FT Open SF 2×50 - 16 и 17 Юли

BAD TORO

Модератор
ФТКС
И това състезание вече се запътва към архива.
Благодаря на всички които дойдоха и заедно с нас
опитаха от всичко – от скарата на Паната, от бирата, ракийката и от стрелбата.
Всяко едно такова мероприятие е зрънце нов опит.
Наша грешка е, че закъсняхме с темата за състезанието и нямаше конкретна информация за
мощностите и калибрите. Може би се подведохме от това, че вече всичко е ясно, защото полемиката за
тях не е нова в темите на нашите състезания.
Както казах всяко организирано мероприятие добавя нов опит. Мненията изказани и в тази тема са ценни за нас. Взехме си поука и занапред състезанията на ФТКС ще са само в клас международен кал.177 – до 16,5J мощност. За калибри над 177 , а това са 22; 25-ти; та чак до 50-ти мощността която ще се допуска на наши състезания е до 35 J. Все пак избирайки калибъра незабравяйте, че имаме убойни зони, които започват от 10мм. За 20-ти калибър ще решаваме по-късно, тоест когато Максо заяви участие в наше състезание.
 

bateiav4o

Потребител
Страхотно състезание, сред приятели въпреки умората се чувстваш щастлив.За пореден път инвентара не ни изневери и се доказа като абсолютно надежден.Дай боже за в бъдеще още по сложни и трудни трасета и повече мезета. :cheers:
Благодаря на всички за приятното изкарване :cheers: :cheers: :cheers:
 

братушка

Редовен Потребител
Взехме си поука и занапред състезанията на ФТКС ще са само в клас международен кал.177 – до 16,5J мощност. За калибри над 177 , а това са 22; 25-ти; та чак до 50-ти мощността която ще се допуска на наши състезания е до 35 J.
Искам уточнение: жена ми има FAC, ама 4,5 (24Дж) - не се вписва в схемата...
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
BAD TORO написа:
Взехме си поука и занапред състезанията на ФТКС ще са само в клас международен кал.177 – до 16,5J мощност. За калибри над 177 , а това са 22; 25-ти; та чак до 50-ти мощността която ще се допуска на наши състезания е до 35 J. Все пак избирайки калибъра незабравяйте, че имаме убойни зони, които започват от 10мм. За 20-ти калибър ще решаваме по-късно, тоест когато Максо заяви участие в наше състезание.

Миша, в горния цитат ключовта дума е " международен". Може би трябваше да напиша "FT международен"
Вси4ки останали допуски са за хора, които нямат нужния калибър, но искат да се пробват поне един път.
Нека да не влизаме в спор защо 4,5мм е признат за международен.
 

братушка

Редовен Потребител
Имах предвид друго: при "до 35Дж" НЕ е упоменат 4,5. Изрично изброени калибрите и няма 4,5.
Значи ли това, че 4,5-24Дж не става за "клас" до 35Дж?


ПС: навремето имаше дискусия за балистика. Бях направил извода, че "балистичния аналог" на 4,5-16Дж е 5,5-32Дж. Е, плюс-минус малко...
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Да,
24J в кал 177. не влиза в допуска до 35J, който се отнася само за калибрите от 22. до 50-ти вклю4ително.
За 20-ти още не сме решили.


Да то4но заради тази балистика 35J e реверанса към 22. който е и най масовият калибър
 

angelmr

Редовен Потребител
BAD TORO написа:
И това състезание вече се запътва към архива.
Благодаря на всички които дойдоха и заедно с нас
опитаха от всичко – от скарата на Паната, от бирата, ракийката и от стрелбата.
Всяко едно такова мероприятие е зрънце нов опит.
Наша грешка е, че закъсняхме с темата за състезанието и нямаше конкретна информация за
мощностите и калибрите. Може би се подведохме от това, че вече всичко е ясно, защото полемиката за
тях не е нова в темите на нашите състезания.
Както казах всяко организирано мероприятие добавя нов опит. Мненията изказани и в тази тема са ценни за нас. Взехме си поука и занапред състезанията на ФТКС ще са само в клас международен кал.177 – до 16,5J мощност. За калибри над 177 , а това са 22; 25-ти; та чак до 50-ти мощността която ще се допуска на наши състезания е до 35 J. Все пак избирайки калибъра незабравяйте, че имаме убойни зони, които започват от 10мм. За 20-ти калибър ще решаваме по-късно, тоест когато Максо заяви участие в наше състезание.

