Field Target Core Rules (Фийлд Таргет - основни правила )

bor1968

Потребител
fatalen написа:
в предишния правилник, освен 16,3 Дж, друго не се допускаше!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

А в новия проектоправилник какво пишеше? И ти от къде беше толкова сигурен, че проектоправилника по отношение на допускане на по-силни пушки няма да го бъде?

Божо, познаваме се. Не искам да ти турам цитати от постове, защото има такива.
Аз искрено се радвам когато имате международни прояви.
За всеки има място под слънцето, но не разбирам защо вие сте толкова против свободния клас след като законодателството ни е такова и не само нашето?
Защо си мислиш, че lynx запали фитила и се кефи от страни как гори. Не се притеснявам, че съм се хванал на въдичката, когато това е моето мнение.
 
A

Anonymous

Гост
Янко,въдицата не е нито към теб нито към Божо или ФТКС. Търсеше се "аристократично" мнение, но "аристократа" е на прием и не е активен. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Само изчакайте да си дойде.............. :crazy: :crazy:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Не се подвеждайте колеги да се дъвчете (все още не сте почнали де), хубаво е че стана факт това което голяма чат от хората искаха, нека да не се връщаме назад смятам че въпреки всичките си убеждения колегите ще приемат правилата и няма да подхвърлят повече обиди по адрес на хората които стрелят с над 16,3 J във ФТ-та. Дано повече не си припомняме тези грозни спорове :cheers: Нека има мир сред нас най накрая :cheers:
Въпреки всичко аз ще си стрелям в клас 16J както съм го правил почти винаги и ще подкрепям и ще се кефя на колегите с по-мощни пушки по същия начин, по които се радвам и на колегите в класа в които стрелям ;)
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
bor1968 написа:
fatalen написа:
в предишния правилник, освен 16,3 Дж, друго не се допускаше!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

А в новия проектоправилник какво пишеше? И ти от къде беше толкова сигурен, че проектоправилника по отношение на допускане на по-силни пушки няма да го бъде?

Божо, познаваме се. Не искам да ти турам цитати от постове, защото има такива.
Аз искрено се радвам когато имате международни прояви.
За всеки има място под слънцето, но не разбирам защо вие сте толкова против свободния клас след като законодателството ни е такова и не само нашето?
Защо си мислиш, че lynx запали фитила и се кефи от страни как гори. Не се притеснявам, че съм се хванал на въдичката, когато това е моето мнение.


Янко,нека разграничаваме правилата!
Вероятно от там идва и "спора".
Регламента е направен гъвкав в частта си за мощността, поради една много проста причина!

These rules will apply to all World Championship, International or other major field target events. RGB’s are urged to apply these rules to all field target competitions that are hosted under their auspices.

Знаейки, че на много места по света въздушните пушки са под различен режим, СФТФ дава воля на местните организатори (RGB) да правят допълнителен клас над 16Дж! Същото, което и ние правим и сме правили, даже преди да бъде публикуван Регламента на СФТФ.
Това, което евентуално би цитирал от казани по-рано от мен неща, няма по никакъв начин да докажат нещо различно! Пък и няма да ти се обидя ни най-малко, защото ще бъде конструктивно, надявам се.
Имай и нещо друго предвид! Приетия Регламент, касае пряко и единствено Нас (ФТКС), като организатори на такива мероприятия! Всички други организации и мероприятия не са обвързани със спазването на каквито и да било правила!!! Казано по друг начин, правете както, каквото и с каквото прецените мероприятията, които ще правите. Аз ще се радвам, мероприятията да са все повече и повече, пък били те и с други правила.
Смятам, че ФТКС ще се старае да прилага новия регламент.

Всички са добре дошли на наши мероприятие, стига да искат и да спазват правилата, които сме оповестили.
Масовост? Не на всяка цена.


bor1968 написа:
За всеки има място под слънцето, но не разбирам защо вие сте толкова против свободния клас след като законодателството ни е такова и не само нашето?

Честно да ти кажа, не ми е ясно къде и как сме обяснили, написали, казали и т.н. подобно нещо! Ако беше така, повярвай, нямаше дори да споменаваме нещо различно от 16Дж.



bor1968 написа:
И ти от къде беше толкова сигурен, че проектоправилника по отношение на допускане на по-силни пушки няма да го бъде?

