Field Target Core Rules (Фийлд Таргет - основни правила )

luft9waffe

Редовен Потребител
основни правила(core rules) на световната фт-федерация

безопасност
-всеки състезател,член или не на национална фт асоциация,би трябвало да е участвал в национални състезания,откъдето да е наясно
с мерките за безопасност,правилата за тайминг и състезателната документация.
-всеки състезател трябва до има "стрелкова застраховка",покриваща(валидна)периода на състезанието(шампионата)
-когато не се ползват,пушките трябва да са празни и незаредени.на земята или върху поставка трябва да сочат по посока на мишените,а ако се носят в ръка,да сочат надолу
-едно изсвирване на съдията(маршал)заповядва незабавно спиране на стрелбата и разреждане на на пушката с изстрел в земята.
две изсвирвания=стрелбата може да продължи
-отказва се участие на състезатели употребили алкохол или др.наркотични вещества
-всеки състезател трябва да се пази и да съблюдава партньорите му и състезателите близо до него да спазват правилата за безопасност.

трасе
-състои се от 150 мишени общо за 2 или 3 дни.
-във всеки коридор има минимум 2 и макс 3 мишени.
-мишените са падащи,дистанционно(с корда)зареждащи се.
-щитът и убойната зона на мишените трябва да са 100% видими от всяка поза за стрелба(прав,от коляно,седнал,легнал).при нарушение на това изискване ,само след сигнал ,подаден от първия стрелял по съответната мишена състезател,мястото и се променя.
в противен случай мишената остава на същото място до края на състезанието.
-мишените се разполагат с предната им повърхност перпендикулярна(допуск+/-5 градуса) на посоката на стрелба.
-линията за стрелба(позицията)не трябва да принуждава състезателят да заема опасни за него пози(позицията да не е на стръмно,хлъзгаво т.н. място).
eкипировка
-не се допускат 16+J пушки.състезателите с такива се дисквалифицират.
-всички пушки трябва да са технически изправни и безопасни при правилно боравене.
-облеклото е свободно.
-единичен ремък се допуска.
-други поддържащи ремъци са забранени.
-чувалчета,налакътници,наколенки -според местните правила
стрелба.
-мишените са поредно номерирани.
-време-2мишени=3 минути,3 мишени=4 минути и т.н.
времето се мери от момента на заемане на позицията за стрелба на огневата линия.в него се включват определяне на разстояние,зареждане,определяне на вятъра.
-всеки състезател съблюдава напусканата от него позиция да е чиста и безопасна за следващия.
администриране
-имената на участниците в нац.отбори се изпащат на орг комитет минимум 24часа преди състезанието.списъкът на отборите и имената на всички състезатели се публикува предварително.
-всички въпроси ,касаещи регламентите трябва да се изпратят до организационния комитет минимум 24часа преди откриването на състезанието.
-----------------------------------------------------------------------
преводът не е буквален,ако има смислови грешки,ще бъда благодарен някой да ги поправи.
както спомена шутър,имаме проблеми с 2 точки:
-застраховки-засега ще го пренебрегнем.който ще излиза навън,ще търси оправия
-16J-затова въвеждаме клас "неограничен"
общо взето това е пътя към съставяне на нашите правила и всеки член на бгафт може да предлага идеи.
 

Attachments

  • wftf_core_rules.pdf
    18.4 KB · Прегледи: 192

bor1968

Потребител
Re: Core Rules

Още един проблем - броя на мишените е 150. Може би трябва да стане до 150бр.
Не че са много, но трудно ще набавим тази бройка. На първо време трябва да се осигурят поне 30-40 мишени.