Съжалявам че не успях да взема участие и в това състезание. Нищо все ще се успокоят нещата и при мен та все някога ще има още + двама участника.
По повод на тенденциите за развитие съм напълно съгласен. Такива неща коментирахме още преди две години, но тогава още не бяхме дорасли за подобно развитие. Сега обаче бройката на различните типове пушки е достатъчно голяма за да имаме едно такова нормално разделяне на класове.

ПС. След като горния клас така или иначе е компромисен и създаден за популяризиране на спорта, мисля че би било приемливо в него да се допускат и 4.5 FAC пушки, въпреки предимството което биха имали те благодарение на малкия калибър. Но това си е изцяло ваше решение.
 

братушка

Редовен Потребител
24J в кал 177. не влиза в допуска до 35J
Не е честно :'(
Отправям молба да преразгледате списъка на калибрите при 35Дж...

Или направо да се въвежда нов "български" клас - до 24Дж (танам като за 4,5 FAC и е "законен" :) ).
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Не Миша, съвсем 4естно е!
Класа е само един - до 16,5J при 177.
Ина4е пък няма да е 4естно в една и съща дисциплина
един да стреля 177. до 16,5J, а другия до него също 177.,но 24J.
Компромиса е само за: -
BAD TORO написа:
състезанията на ФТКС ще са само в клас международен кал.177 – до 16,5J мощност. За калибри над 177 , а това са 22; 25-ти; та чак до 50-ти мощността която ще се допуска на наши състезания е до 35 J. Все пак избирайки калибъра незабравяйте, че имаме убойни зони, които започват от 10мм. За 20-ти калибър ще решаваме по-късно, тоест когато Максо заяви участие в наше състезание.
 

братушка

Редовен Потребител
Те тогава на Световно по ФТ въобще никаква "честност" няма да има: там в една и съща дисциплина ще стрелят 4,5-16Дж и 4,5-7,5Дж.
Е вярно, че там те ще бъдат в различни класове, ама аз и не предлагах 4,5-16 и 4,5-24 да са в един клас...
Просто се получава, че 4,5-FAC съвсем изпадат от милост (този път не по причина "инвентар").
Но вие си решавате...
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Ама такъв клас ФТ 24J"междунаорден"
не съществува. Виж за 7,5J може да се помисли.
И ако има поне пет заявки ще го организираме и на следващото състезание
ще сложим по една допълнителна мишена в коридор и за тях.
 

братушка

Редовен Потребител
Тогава последен въпрос: клас ППП остава ли?
Как ще се процедира в клас ППП с калибрите?
Че вече ме е страх да питам може ли да се включа с ППП 4,5 и 23Дж..., че ще имам предимство пред 5,5... да не говорим за 6,35.

Междувременно препроверих английския регламент (този на основоположниците, изобретателите на дисциплината) и открих следното:
"Air rifles of any calibre, which comply with the Statutory Limitations and BFTA Limitation in force at the time of the event, may be used."
(въпросът не какво е по-добре, а какво е разрешено).

Старая се да разбера и да подкрепя всички. Но ми става все по-сложно да разбирам цели и мотивите ви.
Или поне обясненията, които получавам.
 

cdman

Администратор
Миша - при англичаните всеки калибър се тълкува като - всеки калибър със мощност до 16 Дж :) , което за 5.5 ще е бая парабола - а нагоре не ми се мисли. Там с енергията няма компромис.
 

братушка

Редовен Потребител
Знам това. Затова написах:
(въпросът не какво е по-добре, а какво е разрешено).
Това е към темата за 4,5-24Дж в клас "до 35Дж".