Ще ти отговоря от уважение на въпроса.
Знаех, защото виждах тенденцията по време на гласуването. А повярвай, тя беше повече от красноречива! Щом си толкова сигурен за написаното от теб, значи имаш източниците и сам можеш да провериш това, което ти пиша!
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Виках си да не пиша повече след предния пост ноооо :pardon: Божо не виждам причина да не кажеш, че просто вас ви бъркат с едни други хора и не щеш да назовеш имената им, а колкото до Янко бих казал същото бъркаш се със същите хора, въпреки че и от редиците на Софийския клуб е имало подобни реакции не е редно всички да ги слагаме в кюпа ;)
Честно да си кажа чаках и вярвах, че ще доде този момент това да се случи и се канех, канех да ги говоря едни ...... но истината е, че нищо няма да спечеля все едно да риташ умрял (може и да не е правилния израс това) :(
Викам да спра до тука ;) Ай наздраве :cheers: ;)
 

shooter

Потребител
Ако трябва да сме буквояди
аз оставам с впечатлението, че според СФТФ точно RGB
може да допуска на свои състезания и друг клас свързан с конкретните закони на страната
т.е. в България до 24 J няма ограничения в притежаване на въздушно оръжие /не подлежи на регистрационен режим/
значи точно ФТКС би трябвало да допуска на състезанията си
4.5 мм пушки с мощност от 16.4 до 23.9 J в отделен клас
та когато дойде времето това RGB да проведе световно първенство в нашата страна
да има вече традиция и състезатели в този клас, които да представят страната
на това първенство
ФТКС вече е отсякъл какво допуска на състезанията си
и такъв клас няма и явно няма и да има
Както е казано по горе - масовост не се търси

Между прочем за такава промяна в основните правила ни уведоми и Братушка преди време
но беше наврян в една конкретна част на анатомията на кучето
с дружните усилия на всички аристократи
Явно могат да си го позволят

ПС
Деймос - просто написах, това което е нещо като граница в закона
да не останат хората с впечатление че съм ънлимитед бафтаджия
дето само джаули му хвърчат от ушите и носа
 
A

Anonymous

Гост
Прочетох правилата. Следните неща (освен вече разискваното изключение от 16-те джаула) ми направиха впечатление (и правят ненужни някои противоречия):
- единичен ремък, разрешен да се ползва при стрелбата за стабилизиране на пушката;
- много по-голяма свобода в типа чашки, отколкото е предвидено у нас (оловни, цинкови, техни сплави и "подобни", което позволява много широко тълкуване);
- пълна свобода на дрехите;
- никакви лазерни устройства (имаше такъв спор);
- възглавничката вече е 15 см (но това мерене между две плоскости ми е неясно, те притиснати ли са помежду си със сила, съизмерима с човешко тегло?);
- не видях поза легнал;
- пушката се пренася насочена надолу или нагоре;
- пушката не може да се споделя от двама състезатели (това в нашите условия е нереално).
Това, което някои хора не одобряват - ремъка и твърдите якета, се сбъдна. Те познаха - ФТ става все по-академичен.

П.П. Стефко, ще те поправя. И над 24 джаула няма ограничение. Никой не ни спира да притежаваме пушки над тази граница. Само трябва да изпълним една формалност, да направим регистрация, която обаче не се явява ограничение. Т.е. ако бъдем буквояди, националното законодателство разрешава пушки с всякаква мощност. Но все пак трябва да има една разумна горна граница за състезания.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Дани, наистина в което те бива те бива. Страхотна статия. Нищо излишно. Наистина ако има кой да я преведе грамотно ще е голям плюс за начинаещите /и не само/ ФТ стрелци. Браво !!!
 

cdman

Администратор
CaMyPau написа:
Дани, наистина в което те бива те бива. Страхотна статия. Нищо излишно. Наистина ако има кой да я преведе грамотно ще е голям плюс за начинаещите /и не само/ ФТ стрелци. Браво !!!

За коя точно статия говориш :)
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Добре де, аз неправилно се изразих. МОже би е написаното ми се стори в такъв вид. Нека всички го приемат както искат..

