтетично масло /аз ползвам Гамо/ и връщаш чашките в кутийката. Капваш и на другото кръгче две капки масло и затваряш кутията. Разклащаш леко кутията за да омазнят проектилити. Ако разполагаш с електронна везна може да ги сортираш по тежест в различни кутийки.
Тази технология е валидна за предварителна обработка на пректили независимо от вида оръжие с което ще бъдат изстреляни.
- Преди да започнеш сериозната стрелба, настрой мерника за дистанцията от която ще стреляш.
Сложи една стара мишена с нарисувана точка с размер мах. 2 мм. Подпри на нещо оръжието или го стегни на менгеме /има едни малки, много удобни по 15 лева могат да се завинтят на маса или на нещо подобно/, прицели се в точката и изстреляй от 3 до 5 чашки, след това започвай да въртиш колелцата за настройка, докато поне 3 изстрела попаднат точно в точката един след друг.
Прави прострелка, ако пистолетът не е ползван поне една седмица или при смяна на типа чашки.
Има два начина на настройка - полицейска и военна. Изборът им е въпрос на вкус. Аз използвам военната.
Това означава, че изравнените мерник и мушка трябва да бъдат в основанието на центъра на мишената, а не да закриват половината център, както е полицейската настройка.

- След тази прострелка започва истинската стрелба...

Успех!

Според мен, резултатите ти са добри, като се има предвид, че имаш пистолета от скоро.
Ако тренираш редовно, ще започнеш да правиш десетки поне 8 от 10 при този тип мишени с диаметър на десетката поне 5 мм.

Желая ти успех ....
Поздрави, ББ
 

vladi_k

Потребител
@ Б.Богданов
:eek:
Супер!
Много ценни за мен съвети, въпреки, че е още рано за да ги реализирам! Имам предвид, че още откривам важни грешки в техниката си на стреляне, които една по една осмислям и се опитвам да изчистя. Целта ми е да стрелям точно, помагайки си с всички онези дребни неща, които за вас са рутина а за мен откритие! ;)
Има доста информация в нета...
Искрено ти благодаря и ще разчитам на съветите ти и за напред!
Поздрави и успешен ден! :)
 

Б.Богданов

Потребител
Не ми благодари, надявам се да ти бъда полезен.
Каквото знам за тези пищовчета ще ти го кажа. Много хора гледат на тях с презрение, но си мисля че те са първата стъпка към нещо по-сериозно.
Успех!
 

Rumpelstiltskin

Потребител
Здравейте, колеги!
Някой сменял ли е уплътнители и откъде се е сдобил с такива? (Gamo PR-45)
Благодаря!
 

ichlkv

Потребител
Здравейте,виждам ,че темата е за пистолет,но да попитам за пушките Gamo и по-специално Gamo Coyote ,а и за другите ПЦП-та на Gamo.Ако някой има инфо моля да сподели.
 

lynx

Редовен Потребител
Засега никой от форума не е ползувал такава пушка, за да изкаже мнение.
Просто за сходни суми повечето от нас биха избрали други марки и модели.
 
Нагоре