ПП. Сори :-[ . Сега прочетох, че това е общия брой на мишените за два или три дни. Което значи за три дни да се разполага с 50бр. мишени. Това не е недостижимо.
Като се има пред вид, че ние организираме двудневни срещи и състезания стават 75 мишените и бройката отново набъбва.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Re: Core Rules

мисля ,че 150 е бройката задължителна за световно първенство.при нас догодина ще гоним 2х30.по-нататък повече.
 

cdman

Администратор
Добра работа с превода , добавих и оригиналният документ на правилата прикрепен към първият пост , както и малко разширих името на темата :)

Хубаво е да редактираме първият посто докато изчистим правилата в нормалният вид , мисля че дискусията за възглавничката можем да пренесем тук и да решим дали да е 12см или 15см - мисля че няма голяма разлика и спокойно можем да изберем която и да е.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
някой да коментира правилото за "+/-5 градуса".това значи ли,че 2-те(или3) мишени,които се стрелят от една позиция трябва да са в много тесен коридор.лично на мен това не ми харесва.рязка промяна не само в дистанцията,но и в посоката(ако е абсолютно безопасно)ще направи стрелбата по-интересна.
 
A

Anonymous

Гост
Чудесна идея CDMAN! Нека всичко, касаещо явяването на едно състезание по между ни, да бъде синтезирано на едно място! Така един човек, който никога не се е явявал на състезание, да си набави предварително регламентираните помощни материали и да се подготви за събитието спокойно! Успех на всички в предстоящото съревнование! :yahoo:
 

cdman

Администратор
luft9waffe написа:
някой да коментира правилото за "+/-5 градуса".това значи ли,че 2-те(или3) мишени,които се стрелят от една позиция трябва да са в много тесен коридор.лично на мен това не ми харесва.рязка промяна не само в дистанцията,но и в посоката(ако е абсолютно безопасно)ще направи стрелбата по-интересна.

Идеята на това е че ако няма перпендикупярно попадение при 16J е възможно мишената да не падне :) особенно ако попадението е в края на убойната зона. Мисля че това е напълно постижимо - , мишените обикновенно са в тесен коридор и много често са на различна височина - така че за стрелеца има достатъзно дистанция между двете.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
ако идеята е да има перпендикулярно попадение,тогава ок.но това се постига и когато ъгълът образуван от стрелеца и двете мишени е по-голям и мишените не са поставени в тесен коридор.примерно мишените са поставени така,че между тях и стрелящия ъгълът е 45 градуса-той трябва да се поизмъчи и да се позавърти,за да застане точно срещу мишената.това като нарушение на правилета ли ще се тълкува?
 

cdman

Администратор
Мисля че се търси точно този ефект:

koridor_ft.gif
 

luft9waffe

Редовен Потребител
наистина това е логичното обяснение.ще редактирам текста .вместо "линията за стрелба" да бъде "посоката на стрелба"
 
A

Anonymous

Гост
Re: Core Rules

bor1968 написа:
Още един проблем - броя на мишените е 150. Може би трябва да стане до 150бр.
Не че са много, но трудно ще набавим тази бройка. На първо време трябва да се осигурят поне 30-40 мишени.

ПП. Сори :-[ . Сега прочетох, че това е общия брой на мишените за два или три дни. Което значи за три дни да се разполага с 50бр. мишени. Това не е недостижимо.
Като се има пред вид, че ние организираме двудневни срещи и състезания стават 75 мишените и бройката отново набъбва.

150 са мишените за световно първенство което се провежда 3 дни. Всеки ден по 50 мишени. За всяко състезание се използват 50 мишени, само американците мисля че използват 60 мишени на състезание. Ако имате 50 мишени на следващият ден могат да се пренаредят. Ако нямате 50 мишени, може да се използват и 30. Важното е да се направи добро състезание и всички да са доволни.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Колеги, в коя тема мога да прочета за разликите между ФТ и ХФТ? На много места е писано за ФТ регламенти, но не можах да попадна на описание за ХФТ. Благодаря :)
 

братушка

Редовен Потребител
Опасявам се, че няма избистрени тези особености на едно място.
Но като цяло ХФТ е по-доближен до истинския лов. Каубойския вариант на ФТ, така да се каже :)