П.П. Сега разбрах какво е станало. Браузърът ми не се е рефрешнал и новите постове излязоха чак сега... Вече разбрах защо Светльо не доумява какви ги плещя. Коментара ми е за много по-стар пост на Дани....Извинявам се.
 

lynx

Редовен Потребител
Dejmos написа:
Прочетох правилата. Следните неща (освен вече разискваното изключение от 16-те джаула) ми направиха впечатление (и правят ненужни някои противоречия):
.......

Не знам дали е новост, но вече всички участници над 60 години са в клас "Ветерани".
Не знам до момента дали е било така.
Гледам по снимките от чуждоземни мероприятия, че доста хора са на около 60 и нагоре, особено англичани са доста.
Наш Бай Иван ще е в отделно класиране и почти винаги ще е медалист :)
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Дай боже всекиму на тия години да е като бай Иван.... Аз ще се радвам на старини да съм един от най-редовните посетители на мероприятия. Та, Рачо, и ние натам отиваме и един ден ще сме повече в тоя клас ;) :cheers:

Иначе промените се знаеше че ще са такива. То тенденциите го налагат от доста преди да се утвърдят като правила... Ето днес като редихме с Павката единия сектор за състезанието се замислих. Това за 50-те процента намалени УЗ, какво означава ? Че тенденцията е всички останали 50 процента да са над 35 метра... Не знам дали го тълкувам грешно но май така е най-редно... ;)
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Хубаво е, че има международни правила за ФТ. По-добре да има правила отколкото да няма. С тези правила предполагам, че ще се съобразяват хората които ходята да се състезават на световни форуми.
По-важното е, че всички тука които пишем в този форум, негласно стигнахме до едно много важно правило, а то е, че -Организатора на мероприятието определя своите правила и тези който посещава това мероприятие се съобразява с тези правила.
Вече две формални организации /БАФТ, ФТКС/ и едно неформално движение /ФТДМ/ излязоха със свой правила. Същите те правята меропирятия, с различни приоритети, съобразяна се датите на меропириятията така, че всеки който има желание да може да посети това което му харесва.
Какво по-хубаво от това - ясно правило, различни видове мероприятия, по различно и удобно планирано време.
От това по-хубаво, здраве му кажи.
 

TeXHo

Потребител
shooter написа:
...
Между прочем за такава промяна в основните правила ни уведоми и Братушка преди време
но беше наврян в една конкретна част на анатомията на кучето
с дружните усилия на всички аристократи
...

Понеже взех участие във въпросния спор, смятам за нужно да изоблича този ти опит да изкривиш казаното.
Братушка получи съответната реакция, не защото цитира проектоправилника. Получи я, защото го направи с цел да подпали отново спора, или по-точно да "натрие носа" на всички, които смятаме, че стрелбата в клас 16Дж. и клас Неограничен е достатъчно различна по естество, че да е несъпоставима. И го направи няколко дни, след като Админа на Форума изрично и с доста силни думи, предупреди да не се повдига повече този безсмислен спор.
Така че, моля те, недей изопачава фактите. Вярно, че е модерно да се търси конфронтация, но това до нищо добро не води.

Както каза Павката:
pavloff написа:
...
По-важното е, че всички тука които пишем в този форум, негласно стигнахме до едно много важно правило, а то е, че -Организатора на мероприятието определя своите правила и тези който посещава това мероприятие се съобразява с тези правила.
...
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
shooter написа:
Ако трябва да сме буквояди
аз оставам с впечатлението, че според СФТФ точно RGB
може да допуска на свои състезания и друг клас свързан с конкретните закони на страната
т.е. в България до 24 J няма ограничения в притежаване на въздушно оръжие /не подлежи на регистрационен режим/
значи точно ФТКС би трябвало да допуска на състезанията си
4.5 мм пушки с мощност от 16.4 до 23.9 J в отделен клас
та когато дойде времето това RGB да проведе световно първенство в нашата страна
да има вече традиция и състезатели в този клас, които да представят страната
на това първенство
ФТКС вече е отсякъл какво допуска на състезанията си
и такъв клас няма и явно няма и да има
Както е казано по горе - масовост не се търси

Между прочем за такава промяна в основните правила ни уведоми и Братушка преди време
но беше наврян в една конкретна част на анатомията на кучето
с дружните усилия на всички аристократи
Явно могат да си го позволят



