FT Open SF 2×50 - 16 и 17 Юли

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
andi написа:
Ами то си е доста ясно "натвърдено" , че добре са дошли само гостите с "правилни" пушки и калибри . Организаторите са прави : време беше за късче английски аристократизъм по Софийските морави .
А за другите ( за неправилните ) са поляните на Русе , Варна , Троян , Ловеч , Монтана , Добрич , Ямбол , Бургас , Ст. загора , Пловдив , Асеновград , Хасково , Богданица , Пазарджик , Септември , и прочие градове и паланки .
И да не вземе сега някой да се засегне - просто да направи "правилния" избор !

@andi
Не е така. Няма никакъв аристократизъм, какъвто ще де е.
Предполагам имаш кола, а вероятно и не една. На всички коли една и съща ли е цената на застраховката?! И кой въобще ти гарантира, че няма да направиш ПТП или някой малоумник няма да те блъсне, не дай Боже, ако не искаш да си правиш застраховка (а тя си е задължителна и на различни цени)!? Самите коли също имат някакви цени, а трябва да се оправят и поддържат!
Не знам кой избор е правилен и кой не е, но ако някой има желание и възможност да се включи във формата на мероприятието е добре дошъл!
При толкова активен форум, с толкова изчерпателна техническа информация, някой да твърди, че не може да си намали мощността, или че няма около себе си хронограф, за да знае с каква мощност стреля е просто нелепо.
Едно е мотивацията за участие да бъде самото състезание и приятното изкарване с хора, които споделят стрелбата като удоволствие и съвсем друго е когато някой си казва "ей сега ще ида да им нагътъм тъпите тенекета с мойта гаубица, да им покажа на тия кой е по-по-най-".
От опита, който натрупахме през последните няколко години, "масовостта" отдавна не е приоритет за ФТКС, дори напротив.
Поздрави
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
strong94 написа:
Добре де преди 2 години участвах на това състезание пак на Бонсовите поляни и тогава нямаше проблем с мишените. А сега изведнъш като се понакупиха повечко 16J плякала ;) и изведнъж проблем :(. Защо искате да ни развалите хубавото изкарване. :'(
Аз пак ще дойда но ще гледам от страни.
Не искам да обидя притежателите на въпросните пушки, но следващия път си направете състезание само за вас и не ни палете чивиите.

Мислиш, че е нямало проблеми, защото не си носил твои такива, за да разбереш за тях.
Кофти е когато някой ти говори за нещо, което ти е пределно ясно и то от придобит опит.
Аз лично нямам намерение да извадя отново 400-500лв от джоба си, за да не "развалям" изкарването на някой.
Кой както иска, така да го приема. В повечето постове и настроения си личи "уважението", с което се отнасяте към нас организаторите.
Очевидно много колеги не ги е еня за труда, средствата, времето, обикалянето, нервите и прочее неща, които са направени от няколко човека, за да може да го има "хубавото настроение".
Кой както иска да разбира нещата.
Всеки си има право на мнение.
Ние също.
Моето мнение е, че не сме длъжни да организираме и влагаме лични средства, за да може някой да си пробва гаубицата дали пробива или почти пробива 3мм силует или лъжица от неръждавейка. Просто няма как да стане!
Обидени винаги ще има. Дори и сред тези, които никога не са идвали, не са имали намерение да идват и никога няма да дойдат.
И ако преди две години не е "имало проблем" да се стреля по "същите" мишени, то някой не е чел призивите, които са отправяни при почти всички мероприятия организирани от нас.
И за още нещо ще кажа: Как може да искаш да имаш права, като не искаш да пораждаш такива :eek:
Организираме състезания от три години! Правихме какво ли не в името на масовостта. Е ......... ефект нула. Пак имаше сърдити за какво ли не! Сигурно, ако не беше повдигнат въпроса пак щеше да има такива за нещо друго или нещо ново. Угодия няма.
За жалост е пълно с негативизъм и лоши настроения! За пореден път!!!!!