Същото и за пружинките: знам как е по-добре. Въпросът ми е какво е разрешено в София.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
cdman написа:
Относно разпаления за пореден път спор за джаулите само че допълня. Целта на ФТКС е да развива и изведе Българският Фийлд Таргет на международно ниво , и мисля че от няколко години върви само в правилна посока. Резултатите не закъсняха и тази година Божидар Чудомиров спечели първа награда в Унгария на едно от техните състезания. ФТКС се стреми да участва на всички важни международни ФТ състезания през цялата година включително и на световното първенство. Организирането на всички състезания от ФТКС представляват един вид тренировка която да подържа формата и да развива способностите на стрелците които участват в тези състезания.

За всички заклети стрелци на големите калибри и джаули има достатъчно други състезания през годината в които ще може да постреляте на воля

Миша,
отговарям ти с този цитат на Светльо. Да общо взето това са целите и мотивите ни.

За пружинките ситуацията е същата, но поради из4езващият им вид ги оставям на съвестта на всеки решил да у4аства.
Клас ППП ще има, но само при предварително заявени пет заявки и то като минимум една седмица преди състезанието.
Ина4е ще си стелят както Мтака наравно с нас.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Въпреки спора ви, искам да попитам, тъй като и на мен до тук не ми стана ясно. Искам отговор с да или не.
1. На мероприятията на Софийския клуб в класирането ще има ли клас до 32 джаула или ще си бъде само международен 16,5?
2. Ако по въпрос 1. отговора е да, може ли пушка в калибър 4,5 с мощност от 16,6 до 24 джаула да участва в състезание на софийския клуб в клас до 32 джаула?
Благодаря предварително !

п.п. Май много кърлежи е имало, щото резултати още не виждам ;) :p

п.п.п. Забравих да кажа колко много ме е яд че не можах да дойда. Нищо, другия път ще наваксам...
 

братушка

Редовен Потребител
Симо, тези цели и мотиви аз знам и разбирам отдавна. Дори повече - напълно ги подкрепям.

Но все пак не разбирам някои ограничения за "други" класове.
Склонен съм да приема аргументите за мишените и големите джаули. Но ограничение за 4,5 FAC остава необяснимо за мен. Аз приемам вашето решение, но не го разбирам. А при условие, че в семейството имам и 4,5 FAC неизбежно ще имам предвид и този факт при планиране на семейните си участия. Без обиди.

А и не всички веднага станаха майстори с достойни пушки. Някои преди това трябва да минат и през "начално" ниво някъде.

Всъщност аз продължавам да смятам, че "Анлимитед ФТ" с нищо не е по-лесен нито по-недостоен от "международен" такъв. Но приемам сумарната ви оргументация за инвентара и международната насоченост. Не виждам нищо лошо в това.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
На състезания на ФТКС ще има само един клас 177.-16дж. Тоест за 4,5мм
само и единствено до 16,5 J.
На тези състезания ще се допускат и калибри разли4ни от 177, но тяхната енергия е до 35дж.
Класирането е само едно, тоест две за ПЦП и ППП
и то при условие ,4е има достатъ4но у4астници.

Пример:
Хатсан 4,5- до 16,5дж.
Хатсан 5,5- до 35дж.
Хатсан 6,35- до 35дж.
Биг Боре кал.50 - до 35 дж.

Класиране само едно без класове.

ПП. без обиди за примера Хатсаните, ама няма Ева в 5,5 и б,35
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
И мен ме човърка едно въпросче: Параболата на 16J в 4.5мм наистина се припокрива най-близо с 32J при 5.5мм. Тези заложени 35J /с три отгоре/ нещо като реверанс заради по-големия диаметър на чашката ли са ??? ? Ако е така - личното ми мнение е: Да, по-трудно се "вдява" чашка 5.5 в дупчицата, но едва ли можем да определим колко точно джаула "аванта" биха компенсирали тази допълнителна трудност. Та затова за мен лично по-добре е като ще е гарга - да е рошава: 16J 4.5мм към 32J 5.5мм :yes: .
 
Нагоре