Стефане, Стефане,
Все се опитвате да ни вмените някаква вина .
Я преди да пишеш глупости си отговори на кое то4но световно първенство по ФТ ще има и клас разли4ен от 16дж. И защо то4но ние трябва така усърдно да се готвим за него и да създаваме традиции в нещо което поне още 30 години няма да го има като световно по ФТ.
А правилника по който в момента провеждаме състезанията си е достатъ4но либерален за популяризиране на спорта ФТ.
Не ограни4аваме никого да организира и провежда състезания в каквато си мощност иска и по каккъвто регламетт си измисли.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Аз не виждам нищо лошо в това, страна която е домакин на световно, в унисон със новите тенденции, да има в клас листата си и клас, над 16 джаула. И да бъдат поканени всички хора от други страни, в които закона позволява стрелба в тези мощности. Това с нищо не би попречило на клас 16 джаула да си прави кефа.. Всеки по неговия си начин... Колкото и да се караме тук, аз да си кажа че на всички състезания 16 джауловите плякалки правят повече точки от ънлимитед класа и това се е доказало в доста състезания.. Така че да го оббръщаме на кой е по-по- най няма смисъл... Нека примаме нещатат такива, каквито са. Хората навън казват да - може, но да са в отделен клас. И ние ще си го правим както до сега - в отделен клас. И ще сме си приятели. И ще има масовост. И тя няма да е на всяка цена. Нека наистина взетите решения най-накрая да сложат крайна кавгите.


Пана, най-искрено и пред всички ти казвам - за Мишата не си прав. Ама никак..... И никой няма да ме убеди в противното. Всеки който го познава ще ти го каже.. :cheers:
 

DANNY

Редовен Потребител
Правилата влизат в сила явно след световното в Норвегия.
Ще бъдат валидни от 2013.

New rule changes for 2013
Sorry to highjack the worlds thread andy, but it kind of relates or will do once norway is complete.



WFTF new rules for 2013 have been sent out.

Things that have changed of note (to me)

In host countries where higher power air rifles are allowed, the latter may participate in a separate class. Fully adjustable rifle stocks are permitted to accommodate various shooting styles and positions. The surface of the hamster (and knee pad) must be flat and not shaped to provide lateral support to the rifle.


Seating. The maximum height for any form of seating is 150 mm (6”) when flattened between 2 boards. The seat may only be used as an aid in sitting or kneeling shots.

Rifle accessories allowed.
 A single rifle sling - no additional straps are allowed; Might try this with the new Gimp coat?
 Inclinometer. Guess Steep high and low shots will be the norm soon?

A limited number of targets may be fitted with reduced diameter hit zones of 15 mm or 25 mm.
so no 20ml as in italy



Terrain. For field target shooting events a suitable field/forest terrain should be identified and prepared. For the annual World Field Target Championship event this terrain should ideally allow for three courses of 25 lanes each with 2 targets to be erected per lane (total of 50 targets per course). Lanes of these three courses must alternate (e.g. red/blue/green course) along the terrain. For non-Worlds events 3 targets per lane may be erected.


Target placement and numbering.
Targets shall be placed at distances of between 8 metres and 50 metres from the firing line. Targets may be placed at higher or lower elevation to the firing line, but must at all times be fully visible from all shooting positions and face the shooter at a 90° angle (plus or minus 5°).

Lesson learnt from Italy I hope




2.3 Positional targets. The basic/free shooting position is sitting/prone, but some lanes may be designated as ‘standing’ or ‘kneeling’. The total number of targets designated as standing or kneeling may not exceed 20% of the total number of targets on that particular course, and these positional targets should be divided as equally as possible, e.g. 3 standing and 2 kneeling lanes or vice versa. The maximum distance that positional targets may be placed at is 40 metres. A clear sign at the firing line shall indicate kneeling or standing lanes.


2.4 Reduced diameter hit zones. The total number of targets with reduced diameter hit zones may not exceed 25% of the total targets on that particular course. Maximum distance limitations for such targets are as follows:

Non-positional targets
15mm 20 metres
25mm 35 metres

Positional targets
15mm Not allowed
25mm 20 metres

Seem to recall reduced standers and kneelers further out in italy, so i guess things have been reeled in slightly? Still, better start practising for germany?


No non-participants are allowed on the shooting line.

so does that mean no runners and wifes?