Както и да е. Състезание ще има и ще бъде с най-доброто и вероятно най-трудно трасе, на което аз ще стрелям откакто се занимавам с този спорт.
 

jost70

Потребител
ФТКС
Заявка за участие:
Име: В.Ангелов /jost70/
Клас: ПЦП-16 J
Пушка: "Аншутц"-Рашко
Оптика: ZOS 10-40 X60
Чашки: JSB-4.52
Преспиване: Не ме мислете ! :D Вероятно в колата или отдалечена палатка .
Приготвям едни вратни пържолки /диетично , здравословни/, наденички за мезе към бирата . :cheers:
Имам едно предложение към организаторите , нека при нощните стрелби участниците да са с отражателни жилетки /Всеки я носи в колата си /
Мерките за безопасност ,преди всичко за да се забавляваме всички .
 
A

Anonymous

Гост
Честно казано звучат обидно такива изказвания от страна на организаторите!!! Не очаквах такова отношение, а и мислех че сме големи хора с достатъчно висока култура.
Беше ли необходимо да се стига до тези постове?!?
Бях решил да отделя средства за да изработя серия мишени подходящи за по-мощните пушки и да ги предоставя безвъзмездно на колегите, подготвил съм и мишени за забавление и състезания от типа 1 срещу 1, направих и монтирах "въртележки" на заслона....
Сега се чудя дали си струва да го правя.
Не ме разбирайте грешно - не ми е проблем да си намаля мощността на пушката (която в момента е ограничена на 39J) , но трябваше поне да се обсъди оплакването на колегите за високата такса и да се потърси компромисен вариант, например внасяне на депозит от участниците с мощни пушки и/или подписване на декларация за покриване на щети причинени от голямата мощност.
Сега малко ми заприлича на "Аз съм си у нас и к'вот си искам - т'ва ще правя"
Когато човека си е лош както и да го ограничаваш той няма да стане по-добър и пак ще намери начин да направи магария.
Аз все пак ще направя мишените които бях решил - пък дано другата година да има наистина клас PCP-неограничен

Успех в начинанието и ще се видим в събота, ако не стрелям поне да се срещна с хора които уважавам и са ми помогнали.
 

FreeMan

Редовен Потребител
Добре де нека се измисли нещо и за клас Unlimited.
Казвам го без каквито и да е настройки, заяждане, обидчивост и отношение.
Нека се направи нещо така че да има и такъв клас. Може да е с различни мишени, та дори и условия. Така или иначе ще е отделно от 16j.
Ще помагаме в носене, поставяне, събиране или каквото трябва - само да се обяви кога и как.

Не мисля че някой иска да идва да криви ламарини, чупи, прави дупки или там каквото се изписа.
Също мисля че е нелепо по мощността, калибъра или вида на пушката да се определят намеренията или характера на стрелеца.
 

TeXHo

Потребител
Здравейте колеги,

Въобще не ми се искаше да се включвам в дискусията за мощните пушки. Първо, стрелям в клас 16Дж., а като гледам нещата доста се поляризираха. Второ, болно ми е, че вместо празник, който да събере хора с еднакви интереси, за да забравим за 2 дни сивото ежедневие, състезанието стана причина за скандал. Трето, аз една стотинка не съм дал за мишените и смятам че нямам право да се меся на организаторите за това как са решили да покрият амортизацията и обновяването на инвентара.

Нещата обаче стигнаха твърде далеч в заяждането. Защо заяждане? Ами, колеги я се замислете от къде се почна всичко? Нека цитирам:

За това се налагат следните такси:
1. За пушки до 16 J - 5лв.
2. За пушки до 40 J - 10 лв. за членове на ФТКС и 15 лв. за нечленове на ФТКС
3. За пушки над 40J - 30 лв. + по 2 лв. за всеки джаул над 40.


Както е видно в клас до 40Дж, таксата е по-малко от кутия съчми! И това за състезание, чиято организация не е лесна нито безплатна! Грамотите и отличията, подготовката на местността, реденето на трасетата и т.н. Наистина, за клас 16Дж., таксата е символична. Аз не мисля че това е реалната такса, според мен, това е занижена такса, целяща да стимулира разпространението на спортния клас.
За клас над 40Дж., нещата стават сериозни. Там мисля че няма нужда да ви обяснявам как от въртящите мишени при заслона почти всички стари бяха изкъртени. А те бяха от 4мм ламарина, за разлика от състезателните мишени. Благодаря на колегите, които направиха нови въртележки. При положение, че състезания се правят едва няколко пъти годишно, не мисля че е добра идея да се разчита само на добрата съвест на участниците за възстановяваване на щетите по състезателния инвентар.