- в ХФТ се забраняват всякакви регулировки по оптиките. Не че се забраняват самите такива оптики, но не се разрешава да се пипат кавито и да е реглажи по време на състезание. Всички регулировки (ако има такива) преди излизане на трасето се подлепват от съдиите с хартиено тиксо и после се проверява тяхната целостност. Това принуждава стрелците да слагат оптиките на минималната кратност за да могат с една и съща настройка да виждат целта и на 10 и на 50м. Съответно се лишават и от възможността да "мерят" дистанцията с "паралакса";

- в повечето регламенти изрично се забраняват различните "модерни" добавки към ложите и прикладите като "куките" на затилъка и "гъби-подставки" в предната част на ложата. Демек ложата и приклада да са "класически", "ловджийски";

- обикновено се забранява ФТ поза (седнал). За сметка на това се разрешават всички други пози, включително и подпиране на различни естествени "подпори" на терена (дънери, клони и т.н.) с едно единствено условие - самото оръжие не трябва директно да допира тези подпори (между ложата и дънера трябва да има поне пръст). Освен това на позицията се слага специален "маркер" (например цветно колче) и стрелецът е длъжен да го докосва с каквато и да е част от тялото си по време на изстрел, ако ще и с ухото си. В резултат на това повечето мишени там се стрелят легнал с опора на нещо с подложена ръка, или подпряни на дърво. Макар, че остават и задължителните пози прав и от коляно;

- точкуването е 3-бално: пропуск - 0, улучване в корпус (има "дзън") - 1, паднала мишена - 2.

останалото си е същото.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Архитекта написа:
Колеги, в коя тема мога да прочета за разликите между ФТ и ХФТ? На много места е писано за ФТ регламенти, но не можах да попадна на описание за ХФТ. Благодаря :)
HFT е доста нова дисциплина,но дотолкова ,доколкото вече има световна хфт-асоциация(WHFTA),правилата са написани.
по-точно взаимствани от най-старата нац. асоциация-(UKAHFT).
различията с FT са много.скоро ще преведа базовите"HFT RULES" и "HFT COURSE" и ще опитаме да съобразим с тях нашият бъдещ HFT-регламент.
 

st_beer

Редовен Потребител
Това от правилата малко ме притеснява:
-не се допускат 16+J пушки.състезателите с такива се дисквалифицират.
Ще важи ли то в пълна сила за състезанията провеждани у нас? Или тази тема си е само за клас 16J.
Искам само да кажа че с този си пост ни най малко желая да започвам спорове или да влизам в конфронтации с когото и да е.
 

братушка

Редовен Потребител
По света въобще обикновено не се допускат повече от 27 или дори 21Дж. И според мен се дължи на техните законови ограничения. Например в Русия със закон е забранено да има пневматика по-мощна от 25Дж, дори да е с лиценз.
Не е задължително сляпо да ги копираме. Януари ще има дискусия по подобни въпроси, преди окончателното приемане на нашите регламенти.
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
братушка написа:
Например в Русия със закон е забранено да има пневматика по-мощна от 25Дж, дори да е с лиценз.
Винаги съм се чудел как и защо Руснаците, които по принцип имаха доста либерално и естествено отношение към оръжието изобщо(по обясними причини - водили са много войни, имаха почти най-голямата армия в света, един от най-големите военно-промишлени комплекси) имат такива драконовски ограничения за въздушното оръжие?! ???
 

andro

Потребител
Защото не знам дали си забелязал че и те като нас са доста сбъркани !То в България не е проблем да си купиш незаконно оръжие ,какво остана в Русия.И въздушното оръжие и на тях и на нас е най малкия проблем .От наркотици и катастрофи умират с пъти по вече хора .Ама на кого му пука....Иначе щом като са 16 джаула ,значи толкова трябва са ,на някого да му минава през ума да прави футболните врати по големи?
 
A

Anonymous

Гост
Малко offtopic от мен. Очевидно в Русия имат строг режим за въздушните пушки, за да може те да не правят конкоренция на калашниците и ижовките(12калибър). А знаете ли че в Туркмения ако застреляш човек все едно нищо не се е случило, а ако го заколиш има присъда? И като се замислите има логика. Ако стреляш по някого значи си на зор, ако тръгнеш да го колиш, значи се правиш на мъж!
 
Нагоре