Competitors that cannot, for whatever physical or medical reason, comply with a particular shooting position, shall inform the Chief Marshal before commencement of a match, and obtain permission to use an alternative position or aid, providing that no unfair advantage is gained. All Marshalls shall be made aware of such arrangement.

Can of worms! ah me back


Emergency services in the form of an ambulance or qualified first aid staff must be present on the range during at least all Worlds and international events.

a private ambulance company then?

During 2011 the majority of RGB’s voted in favour of an additional practice match on the day before commencement of the Worlds competition.

Thats good but means the worlds is becoming a full weeks visit i think?



Competitors are allowed one minute for preparation plus one minute per target on a lane. Timing starts when the competitor sits down/kneels or brings the scope to his/her eye for ranging in the standing position.

I still think this is two long


Only shooters grouped together on a lane or a Deputy Marshal may handle score cards. Any changes to a score card shall be counter signed by a Deputy Marshall.

Not a bad idea as long as shooters are not waiting for a marshall to appear?

All for 2013, should be interesting.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
shooter написа:
точно ФТКС би трябвало да допуска на състезанията си
4.5 мм пушки с мощност от 16.4 до 23.9 J в отделен клас
..................................
ФТКС вече е отсякъл какво допуска на състезанията си
и такъв клас няма и явно няма и да има
Както е казано по горе - масовост не се търси
Стефко, колко такива пушки има сред нас ? Изброй ги и ще разберем каква "масовост" ще се получи, ако бъде създаден и за тях отделен клас ? Практиката по 2-3-ма участници да се "състезават" в отделни класове продължава по нашите мероприятия. Такъв междинен клас /4.5мм , 16-24J/ според мен го очаква същото :-\ .
 

shooter

Потребител
BAD TORO написа:
Я преди да пишеш глупости си отговори на кое то4но световно първенство по ФТ ще има и клас разли4ен от 16дж.

The World Field Target Federation (WFTF) ruled on 22 February 2007 on adding to the "core rules" an official limit of 12 ft·lbf (16 joules) for all competitions under her organization and ruling. The WFTF 2007 World Match, held in the USA by the American Field Target Association, was the last match held without a common energy value for all international competitions.

Това, което е било през 2007 г.
може да се върне 2014 например
и кое са глупости, а кое не е
ще покаже времето :)

А това е как се практикува в САЩ филд таргет
и както се вижда имат наглостта да се наричат ФТ асоциация
а не групичка за приятелско надстрелване докато акат

United States
In the United States, the American Airgun Field Target Association (AAFTA) rules set a maximum rifle power of 20 ft·lbf (27 J) primarily to limit damage to targets — there are no rules for airgun power in the United States. Individual competition rules may impose limits on power and/or other criteria at the discretion of the local match director. The increased velocity of the pellets from these higher power rifles primarily reduces the effects of distance (pellet drop) and windage (time of flight determines wind effects) but the game is, otherwise, quite similar to that of Britain and other countries. There are no rules in the US as to the minimum or maximum kill zone diameter and targets as small as 0.250 inches (6.35 mm) are occasionally found in matches. The maximum kill zone diameter is typically 2 inches (5.08 cm) but may be considerably larger in rare instances. The ranges of the targets must be between 10 yards (9.1 m) and 55 yards (50.3 m), and they are arranged in lanes of 1 to 3 targets. Kneeling and standing shots are also the norm at every match but not as large a percentage of the match as in the UK. Hunter class has also started with a very strong following. Precision shooting at such small targets lends itself to dialing in elevation adjustments and for the most part when shooting at high power 20 ft·lbf (27 J) Kentucky windage a bit less of a factor than with 12 ft·lbf (16 J) although time-of-flight is the primary factor for windage and, while the power of guns used may be lower, lighter pellets are also used in such guns and the speed of a pellet at the muzzle is only a bit slower (7.2 grains at 825 ft/s (251 m/s) versus 10.2 grains (0.66 g) 890 ft/s (270 m/s), for example). Hence, windage is a similar problem for those shooting at either power in most instances.

За несведущите ще преведа първия ред от статията във Уикипедията, цитирана по горе:

Американците са въвели ограничение от 27 J най вече за да намалят повредите върху мишените

ПС
В предвид на занятията ми
и детайлното ми познанство
с края на храносмилателния тракт на кучето
отвътре и отвън
ме карат да се чувствам там във свои води
 
Нагоре