Поради описаните причини, не мисля че обявените такси са нереални или целят да изгонят някого от състезанието.
Страшно много ме натъжава, че се намериха хора да направят от мухата слон и да създадат скандал от нищото. Не ви знам доколко ходите по състезания, господа подстрекатели, но не ви прави чест това да превърнете празника в разрив между любителите на спортния клас и приложния клас.

За последно, нека се замислим. Струва ли си за 10 (десет) лева разлика в цената за участие, да се хвърлят такива нерви и да се разваля настроението на всички?
 

братушка

Редовен Потребител
Както е видно в клас до 40Дж, таксата е по-малко от кутия съчми!..
Просто факти и статистика...
Клас "до 40Дж" досега нямаше, и не вярвам някога да има. Има само един клас с ограничение по мощност - до 16Дж. Всички останали просто си нагласят пушките както им допада повече и обикновено се ориентират на някаква скорост с достъпните на пазара чашки. Накрая обаче се получава, че 90% от пушките "не 16Дж" имат 40+Дж, най-масово 42-47Дж.
Дори да се пробва да се въведе "клас" до 40Дж, подозирам, че той ще остане "празен" ... :pardon:

Дефакто на практика имаме 2 реални класа РСР в България: до 16 и 40+....


Добре де нека се измисли нещо и за клас Unlimited.
Има повече от достатъчно такива състезания, както и подходящи мишени за тях. На практика това е първо състезание с така явно изразено различие в подхода към класовете.


ПС: да бяхте просто го обявили като само за 16Дж - щяхте да спестите много негатив. Отказ за участие на Анлимитед народа щеше да приеме по-лесно от обявените дифиренцирани такси.
 

angelmr

Редовен Потребител
Много ни е лоша народопсихологията и все си търсим начини да се делим и да си създаваме дрязги. :( Хайде да помислим малко, винаги каквото и да се направи ще има недоволни и ощетени. Личното ми мнение е че това което се въвежда с такси, трябваше да бъде въведено като ясно ограничение в един достатъчно ранен етап. Така че това което става сега си е една грешка (закъснение) на организаторите. Но иначе съм напълно съгласен че хората давали личните си средства за инвентара имат пълното право да определят по какъв начин ще се използва този инвентар. На софийския клуб приоритетите са ясни. Хайде да уважим тези приоритети и да мислим позитивно, а не кой как е ощетен от дадено събитие. Втория вариант на мислене не помага на никого и още по-малко на този който смята че е ощетен.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
texho написа:
Страшно много ме натъжава, че се намериха хора да направят от мухата слон и да създадат скандал от нищото. Не ви знам доколко ходите по състезания, господа подстрекатели, но не ви прави чест това да превърнете празника в разрив между любителите на спортния клас и приложния клас.

За последно, нека се замислим. Струва ли си за 10 (десет) лева разлика в цената за участие, да се хвърлят такива нерви и да се разваля настроението на всички?

Виж, приятелю, тъпо е да слагаш определения като "господа подстрекатели". Както виждаш много хора няма да дойдат, и не казват нищо по въпроса. Разликата в таксата не е 10 лв а 40 и по-добре ако бях организатор щях да направя следното: Обявявам състезанието само в 2 класа - ПП и ПЦП международен. Неограничен няма. Така сърдити нямаше да има. А сърдитите можеше да организират те състезание където нямаше да има ограничения и аз щях да ги уважа, като дойда със 47 джаула.... Ще кажеш че така ще се получи разделение - то и сега се получава. Наистина ми е тъпо като гледам как се делим, и то заради една торба железа, но това е положението. Със сигурност и двете страни са прави за себе си. И ти щеше да се чувстваш тъпо ако идвайки на Троян, разбереш че всички в ънлимитед са с 5 лв такса, а ти трябва да платиш 45 защото си 16 джаула. Аз уважавам организаторите и се съобразявам с тях. Също така съм го писал и преди, си оставам ънлимитед стрелец по сърце, и много добре разбирам хората които имат само една пушка, а им се идва на състезание да премерят сили с други като тях.... Най добре е този спор да спре, защото прави и криви тук няма. Сигурен съм че около масата всички ще се забавляваме добре, без значение кой каква пушка има... Има още състезания където ограничения няма да има /поне срещите на БАФТ са такива/ и там спокойно могат да се включат всички. А в личен план, точно заради Софийските мишени,които намирам за много добре направени, си купих Валтера, защото наистина ми беше съвестно да плющя по онова бухалче с 47 джаула..
 

братушка

Редовен Потребител
Не е точно за тук, но да го пусна...
Видях в Полша:

90% пропуски се падат в непосредствена близост до убойната зона. Тази "шайба" около УЗ ако не решава напълно, то подобрява значително издържливостта на мишената.
 

ivofox

Редовен Потребител
Сега прочетох ,верно ли е че над 40 джаула 30-лв ще е ????
а неси знам джаулите или 40 или 42???
ще се мерат ли пушките преди състезанието или няма смисъл да идвам?
Благодаря предварително!!!
 
A

Anonymous

Гост
Божидаре не сам искал да всявам раздор, но не мисля че с повишаване на цените за участници с гаубици ще реши проблема с повреждането на инвентара. Напълно съм съгласен с това че трябва да има някакво ограничение в мощността но това да се налага с финансови средства не е правилно. Да разиграем следния сценарии ( ЕирФорс Талон - доста преправен, мощност 40+++++++++ та до над 100j, по вашите правила плащаме 40лв + още да кажем до 90j (50j х 2лв = 100лв) и какво ще се случи с мишените?
Не високата такса не е начина. Това само ме обижда. Но ако беше казано че може да участват пушки само до 40j и обяснено на хората какво налага това, мисля че нямаше да се стига до това писане.
Още казваш че ме е интересувало какво ще се случи с инвентара, ами ако беше така то тогава нямаше да ти предлагам миналата Неделя да ти дам моята Гамо-Катерица.

И пак се извинявам много за получилата се ситуация.
Ще си направим корекции в мощността на пушките и ще участваме.
 

ivofox

Редовен Потребител
АЗ видях темата чак днес ,зарадвах се че ще мога да участвам ,но като видях цените и ограниченията
не ми стана никак приятно тук става ВЪПРОС ЗА ДИСКРИМИНАЦИЯ.
Това никаде в света го няма,нали това хоби е за кеф?????
АЗ имам мишена заек от русенските която по нищо неостапва на софйските мишени които са много здрави.
Стрелял съм е хиляди пъти от 8 м.дистанция мишената си е напално здрава.
И поради тази причина няма да участвам в това състезание ,ще чакам следващото.Организирано в някоя друга група“
 
A

Anonymous

Гост
Така както поведох този спор така и ще се обявя в защита на организаторите по отношение на Джаулите. Които не си знае мощноста на пушката няма да е никакъв проблем там на място в Събота сутринта да му се замери и ако има възможност да се намали.
Просто се надявам организаторите да коригират правилника и да махнат тези 40+лв. И да вкарат ограничение в мощноста.
 

lynx

Редовен Потребител
Колеги, същия този спор го водих и аз преди години с членовете на ФТКС.
Тогава имах само една пушка и тя беше над 40j.
Бях ядосан за така наречената "дискриминация" срещу хората с мощни пушки.
Не съм състезател, но ме хваня яд че добрите стрелци и състезатели с мощни пушки няма да имат поле за изява на Софийските състезания.
Но.....в момента в който имах възможност да разгледам подробно и отблизо инвентара, веднага вдянах какво са се опитвали да ми обяснят.
Ще го обясня най-общо, поне това което на мен ми направи впечатление:
Повечето мишени, особено тези предназначени за близките дистанции с малките убойни зони са изработени изрядно.
Личи си че голям зор и експерименти е имало за да се докарат до сегашния си завършен вариянт.
Много експерименти, ръчен труд и разнасяне по майстори е имало.
Такива мишенки не се срещат често и по снимките от чуждите състезания, софийските ми изглеждат най-пипнати ;)
Сега не бих си и помислил да изплющя с Дейстейта някоя от тези мишени.
Може и да няма поражения, но не съм много убеден.
Въпреки че съм фен на мощните пушки, ако мишените бяха мои ограничението щеше да е 30 джаула и нямаше да пускам състезатели с по-мощни пушки да млатят мишените.
Съжалявам ако съм засегнал някой с този пост, но написаното от мен е факт написан от неангажиран страничен наблюдател.
:cheers:
 

stelibg

Потребител
ivofox написа:
не ми стана никак приятно тук става ВЪПРОС ЗА ДИСКРИМИНАЦИЯ.
Това никаде в света го няма,нали това хоби е за кеф?????
АЗ имам мишена заек от русенските която по нищо неостапва на софйските мишени които са много здрави.

Дискриминация НЯМА - във всички спортове има резделяне на категории.
Хобито наистина е за кеф, но ФТКС най-умело съчетават кефа със спорта, със съсезателния характер на мероприятието.
Имал съм щастието да стрелям и по русенски заек и по софийска сова - предпочитам совата, работи по-добре. Уцелиш ли я пада, докато заека мнооого се замисля, та чак не пада :)
За пример мога да дам последното ФТ състезание в Ловеч, дето една русенска мишенка на 50 метра беше уцелена два пъти подред и пак не падна. Стреляше се точно с 16,05 J.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
И аз съм съгласен . Но по-добре май състезанието да беше обявено само ФТ клас международен. Така сърдити нямаше да има - просто състезанието нямаше да е за тях. То заради таксата така или иначе няма да има много ънлимитед стрелци - не вярвам че някой ще се засили да си намаля пушката и да прави нови настройки. Рано или късно това щеше да се случи - това е заради целите които една или друга група гони.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
За мое съжаление няма да мога да учавствам в съботното състезание. Без да коментирам разразилия се спор за влиянието на мощността на пушките върху здравето на мишените ще посоча само един личен пример. На зимното състезание във В.Търново, което Архитекта организира преди доста време, в зоната на прострелки бяха мои 4 мишени лична изработка със щит от 3мм ламарина. Трите бяха между 35 и 50м, но едната беше на около 25м. Горката от плющенето на гаубици беше станала като китайска шапка. Както и да е оправих я и още работи безотказно, но е факт ,че мощности над 40J са сериозно изпитание за здравето на животинките особено при предозиране с олово от близки разстояния.
Пожелавам на всички приятни изживявания в събота и неделя.
 

DANNY

Редовен Потребител
Това е цитат част от един много, много стар пост от една среща във Варна.
Дано автора не ми се разсърди.
НО Заснетото е повече от красноречиво :pardon:

rook написа:
Акценти от срещата, уловение от фотоапарата (ми :) ) и от мен (с изключение на снимките където аз присъствам)
..................................
Зайчето на st_beer. Приодбило формата "глъднах си корема"
http://i263.photobucket.com/albums/ii14 ... 090460.jpg
http://i263.photobucket.com/albums/ii14 ... 090461.jpg
http://i263.photobucket.com/albums/ii14 ... 090464.jpg

Мишлето на poacher. Придбило формата "надничам иззад ъгъла"
http://i263.photobucket.com/albums/ii14 ... 090492.jpg
http://i263.photobucket.com/albums/ii14 ... 090494.jpg
http://i263.photobucket.com/albums/ii14 ... 090496.jpg

.................................................
 
A

Anonymous

Гост
Спора е безсмислен.Организаторите са прави да поставят условия, и който не го устройва-да не ходи.Грешка на организаторите е ,че трябваше да е обявено предварително като състезание до 16 дж. и нямаше да има коментари.Просто трябва да се извади поука от случая и следващия организарор да не допуска същата грешка.Успех на участниците и приятно изкарване на всички/и гостите на масата/.

ПП. Знае ли се дали няма да се отзовем между състезателите на масата ,не по трасето. :cheers:
 
Нагоре